Jump to content

mopani


gregory32

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω κατι.

υπαρχει ξυλο mopani που ερχετε σφραγισμενο μεσα σε σακουλακι και γραφει πανω οτι ειναι της εταιριας hagen...

επισης λεει οτι ειναι αφρικανικο ξυλο.

ειναι καταλληλο για να μπει σε ενυδρειο που θα φιλοξενησει δισκους?

τα εχει βαλει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγώ δεν έχω βρεί το συγκεκριμένο (σε συσκευασία κλπ.) έχω βάλει αρκετό μοπάνι στο ενυδρείο μου και οι μάγκες φαίνεται να το εκτιμούν ιδιαιτέρως.

Νομίζω ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα (κάθε άλλο). Πρόσεξε την κιτρινίλα που θα βγάλει στην αρχή, για να την αποφύγεις μπορείς να το βράσεις...

Επίσης καλό είναι να βρείς κάποια ρίζα που θα μπορούν οι δίσκοι σου να μπούν από κάτω...

Link to comment
Share on other sites

αυτο το συγκεκριμενο mopani (αφρικανικο) σε σχεσει με ενα αλλο μικρο που εχω ειδη στο ενυδρειο εχει βγαλει τα τρελλα του (κιτρινιλλα)...

το εχω δυο μερες σε κουβα με βραστο νερο και καθε λιγο που αδειαζο το νερο για να βαλο αλλο ειναι κατακιτρινο...

Link to comment
Share on other sites

Και θα βγάλει ακόμα πολύ περισσότερο...

Σε μένα το αντίστοιχο έβγαζε πάνω από μήνα, με καθημερινές αλλαγές νερού σε μεγάλο δοχείο. Τελικά όμως θα σου έλεγα ότι ξέχασέ το και βάλε το μέσα, γιατί αυτές οι "χρωστικές" μάλλον είναι ωφέλιμες για τα ψάρια (τανίνες) και τελικά το ελαφρά κιτρινωπό ενυδρείο για κάμποσο καιρό, δεν είναι και τόσο άσχημο στο μάτι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και θα βγάλει ακόμα πολύ περισσότερο...

Σε μένα το αντίστοιχο έβγαζε πάνω από μήνα, με καθημερινές αλλαγές νερού σε μεγάλο δοχείο. Τελικά όμως θα σου έλεγα ότι ξέχασέ το και βάλε το μέσα, γιατί αυτές οι "χρωστικές" μάλλον είναι ωφέλιμες για τα ψάρια (τανίνες) και τελικά το ελαφρά κιτρινωπό ενυδρείο για κάμποσο καιρό, δεν είναι και τόσο άσχημο στο μάτι... ;)

33999[/snapback]

Ego pantos sti fesi sou, 8a topo8etousa tis rizes mesa opos einai giati auto to kitrinopo xroma pou anafereis oi discoi sou to ektimoun kai tous aresei polu giati plisiazei to fusiko tou biotopo (sto Rio Negro).Opou ta nera ekei einai polu pio skoteina Epeisis to Mopani einai plousio se 8reptika opou ta psarakia sou (Pleco...K.T.L.)8a to ektimisoun ba8utata.Ego na toniso oti xrisimopoio ena proion tisTetra(ToruMin),gia na eputixo auto to apotelesma.an fes koita edo:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4729 Einai fotos apo tin parousiasi tou enudreiou mou pou eixa kanei.........Filika ....Stratos

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα..

ειδα ξαφνικα πανο σε ενα απο τα ξυλα (mopani) τα οποια τα εβαλα τελικα μεσα στο ενυδρειο κατι σαν ζελες - ασπρα χνουδια...

μηπως γνωριζει καποιος τι θα μπορουσε να ειναι?

στο ενυδρειο μου εχω λιγη αλγη την οποια καθαριζω με την αλλαγη του νερου.

εκανα την διαδικασια (βραστο νερο ) για δυο μερες πριν τα βαλο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος είδος μύκητα. Ακίνδυνο για τα ζωντανά σου.

Αν θες βγάλε το ξύλο και ξέβγαλε το με νερό να καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος είδος μύκητα. Ακίνδυνο για τα ζωντανά σου.

Αν θες βγάλε το ξύλο και ξέβγαλε το με νερό να καθαρίσει.

34712[/snapback]

Όντως είχε συμβεί και σε μένα - ξαναέβγαλε και μετά από λίγο καιρό καθάρισε μόνο του

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο επαθα και εγω.μαλλον συμβενει στα καινουρια ενυδρεια.με το πλυσιμο παντως εφυγε.α και κατι αλλο οι ριζες που εχω εγω μυριζουν πολυ ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο επαθα και εγω.μαλλον συμβενει στα καινουρια ενυδρεια.με το πλυσιμο παντως εφυγε.α και κατι αλλο οι ριζες που εχω εγω μυριζουν πολυ ασχημα.

και σε μενα ετσει μυριζουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...