Jump to content

Red Sonja


stormtrooper

Recommended Posts

Να πώ την βλακειούλα μου;;; Δέν πάς να της πάρεις ένα eheim 3 pro να μπεί μέσα και να περνάει ζωή και κότα;;; :wootwoot:

Αυτό το ψαράκι είναι σημάδι Νίκο... :wub:

Δεν ξέρω αν είναι σημάδι... Πάντως αποδεικνύει το τι εστί betta από θέμα λίτρων, από θέμα αντοχών και ποιότητας νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update...

Το συγκεκριμένο ψάρι, απέδειξε μέχρι τώρα πως έχει πολύ ισχυρά τα αρχέγονα γονίδια μέσα του... Οπότε σκέφτηκα να μπω στη λογική ενός βιοτοπικού... αλλά όχι ιδιαίτερα ευπαρουσίαστου.

Αν πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά κι αν μελετήσουμε τους βιότοπους των μονομάχων, θα δούμε πως είναι ψάρια που ζούνε στην ουσία μέσα σε βάλτους. Λασπωμένα νερά χωρίς καθόλου κυκλοφορία, ελάχιστα διαθέσιμα λίτρα (μερικές φορές και κάτω από μισό λίτρο), μερικά κατσιασμένα φυτά και χαμηλός φωτισμός. Η βιολογία αυτών των βιότοπων διατηρείται μέσα στο χώμα και στο νερό που ζει το ψάρι και είναι ικανοποιητική για τη συντήρησή του.

Εγώ στην παρούσα φάση του προσφέρω 13 λίτρα... Ούτε λίγα, ούτε πολλά. Θεωρητικά η βιολογία του νερού, αλλά και των τζαμιών είναι ικανοποιητική για το ψάρι, αλλά απουσιάζει η αίσθηση της λασπουριάς... Οπότε κατευθύνθηκα στη λογική της τύρφης. Χρησιμοποίησα για την ώρα περίπου ένα λίτρο τύρφη, όπου τα 3/4 ήταν τύρφη ελαφρώς χρησιμοποιημένη και το 1/4 ήταν φρέσκια. Ο λόγος που χρησιμοποίησα ελαφρώς χρησιμοποιημένη τύρφη είναι για να μην έχω απότομη αύξηση χουμικών και τανινών με ταυτόχρονο μαλάκωμα του νερού... Θέλω μαλακό νερό, αλλά αυτό να έρθει κάπως σταδιακά.

Για να μη πολυλογώ, το αποτέλεσμα είναι αυτό...

IMAG0224.jpg

IMAG0219.jpg

IMAG0221.jpg

Κόκκοι τύρφης έχουν μείνει στην επιφάνεια μέχρι να μουλιάσουν και να πέσουν στον βυθό. Το νερό έχει καφετίσει αισθητά, αλλά θέλει κι άλλο. Το μονομαχάκι πλέον δείχνει πιο κινητικό και δραστήριο και δείχνει να μην έχει επηρεαστεί αρνητικά (το αντίθετο θα έλεγα) από την αλλαγή.

IMAG0223.jpg

Όσο για το Ancistus... Άλλο βαλτόψαρο αυτό... Και αυτό πλέον δείχνει πιο δραστήριο και η συμβίωση με την Sonja δείχνει να είναι καλή...

IMAG0225.jpg

Οι φωτογραφίες δυστυχώς δεν είναι καλές, γιατί η μηχανή μου χάλασε και είναι από κινητό. Πάντως νομίζω πως φαίνεται η γενική ιδέα. Το αποτέλεσμα μπορεί να μοιάζει αποκρουστικό... Αλλά για κάποιον λόγο εμένα μου αρέσει :wub:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι! :hysterical::wub::wootwoot::rolleyes::hysterical:;)

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι αυτο ειναι μια απδειξη τον μαγικων της φυσης να επιζηση εκει μεσα για τοσο καιρο ειναι εκπλητικο καλα που το πηρες χαμπαρει φανταζεσε να μην το επερνες και να τελιονε αδοξα.Τωρα οσον αφορα το ενυδρειο σου δεν εχω να πω κατι απλα τελειο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έζησες ένα μικρό θαύμα.Η φύση μας εκπλήσσει πολλές φορές με τη δύναμη και τη θέληση της για ΖΩΗ.

