Jump to content

Νέο μέλος... (πρόβλημα s.o.s)


Recommended Posts

Καλημέρα παιδία…είμαι νέο μέλος και οφείλω να πω πως το forum είναι καταπληκτικό . Βασικά έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων με διάφορα είδη ψαριών πχ αγγελόψαρα, μονομάχο, Brachydanio rerio και Pelvicachromis pulcer. Δυστυχώς από το Σάββατο που μας πέρασε αντιμετωπίζω πρόβλημα με ασθένεια κυρίως με τον μονομάχο και τα Pelvicachromis pulcer. Τα ψάρια έχασαν το χρώμα τους έχουν βγάλει κόκκινα στίγματα και τα λέπια τους έχουν εξασθενήσει.Δυστυχώς η ειδική κάψουλα για την αντιμετώπισης βακτηρίων δεν έκανε τίποτα. Παρακαλώ αν ξέρεται κάτι, γενικά για τον τρόπο αντιμετώπισης….αναμένω…..ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

post-2100-1159869806_thumb.jpg

post-2100-1159869828_thumb.jpg

post-2100-1159869861_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας φιλαρακο.

Το ενυδριακι σου πολυ καλο αλλα δεν νομιζω οτι τα ειδη που εχεις μεσα ταιριαζουν.

Για πες μας ποσο καιρο εχεις το ενυδρειο και αν εχεις κανει κανονικα το στρωσιμο ?

Επισης αν εχεις κανει μετρησεις?

Αν ναι ποιες ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα σ`ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον….η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει μετρήσεις …όσον αφορά το στρώσιμο έγινε με προσοχή και σύμφωνα με οδηγίες ενός φυλλαδίου της TETRA. Πρέπει να σου πω όμως ότι οι πέτρες (λεπτές) μπήκαν πρόσφατα …Το ενυδρείο το έχω 8 μήνες χωρίς ποτέ να παρουσιάσει άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Για αρχή δες εδώ:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Κάνε μετρήσεις στο νερό (ΝΗ3-4 & ΝΟ2) σου και παρουσίασε μας τα αποτελέσματα!

Περίγραψε μας και λίγο τις διαδικασίες που ακολούθησες και την πορεία του ενυδρείου σου!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!!! :D τα ψαράκια σου μάλλον έχουν trichodina,σύμφωνα με τα αυτά που λες....πήγαινε στην κεντρική σελίδα του forum και διάβασε εκεί που γράφει ''ασθένειες ψαριών''..ίσως διαβάσεις τα συμπτώματα που έχουν τα ψαράκια σου και τα παιδιά του forum θα σε βοηθήσουν..

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!!! :D τα ψαράκια σου μάλλον έχουν trichodina,σύμφωνα με τα αυτά που λες....πήγαινε στην κεντρική σελίδα του forum και διάβασε εκεί που γράφει ''ασθένειες ψαριών''..ίσως διαβάσεις τα συμπτώματα που έχουν τα ψαράκια σου και τα παιδιά του forum θα σε βοηθήσουν..

Maru !! σ`ευχαριστώ πολύ …. δυστυχώς χθες βράδυ έχασα άλλο ένα, αγγελόψαρο αυτή την φορά. Ελπίζω να βρω σύντομα τι φταίει γιατί τα πράγματα δεν πάνε καλά….

post-2100-1159943309_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα πρεπει οπωσδηποτε να προμηθευτεις ΤΕΣΤ για να κανεις μετρησεις ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...