Jump to content

Βοηθήστε για το στήσιμο ενός νέου δισκοενυδρείου!!!!


Stav!

Recommended Posts

πάμε να τα πω και εγώ όπως τα βλέπω προσωπικά και με δικές μου εμπειρίες και διαβάσματα ( μικρα βέβαια)

Πρωτον γιατί αρρωσταίνουν οι δίσκοι ? ο κύριως λόγος είναι το στρες αρχικά που ρίχνουν τις άμυνες του ψαριού και κατά δεύτερον τα παθογόνα στο νερό από ύπαρξει οργανικών και γενικά κακών μετρήσεων ( τα λεω απλά έτσι :wacko: )

πάμε τώρα για να μπορέσει να έχεις δίσκους σε καλή κατάσταση με βρύση θα πρέπει να είναι το νερό σε αποδεκτά επίπεδα σε σκληρότητες tds 180-250 , kh 7-8 , gh 9-10 Ph 7-7.5. Αυτό το νερό δεν κάνει για δίσκους γιατί θα το καταλάβει κάποιος αν ρίξει το Ph του και τις σκληρότητες που θα δει άλλα ψάρια και σε χρώμα και σε συμπεριφορά . Το νερό αυτό σου προσφέρει ένα μεγάλο πλεονέκτημα να μπορέσεις να κάνεις μεγάλες και ακόμα καθημερινές αλλαγές ( φυσικά πρώτα να έχει περαστεί από προφίλτρα ) . Ετσι έχει ένα περιβάλλον απαλλαγμένο από οργανικά και κατά συνέπεια και από παθογόνα . Αν δεν το κάνει κάποιος , δηλαδή, μεγάλες αλλαγές , σε βάθος χρόνου θα έχει πρόβλημα .

Το πολύ χαμηλό ph( 4,5-5) φυσικά σε προστατευει από πολλά αλλά έχει και αυτό τις δυσκολίες του γιατί χρειάζεται και εδώ να έχουμε συχνές αλλαγές για να μην πάει κάτω από 4 αλλά και θα πρέπει να ταίζουμε πολύ καλές τροφές και μεγάλη ποικιλία για να μπορέσουν τα ψάρια να πάρουν από την τροφή τους ιχνοστοιχεία για να μην εμφανίζουμε , παραμορφώσεις στα ψάρια αλλά και ακόμα και τρύπα στο κεφάλι .

ΥΓ: Νινταλ και YIAPA θα σας δείρω από κοντά παλιόπαιδα που τσακώνεστε :bowdown:

ΥΓ1 Προς Geosid φυσικά και μπορείς να γράφεις ότι θες αλλά το να έχεις 4 μήνες εμπειρία και να λες ότι σε ph 7 δεν είχες πρόβλημα με τα ψάρια σου δημόσια και να ξέρεις ότι εγω προσωπικά είμουν κάθε μέρα σπιτι σου για να αντιμετωπίσουμε προβλήματα επειδή δεν είχες στρωμένο ενυδρείο είναι κάπως . Να μαθεις να τα λες όλα για να μπορέσει κάποιος να έχει την πλήρη εικόνα . Εκανες καθημερινά αλλαγές γιατί είχαν βαρέσει οι τιμές σου ταβάνι , το easy life ερχόνταν με το μπιτόνι , το μόνο που σε έσωσε ήταν οι καθημερινές αλλαγές

Εσένα θα σε δείρω ποιο ευκολα γιατί είσαι και δίπλα στο σπίτι μου :wub:

ΥΓ2 : O κάθε τρόπος( χαμηλά Ph , νερό βρύσης κτλ κτλ) έχει τα μυστικά του και φυσικά οι δρόμοι είναι αρκετοί για την διατήρηση δίσκων ( και άλλων ψαριών). :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Xρήστο θα συμφώνησω σχεδόν σε όλα αυτα που λές εκτος απο το παραπάνω κομμάτι

πάμε τώρα για να μπορέσει να έχεις δίσκους σε καλή κατάσταση με βρύση θα πρέπει να είναι το νερό σε αποδεκτά επίπεδα σε σκληρότητες tds 180-250 , kh 7-8 , gh 9-10 Ph 7-7.5. Αυτό το νερό δεν κάνει για δίσκους γιατί θα το καταλάβει κάποιος αν ρίξει το Ph του και τις σκληρότητες που θα δει άλλα ψάρια και σε χρώμα και σε συμπεριφορά.

Ξέρεις και ξέρω καλά ότι οι περισσότεροι εκτροφειίς μην πω όλοι μεγαλώνουν και λέω μεγαλώνουν οχι ζευγαρώνουν τα μικρά σε αυτές τις συνθήκες και με tds πολυ υψηλότερο (αυτα τα ψάρια αγοράζουμε οχι εσυ και εγω βλέπε wild :wacko: ) λές να μην ξέρουν αυτοι που παιζονται τρελα ποσά για αυτούς και δεν κάνουν απλά το χάμπι τους.

Και θα ηθελα την γνώμη σου μιας και έχεις μια πολυ καλή εμπειρία καθώς και των άλλων βέβαια και ανοίγουμε και ένα αλλο θέμα να το συζήτησουμε καλύτερα αν συμφώνουμε όλοι.

Τι είναι καλύτερο για τους δίσκους μας καθημερινές αλλαγές με προετοιμασμένο νερό βρύσης με τις μετρήσεις που προανέφερες ή 1 με 2 φορές την εβδομάδα αλλαγές με AO.Να μην θέσω το ερώτημα καθημερίνες αλλαγές με AO γιατι θα ήταν ουτοπκό για τους περισσότερους απο εμάς.Ποια η γνώμη σας και αν έχει κάνει κάποιος αυτό το πειραμα με 2 ίδια ενυδρεία να μας πέι αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Αφου λεμε και ξαναλεμε δειτε εδω τις απαντησεις απο δυο ανθρωπους που μου δωθηκαν μετα απο προσωπικη επικοινωνια μαζι τους σχετικα με την ιοση και εχοντας ζητησει την αδεια, τις δημοσιευω.

