Jump to content

Βοηθήστε για το στήσιμο ενός νέου δισκοενυδρείου!!!!


Stav!

Recommended Posts

Διαβάζω με χαρά και ευχαρίστηση την εποικοδομητική συζήτηση που γίνετε εδώ.

Πιάνοντας όμως 2 ποστ..... Του Δίας και του Pollatos.... τα οποία τα παραθέτω από κάτω..... θα κάνω μια τοποθέτηση και μια ερώτηση:

Όλοι θέλουμε να ασχοληθούμε με αυτά τα ψάρια... το οποία έχουν μια άγρια ομορφιά.

Όμως με αυτά που διαβάζουμε... πολλές φορές φοβόμαστε να ξεκινήσουμε.

Μήπως τελικά η εμπειρία όλων εσάς και η γνώση σας σωστά διατυπωμένη θα πρεπει να προτρέψει και ΟΧΙ να αποτρέψει νέους χομπιστες να ασχοληθούν με αυτά τα ψάρια?? :bowdown:

Μπραβο παιδια,συνεχιστε την εποικοδομιτικη κουβεντα. :wub:

Πολυ χαιρομαι που η κατηγορια μας αρχιζει και τραβα την ανηφορα :wacko:

Διαφωνώ και εγώ με το κράξιμο

Θα κατέβαζα το ph χαμηλά αν είχα κάποιο λόγο ( flagelates, κάποια βακτηριακή ) . Για διατήρηση πιστεύω ότι ένα ph sto 6 είναι το ιδανικό.

Κάτι άλλο το να διαφωνούμε είναι πολύ υγιές και πολύ ωραίο γιατί έτσι θα πάμε το χόμπι μπροστά . Φυσικά θέλει και κάποια αναφορά σε πηγές αλλά και αναφορά εμπειρίων κάτι που δεν γίνεται με 2-3 μήνες στους δίσκους και με καθόλου διάβασμα .

Αυτό που με στεναχωρεί σε όλα τα φορουμ που είμαι είτε ως μέλος είτε ως Mod είναι ότι τα μέλη δεν διαβάζουν τα προηγούμενα θέματα ή τα διαβάζουν επιφανειακά και δείνουν και συμβουλές

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

a) οπως ειπες ειμουν αστρωτος ( ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος νεος στο χομπυ που ειναι αστρωτος εδω μεσα )

β)τα προβληματα που ειχα ηταν με no2 kai no3 και οχι με το ph :wacko:

γ)οπως ειπες εσυ το μονο που με εσωσε ηταν οι 40αρες και 50αρες αλλαγες νερου την ημερα (και τοτε δεν ειχα οσμωση ) αρα πως την γλιτωσαν οι Δισκοι ? με καθαρο νερο και συχνες αλλαγες .

δ)αν θυμασαι δεν ηταν μονο το οτι ειμουν αστρωτος και πηγαιναν οι τιμες στον Ολυμπο ,

Και να μιλησω λιγο γενικοτερα , δεν ειπα σε κανεναν να κοψει το νερο οσμωσης επειδη το εκοψα εγω και επειδη ειμαι ΑΡΧΑΡΙΟΣ δεν το προτεινω σε κανεναν . τωρα εαν εκανα καλα θα μου το δειξει ο χρονος :wub:

Mωρε δικες σου ηταν οι τιμες που μου ηρθαν στο κεφαλι;;;;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

σου αφησαν κανα κουσουρι ? :wacko::bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

Επεσε στην αντιληψη μου ΑΥΤΟ και ΑΥΤΟ.

Οι εμπειροι σχολιαστε το παρακαλω :wacko:

