Jump to content

Η εξέλιξη του Nano μου


ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Recommended Posts

θα προσπαθήσω να σου στείλω μερικά σαλιγκάρια δικής μου παραγωγής ..

Τα περιμένω με πολύ ενδιαφέρον. Βέβαια να είναι της ίδιας κλίμακας μεγέθους ;)

στη φωτογραφία .. όσο με βοηθάνε τα μάτια μου βλέπω έναν ερημίτη δυο tube worms και λίγο star polyp ..

στο υπόστρωμα διακρίνω κυάνο η διάτομα… της πρώτης νιότης …

Ίσως υπάρχουν και άλλοι χαμένοι οργανισμοί.

Στο υπόστρωμα, όπως και στα τζάμια, σίγουρα υπάρχουν διάτομα, γι' αυτό τα σαλιγκαράκια έπιασαν αμέσως δουλειά. Κύανο πιθανά να σχηματίζεται τώρα, αλλά δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα.

Πάντως τα δύο τελευταία δεν τα μετράω για οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

ο σωλήνας eheim δεξιά είναι συνδεδεμένος με κάποια αντλία της οποίας η

έξοδο είναι πίσω από το block βράχου?

Γενικα στο DSB του μεγάλου έχεις σκάρα κάτω από την άμμο και κάποια

αντλία να τραβάει ή απλά κάποιες αντίστοιχες σκάρες για να κάθετε ο βράχος

επάνω?

Σόρι για το οφ τόπικ ;)

Ο σωλήνας της Eheim, που βλέπεις, είναι η είσοδος του χημικού φίλτρου που λειτουργεί κάτω από το ενυδρείο, το οποίο έχω ήδη αναφέρει.

Το DSB δεν λειτουργεί σαν τα κοινά φίλτρα του πυθμένα, που απαιτούν κάποια αντλία, ώστε να περνά και να ανακυκλώνεται το νερό, μέσα από την άμμο. Η λειτουργία του είναι εντελώς διαφορετική.

Η σχάρα χρησιμοποιείται μόνο κάτω από το βράχο. Χρησιμεύει για να στηρίζει το βράχο, ώστε να μην βυθίζεται μέσα στην άμμο και να δημιουργούνται έτσι "τυφλά" σημεία, που θα αποτελέσουν στο μέλλον σημεία συγκέντρωσης detritus. Όπως επισήμανες πολύ σωστά, για να "κάθεται ο βράχος".

Δεν είσαι καθόλου off topic.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς παρατηρητικός δεν βρήκε κάποιο χαμένο οργανισμό, στην τελευταία φωτογραφία?

Αν το ήξερα θα το είχα προτείνει για quiz του Aquazone.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω δεξια είναι ένα μισό clam (έτσι λέγεται?)

χρώματος μώβ?

Δεν υπάρχει clam στο ενυδρείο. τουλάχιστον σε ορατό μέγεθος.

Αυτό το μωβ που βλέπεις, είναι το κάτω μέρος των star polyps, που έχει ανασηκωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό, παρατηρώντας καλύτερα την τελευταία φωτογραφία θα ανακαλύψετε τον πρώτο οργανισμό- ελεύθερο κολυμβητή του νάνου.

Πρόκειται για ένα μικρό κίτρινο gobiodon μήκους μόλις 1,5cm. Στο φυσικό του περιβάλλον το ψαράκι αυτό δεν ξεπερνά τα 3cm. Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος, που επιλέχθηκε αυτό το είδος.

Είναι ψάρι παμφάγο και ιδιαίτερα δειλό. Περνάει όλη την ημέρα του στην κρυψώνα του και παρατηρεί το τριγύρω του περιβάλλον. Απομακρύνεται στιγμιαία για να αρπάξει την τροφή του. Σπανίως θα το παρατηρήσουμε να βρίσκεται εκτεθειμένο και αυτό θα συμβεί όταν δεν υπάρχει έντονος φωτισμός, για παράδειγμα με το φως του δωματίου.

post-358-1159244247_thumb.jpg

Αποφεύγοντας με καχυποψία τον φωτογραφικό φακό, παρατηρεί τα γεγονότα με το διερευνητικό και γεμάτο απορία βλέμμα του.