Απαντηση Stendker

Γειά σας,

Λυπάμαι που εχετε αυτά τα προβλήματα, αλλά συμβαινουν σε όλο τον κόσμο τα τελευταία 10 με 15 χρόνια. Ειναι ιος. Τις περισσότερες φορές αρχίζει δύο ημέρες μετά την είσοδο νέων ψαριών. Ο ιός αυτός εξασθενεί το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών. Αυτό σημαίνει πως όλες οι συνηθισμένες ασθένειες αρχίζουν να βγαίνουν, όπως Odinium, Ichtio, Gillworms και το κυριότερο το πρόβλημα των βακτηρίων, διότι πολλαπλασιάζονται γρήγορα. Το σημαντικότερο που πρέπει να κάνουμε είναι να μειωθεί το πρόβλημα των βακτηρίων. Ένα γνωστό αντιβιοτικό είναι το Neomecinsulfat αλλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και άλλα νέα αντιβιοτικά. Ένα άλλο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι να μειωθεί το επίπεδο του pH στο 5, γιατί σε αυτό το επίπεδο τα βακτήρια πολλαπλασιάζονται αργά. Λόγω των βακτηρίων και του πληγωμένου δέρματος του ψαριού,στο νερό θα υπάρχει χαμηλό οξυγόνο. Παρακαλούμε βάλτε περισσότερες αεροπετρες για να έχουν οξυγόνο τα ψάρια.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Απαντηση Heiko

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, ήμουν στην Ινδία, για συλλογή ειδών και για διάλεξη, καθώς και σαν κριτής στην Indaquaria 2010.

Το πρόβλημα αυτό έχει συμβεί (πολλές) φορές στο παρελθόν. Έχει να κάνει, κάθε φορά που το ερευνώ - με το ίδιο πράγμα ή πολύ παρόμοια του(και γράφω εκτενώς στον τόμο II για αυτό το θέμα, αλλά εδώ εν συντομία):

Αυτό έχει συμβεί πάντα όταν η τοπική (πόλη / χώρα) στην παροχή νερού έχει μια αλλαγή / ρύθμιση. Πήγα σε αρκετές περιπτώσεις σε πόλη που είχε έργα στην ύδρευση της και μου απάντησαν "Συγγνώμη, αλλά είμαστε μέσα στα όρια που μπορούμε να δράσουμε και ενδεχομένως να είναι υψηλό για τα ευαίσθητα ψάρια, αλλά δεν πειράζει για κατανάλωση από τον άνθρωπο ...". (Αλλά ποιος ξέρει αν αυτό δεν είναι, επίσης, μακροπρόθεσμα κακό για μας; Ως εκ τούτου δεν πίνω νερό ... εκτός στον Αμαζόνιο, ή σε περιοχές με υψόμετρο... ακατοίκητες).

Εν πάση περιπτώσει, γνωρίζουμε ότι υπάρχουν φυτοφάρμακα (και εξακολουθουν να υπάρχουν) στα υπόγεια ύδατα μας από τις πολλές γεωργικές δραστηριότητες (όλα πάνε αργά ή γρήγορα στο έδαφος και στην ατμόσφαιρα ...).

Οι Δίσκοι, και ειδικά οι άγριοι, είναι πολύ ευαίσθητοι στις αλλαγές του νερού και ειδικά αν η παροχή νερού έχει ακραίες μεταβολές (pH, σιδήρου, κ.λπ.) - στην πραγματικότητα είναι τέλειο μέτρο για το καλο ή κακό νερό ...

Επομένως, σε πολύ χαμηλό pH 4,5 ή χαμηλότερο αυτή η λεγόμενη "μαύρη πανούκλα" ποτέ δεν θα συμβεί, γιατί υπάρχουν τόσοι λιγοι οργανισμοί και βακτηρίδια (ο Νιντάλ ξέρει, στο Rio Negro δεν είχε ακόμα και κουνούπια ή έντομα). Επίσης, οι υψηλές θερμοκρασίες θα βοηθήσουν και θα εξάλειψουν εν μέρη τις κακές συνθήκες του νερού.

Ο δίσκος είναι ένα βαρόμετρο της ποιότητας του νερού και θα σας δείξει πώς πάντα με καλό ή κακό τρόπο αν το νερό είναι αυτό που χρειάζονται ... μόνο προσέξτε για αυτό, πολύ προσεκτικά - θα σας πει, πάντα.

τους καλυτερους χαιρετισμούς και πολλά ακόμα απο το νέο μου βιβλίο

Πάντα Ηeiko

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι να ξερουν τωρα αυτοι..... :wacko:

Μετα απο αυτο και ενω φωναζω για προληψη εξ αρχης γιατι να μην το ακολουθω?

Αν αυτο δεν σας κανει για επιχειρημα - αποδειξη οκ παω πασο. :bowdown:

Χομπυ τι ειναι?

Εχω 10 ψαρια και κολυμπανε μονο για να βλεπω τα χρωματα και να λεω οτι εχω δισκους?

Για εμενα οχι. Ολοι καλως η κακως μπορουν να το κανουν.

Χομπυ για εμενα ειναι η συνεχεια και αυτο που πριν απο χρονια εμοιαζε απιαστο ονειρο τωρα

εχει αρχισει να γινεται συχνο φενομενο και αυτο ειναι η αναπαραγωγη των Δισκων.

Ουτε αυτο σας κανει για χομπυ? Τοτε λοιπον θα σας πω οτι δεν σταματαει εκει.

Η συνεχεια της αναπαραγωγης ειναι η στοχευμενη για εμενα.

Θα σας χαρισω μια εργασια, μια και εγω ο μη Χομπιστας, εφαγα καποες ημερες και οχι μονο, για να μαζεψω αυτα τα

στοιχεια και οποιος θελει μπορει να καταλαβει και να διαβασει.

Φυσικα ουτε αυτο σταματαει εκει. :wub:

Δειτε εδω.

Breeding_Discus_1.pdf

Υ.Γ. Ποιο ειναι για εσας το χομπυ τελικα? :wub:

Θα παρω τους δισκους μου και θα παω σε αλλους πλανητες.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θα σου πω τι πιστεύω εγώ και τι έχω δοκιμάσει αλλά είναι μεγάλο θέμακαι φυσικά δεν είναι ο κανόνας αλλά ένας τρόπος από τους πολλούς.

Για μένα δεν υπάρχει ένας μόνιμος τρόπος αλλά διαφορετικοί τρόποι ανάλογα με την χρονική περίοδο που έχουμε τους δίσκους αλλά και το μέγεθος που αγοράζουμε τους δίσκους αλλά και τον χρόνο που έχει ο καθένας .Τι θέλω να πω .