Είχα πει οτι δεν θα ασχοληθώ με το θέμα μιας και έχω βγάλει το παρατσούκλη του οσμοσάκια....... αλλά με χτυπησατε στο ευαίσθητο σημείο μου παλιόπαιδα που είναι ο Danziger.... ναι λοιπόν ο danziger αναπαράγει και διατηρεί δίσκους σε ph7,5 και 8 και μάλιστα οι δίσκοι του ειναι υγειέστατοι καλοσχηματισμένοι και πανέμορφοι.... εκτός των άλλων η φάρμα χαρακτησρίζεται για την καθαρότητα της και την προσοχή που δίνουν σε πολλά πράγματα για την υγεία του δίσκου..... οι πιο πολλοί γνωρίζεται οτι ειμαι λάτρης των χαμηλών ph αφού κρατάω ψάρια σε 4,5ph πράγμα πού ούτε διαπραγματεύομαι αλλά ουτε θέλω να μπω σε αντιπαράθεση.... δικούς μου λόγους λοιπον..... πώς λοιπόν εγώ ένας λάτρης των χαμηλών ph μου αρέσουν ψάρια του danziger με υψηλό ph?? για τον απλούστατο λόγω οτι το νερό του danziger έχει την εξής ιδιομορφία.... παρα μα πάρα πολλές ανθρακικές ενώσεις αναγκάζουν το ph να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα ενώ το tds βρίσκεται αρκετά χαμηλα<300 έτσι του επιτρέπει να κάνει πετυχημένες γέννες με πολύ μικρά ποσοστά δυσμορφίας (οι περισσότεροι γνωρίζεται οτι στην γέννα το χαμηλό tds σημαίνει και χαμηλό ποσοστο δυσμορφίας, ενω στα μεγαλώματα το αντίθετο..... αν και προσωπική μου εμπειρια δηλώνει οχι απαραίτητα....) και παράλληλα με χαμηλό κόστος. :bowdown: καλή συνέχεια :wub:

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

Είχα πει οτι δεν θα ασχοληθώ με το θέμα μιας και έχω βγάλει το παρατσούκλη του οσμοσάκια....... αλλά με χτυπησατε στο ευαίσθητο σημείο μου παλιόπαιδα που είναι ο Danziger.... ναι λοιπόν ο danziger αναπαράγει και διατηρεί δίσκους σε ph7,5 και 8 και μάλιστα οι δίσκοι του ειναι υγειέστατοι καλοσχηματισμένοι και πανέμορφοι.... εκτός των άλλων η φάρμα χαρακτησρίζεται για την καθαρότητα της και την προσοχή που δίνουν σε πολλά πράγματα για την υγεία του δίσκου..... οι πιο πολλοί γνωρίζεται οτι ειμαι λάτρης των χαμηλών ph αφού κρατάω ψάρια σε 4,5ph πράγμα πού ούτε διαπραγματεύομαι αλλά ουτε θέλω να μπω σε αντιπαράθεση.... δικούς μου λόγους λοιπον..... πώς λοιπόν εγώ ένας λάτρης των χαμηλών ph μου αρέσουν ψάρια του danziger με υψηλό ph?? για τον απλούστατο λόγω οτι το νερό του danziger έχει την εξής ιδιομορφία.... παρα μα πάρα πολλές ανθρακικές ενώσεις αναγκάζουν το ph να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα ενώ το tds βρίσκεται αρκετά χαμηλα<300 έτσι του επιτρέπει να κάνει πετυχημένες γέννες με πολύ μικρά ποσοστά δυσμορφίας (οι περισσότεροι γνωρίζεται οτι στην γέννα το χαμηλό tds σημαίνει και χαμηλό ποσοστο δυσμορφίας, ενω στα μεγαλώματα το αντίθετο..... αν και προσωπική μου εμπειρια δηλώνει οχι απαραίτητα....) και παράλληλα με χαμηλό κόστος. :wub: καλή συνέχεια :wub:

Φιλε μου να σαι καλα για την απαντηση.Το παρθενικο σου ποστ :wacko:

"Our Discus are raised under hard water conditions (1,200 ms, Ph 7.5 - 8.0)"

Εδω μιλαει για Tds 1200.

Εκτος αν δεν το καταλαβα σωστα εγω,οποτε συγχωρεστε με :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να σαι καλα για την απαντηση.Το παρθενικο σου ποστ :wacko:

"Our Discus are raised under hard water conditions (1,200 ms, Ph 7.5 - 8.0)"

Εδω μιλαει για Tds 1200.

Εκτος αν δεν το καταλαβα σωστα εγω,οποτε συγχωρεστε με :bowdown:

σου έκανα bold αυτο που σε ενδιαφέρει.... επειδή έχω επικοινωνία με τον τύπο το νερό αναπαραγωγής έιναι άλλο...........

Link to comment
Share on other sites

σου έκανα bold αυτο που σε ενδιαφέρει.... επειδή έχω επικοινωνία με τον τύπο το νερό αναπαραγωγής έιναι άλλο...........

Δεν ξερω τι υποθετικά θελει να πει ο Danziger...

