Jump to content

Rams..


tarifas7

Recommended Posts

Χαιρετω τα μελη...

Λοιπον, μπαινω την Παρασκευη σ'ενα petshop και δεν αντισταθηκα.. τα πηρα τα ramirezi..

Πρωτη μερα επεσε λιγο κυνηγι αλλα τιποτα το σπουδαιο, μολις σβυσαν τα φωτα, αραξαν σε μια ακρη διπλα-διπλα και απο τοτε ολα μια χαρα...

Εχω δει απειρες φωτο σε διαφορα σαιτ, αλλα ακρη δεν βγαζω. Καταλαβαινω οτι αναγνωριση χωρις φωτο δεν γινεται και οτι πολλα ζηταω αλλα απελπιστηκα, 6η μερα σημερα που δεν βγαζω ακρη.. :wootwoot:

Λοιπον γνωριζω για την διαφορα στο ραχαιο φτερο, στα πτερυγια, στην μαυρη γραμμη αλλα τι να πω... πελαγωσα..

Και τα δυο ειναι πανομοιοτυπα, με το ραχαιο να μοιαζει με την φωτο που ανεβασε ο φιλος GFON ¨ΕΔΩ αλλα δεν ειναι τοσο μυτερο στο πισω μερος (στογγυλευει).

Και αν και οπως ειπα πανομοιοτυπα, το ενα εχει την κοκκινιλα στην κοιλια, που με κανει να το θεωρω θυληκο, αλλα ειναι η ομοιοτητα στο ραχαιο που ανατρεπει καθε σκεψη.

Υπαρχει περιπτωση το δευτερο να μην εχει ωριμασει αρκετα ωστε να βγαλει το κοκκινο, υπαρχει περιπτωση να αλλαξει μορφη το ραχαιο και να γινει πιο μυτερο οσο μεγαλωνει ο ψαρης ???

Βοηθατε Χριστιανοι...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ tarifas7

Τον τελευταίο καιρό

τα θηλυκά ramirezi είναι είδος εν ανεπάρκεια

ανεξαρτήτως φυλής (μακροττέρυγα, κανονικά, baloons)

Τα τελευταία τρία χρόνια έχω αποκτήσει ramirezi

όλων των τύπων... ο πιο ασφαλής τρόπος διάκρισης κατά την άποψή μου

είναι το κοκκιωπό χρώμα της κοιλιάς και ίσως το πτερύγιο

το οποίο όμως πρέπει να ωριμάσουν αρκετά γαι να δείξει.

Όμως, οι εκτροφείς από διάφορες χώρες, τον τελευταίο καιρό

επηρεάζουν ph και σκληρότητα (απότι ξέρω)

με στόχο την παραγωγή κυρίως αρσενικών

που είναι πιο fancy. Υπόψη ότι τα θηλυκά είναι και μικρότερα

αλλα΄αυτό που να το ξέρεις όταν τα αγοράζεις μικρά.

Αυτή τι στιγή στο ενυδρείο έχω 9, τα 6 από μία τελευταία αγορά

και τα οποία υποτίθεται ότι τα διαλέξαμε όσο γίνεται πιο προσεχτικά

μήπως και προκύψει και κάποιο θηλυκό

αλλά μάλλον όλα είναι αρσενικά

(και όλοι είναι είναι εναντίον όλων)

Καλή τύχη

Χαιρετω τα μελη...

Λοιπον, μπαινω την Παρασκευη σ'ενα petshop και δεν αντισταθηκα.. τα πηρα τα ramirezi..

Πρωτη μερα επεσε λιγο κυνηγι αλλα τιποτα το σπουδαιο, μολις σβυσαν τα φωτα, αραξαν σε μια ακρη διπλα-διπλα και απο τοτε ολα μια χαρα...

Εχω δει απειρες φωτο σε διαφορα σαιτ, αλλα ακρη δεν βγαζω. Καταλαβαινω οτι αναγνωριση χωρις φωτο δεν γινεται και οτι πολλα ζηταω αλλα απελπιστηκα, 6η μερα σημερα που δεν βγαζω ακρη..  :wootwoot:

Λοιπον γνωριζω για την διαφορα στο ραχαιο φτερο, στα πτερυγια, στην μαυρη γραμμη αλλα τι να πω... πελαγωσα..