Φάση πρώτη :

Αν έχω αγοράσει δίσκους μικρούς 6-8 cm( συνήθως αυτό το κάνουν πολλοί νέοι χομπίστες που το θεωρώ λάθος αλλά είναι άλλη μεγάλη κουβέντα) σε καινούργιο ενυδρείο τότε θα έκανα αλλαγές νερού με βρύση καθημερινές μια και οι τιμές νερού στην περιοχή μου το επιτρέπουν( πάντα με προφίλτρα αλλά και στην σωστή θερμοκρασία ) μέχρι τα ψάρια να μεγαλώσουν αρκετά 9-10 μηνών . Αυτό θα το έκανα επειδή εγώ πιστέυω ότι ο μικρός ο δίσκος θέλει 5-6 ταίσματα την μέρα και πολύ καθαρό νερό ( νιτρικά κάτω από 10) για να μεγαλώσει σωστά . Είναι σημαντικό όμως να γίνονται μεγάλες και συχνές αλλαγές γιατί αν το αμελήσεις τότε έχεις μεγαλύτερο ποσοστό να αρρωστήσουν τα ψάρια γιατί εκτός από τον παράγοντα του "λάθος" νερού , αλκαλικό που τους δημιουργεί στρες τους προσθέτεις και άλλους 2 παραγόντες που είναι τα υψηλα΄νιτρικά και φωσφορικά ( οργανικά) με αποτέλεσμα τα παθογόνα να κάνουν πάρτι. Φυσικά σε "φρέσκο" ενυδρείο οι καθημερινές αλλαγές σε σώσουν από πολλά λάθη

Τώρα άν έχεις την δυνατότητα να κάνεις αλλαγή νερού μεγάλη με όσμοση ( και κάποια ιχνοστοιχεία) και συχνά ακόμα καλύτερα .

Φάση 2

Καταφέραμε λοιπόν να μεγαλώσουν σωστά τα ψάρια μας ( πολύ ποιο δύσκολο από την αναπαραγωγή δίσκων για μένα) . Τότε ρίχνω το ph και τις σκληρότητες για να δω πλέον τα "σωστά" χρώματα των ψαριών μου αλλά και την σωστή συμπεριφορά . Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να τονίσω ότι όντως έχει μεγάλη διαφορά στα ψάρια μας . Φυσικά ΑΟ και αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα και τάισματα στις 3 φορές την μέρα . PH 5.8-6 .

Να το πάμε και λίγο ποιο κάτω δίσκοι από Ασία πάντως μεγαλώνουν καλύτερα σε ph 6.5 6.8 μια και εκεί έχουν μάθει .

Ενα άλλο λαθος και μπέρδεμα μάλλον είναι ότι πολλοί μπερδεύουν τις σκληρότητες με το ph .

Τί θέλω να πω . Μπορεί έυκολα να έχει κάποιος ph 5 αλλά σκληρότητες tds 400 με προσθήκη για παράδειγμα preis minerals ( αυξηση ασβεστιου , μαγνησίου και επηρεασμός της προλακτινης αυξητικής ορμόνης στα ψάρια γλυκού νερού)

Φυσικά και ο Στενκερ μεγαλώνει τα ψάρια του σε νερό βρύσης για έτσι τον συμφαίρει και δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στην διατροφή για να παρουν τα ψάρια αυτό που θέλουν

Τα παραπάνω είναι αυτά που κάνω και πιστεύω εγώ . Εχω φυσικά δει από κοντά τα εκπληκτικά αποτελέσματα του Yiannis59( γνωστός και ως δάσκαλος :wub: το ξέρω ότι τον πειράζει πολύ να τον λέμε έτσι) που κάνει άλλα πράγματα.

Να πω και κάτι άλλο θεωρώ τον εαυτό μου "βλαμένο" που λέει και ο ΝΙΝΤΑΛ και μου αρέσει να δείνω χρονο στα ψάρια και να διαβάζω πολύ . Πιστεύω τα παραπάνω δεν είναι εύκολα για όλους για πολλούς λόγους :wacko: ( χρόνος , χρήμα , χωρος, διάθεση κτλκτλ )

Ελιωσα στο γράψιμο σήμερα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε πολυ Βασιλειε.

Οχι για το υφος αλλα για την απαντηση :wacko:

Link to comment
Share on other sites

πάμε να τα πω και εγώ όπως τα βλέπω προσωπικά και με δικές μου εμπειρίες και διαβάσματα ( μικρα βέβαια)

Πρωτον γιατί αρρωσταίνουν οι δίσκοι ? ο κύριως λόγος είναι το στρες αρχικά που ρίχνουν τις άμυνες του ψαριού και κατά δεύτερον τα παθογόνα στο νερό από ύπαρξει οργανικών και γενικά κακών μετρήσεων ( τα λεω απλά έτσι :wacko: ) Σωστος!

πάμε τώρα για να μπορέσει να έχεις δίσκους σε καλή κατάσταση με βρύση θα πρέπει να είναι το νερό σε αποδεκτά επίπεδα σε σκληρότητες tds 180-250 , kh 7-8 , gh 9-10 Ph 7-7.5. Αυτό το νερό δεν κάνει για δίσκους γιατί θα το καταλάβει κάποιος αν ρίξει το Ph του και τις σκληρότητες που θα δει άλλα ψάρια και σε χρώμα και σε συμπεριφορά . Το νερό αυτό σου προσφέρει ένα μεγάλο πλεονέκτημα να μπορέσεις να κάνεις μεγάλες και ακόμα καθημερινές αλλαγές ( φυσικά πρώτα να έχει περαστεί από προφίλτρα ) . Ετσι έχει ένα περιβάλλον απαλλαγμένο από οργανικά και κατά συνέπεια και από παθογόνα . Αν δεν το κάνει κάποιος , δηλαδή, μεγάλες αλλαγές , σε βάθος χρόνου θα έχει πρόβλημα .Εδω απο προσωπικη εμπειρια εχω τις διαφωνιες μου!

Το πολύ χαμηλό ph( 4,5-5) φυσικά σε προστατευει από πολλά αλλά έχει και αυτό τις δυσκολίες του γιατί χρειάζεται και εδώ να έχουμε συχνές αλλαγές για να μην πάει κάτω από 4 αλλά και θα πρέπει να ταίζουμε πολύ καλές τροφές και μεγάλη ποικιλία για να μπορέσουν τα ψάρια να πάρουν από την τροφή τους ιχνοστοιχεία για να μην εμφανίζουμε , παραμορφώσεις στα ψάρια αλλά και ακόμα και τρύπα στο κεφάλι .

Ακομα μια φορα σωστος!

ΥΓ: Νινταλ και YIAPA θα σας δείρω από κοντά παλιόπαιδα που τσακώνεστε :wub:Δεν τσακωνομαστε! :bowdown:

ΥΓ1 Προς Geosid φυσικά και μπορείς να γράφεις ότι θες αλλά το να έχεις 4 μήνες εμπειρία και να λες ότι σε ph 7 δεν είχες πρόβλημα με τα ψάρια σου δημόσια και να ξέρεις ότι εγω προσωπικά είμουν κάθε μέρα σπιτι σου για να αντιμετωπίσουμε προβλήματα επειδή δεν είχες στρωμένο ενυδρείο είναι κάπως . Να μαθεις να τα λες όλα για να μπορέσει κάποιος να έχει την πλήρη εικόνα . Εκανες καθημερινά αλλαγές γιατί είχαν βαρέσει οι τιμές σου ταβάνι , το easy life ερχόνταν με το μπιτόνι , το μόνο που σε έσωσε ήταν οι καθημερινές αλλαγές

Εσένα θα σε δείρω ποιο ευκολα γιατί είσαι και δίπλα στο σπίτι μου :wub:

ΥΓ2 : O κάθε τρόπος( χαμηλά Ph , νερό βρύσης κτλ κτλ) έχει τα μυστικά του και φυσικά οι δρόμοι είναι αρκετοί για την διατήρηση δίσκων ( και άλλων ψαριών). :ninja:

Εξ'αρχης λεω ακριβως οτι λες στο ΥΓ2.