Αλλα ετοιμολογικα αυτο που εκανες bold ΔΕ σημαινει σε μικρότερο απο... αλλα μεγαλώνουν σε αυτο... σταθερα!!! :wacko:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Είχα πει οτι δεν θα ασχοληθώ με το θέμα μιας και έχω βγάλει το παρατσούκλη του οσμοσάκια....... αλλά με χτυπησατε στο ευαίσθητο σημείο μου παλιόπαιδα που είναι ο Danziger.... ναι λοιπόν ο danziger αναπαράγει και διατηρεί δίσκους σε ph7,5 και 8 και μάλιστα οι δίσκοι του ειναι υγειέστατοι καλοσχηματισμένοι και πανέμορφοι.... εκτός των άλλων η φάρμα χαρακτησρίζεται για την καθαρότητα της και την προσοχή που δίνουν σε πολλά πράγματα για την υγεία του δίσκου..... οι πιο πολλοί γνωρίζεται οτι ειμαι λάτρης των χαμηλών ph αφού κρατάω ψάρια σε 4,5ph πράγμα πού ούτε διαπραγματεύομαι αλλά ουτε θέλω να μπω σε αντιπαράθεση.... δικούς μου λόγους λοιπον..... πώς λοιπόν εγώ ένας λάτρης των χαμηλών ph μου αρέσουν ψάρια του danziger με υψηλό ph?? για τον απλούστατο λόγω οτι το νερό του danziger έχει την εξής ιδιομορφία.... παρα μα πάρα πολλές ανθρακικές ενώσεις αναγκάζουν το ph να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα ενώ το tds βρίσκεται αρκετά χαμηλα<300 έτσι του επιτρέπει να κάνει πετυχημένες γέννες με πολύ μικρά ποσοστά δυσμορφίας (οι περισσότεροι γνωρίζεται οτι στην γέννα το χαμηλό tds σημαίνει και χαμηλό ποσοστο δυσμορφίας, ενω στα μεγαλώματα το αντίθετο..... αν και προσωπική μου εμπειρια δηλώνει οχι απαραίτητα....) και παράλληλα με χαμηλό κόστος. :wacko: καλή συνέχεια :bowdown:

Εδω αναφερεις αλλο,και τωρα μου λες οτι το νερο στις αναπαραγωγες ειναι αλλο.

Τι απο τα δυο συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

σου έκανα bold αυτο που σε ενδιαφέρει.... επειδή έχω επικοινωνία με τον τύπο το νερό αναπαραγωγής έιναι άλλο...........

The recommended size for this reproducing aquarium is 50*60*50 (150 liters gross). The conductivity level should be reduced to a range of 250-500 micro siemen...............

Link to comment
Share on other sites

The recommended size for this reproducing aquarium is 50*60*50 (150 liters gross). The conductivity level should be reduced to a range of 250-500 micro siemen...............

Τα ψηλα γραμματα που λεμε.............. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

όντος....... καλή συνέχεια παιδιά..... :bowdown::wub::wub:

Καλη συνεχεια και σε σενα,και να γραφεις συχνοτερα :wacko::ninja:

Link to comment
Share on other sites

The recommended size for this reproducing aquarium is 50*60*50 (150 liters gross). The conductivity level should be reduced to a range of 250-500 micro siemen...............

Φιλε hary...

Προς αποφυγή παρερμηνευσεων και επειδή ΔΕΝ ξέρουν όλοι αγγλικά ίδιο επίπεδο κυρίως σε ορολογίες, θα σε παρακαλούσε να το έγραφες και στα Ελληνικα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Α.Ο. :bowdown:

Την επιδημία τον Νοέμβριο την αντιμετώπισα με συχνές αλλαγές και ελαφρά αντιβιοτικά για τις δευτερογενείς...

τα όποια προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει οφείλονται εξολοκλήρου σε δικά μου πειράματα (π.χ. εισαγωγή γεωφάγων...stress οι δίσκοι...)

Eχω αρκετές φορές δει ουρίτσες οι οποίες την 3-4 ήμερα εξαφανίζονται λόγο του πλήθους των γατόψαρων που υπάρχουν στο ενυδρείο… και δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω άλλο ενυδρείο για γεννήστρα.

Οι μετρήσεις μου είναι: ph 6.5 – 6,8 , kh 1-3, Gh 7-9, νιτρικά έως 20,

Τα φύλλα από τα φυτά που υπάρχουν στο ενυδρείο τα αφήνω να σαπίζουν μέσα και να μαλακώνουν το νερό μαζί με τα πολλά ξύλα(ρίζες).

