Jump to content

Βοηθήστε για το στήσιμο ενός νέου δισκοενυδρείου!!!!


Stav!

Recommended Posts

συγνωμη παιδια για το of topic αλλα διαβαζω συχνα για τα φωσφορικα.

ειναι το ΝΟ2?

νιτρικα ΝΟ3?

και παλι συγνωμη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συγνωμη παιδια για το of topic αλλα διαβαζω συχνα για τα φωσφορικα.

ειναι το ΝΟ2?

νιτρικα ΝΟ3?

και παλι συγνωμη...

κανενα απο τα παραπανω , τα φωσφορικα τα μετρας με τεστ για ΡΟ4 και θα προτινα SALIFERT :wacko:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη παιδια για το of topic αλλα διαβαζω συχνα για τα φωσφορικα.

ειναι το ΝΟ2?

νιτρικα ΝΟ3?

και παλι συγνωμη...

φωσφορικά είναι τα PO4 :wacko:

Link to comment
Share on other sites

κανενα απο τα παραπανω , τα φωσφορικα τα μετρας με τεστ για ΡΟ4 και θα προτινα SALIFERT :wacko:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη παιδια για το of topic αλλα διαβαζω συχνα για τα φωσφορικα.

ειναι το ΝΟ2?

νιτρικα ΝΟ3?

και παλι συγνωμη...

Οχι, ειναι τα PO4, υπαρχει τεστακι και για αυτα.

Τα βασικα για τα φωσφορικα ειναι :

Ειναι και αυτα σε μεγαλη ποσοτητα, τοξικα για τα ψαρια οπως τα νιτρικα (ΝΟ3). Αναλογα παντα και την ευαισθησια του καθε ψαριου και την ηλικια του

Υπαρχει και κυκλος του φωσφορου (P) εκτος απο τον κυκλο του αζωτου (N).

Υπαρχει και ενας "κανονας" ισορροπιας που πρεπει να κραταμε με τα νιτρικα για να μην εχουμε εξαρση αλγης και ειναι 1 προς 12 (1 φωσφ 12 νιτρικα). Με περισσια νιτρικα εχουμε πρασινη αλγη με περισσια φωσφορικα εχουμε μαυρη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και κυκλος του φωσφορου (P) εκτος απο τον κυκλο του αζωτου (N).

Υπαρχει και ενας "κανονας" ισορροπιας που πρεπει να κραταμε με τα νιτρικα για να μην εχουμε εξαρση αλγης και ειναι 1 προς 12 (1 φωσφ 12 νιτρικα). Με περισσια νιτρικα εχουμε πρασινη αλγη με περισσια φωσφορικα εχουμε μαυρη.

Για δωσε λεπτομερειες.......

Ειδικα για τον κυκλο του φωσφορου!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το επιθυμητο τελικα, να εχεις και απλα να διατηρεις δισκους, η να παρεχεις σε αυτους

τις <<ιδανικες>> συνθηκες που στοχο εχουν εκτος την καλυτερη, κατ εμε, διαβιωση λογω συνθηκων αλλα

την διαιωνηση του ειδους, τη γενα, το μεγαλωμα των μικρων κλπ?

Το πρωτο κατα τη γνωμη μου δεν ειναι το χομπυ, το δευτερο ειναι και οι δυνατοτητες που εχεις

να πας ενα βημα παραπερα.

Τι να την κανεις την Ferrari χωρις ροδες η τον βασιλεα χωρις διαδοχο?(Σχημα λογου)

Εκτος απο την αναπαραγωγη αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ξερετε ποιο ειναι?

Η στιγμη που θα πεταξω ενα φαρμακο, απο τα οποια εχω παντα και απο ολα, ξερει ο φιλος μου Nidal,

οχι γιατι μου τελειωσε αλλα γιατι εληξε λογω ημερομηνιας, το οποιο θα αντικαταστησω γιατι ετσι πρεπει.