Και ειναι η τελευταια φορα που θα το γραψω.

Ποτε δεν ειπα οτι οι δισκοι δεν θελουν χαμηλο ph. Ειμαι ομως απολυτα αντιθετος με τα extreme ph σε δισκους εκτροφης για ενα και μονο λογο. Σχεδον κανενας εκτροφεας δεν τα μεγαλωνει εκει!!!

Ποσες φορες ρε Χρηστο καποιος νεος δισκοχομπιστας εγραψε οτι εχει δισκους σε ph 7 και βγηκαν απο κατω δεκα και τον κραξανε??? Αυτο δηλαδη σε βρισκει συμφωνο???

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θα σου πω τι πιστεύω εγώ και τι έχω δοκιμάσει αλλά είναι μεγάλο θέμακαι φυσικά δεν είναι ο κανόνας αλλά ένας τρόπος από τους πολλούς.

Για μένα δεν υπάρχει ένας μόνιμος τρόπος αλλά διαφορετικοί τρόποι ανάλογα με την χρονική περίοδο που έχουμε τους δίσκους αλλά και το μέγεθος που αγοράζουμε τους δίσκους αλλά και τον χρόνο που έχει ο καθένας .Τι θέλω να πω .

Φάση πρώτη :

Αν έχω αγοράσει δίσκους μικρούς 6-8 cm( συνήθως αυτό το κάνουν πολλοί νέοι χομπίστες που το θεωρώ λάθος αλλά είναι άλλη μεγάλη κουβέντα) σε καινούργιο ενυδρείο τότε θα έκανα αλλαγές νερού με βρύση καθημερινές μια και οι τιμές νερού στην περιοχή μου το επιτρέπουν( πάντα με προφίλτρα αλλά και στην σωστή θερμοκρασία ) μέχρι τα ψάρια να μεγαλώσουν αρκετά 9-10 μηνών . Αυτό θα το έκανα επειδή εγώ πιστέυω ότι ο μικρός ο δίσκος θέλει 5-6 ταίσματα την μέρα και πολύ καθαρό νερό ( νιτρικά κάτω από 10) για να μεγαλώσει σωστά . Είναι σημαντικό όμως να γίνονται μεγάλες και συχνές αλλαγές γιατί αν το αμελήσεις τότε έχεις μεγαλύτερο ποσοστό να αρρωστήσουν τα ψάρια γιατί εκτός από τον παράγοντα του "λάθος" νερού , αλκαλικό που τους δημιουργεί στρες τους προσθέτεις και άλλους 2 παραγόντες που είναι τα υψηλα΄νιτρικά και φωσφορικά ( οργανικά) με αποτέλεσμα τα παθογόνα να κάνουν πάρτι. Φυσικά σε "φρέσκο" ενυδρείο οι καθημερινές αλλαγές σε σώσουν από πολλά λάθη

Τώρα άν έχεις την δυνατότητα να κάνεις αλλαγή νερού μεγάλη με όσμοση ( και κάποια ιχνοστοιχεία) και συχνά ακόμα καλύτερα .

Φάση 2

Καταφέραμε λοιπόν να μεγαλώσουν σωστά τα ψάρια μας ( πολύ ποιο δύσκολο από την αναπαραγωγή δίσκων για μένα) . Τότε ρίχνω το ph και τις σκληρότητες για να δω πλέον τα "σωστά" χρώματα των ψαριών μου αλλά και την σωστή συμπεριφορά . Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να τονίσω ότι όντως έχει μεγάλη διαφορά στα ψάρια μας . Φυσικά ΑΟ και αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα και τάισματα στις 3 φορές την μέρα . PH 5.8-6 .

Να το πάμε και λίγο ποιο κάτω δίσκοι από Ασία πάντως μεγαλώνουν καλύτερα σε ph 6.5 6.8 μια και εκεί έχουν μάθει .

Ενα άλλο λαθος και μπέρδεμα μάλλον είναι ότι πολλοί μπερδεύουν τις σκληρότητες με το ph .

Τί θέλω να πω . Μπορεί έυκολα να έχει κάποιος ph 5 αλλά σκληρότητες tds 400 με προσθήκη για παράδειγμα preis minerals ( αυξηση ασβεστιου , μαγνησίου και επηρεασμός της προλακτινης αυξητικής ορμόνης στα ψάρια γλυκού νερού)

Φυσικά και ο Στενκερ μεγαλώνει τα ψάρια του σε νερό βρύσης για έτσι τον συμφαίρει και δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στην διατροφή για να παρουν τα ψάρια αυτό που θέλουν

Τα παραπάνω είναι αυτά που κάνω και πιστεύω εγώ . Εχω φυσικά δει από κοντά τα εκπληκτικά αποτελέσματα του Yiannis59( γνωστός και ως δάσκαλος :wub: το ξέρω ότι τον πειράζει πολύ να τον λέμε έτσι) που κάνει άλλα πράγματα.

Να πω και κάτι άλλο θεωρώ τον εαυτό μου "βλαμένο" που λέει και ο ΝΙΝΤΑΛ και μου αρέσει να δείνω χρονο στα ψάρια και να διαβάζω πολύ . Πιστεύω τα παραπάνω δεν είναι εύκολα για όλους για πολλούς λόγους :wacko: ( χρόνος , χρήμα , χωρος, διάθεση κτλκτλ )

Ελιωσα στο γράψιμο σήμερα :bowdown:

Μαζι σου :wub:

Σε δισκους εκτροφης λοιπον δεν νομιζω να κατεβαζες ποτε το ph στο 4,5-5.................

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε πολυ Βασιλειε.

Οχι για το υφος αλλα για την απαντηση :wub:

Στρατο συγνωμη αν ειναι καπως. :wacko:

Δεν εχουμε ολοι την πειρα τη δικη σου η του Nidal ο οποιος με εχει μαθει παρα

πολλα (και συνεχιζει) και τον ευχαριστω για αυτο. :wub:

Το μονο που επιθυμω ειναι να δωσουμε χρονο αντιδρασης στους Δισκους μας

αλλα και σε εμας αν και εφοσον αυτο χρειαστει.