Στην επόμενη φωτογραφία, μια από τις ελάχιστες στιγμές, αμέσως μετά το σβήσιμο των φώτων, όπου κυκλοφορεί έξω από το ασφαλές κρησφύγετο του.

post-358-1159244282_thumb.jpg

Κατά τα άλλα η εξελικτική πορεία του νάνου, προχωράει πολύ καλά.

Η διατομική άλγη αναπτύσσεται με γοργούς ρυθμούς και τα τρία μικρά astrea έχουν κάθε μέρα Πάσχα!

Σήμερα το μεσημέρι περιμένω ενισχύσεις από την Κρήτη.

Έγιναν και οι πρώτες μετρήσεις. Τα αζωτούχα παράγωγα είναι μηδενικά. Ακολουθούν οι ειδικές τιμές:

-Ca 450ppm

-Alk 6dKH

-PH 8,2

-Sal 1025

Ένα πρόβλημα, όμως έχει παρατηρηθεί τις τελευταίες μέρες. Η εμφάνιση μεγάλου πληθυσμού bristle worms-polychaetes. Γνώριζα την ύπαρξή τους στο μεγάλο μου ενυδρείο, αλλά ποτέ δεν φανταζόμουν την γρήγορη και μεγάλη πληθυσμιακά, διασπορά τους στο μικρό ενυδρειάκι.

Πιθανά λόγω έλλειψης των φυσικών τους εχθρών. Έτσι καταμέτρησα. Πάνω από 15, μικρά τέτοια σκουλήκια, σε μία επιφάνεια βράχου μόλις 20 τετραγωνικών εκατοστών. Αλλά και στην επιφάνεια της άμμου και στα τζάμια.

Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να ασχοληθώ με την εξόντωσή τους ή να τα αγνοήσω.

Δύο καλοί κυνηγοί τέτοιων οργανισμών, είναι η πεταλούδα Chelmon και η γαρίδα Stenopus hispidus.

Ο πρώτος οργανισμός είναι μάλλον απαγορευτικός για τα λίτρα του μικρού νάνου. Όσο για το δεύτερο, πιθανά να τα καταφέρει αρκεί το μέγεθός του να είναι πάρα πολύ μικρό. Πράγμα δύσκολο να ανεβρεθεί.

Στην επόμενη φωτογραφία μπορείτε να καταλάβετε γιατί σας μιλάω.

post-358-1159244361_thumb.jpg

Πρόκειται για πολύποδα σκουλήκια πάχους 0,5mm, το οποίο γίνεται λεπτότερο όσο εκτείνεται και μήκους, που μπορεί να φτάσει τα 4cm.

Από ότι διάβασα η ζημιά που μπορεί να προκαλέσουν, είναι να επιτεθούν σε σαλιγκάρια και οστρακόδερμα, για παράδειγμα τριντάκνες.

Πολλοί όμως θεωρούν, ότι για να επιτεθούν στα παραπάνω είδη, θα πρέπει αυτά να είναι εξασθενημένα, για κάποια αιτία. Αυτό έχω παρατηρήσει και στο μεγάλο reef, όπου χρόνια υπάρχουν bristle worms, όλων των μεγεθών αλλά ποτέ δεν διαπίστωσα επίθεση στα σαλιγκάρια και πολύ περισσότερο στις τριντάκνες.

Οι συμβουλές σας σε αυτό το ζήτημα, που προέκυψε στο νάνο μου είναι ευπρόσδεκτες.

Συνεχίζεται…….

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοια διάβασα και εγώ … γιατί όταν είδα ένα … τρόμαξα… είναι αδιευκρίνιστου μεγέθους … μόλις πέσει ο φακός απάνω του αρχίζει να μαζεύεται στη φωλιά του .. είναι τεράστιο. ;):thumbup: . δεν το έχω δει ποτέ ολόκληρο .. υπολογίζω να ξεπερνάει τους 15 πόντους .ποια στενόπους? θα την κάνει σνακ .ολόκληρο φίδι.. ευτυχώς δεν είναι όλα επικίνδυνα..