Αν θυμαστε ρωτουσαμε τον Dieter τι μπορουμε να κανουμε σχετικα με την προληψη ασθενειων.

Χωρις φαρμακα λοιπον, το χαμηλο ph ειναι ενα μετρο προληψης και παραλληλα σου δινει χρονο

αντιδρασης. Γενικοτερα ο δισκος ειναι πολυ ανθεκτικος, αυτο ομως δεν σημαινει οτι

πρεπει να τεσταρουμε συνεχως τις αντοχες του.

Στην φαση της ιοσης στο φιλο μου Yianni 59 ξερετε ποιο ενυδρειο δεν επηρεαστηκε?

Αυτο με ph 5 ισως και 4.5.

Εχοντας μια συζητηση με ενα φιλο σχετικα, μπορει να μου πει καποιος τα 50-60λτ/δισκο που γραφεται ειναι

το μεγιστο, το ελαχιστο, η το ιδανικο? Αυτο ισως λυσει καποιες αποριες.

Η βασικη ρουτινα στους δισκους ειναι: Συχνο ταισμα-αλλαγη, ταισμα-αλλαγη, ταισμα-αλλαγη.

Ο καθενας μπορει να κανει αυτο που πιστευει σωστοτερο και εγω προσωπικα δεν προσπαθω

να πεισω κανεναν να ακολουθησει αυτο που λεω.

Υ.Γ. Α, και να μην ξεχασω το σημαντικοτερο συχνο ταιμα-αλλαγη. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το επιθυμητο τελικα, να εχεις και απλα να διατηρεις δισκους, η να παρεχεις σε αυτους

τις <<ιδανικες>> συνθηκες που στοχο εχουν εκτος την καλυτερη, κατ εμε, διαβιωση λογω συνθηκων αλλα

την διαιωνηση του ειδους, τη γενα, το μεγαλωμα των μικρων κλπ?

Το πρωτο κατα τη γνωμη μου δεν ειναι το χομπυ, το δευτερο ειναι και οι δυνατοτητες που εχεις

να πας ενα βημα παραπερα.

Τι να την κανεις την Ferrari χωρις ροδες η τον βασιλεα χωρις διαδοχο?(Σχημα λογου)

Εκτος απο την αναπαραγωγη αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ξερετε ποιο ειναι?

Η στιγμη που θα πεταξω ενα φαρμακο, απο τα οποια εχω παντα και απο ολα, ξερει ο φιλος μου Nidal,

οχι γιατι μου τελειωσε αλλα γιατι εληξε λογω ημερομηνιας, το οποιο θα αντικαταστησω γιατι ετσι πρεπει.

Αν θυμαστε ρωτουσαμε τον Dieter τι μπορουμε να κανουμε σχετικα με την προληψη ασθενειων.

Χωρις φαρμακα λοιπον, το χαμηλο ph ειναι ενα μετρο προληψης και παραλληλα σου δινει χρονο

αντιδρασης. Γενικοτερα ο δισκος ειναι πολυ ανθεκτικος, αυτο ομως δεν σημαινει οτι

πρεπει να τεσταρουμε συνεχως τις αντοχες του.

Στην φαση της ιοσης στο φιλο μου Yianni 59 ξερετε ποιο ενυδρειο δεν επηρεαστηκε?

Αυτο με ph 5 ισως και 4.5.

Εχοντας μια συζητηση με ενα φιλο σχετικα, μπορει να μου πει καποιος τα 50-60λτ/δισκο που γραφεται ειναι

το μεγιστο, το ελαχιστο, η το ιδανικο? Αυτο ισως λυσει καποιες αποριες.

Η βασικη ρουτινα στους δισκους ειναι: Συχνο ταισμα-αλλαγη, ταισμα-αλλαγη, ταισμα-αλλαγη.