Ολοι βεβαια τον ιδιο σκοπο εχουμε αλλα με διαφορετικη προσεγγιση.

Αυτο μονο και συγνωμη για το παθος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αφου λεμε και ξαναλεμε δειτε εδω τις απαντησεις απο δυο ανθρωπους που μου δωθηκαν μετα απο προσωπικη επικοινωνια μαζι τους σχετικα με την ιοση και εχοντας ζητησει την αδεια, τις δημοσιευω.

Απαντηση Stendker

Γειά σας,

Λυπάμαι που εχετε αυτά τα προβλήματα, αλλά συμβαινουν σε όλο τον κόσμο τα τελευταία 10 με 15 χρόνια. Ειναι ιος. Τις περισσότερες φορές αρχίζει δύο ημέρες μετά την είσοδο νέων ψαριών. Ο ιός αυτός εξασθενεί το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών. Αυτό σημαίνει πως όλες οι συνηθισμένες ασθένειες αρχίζουν να βγαίνουν, όπως Odinium, Ichtio, Gillworms και το κυριότερο το πρόβλημα των βακτηρίων, διότι πολλαπλασιάζονται γρήγορα. Το σημαντικότερο που πρέπει να κάνουμε είναι να μειωθεί το πρόβλημα των βακτηρίων. Ένα γνωστό αντιβιοτικό είναι το Neomecinsulfat αλλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και άλλα νέα αντιβιοτικά. Ένα άλλο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι να μειωθεί το επίπεδο του pH στο 5, γιατί σε αυτό το επίπεδο τα βακτήρια πολλαπλασιάζονται αργά. Λόγω των βακτηρίων και του πληγωμένου δέρματος του ψαριού,στο νερό θα υπάρχει χαμηλό οξυγόνο. Παρακαλούμε βάλτε περισσότερες αεροπετρες για να έχουν οξυγόνο τα ψάρια.Μιλαει για θεραπεια, σωστα??? Γιατι δεν νομιζω οτι τα νερα της φαρμας του εχουν τετοιο ph.....

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Απαντηση Heiko

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, ήμουν στην Ινδία, για συλλογή ειδών και για διάλεξη, καθώς και σαν κριτής στην Indaquaria 2010.

Το πρόβλημα αυτό έχει συμβεί (πολλές) φορές στο παρελθόν. Έχει να κάνει, κάθε φορά που το ερευνώ - με το ίδιο πράγμα ή πολύ παρόμοια του(και γράφω εκτενώς στον τόμο II για αυτό το θέμα, αλλά εδώ εν συντομία):

Αυτό έχει συμβεί πάντα όταν η τοπική (πόλη / χώρα) στην παροχή νερού έχει μια αλλαγή / ρύθμιση. Πήγα σε αρκετές περιπτώσεις σε πόλη που είχε έργα στην ύδρευση της και μου απάντησαν "Συγγνώμη, αλλά είμαστε μέσα στα όρια που μπορούμε να δράσουμε και ενδεχομένως να είναι υψηλό για τα ευαίσθητα ψάρια, αλλά δεν πειράζει για κατανάλωση από τον άνθρωπο ...". (Αλλά ποιος ξέρει αν αυτό δεν είναι, επίσης, μακροπρόθεσμα κακό για μας; Ως εκ τούτου δεν πίνω νερό ... εκτός στον Αμαζόνιο, ή σε περιοχές με υψόμετρο... ακατοίκητες).

Εν πάση περιπτώσει, γνωρίζουμε ότι υπάρχουν φυτοφάρμακα (και εξακολουθουν να υπάρχουν) στα υπόγεια ύδατα μας από τις πολλές γεωργικές δραστηριότητες (όλα πάνε αργά ή γρήγορα στο έδαφος και στην ατμόσφαιρα ...).

Οι Δίσκοι, και ειδικά οι άγριοι, είναι πολύ ευαίσθητοι στις αλλαγές του νερού και ειδικά αν η παροχή νερού έχει ακραίες μεταβολές (pH, σιδήρου, κ.λπ.) - στην πραγματικότητα είναι τέλειο μέτρο για το καλο ή κακό νερό ...

Επομένως, σε πολύ χαμηλό pH 4,5 ή χαμηλότερο αυτή η λεγόμενη "μαύρη πανούκλα" ποτέ δεν θα συμβεί, γιατί υπάρχουν τόσοι λιγοι οργανισμοί και βακτηρίδια (ο Νιντάλ ξέρει, στο Rio Negro δεν είχε ακόμα και κουνούπια ή έντομα). Επίσης, οι υψηλές θερμοκρασίες θα βοηθήσουν και θα εξάλειψουν εν μέρη τις κακές συνθήκες του νερού.Παλι για θεραπεια....

Ο δίσκος είναι ένα βαρόμετρο της ποιότητας του νερού και θα σας δείξει πώς πάντα με καλό ή κακό τρόπο αν το νερό είναι αυτό που χρειάζονται ... μόνο προσέξτε για αυτό, πολύ προσεκτικά - θα σας πει, πάντα.

τους καλυτερους χαιρετισμούς και πολλά ακόμα απο το νέο μου βιβλίο

Πάντα Ηeiko

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι να ξερουν τωρα αυτοι..... :bowdown:

Μετα απο αυτο και ενω φωναζω για προληψη εξ αρχης γιατι να μην το ακολουθω?

Αν αυτο δεν σας κανει για επιχειρημα - αποδειξη οκ παω πασο. :wub: Προληψη δηλαδη ειναι να ζουν τα ψαρια σου σε extreme συνθηκες??? Σιγουρα μειωνεις τα παθογονα. Τα ψαρια ομως ειναι ευτυχισμενα???

Χομπυ τι ειναι?

Εχω 10 ψαρια και κολυμπανε μονο για να βλεπω τα χρωματα και να λεω οτι εχω δισκους?

Για εμενα οχι. Ολοι καλως η κακως μπορουν να το κανουν.

Χομπυ για εμενα ειναι η συνεχεια και αυτο που πριν απο χρονια εμοιαζε απιαστο ονειρο τωρα

εχει αρχισει να γινεται συχνο φενομενο και αυτο ειναι η αναπαραγωγη των Δισκων.

Ουτε αυτο σας κανει για χομπυ? Τοτε λοιπον θα σας πω οτι δεν σταματαει εκει.

Η συνεχεια της αναπαραγωγης ειναι η στοχευμενη για εμενα.

Θα σας χαρισω μια εργασια, μια και εγω ο μη Χομπιστας, εφαγα καποες ημερες και οχι μονο, για να μαζεψω αυτα τα

στοιχεια και οποιος θελει μπορει να καταλαβει και να διαβασει.

Φυσικα ουτε αυτο σταματαει εκει. :wub:

Δειτε εδω.