.. δεν έχω διαπιστώσει να μου κάνει ζημιές.. έχω clams και διάφορα άλλα με μαλακή σάρκα .. και δεν έχω δει κάτι παράξενο… ίσος να μου έχει χτυπήσει σαλιγκάρια .. αλλά αυτά ούτως η άλλως έχουν υψηλή θνησιμότητα… και δεν μπορώ να καταλάβω…

..

http://www.reef.edu.au/asp_pages/secb.asp?FormNo=34

http://www.fotosearch.com/photos-images/bristle-worm.html

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Τάσο για τις παραπομπές.

Και εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάποια ζημιά μέχρι στιγμής στο μεγάλο μου ενυδρείο, όπου έχω ανακαλύψει πολλά τέτοια σκουλήκια όλων των μεγεθών.

Πιθανά να βάλω ένα chelmon αν βρω κανένα καλό.

Τα σαλιγκάρια σου βολτάρουν στο μεγάλο μου ενυδρείο και είναι μια χαρά. Στο νάνο δεν τα έβαλα γιατί ήταν εκτός κλίμακας. Σε ευχαριστώ πού για την εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω κατι τερατα ;) !! Οπως λεει και ο Τασος ειναι τεραστια και απροσδιοριστου μεγεθους...τα βλεπω που βγαινουν, περνουν καποιο υπολοιμα φαγητου απο την αμμο και μετα χανονται στα βραχια... Οι λεγομενες και σκουλοπετρες υπαρχουν σε ολες τις θαλασσες και κανονικα τρεφονται με νεκρους οργανισμους... ετσι λοιπον σε γενικες γραμμες τις θεωρω καλες αφου τρωνε κατι που ισως εχει πεθανει αλλα και υπολοιματα απο ταισμα...απο την αλλη βεβαια αρκετοι χομπιστες τα απεχθανονται και τα φοβουνται.... δεν ξερω..... ο γνωστος Dr. Shimek τα συμπαθει και τα θελει παντως....

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια σου βολτάρουν στο μεγάλο μου ενυδρείο και είναι μια χαρά. Στο νάνο δεν τα έβαλα γιατί ήταν εκτός κλίμακας.

προσπάθησα να διαλέξω τα μικρότερα ..

ελπίζω να δείξουν καλή διαγωγή και να μην με ντροπιάσουν σε ξένο ενυδρείο..

τους είχα βάλει και κολατσιό για το δρόμο …

…, μην ξεχάσεις τα τάπερ!!! :thumbup:

... Οι λεγομενες και σκουλοπετρες υπαρχουν σε ολες τις θαλασσες και κανονικα τρεφονται με νεκρους οργανισμους...

Μάνο εδώ στη Κρήτη που ξέρουμε από καλό λάδι .. τις λέμε < σκουλιόπετρες > .. από την χαίτη που έχουν φαντάζομαι…

.. όσοι ψαρεύουν με δίχτυα τις προσέχουν πολύ γιατί έρχονται μαζί με τα ψάρια και κάνουν άσχημο τσίμπημα… ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στις Κυκλάδες (Κίμωλος) τις λέμε σκωλόπετρες.

Ενθαρυντική πάντως η άποψη του Dr. Shimek.

Link to comment
Share on other sites

Όγδοη μέρα λειτουργίας του νάνου και νομίζω ότι ήρθε, πλέον, η ώρα για τα πρώτα σκληρά.

Το είδος LPS, Catalaphylia θεωρείτο παλιά, σαν ένα από τα πολύ εύκολα και ταυτόχρονα εντυπωσιακά ωραία κοράλλια, της κατηγορίας αυτής. Τα τελευταία, όμως χρόνια, τα πράγματα έχουν αλλάξει.