Ο καθενας μπορει να κανει αυτο που πιστευει σωστοτερο και εγω προσωπικα δεν προσπαθω

να πεισω κανεναν να ακολουθησει αυτο που λεω.

Υ.Γ. Α, και να μην ξεχασω το σημαντικοτερο συχνο ταιμα-αλλαγη. :wacko:

σωστο αυτο που λες , αλλα απαντησε μου στο πως γινεται να βγαινει γεννα και στο 5 πεχα και στο 7.4 ?εαν οι δισκοι δεν ειχα σωστες Η καλες συνθηκες θα βγαζανε γεννα?

Απο οτι διαβασα ειχε απωλειες ακομα και σε μικρο πεχα

Για μενα πιστευω οτι ειναι το ιδανικο

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λες , αλλα απαντησε μου στο πως γινεται να βγαινει γεννα και στο 5 πεχα και στο 7.4 ?εαν οι δισκοι δεν ειχα σωστες Η καλες συνθηκες θα βγαζανε γεννα?

Απο οτι διαβασα ειχε απωλειες ακομα και σε μικρο πεχα

Για μενα πιστευω οτι ειναι το ιδανικο

Εγω θελω να μου πεις εσυ ποσες γονιμοποημενες γενες και με ποια

αποτελεσματα εχεις δει στο 7,4. :bowdown:

Το ιδανικο μπορεις να μου πεις που το διαβασες η το max η το min?

Επειδη τα χρωματα αυτα που βαζεις δεν ειναι ευδιακριτα αν θες μην τα

πολυχρησιμοποιεις με κουραζουν λογω ηλικιας. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μου πεις εσυ ποσες γονιμοποημενες γενες και με ποια

αποτελεσματα εχεις δει στο 7,4. :wub:

Το ιδανικο μπορεις να μου πεις που το διαβασες η το max η το min?

Επειδη τα χρωματα αυτα που βαζεις δεν ειναι ευδιακριτα αν θες μην τα

πολυχρησιμοποιεις με κουραζουν λογω ηλικιας. :wub:

μια γεννα στο κυριος ενυδρειο πριν μια βδομαδα περιπου , σκασανε ουρες τα εφαγαν τα αλλα ψαρια που ειχα μεσα

και μια γεννα οπου χτες το μεσημερι εσκασαν καμια 50αρια ουρες :bowdown: εχει μεταφερθει το ζευγαρι και τα αυγα σε γεννηστρα οπου και αυτη ειναι με νερο βρυσης και αντιχλωριο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Συνχαρητηρια Γιωργο, μπορει να ανηκεις στο 10-15% που μπορει να συμβει

λογω νερου της περιοχης σου.

Την οσμοση που χρησιμοποιεις ολο αυτο το διαστημα που σε ξερω την εδωσες? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

]Απο οτι διαβασα ειχε απωλειες ακομα και σε μικρο πεχα[/color]

Δεν διάβασες καλά

Το νερό βρύσης που λες δεν μου λέει τίποτα μια και μένουμε στο ίδιο στενό :wacko:

Προσωπικά η βρύση μου αυτήν την εποχή βγάζει 7,2 ph με kh 6-7 gh 9-10 tds από 180-190

Αν αυτό το νερό πέσει σε ώριμο ενυδρείο ( στρωμένο καλά) εύκολα πέφτει η ανθρακική μέσα σε ένα 24ωρο

και το Ph .

Να ξέρεις ότι γέννα σε σκληρά νερά ( για δίσκους πάντα) γίνεται αλλά είναι ποιο σπάνιο και δεν είναι ο κανόνας

Link to comment
Share on other sites

Συνχαρητηρια Γιωργο, μπορει να ανηκεις στο 10-15% που μπορει να συμβει

λογω νερου της περιοχης σου.

