Jump to content

θελω βοηθεια με τον μονομαχο μου


pariS....

Recommended Posts

επισης εχω την εντυπωση οτι ισως το φιλτρο τον τρομαζει ή δεν τον βοηθα να κολυμπησει... μην το χαμηλωνεις ... βαλε σπλιτερ που να χτυπαει στο τζαμι...εγω ετσι εκανα. για δοκιμη κλεισε το φιλτρο για 5 λεπτα και δες αν ειναι καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

παλι ο μονομαχος εχει χωθει στα φυτα.....μα γιατι συνεχεια καθετε αναμεσα στα φυτα και δεν κουναει???δεν βλεπω να εχει παθει κατι..μηπως θελει μεγαλυτερο ενυδρειο??σκεφτηκα μηπως τον ενοχλει το φιλτρο αλλα το εχω βαλει στην πιο χαμηλη ροη που θα μπορουσα...και δεν κανει καθολου αναταραξεις στην επιφανεια..παντως σημερα εφαγε κανονικα....τι μπορει να εχει....??

Δεν ειναι απαραιτητο οτι εχει κατι.

Καθονται συχνα αναμεσα στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνο σε αυτο, απλα εχω συνηθισει την ωρα του φαγητου να ανεβαινει και να κοβει βολτες στην επιφανεια περιμενοντας ενα σκουλικι.... για αυτο το ειπα..

Link to comment
Share on other sites

το εκλεισα το φιλτρο αλλα παλι τα ιδια...ουτε καθρεφτιζετε....σημερα κανει και βολτες.....εχτες εκανα δοκιμη να τον ταισω με το χερι μου αλλα ηταν σαν να ''φουσκωνε''....νομιζετε πως θα ειναι καλυτερα να τον ταιζω απο το χερι μου....??εκανα δοκιμη αλλα.....παντως σημερα δεν κρυβεται στα φυτα..

Link to comment
Share on other sites

Ριχνε την τροφη και αφησε τον στη ησυχια του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον ....σκεφτηκα κατι και μπορει να συμφωνειτε....

μεχρι στιγμης εχω....2 ενυδρεια

- 1 ενυδρειο των 20 λιτρων (μεσα εχω 1 μονομαχο 2 φυτα hydrophia polysperma,kai 2 anoubies,χαλικι...)

- και 1 ενυδρειο 45 λιτρων το οποιο στρωνει εδω και 13 μερες...(μεσα εχω 2 φυτα ανουμπιες χαλικι και 1 ενυδρειακο ξυλο...)...αλλα

- σκεφτηκα να παρω αλλο 1 ενυδρειο(τωρα που αρχισα δεν θα σταματαω)οχι πολυ μεγαλο το θελω περιπου 55-60 λιτρα...(και μεχρι 70 δεν θα με πειραζε)

και σκεφτηκα να βαλω το μονομαχο στο 45λτ με 3-4 apple snails...sto 20λτ να βαλω 5-6 zebra danio και στο αλλο το μεγαλο(που θα το βαλουμε στο σαλονι δυστηχως :unsure)σκεφτηκα να βαλω 1 ζευγαρι αγγελοψαρα αν γινεται......

(βασικα να σας πω οτι δεν ηταν και δικια μου ιδεα ...απλως η μαμα μου ζηλεψε απο'μενα και θελει και αυτη τωρα ενυδρειο <_< ....και της εδειξα φοτο με πολλα ψαρια και της αρεσαν πιο πολυ τα αγγελοψαρα)...

τι λετε??

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελόψαρα χρειάζονται μεγάλο ύψος στο ενυδρείο. Στα λίτρα που αναφέρεις δύσκολα θα βρεις ενυδρείο με τέτοιο ύψος. Άσε που πρέπει να είναι πιστοποιημένο ζευγάρι γιατί αλλιώς τα λίτρα που αναφέρεις είναι απαγορευτικά

Link to comment
Share on other sites

Τιγρακια θελουν 100 λιτρα μινιμουμ

Τα zebra danio στο 75 αρι κατι γινεται.

Στο μικρο το μονομαχο μονο του,

και στο 45αρι ... ???

Link to comment
Share on other sites

ωραια....αρα στο μεγαλο που θα παρω θα βαλω μονο zebra danio?(ελεγα 6-7 ....τι λετε??)

στο 45αρι ελεγα να μετακινησω τον μονομαχο μαζι με 3-4 apple snails(με αλλα ψαρια μπορω να τον βαλω στο 45αρι?π.χ νεον?επειδη ειναι μεγαλουτσικο για τον μονομαχο γι'αυτο)

και στο 20αρι στην αρχη ελεγα να βαλω εκει τα zebra danio αλλα δεν γινεται οποτε ελεγα να το κανω ''καραντινα''....το διαβασα σε αλλες συζητησεις ..καλη ιδεα ή να βαλω και κει 2-3 ψαρακια?

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

ωραια....αρα στο μεγαλο που θα παρω θα βαλω μονο zebra danio?(ελεγα 6-7 ....τι λετε??)