Στις μέρες μας τα είδη της Catalaphylia, θεωρούνται απαιτητικά κοράλλια και η διατήρησή τους σε ενυδρείο είναι αρκετά δύσκολη υπόθεση.

Επειδή, όμως, πάντα με εντυπωσίαζε το συγκεκριμένο κοράλλι, αποφάσισα να προσπαθήσω να το διατηρήσω στο χώρο του νάνου μου, όπου δεν υπάρχουν πολλοί άλλοι οργανισμοί, που θα μπορούσαν να του δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα.

Έτσι, προτίμησα ένα μικρό κοράλλι του είδους Catalaphyllia Jardinei,

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=825

πράσινου χρώματος, που το μήκος του ασβεστιακού σκελετού του, φτάνει τα 10 περίπου εκατοστά, ενώ σε πλήρη έκταση μπορεί να υπερβαίνει τα 15. Ιδανικό μέγεθος για τις αναλογίες του μικρού μου reef.

post-358-1159414587_thumb.jpg

Πριν το τοποθετήσω στο ενυδρειάκι, φρόντισα να ανεβάσω την τιμή της alkalinity, που θεώρησα ότι ήταν σε αρκετά χαμηλά επίπεδα, χρησιμοποιώντας ένα buffer σε σκόνη. Επίσης φρόντισα να προσθέσω, στο σύστημα, λίγο επιπλέον Στρόνδιο και Ιωδίνη. Παρεμβάσεις που θεωρώ αναγκαίες για την καλή προσαρμογή του νέου αυτού κάτοικου του νάνου.

Το επόμενο σκληρό ήταν ένα SPS, το οποίο τοποθετήθηκε την επόμενη ημέρα και πρόκειται για μερικά frags, Turbinaria reinfirmis,

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=525

τα οποία αποσπάσθηκαν από το μητρικό στέλεχος, που βρίσκεται και αναπτύσσεται εδώ και πολλά χρόνια στο μεγάλο μου ενυδρείο.

Μία επιφύλαξη έχω για το συγκεκριμένο κοράλλι, όσον αφορά την κάλυψη των φωτοσυνθετικών του αναγκών, αφού ο φωτισμός του nano είναι αρκετά χαμηλός. Πάντως το κοράλλι αυτό έχει δείξει ιδιαίτερα καλή διαγωγή σε ποικίλες συνθήκες φωτισμού και το θεωρώ από τα αρκετά εύκολα στην κατηγορία του. Ο χρόνος θα δείξει.

post-358-1159414612_thumb.jpg

Και μία γενική άποψη του nano, σήμερα

post-358-1159414644_thumb.jpg

Συνεχίζεται......

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο εχει εξελιχθει σε υποδειγμα σωστης δημοσιευσης!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είσαι Προφέσορας ! :thumbup:

:D

Το συγκεκριμενο εχει εξελιχθει σε υποδειγμα σωστης δημοσιευσης!!

:thumbup:

Μήπως είσαστε λίγο υπερβολικοί???

Link to comment
Share on other sites

Νικο είχα χαζέψει το καλοκαίρι το nano reef τελεία com και είχε

πολλες πληροφορίες πάνω στα νάνο και πίκο. Αυτό που μου έκανε

εντύπωση είναι ότι μέχρι τα 10γαλλόνια σχεδόν κανείς δεν έβαζε

σκίμμερ, με κάποιους περιοσριμούς στην ιχθυοφόρτωση. Από την

Αντίθετη πλευρά κάνουν συχνές αλλαγές νερού.

Αυτά είναι λογικά?

Επείσης οι 3 μαρίν λευκές λάμπες που έχεις πρέπει να είναι 3 χ 18watt T8

σωστά?

Αντε να ρωτήσω κατι ακόμη το σκίμμερ σου είναι κανονικά με ξυλόπετρα

και εσύ το άλλαξες και του έβαλες αντλία με βεντύρι?