Breeding_Discus_1.pdf

Επειδη και εσυ αρχιζεις και ξεφευγεις να ξαναδιευκρινησω οτι αναφερομαι απο την αρχη στο κραξιμο που τρωνε οι νεοι. Στην πορεια αποκτωντας εμπειρια ο καθενας κανει οτι θελει. Προσωπικα ενα περιεργο κουνημα ειδα σε ενα αγριο που μου εκανε για φλερτ και αδειασα το ενυδρειο απο ολα τα υπολοιπα ψαρια πλην των δισκων.......

Και επισης να πω οτι αν καποιος δεν θελει να ασχοληθει με την αναπαραγωγη, δεν ειναι χομπιστας οταν κανει τα παντα να κρατησηει τα ψαρια του σε καλη κατασταση???

Υ.Γ. Ποιο ειναι για εσας το χομπυ τελικα? :hysterical:Χομπι εναι αυτο που ευχαριστει την ψυχη μας....

Θα παρω τους δισκους μου και θα παω σε αλλους πλανητες.Καλο ταξιδι... :wacko:

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Στρατο συγνωμη αν ειναι καπως. :wacko:

Δεν εχουμε ολοι την πειρα τη δικη σουΗ πειρα η δικη μου στους δισκους ειναι πολυ μικρη Βασιλη η του Nidal ο οποιος με εχει μαθει παρα

πολλα (και συνεχιζει) και τον ευχαριστω για αυτο. :ninja:Ειναι προς τιμη σου που το αναφερεις .Σε ολους μας εχει μαθει πολλα :wub:

Το μονο που επιθυμω ειναι να δωσουμε χρονο αντιδρασης στους Δισκους μας

αλλα και σε εμας αν και εφοσον αυτο χρειαστει.Σωστος

Ολοι βεβαια τον ιδιο σκοπο εχουμε αλλα με διαφορετικη προσεγγιση.

Αυτο μονο και συγνωμη για το παθος :wub::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ και εγώ με το κράξιμο

Θα κατέβαζα το ph χαμηλά αν είχα κάποιο λόγο ( flagelates, κάποια βακτηριακή ) . Για διατήρηση πιστεύω ότι ένα ph sto 6 είναι το ιδανικό.

Κάτι άλλο το να διαφωνούμε είναι πολύ υγιές και πολύ ωραίο γιατί έτσι θα πάμε το χόμπι μπροστά . Φυσικά θέλει και κάποια αναφορά σε πηγές αλλά και αναφορά εμπειρίων κάτι που δεν γίνεται με 2-3 μήνες στους δίσκους και με καθόλου διάβασμα .

Αυτό που με στεναχωρεί σε όλα τα φορουμ που είμαι είτε ως μέλος είτε ως Mod είναι ότι τα μέλη δεν διαβάζουν τα προηγούμενα θέματα ή τα διαβάζουν επιφανειακά και δείνουν και συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ και εγώ με το κράξιμο

Θα κατέβαζα το ph χαμηλά αν είχα κάποιο λόγο ( flagelates, κάποια βακτηριακή ) . Για διατήρηση πιστεύω ότι ένα ph sto 6 είναι το ιδανικό.

Κάτι άλλο το να διαφωνούμε είναι πολύ υγιές και πολύ ωραίο γιατί έτσι θα πάμε το χόμπι μπροστά . Φυσικά θέλει και κάποια αναφορά σε πηγές αλλά και αναφορά εμπειρίων κάτι που δεν γίνεται με 2-3 μήνες στους δίσκους και με καθόλου διάβασμα .

Αυτό που με στεναχωρεί σε όλα τα φορουμ που είμαι είτε ως μέλος είτε ως Mod είναι ότι τα μέλη δεν διαβάζουν τα προηγούμενα θέματα ή τα διαβάζουν επιφανειακά και δείνουν και συμβουλές

δόξα το Θεο εγραψες αυτά που πιστεύω. Με εβγαλες από τον κόπο να γράψω μιας και με προλαβες. Επιτέλους καταλαβαινομαστε.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Να αναφερουμε οτι αν καποιος αποφασισει να διατηρει τους Δισκους του

σε χαμηλο ph (εγω εχω 5,3-5,4) η συνεχης χρηση αεραντλιας σε συνεχη βαση ειναι απαραιτητη διοτι τα επιπεδα του

οξυγονου ειναι αρκετα χαμηλοτερα και σε σχεση με την θερμοκρασια.....

Πολλατο για ακομη μια φορα εγραψες και μαλιστα πολλα. :ninja:

Στρατο ειναι η αληθεια και θα το λεω παντα για τον Nidal. :wacko:

Ναι αναφερεται σαν αγωγη αλλα εγω θεωρω οτι ειναι και μετρο προληψης

για να μην φτανουμε ευκολα στην αγωγη την στιγμη που οι Δισκοι ανταποκρινοντε θετικα. :wub:

Κοτσιδα ευχαριστω, αλλα λογω ηφαιστειακης τεφρας ουτε οι Δισκοι απογειωνοντε. :wub:

Θα το κανω υπογραφη ο εξωγηινος. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ ότι και το πολύ χαμηλό ph είναι λαθος απλά είναι ένας άλλος δρόμος που στα χέρια πολύ έμπειρων κάνει θαύματα ( βλέπε Yiannis59)

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους συμφωνουμε :wacko:

Απλα ποτε δεν πρεπει να ειμαστε ουτε ακραιοι, αλλα ουτε και απολυτοι σε τιποτα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αφου λεμε και ξαναλεμε δειτε εδω τις απαντησεις απο δυο ανθρωπους που μου δωθηκαν μετα απο προσωπικη επικοινωνια μαζι τους σχετικα με την ιοση και εχοντας ζητησει την αδεια, τις δημοσιευω.

Απαντηση Stendker

Γειά σας,

Λυπάμαι που εχετε αυτά τα προβλήματα, αλλά συμβαινουν σε όλο τον κόσμο τα τελευταία 10 με 15 χρόνια. Ειναι ιος. Τις περισσότερες φορές αρχίζει δύο ημέρες μετά την είσοδο νέων ψαριών. Ο ιός αυτός εξασθενεί το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών. Αυτό σημαίνει πως όλες οι συνηθισμένες ασθένειες αρχίζουν να βγαίνουν, όπως Odinium, Ichtio, Gillworms και το κυριότερο το πρόβλημα των βακτηρίων, διότι πολλαπλασιάζονται γρήγορα. Το σημαντικότερο που πρέπει να κάνουμε είναι να μειωθεί το πρόβλημα των βακτηρίων. Ένα γνωστό αντιβιοτικό είναι το Neomecinsulfat αλλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και άλλα νέα αντιβιοτικά. Ένα άλλο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι να μειωθεί το επίπεδο του pH στο 5, γιατί σε αυτό το επίπεδο τα βακτήρια πολλαπλασιάζονται αργά. Λόγω των βακτηρίων και του πληγωμένου δέρματος του ψαριού,στο νερό θα υπάρχει χαμηλό οξυγόνο. Παρακαλούμε βάλτε περισσότερες αεροπετρες για να έχουν οξυγόνο τα ψάρια.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Απαντηση Heiko

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, ήμουν στην Ινδία, για συλλογή ειδών και για διάλεξη, καθώς και σαν κριτής στην Indaquaria 2010.