Είσαι πολύ τυχερός λοιπόν που βίωσες το μεγαλείο της επιβίωσης ενός τόσο μικρού πλάσματος σε τόσο δύσκολες συνθήκες και για τόσο μεγάλο διάστημα. Μοναδικές στιγμές...Σε ζηλεύω...

Link to comment
Share on other sites

:P:thumbup::thumbup::bowdown:

σιγουρα η πρωτη αναπαρασταση βιοτοπου μονομαχου που βλεπω

Έγινε επεξεργασία - she'sinpanties
Link to comment
Share on other sites

Η Sonja έχει ήδη "γαϊδουρέψει"... Παίρνει μπόι :P

Ένα από τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί, είναι πως με την έλλειψη φίλτρου δημιουργείται φίλμ στην επιφάνεια του νερού. Φυσικά το αφαιρώ. Αυτό που κάνω σιγά σιγά, είναι να μαλακώνω το νεράκι. Αφαιρώ μικρή ποσότητα ημερησίως και προσθέτω από ΑΟ.

Κατά τ'άλλα, μας έχει βγει πολύ ατίθαση, καθότι ο τρόπος που αντιδρά όταν με βλέπει και ζητάει φαΐ, καθώς και η συμπεριφορά της στους συγκατοίκους της, δείχνουν πως είναι πλήρως ακοινώνητη...... Γυναίκες!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,

συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα!

έσωσες ένα ψάρι και του εδωσες σωστές συνθήκες ζωής και ένα τέλειο βιότοπο!

Μπράβο!!!!! :P:thumbup::thumbup::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο στο Νίκο και πολλά μπράβο στη Sonja !!!

Μετρήσεις στο νερό έχεις κάνει τελευταία; Όντως επαρκεί η βιολογία στα τζάμια και στο βυθό για να μην έχεις αμμωνία και νιτρώδη; Από τη στιγμή που φέρεις το νερό στις σκληρότητες που θέλεις, τι αλλαγές νερού σκέφτεσαι να κάνεις; Τελικά υπό κάποιες αυστηρές συνθήκες ένα μονομαχοενυδρείο δε χρειάζεται φίλτρο;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις σκέψεις σου και τα συμπεράσματα σου... :P

Link to comment
Share on other sites

trooper εγω ηθελα να ρωτησω τα εξης :

1.αν ταιζεις για παραδειγμα την Sonja 2 φορες την ημερα απο 2 αποξυραμενα

bloodworms καθε φορα και η τροφη καταναλωνεται αμεσα εκτος απο τις

διαφορες εκκρισεις του ψαριου ποιες ειναι αλλες πηγες δημιουργιας αμμωνιας ??

2.αυτη την αμμωνια (αν δημιουργειται) θα μπορουσε να την αντιμετωπισει

η βιολογια του νερου και τα φυτα εξ'ολοκληρου ?

*εννοειται οτι θα γινονται και αλλαγες νερου

Έγινε επεξεργασία - she'sinpanties
Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο στο Νίκο και πολλά μπράβο στη Sonja !!!

Μετρήσεις στο νερό έχεις κάνει τελευταία; Όντως επαρκεί η βιολογία στα τζάμια και στο βυθό για να μην έχεις αμμωνία και νιτρώδη; Από τη στιγμή που φέρεις το νερό στις σκληρότητες που θέλεις, τι αλλαγές νερού σκέφτεσαι να κάνεις; Τελικά υπό κάποιες αυστηρές συνθήκες ένα μονομαχοενυδρείο δε χρειάζεται φίλτρο;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις σκέψεις σου και τα συμπεράσματα σου... :P

Στο κομμάτι των μετρήσεων του νερού θα σου απαντήσω συγκεκριμένα μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

Για τις αλλαγές νερού που ρωτάς και πάλι δεν μπορώ να σου απαντήσω. Όπως είπα, αυτή τη στιγμή κάνω μικρές καθημερινές αλλαγές για να φέρω το νερό στις επιθυμητές σκληρότητες. Αυτό σημαίνει πως ακόμα δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα, εφόσον δεν έχω αφήσει ακόμα το σύστημα σε ηρεμία.