Την οσμοση που χρησιμοποιεις ολο αυτο το διαστημα που σε ξερω την εδωσες? :wacko:

η οσμωση η μια επωληθει οπως θα δεις και στις αγγελιες και η δευτερη ειναι παροπλισμενη γιατι βαρεθηκα το 1 προς 3 και δεν εχω ορεξει να σκαω και αλλα λεφτα σε μεμβρανες και ιστοριες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασες καλά

Το νερό βρύσης που λες δεν μου λέει τίποτα μια και μένουμε στο ίδιο στενό :wub:

Προσωπικά η βρύση μου αυτήν την εποχή βγάζει 7,2 ph με kh 6-7 gh 9-10 tds από 180-190

Αν αυτό το νερό πέσει σε ώριμο ενυδρείο ( στρωμένο καλά) εύκολα πέφτει η ανθρακική μέσα σε ένα 24ωρο

και το Ph .

Να ξέρεις ότι γέννα σε σκληρά νερά ( για δίσκους πάντα) γίνεται αλλά είναι ποιο σπάνιο και δεν είναι ο κανόνας

οποτε ποιος ο λογος να βαζω οσμωση ? θα μου πεις δεν ειναι ωριμο το ενυδρειο , ομως και παλι δεν βλεπω καποια διαφορα .

Για αυτο που λες οτι δεν διαβασα καλα , μπορει οντως να μην διαβασα καλα , αλλα ριξε μια ματια στο τοπικ που ειχες ανοιξει και κοιτα τα ποστ ( 130,135,157) , τωρα δεν βρηκα καπου να αναφερεται το ποσο ηταν πριν το ph kai xρειαστηκε να κατεβει κατω του 5 .Μετα το αλλο που ξαναεγραψα και ποιο πανω ειναι οτι μονο με την μειωση του πεχα δεν σωθηκε κανενα ψαρι , ολα εφαγαν ενα σκασμο φαρμακα .Ναι μεν το χαμηλο πεχα μειωνει την αναπτυξη των βακτηριδιων αλλα απο μονο του δεν μειωνει τα βακτηρια :wub:

οσο για τη γεννα πρεπει να ειμαι λιγο @#$#@@ τυχερουλης :wacko::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω η προσωπικη αντιπαραθεση, που παει να ξεκινησει , θα ηθελα να μην συνεχιστει.

Σας ευχαριστω που κρατατε το επιπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Οσμοση γιατί πρέπει ή όχι να έχεις πιστεύω ότι ύστερα από 4 μήνες που ασχολήσαι με δίσκους και με τόσες συζητήσεις που έχουμε κάνει θα έπρεπε να είχες καταλαβει γιατί .

Προσωπικά τα δικά μου τα ψάρια είναι άγρια πιασμένα και για μένα είναι μονόδρομος :wacko:

Τώρα φυσικά και μπορείς να έχεις δίσκους χωρίς όσμοση με την προηπόθεση ότι έχεις προφίλτρα στερεών και άνθρακα στην βρύση σου και φυσικα εξαρτάται από το νερό της κάθε περιοχής .

Κάτι σημαντικό που ξεχνάς είναι η ύπαρξει άλλων μετάλλων μέσα στο νερό που μπορεί να επηρεάσει το νευρικό σύστημα των ψαριών εμένα για παράδειγμα είναι χάλκινοι οι σωλήνες που φέρνουν το νερό στο σπίτι.

Υπήρχαν 2 ενυδρεία που δεν φάγανε φάρμακα γιατί ήταν σε ph 4 μην επιμένεις σε αυτό.

