Jump to content

diskus sept


alan boy

Recommended Posts

χαιρετω την ενυδρειοπαρεα. ;)

ετοιμαζω ενα ενυδρειο 250 λιτ. για δισκους.η ερωτηση μου ειναι η εξης πρεπει να βαλω το απολυμαντικο diskus sept της tropikal? σε πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι απαραιτητο.το ενυδρειο ειναι γεματο εδω και 6μερες.και εχει μεσα 2ροδοστομους και 3 γατοψαρα.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την ενυδρειοπαρεα. ;)

ετοιμαζω ενα ενυδρειο 250 λιτ. για δισκους.η ερωτηση μου ειναι η εξης πρεπει να βαλω το απολυμαντικο diskus sept της tropikal? σε πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι απαραιτητο.το ενυδρειο ειναι γεματο εδω και 6μερες.και εχει μεσα 2ροδοστομους και 3 γατοψαρα.ευχαριστω

33577[/snapback]

δωσε και αλλεσ πληροφορειες τι ενωεισ εδω και 6 ημερεσ  καινουργιο ενυδρειο ειναι

Link to comment
Share on other sites

ναι καινουριο ειναι.90% νερο οσμοσης 10% νερο βρυσης.gh 5 kh 3 ph7.3.φιλτρο 2028 ehaim.ριζες μοπανι 4 φυτα.6 μερες εχει που το γεμισα

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3 μερες εβαλα τα ψαρια .αμονια δε μετρησα.παντως τα ψαρια ζουνε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να βρεις κάποιον να φιλοξενήσει τα ψάρια σου μέχρι να στρώσεις το ενυδρείο σου!

Δες εδώ για το στρώσιμο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε ελιν .. ;)

Εαν μπορεις να δωσεις τα ψαρακια πισω απο κει που τα πηρες ή εαν μπορεις να στα φιλοξενησει καποιος καλο θα ηταν να το κανεις ... αν δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα μη προσθεσεις για κανενα λογο αλλα ψαρακια προς το παρων ...

Διαβασε Εδω και "στρωσε" το ενυδρειο σου με το τροπο που προτεινετε με αμμωνια και κανε μετρησεις ...

Φιλικα

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Κακως εβαλες μεσα τα συγκεκριμενα ψαρια.Δεν εχουν αντοχη στην μεγαλη συγκεντρωση αμμωνιας οποτε οσο περνανε οι μερες θα ζοριζονται περισσοτερο!!!Οπως λοιπον σου ειπαν οι υπολοιποι ή δωστα για λιγο μεχρι να στρωσει ή προσεχε μη ξεφυγουν τα επιπεδα αμμωνιας στα υψη!!!

Απο εκει και περα αν μπορεις δωσε καποιες πληροφοριες για το προιον που αναφερεις γιατι δεν το ξερω.Αναγκη απολυμανσης ομως γιατι???????????

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να ανεβει η αμονια? αφου το ενυδρειο ειναι καινουριο λογικα η αμονια δεν θα ειναι 0 ? αν ειναι 0 πειραζει?

εχω αλλα 4 ενυδρεια οποτε θα βαλω εκει τα ψαρια.

εχω και ενα φιλτρο 2213 το οποιο φιλτραρει εδω και 3 μηνες κιχλιδες.αλλα θα το χαλασω και το φιλτρο θα το βαλω και αυτο στους δισκους.αν το κανω αυτο συντομα παλι πρεπει να τα βγαλω τα ψαρια?

το προιον λεγεται diskus sept της tropikal.εγραφε οτι ειναι απολυμαντικο και προστατευει απο ασθενειες οπως μικροβια απο τουμπιφεξ.απλα ρωταω αν πρεπει να το βαλω γιατι ετσι μου ειπανε

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τον λογο που θα χρειαστεις σε καινουργιο ενυδρειο αστρωτο απολυμαντικο??

Το φιλτρο αυτο που δουλευεις στις κιχλιδες βαλτο στο καινουργιο ενυδρειο ναι μεν θα επιταχυνει την διαδικασια στρωσιματος αλλα δεν παυει να ειναι ακαταλληλο το ενυδρειο σου το πρωτο καιρο για αυτα τα ψαρια.Βαλτα σε καποιο απο τα ενυδρεια σου τον πρωτο καιρο αλλα προσεχε να ταιριαζουν με τις συνθηκες διαβιωσης που ειναι εκεινα τα ψαρια καθως και αν ταιριαζουν και μαζι τους.Και διαβασε προσεκτικα τα link που σου εδωσαν τα παιδια για το στρωσιμο ενος ενυδρειο και θα καταλαβεις οτι οτν πρωτο καιρο θα εχεις υψηλα επιπεδα αμμωνιας και οχι 0 που λες

Link to comment
Share on other sites

εχτες εκανα μετρησεις.gh 5, kh3-4, ph7.3, no2 0 ,nh4 nh3 0.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια προερχεται απο την διασπαση των ρυπων μεσα στο νερο του ενυδρειου.Δεν εμφανιζεται απο την πρωτη μερα αλλα απο την 3-4.Απο τη στιγμη που το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο δεν υπαρχει περιπτωση να μην ανεβασει αμμωνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...