Θεωρώ από την όποια εμπειρία έχω μέχρι στιγμής στους δίσκους,

ότι είχε απόλυτο δίκιο ο Ντίνος (που είχε παλιά τον Ωκεανό, οι παλαιότεροι ξέρουν…)

ότι οι δίσκοι δεν είναι τόσο δύσκολα έως απαγορευτικά ψάρια, αν τους δώσεις ΚΑΘΑΡΟ νερό θα είναι ¨τούμπανο ¨

και με προέτρεψε να βάλω …γιατί είχα απογοητευτεί από όσα άκουγα.

Έτσι πιστεύω ότι αν έχεις: ουδέτερο και ίσως ελαφρά όξινο νερό

Καθαρό,

και τους δίσκους σε κοπάδι(8+),

χωρίς περίεργα ψάρια να τους ενοχλούν..

Τότε τα πάντα θα είναι μια χαρά. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με χαρά και ευχαρίστηση την εποικοδομητική συζήτηση που γίνετε εδώ.

Πιάνοντας όμως 2 ποστ..... Του Δίας και του Pollatos.... τα οποία τα παραθέτω από κάτω..... θα κάνω μια τοποθέτηση και μια ερώτηση:

Όλοι θέλουμε να ασχοληθούμε με αυτά τα ψάρια... το οποία έχουν μια άγρια ομορφιά.

Όμως με αυτά που διαβάζουμε... πολλές φορές φοβόμαστε να ξεκινήσουμε.

Μήπως τελικά η εμπειρία όλων εσάς και η γνώση σας σωστά διατυπωμένη θα πρεπει να προτρέψει και ΟΧΙ να αποτρέψει νέους χομπιστες να ασχοληθούν με αυτά τα ψάρια?? :wacko:

Η ουσια ειναι μια.

Φοβος υπαρχει για το αγνωστο. Αν ενδιαφερεσαι πραγματικα μαθαινεις και παυεις να φοβασαι.

Ολα αυτα που διαβαζεις λενε οτι ο Δισκος ειναι απο τα πιο ανθεκτικα ειδη.

Η ολη συζητηση γινεται διοτι υπαρχουν δυο <<σχολες>>.

Οι χαμηλοπεχαδες οσμωτικοι και υψηλοπεχαδες βρυσολατρες.

Και οι δυο πασχιζουμε για το καλυτερο αναφορικα με το ειδος αλλα υπο διαφορετικη

οπτικη γωνια. Ειτε στην μια περιπτωση ειτε στην αλλη υπαρχουν κανονες που

πρεπει να τηρεις ευλαβικα. Απο εκει και περα δεν θα εχει κανεις κανενα απολυτως προβλημα.

Επιτρεψτε μου να πω στον φιλο geosid οτι αν ειχε καταλαβει αυτα που του ελεγε ο Nidal

θα ειχε στρωμενο ενυδρειο πριν μπουν οι δισκοι οπως ειχε κανει και στο δικο μου.

Συγνωμη αλλα αυτο ηταν εις βαρος της πειρας του Nidal.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε RedBetta επετρεψε μου εγω να μην ανηκω σε καμμια απο τις 2 σχολες αλλα στην σχολη οσμωση + νερο βρυσης προκειμενου να κραταω το ph εκει που θελω. Θα ημουν το λιγοτερο κουτος αν εσκαγα κοντα 400 ευρω για οσμωση και δεν την δουλευα. Και σε πληροφορω οπως και ολους τους φιλους οτι δεν εχω μετανοιωσει ουτε δευτερολεπτο γιαυτα τα λεφτα που εδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι μια.

Φοβος υπαρχει για το αγνωστο. Αν ενδιαφερεσαι πραγματικα μαθαινεις και παυεις να φοβασαι.

Ολα αυτα που διαβαζεις λενε οτι ο Δισκος ειναι απο τα πιο ανθεκτικα ειδη.

Η ολη συζητηση γινεται διοτι υπαρχουν δυο <<σχολες>>.

Οι χαμηλοπεχαδες οσμωτικοι και υψηλοπεχαδες βρυσολατρες.

Και οι δυο πασχιζουμε για το καλυτερο αναφορικα με το ειδος αλλα υπο διαφορετικη

οπτικη γωνια. Ειτε στην μια περιπτωση ειτε στην αλλη υπαρχουν κανονες που

πρεπει να τηρεις ευλαβικα. Απο εκει και περα δεν θα εχει κανεις κανενα απολυτως προβλημα.