Βιολογία... Από προσωπική παλαιότερη πείρα θα σου πω πως το φίλτρο είναι ένα εξάρτημα, όπως πχ η σκούπα βυθού. Δηλαδή το χρειάζεσαι μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Υπό άλλες συγκεκριμένες συνθήκες δεν το χρειάζεσαι. Ο σπουδαιότερος παράγοντας γι'αυτό είναι η ιχθυοφόρτωση. Μπορώ να αναλύσω την συγκεκριμένη λογική όσον αφορά τα συστήματα που έχω δουλέψει εγώ. Δεν θα το κάνω όμως (τουλάχιστον όχι τώρα) καθότι φοβάμαι μήπως παρεξηγηθούν κάποιες έννοιες.

Να το πω και λίγο διαφορετικά...

Το ενυδρείο είναι ένα χαοτικό σύστημα. Για να εξηγήσω τον όρο "χαοτικό" θα πω ένα απλό παράδειγμα. Σε ένα φυσιολογικό σύστημα έχουμε 1+1=2. Σε ένα χαοτικό σύστημα έχουμε 1+1=342,23 (τυχαίος αριθμός). Ο λόγος που ισχύει αυτό το πράγμα σε ένα χαοτικό σύστημα είναι για τον λόγο το ότι είναι αδύνατο με τις γνώσεις που έχουμε τώρα να εξηγήσουμε τι μεσολαβεί μεταξύ του 1+1. Και το χαοτικό σύστημα ανήκει στη μαθηματική φιλοσοφία. Περισσότερα για τη θεωρεία του χάους ΕΔΩ.

Στα ενυδρεία πάλι... Κανείς, ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ άνθρωπος δεν είναι σε θέση να γνωρίζει πως ακριβώς λειτουργεί ένα ενυδρείο. Αν σήμερα στήσουμε 2 ίδια ενυδρεία, με τον ίδιος βυθό, τα ίδια φυτά, το ίδιο νερό, το ίδιο φιλτράρισμα, τα ίδια ψάρια κλπ, είναι αδύνατο μετά από κάποιες μέρες λειτουργίας αυτά τα δύο ενυδρεία να έχουν ακριβώς τις ίδιες παραμέτρους. Αυτό σημαίνει πως κάποια πράγματα δεν μπορούν να οριστούν και να μπουν σε αυστηρούς κανόνες.

Όσον αφορά εμένα... Δεν μου αρέσουν οι κανόνες :thumbup: Είχα ενυδρείο που είχα να του αλλάξω νερό πάνω από χρόνο. Είχα ενυδρείο που το τάιζα μία φορά τον μήνα. Είχα ενυδρείο χωρίς φίλτρο. Και "όλως περιέργως", αυτά τα συστήματα μου δούλεψαν πολύ καλά έως και άριστα.

Όσον αφορά την Sonja... Πέραν του "κουφού", δηλαδή το ότι επέζησε μέσα στο φίλτρο ενώ αυτό λειτουργούσε και πραγματικά είναι άξιο απορίας το πως ανέπνεε, θεωρείτε τυχαίο το ότι επέζησε χωρίς τροφή για 6+ μήνες και για καμιά 20αριά μέρες από καθόλου νερό μέχρι μόλις 250ml νερού?

Προσωπικά δεν το θεωρώ τυχαίο και μπορώ να εξηγήσω και το γιατί... Ποιότητα νερού! Μιλάμε για νερό το οποίο προετοιμαζόταν για πάνω από μία εβδομάδα. Νερό που φιλοξενούσε άπειρους οργανισμούς. Δεν με τρόμαζαν τα σαλιγκαράκια, τα σκουλικάκια, τα κωπήποδα και ποτέ δεν προσπάθησα να τα ξεφορτωθώ... Όλα αυτά κάνανε το νερό ζωντανό και βιώσιμο για τον μονομάχο, αλλά και για όλους τους άλλους οργανισμού.

Βασικά όλα αυτά είναι μεγάλη κουβέντα... Αν υπάρχουν συγκεκριμένα ερωτήματα, καλό είναι να τεθούν και να απαντήσω βάση όσων ξέρω κι έχω δει με τα μάτια μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

trooper εγω ηθελα να ρωτησω τα εξης :

1.αν ταιζεις για παραδειγμα την Sonja 2 φορες την ημερα απο 2 αποξυραμενα

bloodworms καθε φορα και η τροφη καταναλωνεται αμεσα εκτος απο τις

διαφορες εκκρισεις του ψαριου ποιες ειναι αλλες πηγες δημιουργιας αμμωνιας ??