Το πρόβλημα αυτό έχει συμβεί (πολλές) φορές στο παρελθόν. Έχει να κάνει, κάθε φορά που το ερευνώ - με το ίδιο πράγμα ή πολύ παρόμοια του(και γράφω εκτενώς στον τόμο II για αυτό το θέμα, αλλά εδώ εν συντομία):

Αυτό έχει συμβεί πάντα όταν η τοπική (πόλη / χώρα) στην παροχή νερού έχει μια αλλαγή / ρύθμιση. Πήγα σε αρκετές περιπτώσεις σε πόλη που είχε έργα στην ύδρευση της και μου απάντησαν "Συγγνώμη, αλλά είμαστε μέσα στα όρια που μπορούμε να δράσουμε και ενδεχομένως να είναι υψηλό για τα ευαίσθητα ψάρια, αλλά δεν πειράζει για κατανάλωση από τον άνθρωπο ...". (Αλλά ποιος ξέρει αν αυτό δεν είναι, επίσης, μακροπρόθεσμα κακό για μας; Ως εκ τούτου δεν πίνω νερό ... εκτός στον Αμαζόνιο, ή σε περιοχές με υψόμετρο... ακατοίκητες).

Εν πάση περιπτώσει, γνωρίζουμε ότι υπάρχουν φυτοφάρμακα (και εξακολουθουν να υπάρχουν) στα υπόγεια ύδατα μας από τις πολλές γεωργικές δραστηριότητες (όλα πάνε αργά ή γρήγορα στο έδαφος και στην ατμόσφαιρα ...).

Οι Δίσκοι, και ειδικά οι άγριοι, είναι πολύ ευαίσθητοι στις αλλαγές του νερού και ειδικά αν η παροχή νερού έχει ακραίες μεταβολές (pH, σιδήρου, κ.λπ.) - στην πραγματικότητα είναι τέλειο μέτρο για το καλο ή κακό νερό ...

Επομένως, σε πολύ χαμηλό pH 4,5 ή χαμηλότερο αυτή η λεγόμενη "μαύρη πανούκλα" ποτέ δεν θα συμβεί, γιατί υπάρχουν τόσοι λιγοι οργανισμοί και βακτηρίδια (ο Νιντάλ ξέρει, στο Rio Negro δεν είχε ακόμα και κουνούπια ή έντομα). Επίσης, οι υψηλές θερμοκρασίες θα βοηθήσουν και θα εξάλειψουν εν μέρη τις κακές συνθήκες του νερού.

Ο δίσκος είναι ένα βαρόμετρο της ποιότητας του νερού και θα σας δείξει πώς πάντα με καλό ή κακό τρόπο αν το νερό είναι αυτό που χρειάζονται ... μόνο προσέξτε για αυτό, πολύ προσεκτικά - θα σας πει, πάντα.

τους καλυτερους χαιρετισμούς και πολλά ακόμα απο το νέο μου βιβλίο

Πάντα Ηeiko

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι να ξερουν τωρα αυτοι..... :bowdown:

Μετα απο αυτο και ενω φωναζω για προληψη εξ αρχης γιατι να μην το ακολουθω?

Αν αυτο δεν σας κανει για επιχειρημα - αποδειξη οκ παω πασο. :wub:

Χομπυ τι ειναι?

Εχω 10 ψαρια και κολυμπανε μονο για να βλεπω τα χρωματα και να λεω οτι εχω δισκους?

Για εμενα οχι. Ολοι καλως η κακως μπορουν να το κανουν.

Χομπυ για εμενα ειναι η συνεχεια και αυτο που πριν απο χρονια εμοιαζε απιαστο ονειρο τωρα

εχει αρχισει να γινεται συχνο φενομενο και αυτο ειναι η αναπαραγωγη των Δισκων.

Ουτε αυτο σας κανει για χομπυ? Τοτε λοιπον θα σας πω οτι δεν σταματαει εκει.

Η συνεχεια της αναπαραγωγης ειναι η στοχευμενη για εμενα.

Θα σας χαρισω μια εργασια, μια και εγω ο μη Χομπιστας, εφαγα καποες ημερες και οχι μονο, για να μαζεψω αυτα τα

στοιχεια και οποιος θελει μπορει να καταλαβει και να διαβασει.

Φυσικα ουτε αυτο σταματαει εκει. :wub:

Δειτε εδω.

Breeding_Discus_1.pdf

Υ.Γ. Ποιο ειναι για εσας το χομπυ τελικα? :ninja:

Θα παρω τους δισκους μου και θα παω σε αλλους πλανητες.

Αυτό είναι και το σημαντικότερο.Ανοιχτό μυαλό και καθαρό νερό.....Στα χρόνια που έχω δίσκους,τα ψάρια ''διαμαρτυρήθηκαν'' μόνο όταν το νερό δεν ήταν όσο καθαρό έπρεπε. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα παλιότερα δίσκου αλλά με κέρδισε το φυτεμένο έχω να πω ένα πράγμα και αυτό ισχύει για όλα τα ψάρια εκτροφείου.

Ψάρια που στην φύση τους ζουν σε ph κάτω του 7 τα συντηρούμε και εμείς σε Ph κάτω από 7, και ψάρια που στην φύση ζουν σε Ph πάνω από 7 τα συντηρούμε και εμείς σε Ph πάνω από 7.

Επομένως ο δίσκος στην φύση του ζει σε Ph <7 όποτε τους δίσκους εκτροφής μπορούμε να τους συντηρούμε χαλαρά σε πχ 6,8 Ph.

Τώρα κάποιος θέλει να φτιάξει ένα πιο εξτρεμ Ph ας το κάνει αλλά όχι επειδή το έκανε αυτός πρέπει να το κάνουν και οι άλλοι. Όχι επειδή αυτός έχει χαμηλό Ph είναι ο σωστός και ο άλλος με το 6,8 είναι λάθος. Όχι να κράζει αυτόν με το 6,8 επειδή αυτος εχει 5.