Το ότι το χαμηλό ph( όχι βρύση βέβαια και δεν μιλάω για πολύ χαμηλές τιμές) βοηθάει τους δίσκους αυτό πιστεύω να μην το θεωρείς λάθος έτσι :bowdown: . Φυσικά άλλη συμπεριφορά έχουν τα παθογόνα ( αλλά και η βιολογία μας ) στα χαμηλά ph και άλλη σε ph μεγαλύτερα του7 . Μικρότερος αριθμός παθογόνων και με αργή ανάπτυξη ( λόγο Ph ) προσφέρει στο ψάρι την δυνατότητα να παλέψει την ασθένεια . Μην ξεχνάς και τα αντιβιοτικά δεν καταπολεμούν όλα τα βακτήρια αλλά δείνουν την δυνατότητα στο ψάρι να παλέψει μόνο του

Διάβασε στο ΑΖ έχουν ξανασυζητηθεί αυτά

Νίκο για μένα λες για αντιπαράθεση προς θεού δεν έχω κανέναν τέτοιο σκοπό :wub:

Έγινε επεξεργασία - Pollatos
Link to comment
Share on other sites

Νίκο για μένα λες για αντιπαράθεση προς θεού δεν έχω κανέναν τέτοιο σκοπό :wacko:

Χρηστο σε ευχαριστω για την διευκρινηση. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος εντασης. Απλα τις εμπειριες μου λεω και οτι εχω αποκομισει αυτο το λιγο καιρο που ασχολουμαι. Συγγνωμη αν δημιουργησα ενταση

Ειρήνη ημίν :wacko:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος εντασης. Απλα τις εμπειριες μου λεω και οτι εχω αποκομισει αυτο το λιγο καιρο που ασχολουμαι. Συγγνωμη αν δημιουργησα ενταση

Ειρήνη ημίν :wacko:

Σε ευχαριστω και σενα Geosid.

Προχωραμε λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

οποτε ποιος ο λογος να βαζω οσμωση ? θα μου πεις δεν ειναι ωριμο το ενυδρειο , ομως και παλι δεν βλεπω καποια διαφορα .

Για αυτο που λες οτι δεν διαβασα καλα , μπορει οντως να μην διαβασα καλα , αλλα ριξε μια ματια στο τοπικ που ειχες ανοιξει και κοιτα τα ποστ ( 130,135,157) , τωρα δεν βρηκα καπου να αναφερεται το ποσο ηταν πριν το ph kai xρειαστηκε να κατεβει κατω του 5 .Μετα το αλλο που ξαναεγραψα και ποιο πανω ειναι οτι μονο με την μειωση του πεχα δεν σωθηκε κανενα ψαρι , ολα εφαγαν ενα σκασμο φαρμακα .Ναι μεν το χαμηλο πεχα μειωνει την αναπτυξη των βακτηριδιων αλλα απο μονο του δεν μειωνει τα βακτηρια :wub:

οσο για τη γεννα πρεπει να ειμαι λιγο @#$#@@ τυχερουλης :wacko::bowdown:

Εγώ πάντως με ph 4,2 4,3 δεν έχει χρειασθεί να βάλω ποτέ φάρμακα στο ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε λεπτομερειες.......

Ειδικα για τον κυκλο του φωσφορου!

Ειναι μεγαλα θεματα για να τελειωσουν σε ενα ποστ και θα βγουμε εκτος θεματος.

Εδω θα βρεις μερικες βασικες πληροφοριες για τον κυκλο του φωσφορου σελ 12 του pdf http://www.chem.uoa.gr/courses/XhmeiaPerib...ntos/XP1-07.pdf (απο το τμημα χημειας του πανεπιτημιου αθηνων)

και απο αυτον το κανονα http://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio ξεκινανε οι υπολογισμοι που φτανουν στο 1 προς 12

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με ph 4,2 4,3 δεν έχει χρειασθεί να βάλω ποτέ φάρμακα στο ενυδρείο μου

Ουτε εγω εχω βαλει ακομα φαρμακα (μεχρι τωρα ) μεσα με 7 πεχα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και σας το ευχομαι απο καρδιας να μην βαλετε ποτε φαρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω βαλει ακομα φαρμακα (μεχρι τωρα ) μεσα με 7 πεχα :wacko:

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Έγινε επεξεργασία - κόφινας
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

3 μηνες (αρχαριος βλεπεις ) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...