Και τα δυο ειναι πανομοιοτυπα, με το ραχαιο να μοιαζει με την φωτο που ανεβασε ο φιλος GFON ¨ΕΔΩ αλλα δεν ειναι τοσο μυτερο στο πισω μερος (στογγυλευει).

Και αν και οπως ειπα πανομοιοτυπα, το ενα εχει την κοκκινιλα στην κοιλια, που με κανει να το θεωρω θυληκο, αλλα ειναι η ομοιοτητα στο ραχαιο που ανατρεπει καθε σκεψη.

Υπαρχει περιπτωση το δευτερο να μην εχει ωριμασει αρκετα ωστε να βγαλει το κοκκινο, υπαρχει περιπτωση να αλλαξει μορφη το ραχαιο και να γινει πιο μυτερο οσο μεγαλωνει ο ψαρης ???

Βοηθατε Χριστιανοι...

27296[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

To κόκκινο στην κοιλιά δεν είναι θέμα ωρίμανσης.

Είναι είτε επίδειξη για να δελεάσει κάποιο αρσενικό είτε ένδειξη εγκυμοσύνης.

Η συμπεριφορά τους μετά από καμία 20αριά μέρες που θα έχουν προσαρμοστεί θα σε βοηθήσει αρκετά. Αν συνεχίσουν να κυνηγιούνται τότε μάλλον κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει. Αλλιώς θα δείς το θηλυκό να επιδεικνύετε στο αρσενικό και να καθαρίζει περιοχή για τα αυγά του. Καλό θα είναι να έχουν κάποιο πήλινο ποθ θα το χρησιμοποιήσουν σαν φωλιά ή κάποια καρύδα. Τα αυγά θα γίνουν είτε σε λεια επιφάνεια όπως κάποια πέτρα ή στο υπόστρωμα αφού πρώτα σκάψουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για της απαντησεις..

Οποτε οπως καταλαβαινω, λογω ελλειψης θηλυκων στην αγορα μαλλον η μονη μου ελπιδα θα ειναι να ειμαι και λιγο (εως πολυ) τυχερος.. Βεβαια το σχολιο του φιλου JDP για το κοκκινο στην κοιλια μου δινει καποιες ελπιδες.

Διορθωστε με εαν κανω λαθος, αλλα το οτι υπαρχει η πιθανοτητα να προσπαθει να δελεασει καποιο αρσενικο, να μην το εκλαβω ως προσπαθεια δελεασμου του αλλου Ram.. εφ'οσων ειναι μονο 2 στο ενυδρειο, σε ποιο αλλον ψαρι να κανει τα κολπακια.. στο otto ??

(μια σκεψη ειναι μην βαρατε)

Ισως να μην το διατυπωσα σωστα, αλλα το κυνηγι εχει σταματησει μετα την παροδο των πρωτων 5-6 ωρων, πλεον ζουν πολυ αρμονικα, βολτουλες μαζι, μοιραζονται μεχρι και τροφη. κανενα απολυτως προβλημα και δεν εχουν χωρισει το ενυδρειο σε περιοχες..

Τωρα, οταν λεμε οτι πρεπει να ωριμασουν αρκετα για να δειξει, για ποσο καιρο μιλαμε ??

Ας υποθεσουμε οτι δεν μας βγηκε το ζευγος, αντι να παιζω με την τυχη μου, τι αλλες κιχλιδες θα μπορουσα να συνδυασω. Ας'πουμε, με καποιο απο τα Apistogramma γινεται δουλεια στο ιδιο ενυδρειο?? (τουλαχιστον σ'αυτα, αρσενικο-θηλυκο κανουν 'μπαμ')

Για να προλαβω την πιθανη ερωτηση, εχω ενα 100αρι απο αυτα του Carrefour, 5-6 φυτακια μεσα και μια κατασκευη με λαβες (κατι σαν πλαγια) καλυμμενες με riccia, που προσφερει αρκετες κρυψωνες, συν δυο-τρια DIY σπιλαια απο σωληνες PVC..