Link to comment
Share on other sites

Νικο είχα χαζέψει το καλοκαίρι το nano reef τελεία com και είχε

πολλες πληροφορίες πάνω στα νάνο και πίκο. Αυτό που μου έκανε

εντύπωση είναι ότι μέχρι τα 10γαλλόνια σχεδόν κανείς δεν έβαζε

σκίμμερ, με κάποιους περιοσριμούς στην ιχθυοφόρτωση. Από την

Αντίθετη πλευρά κάνουν συχνές αλλαγές νερού.

Αυτά είναι λογικά?

Επείσης οι 3 μαρίν λευκές λάμπες που έχεις πρέπει να είναι 3 χ 18watt T8

σωστά?

Αντε να ρωτήσω κατι ακόμη το σκίμμερ σου είναι κανονικά με ξυλόπετρα

και εσύ το άλλαξες και του έβαλες αντλία με βεντύρι?

Αγαπητέ Στέφανε

Στα λίτρα αυτά το skimmer δεν είναι απαραίτητο. Οι περισσότεροι χομπίστες δεν το χρησιμοποιούν. Αντί για αυτό έχουν ένα ισχυρό χημικό φίλτρο και κάνουν υποχρεωτικά, εβδομαδιαίες αλλαγές 20-25% του νερού, που είναι πολύ εύκολη διαδικασία, ειδικά αν έχεις μια μόνιμη δεξαμενή με αποθηκευμένο θαλασσινό νερό.

Οι λόγοι που με ώθησαν να τοποθετήσω το skimmer σε αυτά τα λίτρα είναι:

-πρώτον ότι το είχα και δεν ήθελα να το έχω άχρηστο και

-δεύτερον ότι δεν έχω σκοπό να κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές, αλλά μηνιαίες, ώστε να συμπίπτουν μαζί με τις αλλαγές του μεγάλου μου reef και να διευκολύνομαι.

Οι κανόνες ιχθυοφόρτησης και γενικότερα βιοφόρτισης, είναι οι ίδιοι είτε έχεις skimmer, είτε όχι.

Οι λάμπες μου είναι 18W, εκτός από την πίσω, που είναι 15W, επειδή δεν χώραγε άλλη.

Το skimmer μου δουλεύει με ξυλόπετρα. Δεν έχει υποστεί καμία μετατροπή. Μη σε μπερδεύει ο κυκλοφορητής, που βρίσκεται μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Δέκατη πέμπτη ημέρα λειτουργίας, του μικρού συστήματος και τα πρώτα σημάδια τριχοειδούς άλγης έκαναν την εμφάνισή τους, σε διάφορα σημεία του βράχου.

Δυστυχώς, όσο και αν έψαξα στα ενυδρειακά καταστήματα, δεν κατάφερα να βρω αλγοβόρο ψάρι, στο σωστό μέγεθος για τις διαστάσεις του nano μου.

Έτσι αρκέσθηκα στην προσθήκη δύο ακόμη μικρών ερημιτών, bleu legs αυτή τη φορά και με την ευκαιρία αυτή πρόσθεσα και άλλα δύο σαλιγκάρια astrea, πέντε τώρα το σύνολο.

Επίσης, προστέθηκαν, μία μικρή γαρίδα cleaner, Lysmata ampoinensis

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=485

μία Stenopus hispidus, ιδανικών διαστάσεων, μήπως και βοηθήσει στον έλεγχο των bristle worms

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=491

και τέλος άλλο ένα ψαράκι gobiodon για να κάνει παρέα, στο ίδιων διαστάσεων προϋπάρχον.

Βέβαια ο εμπλουτισμός σε κοράλλια δεν έμεινε πίσω. Προστέθηκαν δύο μικρά frags, προσφορά του Φίλου μου Θανάση (ΤΑΝ).

Πρόκειται για μία γαλαζοπράσινη Caulastrea Furcata με τρία μικρά κλαράκια

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=175

και μερικές καφέ ζωανθίδες, Zoanthus sp

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=839

φωτογραφίες των οποίων δεν είναι διαθέσιμες αυτή τη στιγμή, αλλά επιφυλάσσομαι σύντομα στο μέλλον.