στο 45αρι ελεγα να μετακινησω τον μονομαχο μαζι με 3-4 apple snails(με αλλα ψαρια μπορω να τον βαλω στο 45αρι?π.χ νεον?επειδη ειναι μεγαλουτσικο για τον μονομαχο γι'αυτο)

και στο 20αρι στην αρχη ελεγα να βαλω εκει τα zebra danio αλλα δεν γινεται οποτε ελεγα να το κανω ''καραντινα''....το διαβασα σε αλλες συζητησεις ..καλη ιδεα ή να βαλω και κει 2-3 ψαρακια?

Στο 45αρι με το μονομαχο μπορεις να βαλεις μερικα ψαρακια ακομα αλλα θελει παρατηρηση και επεμβαση αν δεν παει κατι καλα.

Επισης θελει παρακολουθηση τιμων νερου. Πρεπει να σε καλυπτει η φιλτρανση, οχι τοσο σε θεμα δυναμης κυκλοφοριας (ο μονομαχος θελει μηδαμινη κυκλοφορια) αλλα σε θεμα ποσοτητας βιολογικου υλικου.

Συνοπτικα εγω σε 45αρι με μονομαχο και αλλα ψαρια θα ειχα ενα eheim 2211 (με substsrat pro, σφουγγαρι και ehfimech) με spraybar και με κομμενη ροη στην μεση απο το βανακι.

Για ψαρια θα κοιταγα τα CPD (danio margaritatus) και 2 (το πολυ) applesnail.

Link to comment
Share on other sites

για danio margaritatus..ποσα απο αυτα τα ψαρακια να εβαζα?

αυτα τα ψαρακια ειναι ηρεμα ,υπερκινητικα??

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

για danio margaritatus..ποσα απο αυτα τα ψαρακια να εβαζα?

αυτα τα ψαρακια ειναι ηρεμα ,υπερκινητικα??

Ομάδα 6-8 ατόμων σε αναλογία 1 αρσενικό προς 2-3 θηλυκά

Τα ψάρια αυτά είναι και κοινωνικά και πολύ ήρεμα και σε σωστες συνθηκες αναπαραγωνται σχετικα ευκολα.

Αν κανεις υπομομονη μερικες μερες θα δημοσιευθει στο ΑΖ πληρες προφιλ με ολες τις πληροφοριες για το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

οκ μπορω να περιμενω... τον μονομαχο δεν τον μετακινησα ακομα στο 45αρι διοτι δεν εχει στρωσει ακομα το φιλτρο(δουλευει ακριβως 2 βδομαδες αλλα δεν χρησιμοποιω βακτιρια η κατι αλλο αλλα την ''ταιζω'' καλα κανω η ειναι περριτο?...μου το ειπε απο το πετ σοπ για να στρωσει λεει πιο γρηγορα ...μην φανταστειται οτι ριχνω πολυ φαι 2-3 φιλαρακια)

και ετσι δεν εχω παρει ακομα τα ψαρακια..

τωρα το 20λιτρο ελεγα να το κανω ''καραντινα''

συμφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις το 20λιτρο καραντινα μετεφερε απο τωρα νερο και φιλτρο στο 45λιτρο (και το ψαρι) ασε να δουλεψουν μαζι τα φιλτρα για 15-20 μερες.

Μετα αφηνεις το μεγαλο φιλτρο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

αα...οκ...ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας...οταν θα εχω νεα θα σας πω...Α! αυριο θα παω να παρω μετρησεις για να δω τι γινεται και στα 2 ενυδρεια ....

τα λεμε....!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

πηρα τις μετρησεις αλλα μονο για ph και No2...γιατι απο τα αλλα δεν βρηκα :) ...

λοιπον οι μετρησεις ειναι...

ph:7,7

No2:0.0

....καλες ειναι...βεβαια θα παρω και για αμμωνια κτλ αλλα δεν βρηκα...θα παω και σε αλλο pet shop αυριο...

Link to comment
Share on other sites

πηρα τις μετρησεις αλλα μονο για ph και No2...γιατι απο τα αλλα δεν βρηκα :) ...

λοιπον οι μετρησεις ειναι...

ph:7,7

No2:0.0

....καλες ειναι...βεβαια θα παρω και για αμμωνια κτλ αλλα δεν βρηκα...θα παω και σε αλλο pet shop αυριο...

και το ph θελει και ενα κατεβασμα λιγο νομιζω για το μονομαχο... τωρα θα σου πουν και οι αλλοι πολυ καλοι γνωστες του θεματος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι θελει λιγο κατεβασμα.

1-2 μικρα ξερα φυλλα (πχ catappa απο ebay) θα βοηθουσαν.

Τα νιτρωδη (NO2) πολυ καλα οπως πρεπει μηδεν.

Μενει NH3 NO3, τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για τον μονομαχο το ph πρεπει να ειναι καπου αναμεσα σο 7,0-7,5?

πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα?

Δες στο φορουμ "προφιλ ψαριων" για το μονομαχο, τα γραφει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...