Εγώ πάντοτε λειτουργώ με αποδείξεις και θέλω βάσιμα επιχειρήματα για να πιστό ότι ο δίσκος στο 6,8ph δεν μπορεί να ζήση εξίσου καλά με τον δίσκο που ζει στο 5ph

Link to comment
Share on other sites

πάμε να τα πω και εγώ όπως τα βλέπω προσωπικά και με δικές μου εμπειρίες και διαβάσματα ( μικρα βέβαια)

Το πολύ χαμηλό ph( 4,5-5) φυσικά σε προστατευει από πολλά αλλά έχει και αυτό τις δυσκολίες του γιατί χρειάζεται και εδώ να έχουμε συχνές αλλαγές για να μην πάει κάτω από 4 αλλά και θα πρέπει να ταίζουμε πολύ καλές τροφές και μεγάλη ποικιλία για να μπορέσουν τα ψάρια να πάρουν από την τροφή τους ιχνοστοιχεία για να μην εμφανίζουμε , παραμορφώσεις στα ψάρια αλλά και ακόμα και τρύπα στο κεφάλι .

:wacko:

Αν πάει τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ1 Προς Geosid φυσικά και μπορείς να γράφεις ότι θες αλλά το να έχεις 4 μήνες εμπειρία και να λες ότι σε ph 7 δεν είχες πρόβλημα με τα ψάρια σου δημόσια και να ξέρεις ότι εγω προσωπικά είμουν κάθε μέρα σπιτι σου για να αντιμετωπίσουμε προβλήματα επειδή δεν είχες στρωμένο ενυδρείο είναι κάπως . Να μαθεις να τα λες όλα για να μπορέσει κάποιος να έχει την πλήρη εικόνα . Εκανες καθημερινά αλλαγές γιατί είχαν βαρέσει οι τιμές σου ταβάνι , το easy life ερχόνταν με το μπιτόνι , το μόνο που σε έσωσε ήταν οι καθημερινές αλλαγές

Εσένα θα σε δείρω ποιο ευκολα γιατί είσαι και δίπλα στο σπίτι μου :bowdown:

ΥΓ2 : O κάθε τρόπος( χαμηλά Ph , νερό βρύσης κτλ κτλ) έχει τα μυστικά τουκαι φυσικά οι δρόμοι είναι αρκετοί για την διατήρηση δίσκων ( και άλλων ψαριών). :wub:

a) οπως ειπες ειμουν αστρωτος ( ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος νεος στο χομπυ που ειναι αστρωτος εδω μεσα )

β)τα προβληματα που ειχα ηταν με no2 kai no3 και οχι με το ph :wacko:

γ)οπως ειπες εσυ το μονο που με εσωσε ηταν οι 40αρες και 50αρες αλλαγες νερου την ημερα (και τοτε δεν ειχα οσμωση ) αρα πως την γλιτωσαν οι Δισκοι ? με καθαρο νερο και συχνες αλλαγες .

δ)αν θυμασαι δεν ηταν μονο το οτι ειμουν αστρωτος και πηγαιναν οι τιμες στον Ολυμπο ,

Και να μιλησω λιγο γενικοτερα , δεν ειπα σε κανεναν να κοψει το νερο οσμωσης επειδη το εκοψα εγω και επειδη ειμαι ΑΡΧΑΡΙΟΣ δεν το προτεινω σε κανεναν . τωρα εαν εκανα καλα θα μου το δειξει ο χρονος :wub:

Link to comment
Share on other sites

με όσμοση έκανες αλλαγές μετά τις συχνές δεν θυμάσαι ή δεν θέλεις να το παραδεχτείς.

Και ξεκόλλα με την όσμοση δεν είναι εκεί το θέμα .Φυσικά και έκανες στην αρχή αλλαγές με νερό βρύσης αφού σου είχα πει εγώ τι να κάνεις και με ρώταγες για όσμοση και σου έλεγα ότι τώρα μας ενδιαφέρει να μειώσουμε τα ΝΟ2 και ΝΟ3. Και ειλικρινά δεν με νοιάζει να βοηθάω τον κόσμο και το ξέρουν πολλοί αυτό αλλά να βγαίνεις και από πάνω ότι όλα αυτά τα έκανες από μόνο σου θα τρελλάθω

Στο ενυδρείο σου κάνεις ότι θες και φυσικά όπως έγραψα ποιο πάνω και χωρίς όσμοση με το νερό που έχουμε στην περιοχή μας όλα γίνονται αλλά με συχνές αλλαγές .

Ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων από όλους τους φίλους μου MODS στους δίσκους και στο φορουμ που ξέφυγα

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει τι γίνεται?

Τα δικά μου τα ψάρια ζωρίζονται και τα ενοχλεί ( μιλάμε για άγρια πιασμένα )

Link to comment
Share on other sites

με όσμοση έκανες αλλαγές μετά τις συχνές δεν θυμάσαι ή δεν θέλεις να το παραδεχτείς.

Και ξεκόλλα με την όσμοση δεν είναι εκεί το θέμα .Φυσικά και έκανες στην αρχή αλλαγές με νερό βρύσης αφού σου είχα πει εγώ τι να κάνεις και με ρώταγες για όσμοση και σου έλεγα ότι τώρα μας ενδιαφέρει να μειώσουμε τα ΝΟ2 και ΝΟ3. Και ειλικρινά δεν με νοιάζει να βοηθάω τον κόσμο και το ξέρουν πολλοί αυτό αλλά να βγαίνεις και από πάνω ότι όλα αυτά τα έκανες από μόνο σου θα τρελλάθω

Στο ενυδρείο σου κάνεις ότι θες και φυσικά όπως έγραψα ποιο πάνω και χωρίς όσμοση με το νερό που έχουμε στην περιοχή μας όλα γίνονται αλλά με συχνές αλλαγές .

Ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων από όλους τους φίλους μου MODS στους δίσκους και στο φορουμ που ξέφυγα

Δεν ειπα - εγραψα καπου οτι τα εκανα απο μονος μου :wacko: και εσυ με βοηθησες (και με το παραπανω ) και ο νινταλ και ο ταχυδρομος και αλλοι

Το πρωτο καιρο δεν ειχα καν οσμωση , αργοτερα πηρα και εβαζα μισο μισο γιατι ηταν της υπομονης , μετα πηρα μεγαλυτερη και αργοτερα την τριτη .

Για μενα το θεμα της οσμωσης σταματαει εδω δεν υπαρχει λογος να μαλλωνουμε για τετοια πραγματα , υπαρχουν και σοβαροτερα να ασχοληθουμε αντι του ποσο πεχα εχει ο καθενας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Global Mod. Note:

Παιδακια μου ομορφα, θα παρακαλουσε να μην ξεφευγουμε με προσωπικες αντιπαραθεσεις και να κρατησουμε το επιπεδο του ποστ οπως μεχρι τωρα κανουμε ολοι!!!

Ευχαριστω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...