2.αυτη την αμμωνια (αν δημιουργειται) θα μπορουσε να την αντιμετωπισει

η βιολογια του νερου και τα φυτα εξ'ολοκληρου ?

*εννοειται οτι θα γινονται και αλλαγες νερου

1) Η αμμωνία δεν παράγεται μόνο όταν ταΐζεις τα ψάρια σου. Τα ψάρια συνεχώς ουρούν. Πίνουν νερό και συνεχώς το βγάζουν με την μορφή ούρων. Αυτό σημαίνει πως συνέχεια υπάρχει πηγή αμμωνίας. Φυσικά οι ρύποι αμμωνίας αυξάνονται κατά πολύ όταν ταΐζουμε. Πέραν λοιπόν αυτής της αμμωνίας, έχουμε και 5 κόκκινα σαλιγκαράκια + ένα μωράκι Ancistrus. Δεν ξέρω αν τα σαλιγκάρια παράγουν συνεχώς αμμωνία όπως τα ψάρια, αλλά όταν τρώνε, σίγουρα παράγουν.

2) Το θέμα δεν είναι τι πιστεύω, αλλά τι γίνεται στην πράξη. Και η πράξη μέχρι τώρα δείχνει πως ένα μωρό Ancistus (μικρότερο του μήνα) είναι ζωηρότατο και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. Και αναφέρω το Ancistrus, καθότι τα μωρά είναι υπερευαίσθητα σε θέμα ποιότητας νερού και διατροφής.

Το συγκεκριμένο σύστημα, πιθανόν να μην έχει σωστές αναλογίες από θέμα ιχθυοφόρτωσης. Πιθανόν να πρέπει να απομακρυνθούν κάποια σαλιγκάρια ή και να φύσει το Ancistrus. Αυτό θα φανεί όταν αφήσω το σύστημα στην ηρεμία του και θα δω τι θα δείξει η συμπεριφορά των ψαριών και οι μετρήσεις.

*Δεν εννοείται τίποτα... Σκοπός είναι να μην γίνονται αλλαγές νερού ή τουλάχιστον να μη γίνονται τόσο συχνές. Όλα αυτά θα φανούν βέβαια στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν πολυ ενδοιαφερον να καταγραφεις ολες τις κινησεις που γινονται :P

συμφωνα με τις μετρησεις πιστευεις οτι εχει επελθει καποια ισορροπια στο συστημα

ή ειναι ακομα νωρις να μιλαμε για τετοια ?

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν πολυ ενδοιαφερον να καταγραφεις ολες τις κινησεις που γινονται :thumbup:

συμφωνα με τις μετρησεις πιστευεις οτι εχει επελθει καποια ισορροπια στο συστημα

ή ειναι ακομα νωρις να μιλαμε για τετοια ?

Είναι νωρίς ακόμα... Πιθανότατα να χρειάζονται 2 εβδομάδες ακόμα! :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου,

Ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο αλλά το ancistrus τι είδους είναι?

Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου,

Ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο αλλά το ancistrus τι είδους είναι?

Ευχαριστώ! :D

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1024

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

trooper εχουμε καμια καινουργια pic απο την πορεια του βιοτοπου ? :D

Επειδή η φωτογραφική μου έχει χαλάσει και οι φωτογραφίες του κινητού είναι απαράδεκτες, δεν έχω νέες φωτογραφίες. Κάποια στιγμή όμως θα γίνει και αυτό. Τα πράγματα κυλάνε όπως και πριν... Σιγά σιγά, αραιώνω τις επεμβάσεις μου στο ενυδρείο για να δω πως θα αρχίσει να κυλάει μόνο του!

Link to comment
Share on other sites

IMAG0241.gif

IMAG0235.gif

IMAG0234.gif

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα χρωματα εχει :D

θα μεγαλωσει κιαλλο ή ειναι το τελικο της μεγεθος ?

ο βυθος ειναι μονο με την τυρφη ετσι ? τι φυτα εχεις βαλει μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...