Οι νέοι κάτοικοι ποζάρουν στις πιο κάτω φωτογραφίες:

post-358-1159763148_thumb.jpgLysmata ampoinensis post-358-1159763194_thumb.jpgStenopus hispidus post-358-1159763481_thumb.jpgGobiodon Okinawa

Και μερικοί παλαιότεροι:

post-358-1159763279_thumb.jpgPeppermint post-358-1159763239_thumb.jpgTube worms

Συνεχίζεται....

Link to comment
Share on other sites

Εικοστή δεύτερη ημέρα και έγινε η πρώτη αλλαγή νερού,25% και καθαρίστηκε το skimmer.

Προστέθηκε ένας ακόμη pico κυκλοφορητής 350 lt/h, στη πάνω δεξιά γωνία, για καλύτερη κυκλοφορία του νερού σε όλες τις περιοχές του μικρού ενυδρείου.

Οι σημερινές μετρήσεις του νερού έδειξαν

-Ca: 410

-Alk: 8,5

-PH: 8,2

-Sal: 1025

Η τριχοειδής άλγη παραμένει σε διάφορα σημεία εμφανίζοντας μια πάρα πολύ αργή ανάπτυξη. Πιστεύω ότι με την σημερινή αλλαγή μπορεί να υποστραφεί.

Αφού, όσο και αν αναζήτησα αλγοβόρο ψαράκι, δεν είχα κανένα αποτέλεσμα, αποφάσισα να πάρω την τύχη της άλγης στα χέρια μου.

Έτσι λοιπόν, πήρα τα σύνεργά μου, απόχες, τσιμπήδες, σακούλες και ψυγείο και άρχισα να αναζητώ το κατάλληλο μέγεθος σαλιάρας στις παραλίες του Σαρωνικού.

Οι έρευνές μου και πάλι απέβησαν άκαρπες, αφού τα μεγέθη των εν λόγω ψαριών δεν κρίθηκαν κατάλληλα για τις διαστάσεις του μικρού μου ενυδρείου.

Για να μην γυρίσω, όμως, με άδεια χέρια, μάζεψα τρεις μικρές μεσογειακές γαρίδες, ιδανικού μεγέθους για το νάνο μου.

Οι γαριδούλες αυτές, ζουν σε περιοχές με αυξημένη άλγη, χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος αν τρέφονται απ’ αυτή ή την χρησιμοποιούν μόνο σαν καταφύγιο.

post-358-1160324506_thumb.jpg post-358-1160324602_thumb.jpg

Άραγε τρώει?

Και οι φωτογραφίες των τελευταίων κοραλλιών, που σας υποσχέθηκα:

post-358-1160324700_thumb.jpg

Button Polyps

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=839

post-358-1160324733_thumb.jpg

Caulastrea

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=175

Ευχαριστώ το Φίλο Θανάση (ΤΑΝ) για την προσφορά των δύο εικονιζόμενων frags.

Συνεχίζεται....

Link to comment
Share on other sites

Νικο εισαι σιγουρος οτι οι γαριδες αυτες δεν ειναι οι ιδιες που σκοτωσαν τοσα και τοσα ψαρια στο ενυδρειο του TAN ????? :D:thumbup:

Περισσότερα εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4782

Link to comment
Share on other sites

Νικο εισαι σιγουρος οτι οι γαριδες αυτες δεν ειναι οι ιδιες που σκοτωσαν τοσα και τοσα ψαρια στο ενυδρειο του TAN ????? :D:thumbup:

Περισσότερα εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4782

Είμαι σίγουρος, γιατί τις έχω βάλει κατά καιρούς στο ενυδρείο μου και μόνο θύματα των ψαριών, υπήρξαν παρά θύτες.

Πιθανά ο Θανάσης να αναφέρεται σε κάποιο άλλο είδος γαρίδας.

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτές οι γαρίδες τρώνε άλγη σαν τρελλές

πλέον δεν έχει μείνει τπτ στο μικρό βράχο !

Εκτός και εάν τα σαλιγγάρια κάνανε την δουλεία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...