Επιτρεψτε μου να πω στον φιλο geosid οτι αν ειχε καταλαβει αυτα που του ελεγε ο Nidal

θα ειχε στρωμενο ενυδρειο πριν μπουν οι δισκοι οπως ειχε κανει και στο δικο μου.

Συγνωμη αλλα αυτο ηταν εις βαρος της πειρας του Nidal.

Να προλαβω την παρεξηγηση ....

Βασιλη ο Νινταλ δεν εχει καμια σχεση , οταν πηρα τους δισκους μου δεν ηξερα καν τον Νινταλ . Τον Νινταλ τον γνωρισα πρωτη φορα στη πιτα του gd οπου ειχα ηδη δισκους μεσα στο ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε RedBetta επετρεψε μου εγω να μην ανηκω σε καμμια απο τις 2 σχολες αλλα στην σχολη οσμωση + νερο βρυσης προκειμενου να κραταω το ph εκει που θελω. Θα ημουν το λιγοτερο κουτος αν εσκαγα κοντα 400 ευρω για οσμωση και δεν την δουλευα. Και σε πληροφορω οπως και ολους τους φιλους οτι δεν εχω μετανοιωσει ουτε δευτερολεπτο γιαυτα τα λεφτα που εδωσα.

Νικο πας να βαλεις φιτιλιες να αρχισουν τωρα και τυρφατοι να διαμαρτυροντε. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Νικο πας να βαλεις φιτιλιες να αρχισουν τωρα και τυρφατοι να διαμαρτυροντε. :wacko:

Μπα φυτιλιες δεν ειναι του χαρακτηρα μου να βαζω απλα εγω προσωπικα τυρφες κτλ. τις εχω κοψει προ πολλου.

Link to comment
Share on other sites

Να προλαβω την παρεξηγηση ....

Βασιλη ο Νινταλ δεν εχει καμια σχεση , οταν πηρα τους δισκους μου δεν ηξερα καν τον Νινταλ . Τον Νινταλ τον γνωρισα πρωτη φορα στη πιτα του gd οπου ειχα ηδη δισκους μεσα στο ενυδρειο μου

Οκ Γιωργο αλλα αυτος που διαβαζει δεν το γνωριζει αυτο. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οκ Γιωργο αλλα αυτος που διαβαζει δεν το γνωριζει αυτο. :bowdown:

τι να γνωριζει ? Οτι δεν ηξερα τον Νινταλ ? που κολαει αυτο ?

Κατα την διαρκεια του στρωσιματος του ενυδρειου βοηθησε πολλες φορες ο 2λ και απο το σπιτι που ερχοταν και τηλεφωνικα , ο Νινταλ με εχει βοηθησει απο το τηλεφωνο και απο το μαγαζι σαφως και τον ξερεις καλυτερα απο μενα αλλα ο Νινταλ δεν ειναι σαν τους αλλους που εχουν σκοπο να βγαλουν εις βαρος καποιου αλλου . προσωπικα με εχει αποτρεψει απο λαθος αγορες αρκετες φορες ( αυτο το εχει κανει ο Νινταλ και ο Γιαννης-οσμωσης ) πουθενα αλλου δεν το εχω δει . γενικοτερα ο καθε ενας εχει το δικο του τροπο που βοηθαει , οπως πχ εσυ οταν μου εδωσες το ρρ (ειναι μια βοηθεια και αυτη ) :wacko:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

τι να γνωριζει ? Οτι δεν ηξερα τον Νινταλ ? που κολαει αυτο ?

Κατα την διαρκεια του στρωσιματος του ενυδρειου βοηθησε πολλες φορες ο 2λ και απο το σπιτι που ερχοταν και τηλεφωνικα , ο Νινταλ με εχει βοηθησει απο το τηλεφωνο και απο το μαγαζι και γενικοτερα ο καθε ενας εχει το δικο του τροπο που βοηθαει , οπως πχ εσυ οταν μου εδωσες το ρρ (ειναι μια βοηθεια και αυτη ) :wacko:

Δεν το ηπιες ομως.... :bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηπιες ομως.... :wacko::bowdown:

δεν το χρεισιμοποιησα , υπαρχει ακομα αν θες περνα απο το σπιτι να σε κερασω κανα ''σφηνακι'' και γλυκο του κουταλιου :wub::wub::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...