Και παλι ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tarifas7 καλημερα.Για τους συνδυασμους κιχλιδων θα σου απαντησουν

αλλοι πιο γνωστες του θεματος απο εμενα.

Εγω θελω να σταθω στα σπηλαια απο pvc που εχεις κατασκευασει αν κανει

το pvc για χρηση μεσα στο ενυδρειο.

Το υλικο αυτο ειναι παραγωγο του πετρελαιου και του χλωριου και θεωρειται

το χειροτερο απο ολα τα πλαστικα.

Για την παραγωγη του πρεπει να αναμιχθει με μυκητοκτονα που το πρωστατευουν

απο τα αδηφαγα βακτηρια που πιανει σε χρηση σπιτιου.

Ελπιζω να κανω λαθος.Αν ναι μην λαβεις υποψην σου αυτα που σου γραφω.

Sorry αν σε κουρασα. :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αποσο εχω δει και γνωριζω υπαρχουν αναλυτικες κατασκευες που μπορεις να κανεις απο PVC σωληνα σχετικα με τον εμπλουτισμο του ενυδρειου .

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι χωρίς PVC

Greenpeace Hellas

Το PVC (πολυβινυλοχλωρίδιο ή κοινώς βινύλιο) είναι θερμοπλαστικό υλικό που παράγεται με βάση το πετρέλαιο και το χλώριο και είναι το πλέον χρησιμοποιούμενο συνθετικό υλικό. Οι μεγαλύτερες ποσότητες PVC που παράγονται, καταλήγουν τελικά ως δομικό υλικό στον κτιριακό τομέα. Στην Ευρωπαϊκή Ένωση, κατά μέσο όρο το 53% των συνολικών χρήσεων PVC αφορά τη δόμηση, ενώ ένα 9% χρησιμοποιείται σε καλώδια και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις. Το PVC χρησιμοποιείται σε κατασκευές για πλαίσια παραθύρων, πόρτες, σωλήνες και υδρορροές, σε δάπεδα, ταπετσαρίες, παντζούρια, μονώσεις συρμάτων και καλωδίων, κ.λπ.

Θεωρείται το χειρότερο απ’ όλα τα πλαστικά σε ότι αφορά τις περιβαλλοντικές επιδόσεις του. Το PVC δημιουργεί περιβαλλοντικά προβλήματα σε όλο τον κύκλο της ζωής του. Η παραγωγή PVC απαιτεί τη μεταφορά επικίνδυνων εκρηκτικών ουσιών και συνεπάγεται τη δημιουργία τοξικών αποβλήτων. Κατόπιν, επειδή το PVC από μόνο του είναι σχεδόν άχρηστο ως πλαστικό, πρέπει να αναμιχθεί με μια σειρά από χημικές ουσίες για να γίνει μαλακό και εύκαμπτο, με βαρέα μέταλλα για να γίνει σκληρό ή να αποκτήσει χρώμα και με μυκητοκτόνα που το προστατεύουν από αδηφάγα βακτήρια. Έτσι η παραγωγή του PVC δημιουργεί επιπλέον μια παράλληλη τοξική βιομηχανία.

Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ioannis1, δεν με κουραζεις και καταλαβαινω απολυτως την ανησυχια που εκφραζεις (ισως θα επρεπε να εκφραζουμε την ιδια ανησυχια περισσοτεροι απο'μας).. Αλλα το pvc καλως η κακως (οπως αλλα τοσα) εχει πλεον μπει στην ζωη μας. Απο την στιγμη που επαρκει για ολους εμας (βλεπε χρηση σε δικτυα υδρευσεως) δεν νομιζω να διαματυρηθει ιδιαιτερα το ram..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ioannis1 ωραια αυτ που λες και ακρως ενημερωτικα :wootwoot:

Ριξε μια ματια εδω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ο πιο σίγουρος τρόπος να ξεχωρίσεις το φύλλο ειναι κατά την εποχή αναπαραγωγής όπου στο θηυκό διογκώνεται η αναπαραγωγηκή θυλή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φαει τον κοσμο να βρω θυληκα golden ramirezi αλλα τιποτα.Τι γινεται ρε παιδια με αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...