Jump to content

θελω βοηθεια με τον μονομαχο μου


pariS....

Recommended Posts

Ανεμιστηράκι να πάρεις αν δείς το καλοκαίρι θερμοκρασία πάνω απο τους 30..

Δηλαδή αν το βράδυ έχεις 30άρια και το μεσημέρι 31 και ανω τότε θα χρειαστείς.

Αν και θα σου πω κάτι.

Το νερό αλλάζει πιο δύσκολα θερμοκρασίες απ ότι ο αέρας.. Δηλαδή αν πέσει η θερμοκρασία του με το φύσημα του αέρα ή εξαιτίας κάποιου air condition και μετά κλείσεις το παράθυρο ή το κλιματιστικό η θερμοκρασία του νερού σου θα αργήσει να ανέβει ξανά... Οπότε στις τρελές ζέστες τα μεσημέρια μπορείς να στηρίζεις το σύστημα σου με κάποιο τέτοιο τρόπο.. Αλλά αν και το βράδυ σκάει ο τζίτζικας.. Τότε...

Προς το παρόν άνοιγε συχνά το καπάκι.... Αλλά να είσαι κοντά στο ενυδρείο μην κάνει κανένα jump ο μονομάχος!!!

ναι .του εχω ανοιξει το καπακι αλλα τον παρατηρω απο την στιγμη που το ανοιξα και ειναι συνεχεια στην επιφανεια...μαλλον θελει να κανει κανενα αλματακι..οταν του εβαζα τροφη (απο το χερι μου)του το ειχα λιγο πιο πανω απο την επιφανεια και τον ειδα πως πηδαει..παει λιγο πιο κατω να να περνει φορα και κουναει την ουρα

του ,εχει πολυ πλακα....η θερμοκρασια (μπορει να ειναι και ιδεα μου εχει κατεβει απο το μεσημερι..(ειναι στους 28,5) :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν αυτην την εποχη φτανεις 29.5C και εγω εχω 27C (χωρις ανεμιστηρακι).

Ποσο θα φτασεις στον καυσωνα, οταν εγω εφτανα 32C?

δεν ξερω..και γω το φοβαμαι λιγο αυτο..αλλα Αθηνα πιστευω κανει και πιο πολυ ζεστη απο Κρητη...η οχι?? :D

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω..και γω το φοβαμαι λιγο αυτο..αλλα Αθηνα πιστευω κανει και πιο πολυ ζεστη απο Κρητη...η οχι?? :D

Βαράτε κάτι ζέστες και εσείς στην κρήτη άστα να πάνε.....

Δεν μένεις βόρεια... :D

Το ενυδρείο σου το βαράει ήλιος? Είναι σε δροσερό μέρος?

Link to comment
Share on other sites

ναι βορεια κρητη μενω..(στο ρεθυμνο)...

οχι το ενυδρειο δεν το βλεπει ο ηλιος...

ναι ειναι σε δροσερο μερος..(αλλα οχι και πολυ ...δηλαδη δεν κανει ρευμα εκει που ειναι..)στην αρχη το ειχα κοντα στην πορτα(παλι δεν το εβλεπε ο ηλιος)αλλα του αλλαξα θεση γιατι ειχα διαβασει οτι τα ενυδρεια να

μην τα βαζουμε κοντα στην πορτα γιατι στρεσαρονται τα ψαρια..(αληθεια ειναι? )

Link to comment
Share on other sites

για να βαλω το θερμοστατη θα μου ανεβη η θερμοκρασια σιγουρα πανω απο 30!!!

να φανταστειται τον θερμοστατη τον εβγαλα στα μεσα του μαιου...!!!!!!!!

και μαλλον πως θα αργησω και να τον ξαναβαλω...εδω χειμωνα εχουμε απο Νοεμβριο και μετα...!!! :D:D:)<_<

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε αλλο πετ σοπ για να δω αν εχουν το φαρμακο και μου ειπαν οτι θα το φερουν την αλλη βδομαδα και

να ξαναπαω...και με την ευκαιρια που πηγα πηρα και της sera fishtamine vitamines και ενυδρειακο αλατι(αυτο το πηρα αν μου χρειαστει να μην ξαναπηγαινω ολη την ωρα..)υπαρχει κανενα site που να υπαρχει αυτο το φαρμακο

να δω αν μπορω να το παρω απο κει(και να πηγαινουν και σε νησια!!)???????

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

εδω εχει και καταστηματα ηλεκτρονικα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

Καποια πετσοπ μαλιστα κανουν και αποστολες χωρις να αναφερονται σαν ηλεκτρονικα καταστημα.

Τηλεφωνακι και συννενοεισαι :D:D

Link to comment
Share on other sites

μπηκα στο ebay να ψαξω για το φαρμακο του μονομαχου..και με την ευκαρια εψαξα και για τεστς...αυτα της αρι ειναι υγρα?API FRESHWATER MASTER TEST KIT AQUARIUM PHARMACEUTICAL...

α!και πιο κστω λεει.

* Complete Master Test kit for testing tap and aquarium water.

* Measures the most important levels in your aquarium.

* Tests five different potentially dangerous water conditions.

* Includes:* Freshwater pH(6.0-7.6), *High Range pH(7.4-8.8), *Ammonia(NH3/NH4+), *Nitrite(NO2), and *Nitrate(NO3).

* The Freshwater Master Test kit provides information on how to perform each test,what the results mean,and how to correct any unsafe water conditions that may be detected.

* Kit features computer-analyzed water resistant laminated color cards,step by step instruction booklet, 4 test tubes with snap-tight caps in holders, a holding tray and test tube rack.

* Test solution bottles for five different tests.

* Over 800 tests.

* Fast,Easy and Accurate.

* Maintaining good water quality is the key to successful fish keeping.

..σας το δειχνω γιατι δεν εβγαλα συμπερασμα αν ειναι υγρα η οχι..(γιατι αν ειναι υγρα θα τα παραγγειλω..)

απο αγγλια τα στελνουν??μπορεις να πληρωσεις και με μετρητα η μονο πιστωτικη??

(και σορρυ για τις ΠΟΛΛΕΣ ερωτησεις μου :)<_<:D:D )

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργουν τα λινκ.

Πρεπει να πας στη σελιδα με το προιον, να κανεις copy τη διευθυνση στη μπαρα ψηλα της οθονης, κα μετα να την κανει απλα paste στο ποστ σου εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα melafix επειδή καλύπτει μεγάλο φάσμα ασθενιών και βοηθάει προληπτικά είναι πάντα καλό να υπάρχει.. και εγώ θα πάω να πάρω σήμερα!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα στο πετ σοπ και πηρα του μονομαχου την τροφη TetraBetta ειναι καλη?

καθε ποτε να του την δινω?πριν του εδινα bloodworms της sera.να του δινω 1 μερα την μια και 1 μερα την αλλα?η να του δινω 1 βδομαδα την μια και 1 βδομαδα την αλλη?????? :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...