Jump to content

Sos Ήρθαν μεγάλα Labidos δώρο!τι κάνω; ; ;


\/ag

Recommended Posts

Όπως έγραψα και στο άλλο ποστ που ζήταγα βοήθεια πριν το στήσιμο του malawi,φιλοξενώ σε ένα ενυδρείο γύρω στα 100λ 8 μικρά μωράκια labidos(1-1,5εκ)..με σκοπό μέχρι να φτιάξω το 220λ να έχουν σπίτι και να έχουν μεγαλώσει λίγο!

Πριν λίγη ώρα όμως ήρθε η κοπέλα μου σπίτι με 3 σακούλες με labidochromis για δώρο!! :wub:

Είναι γύρω στα 10εκ...τι κάνω;;;;;Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μου σκοτώσουν τα μικρά ε;;;

Το θέμα είναι οτι δεν έχω και άλλο ενυδρείο ούτε μικρό να βάλω τα μωρά... :)

Δώστε λύσεις...pleaseeeeeeeee :)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετες κρυψωνες στο ενυδρειο ?

αλλα οπως και να το κανεις 3 σακουλες ψαρια για τα 100 λιτρα που εχεις πρεπει να ειναι πολλα .

Για να μην σε παρω στο λαιμο μου ας απαντησει καποιος εμπειροτερος .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν..για τα μικρά τουλάχιστον υπάρχουν αρκετές!

Όταν λέω 3 σακούλες εννοώ 3 ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν..για τα μικρά τουλάχιστον υπάρχουν αρκετές!

Όταν λέω 3 σακούλες εννοώ 3 ψάρια...

α οκ

γιατι συνηθως βαζουν σε μια σακουλα 3-4 :):wub:

δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια για το εαν κινδυνευουν τα μικρα Η οχι , φανταζομαι πως δεν θα υπαρχει καποιο προβλημα εαν υπαρχουν αρκετες κρυψωνες . Οπως ειπα και ποιο πανω ας απαντησει καποιος εμπειροτερος :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες Labidos εννοεις Labidochromis Caeruleus ?

Αν ναι τοτε ειναι αρκετα ηρεμα ψαρια.

Αν εχεις αρκετες κρυψωνες και δεν αφηνεις πεινασμενα τα μεγαλα δεν εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειχα 5 μικρα μεσα και τα labido δεν τα πηραξανε

Link to comment
Share on other sites

Ναι labidochromis caeruleus..

Ελπίζω να σωθούν τα μικρά..είναι κρίμα!και τα μεγάλα δεν μπορώ να τα δώσω,είναι δώρο :)

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου φερανε τρια λιονταρακια δωρο.

Δεν μπορω να τα δωσω μαλλον και εγω αφου ειναι δωρο, πρεπει να τα μεγαλωσω στο διαμερισμα μου.

Δεν με ρωτησανε τουλαχιστον: τα θελω? μπορω να τα συντηρησω?

Σοκολατακια ειναι τα ζωντανα και τα κανουν δωρο?

:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έφερα τα σωστά τουλάχιστον... :wub: αλλά σε λάθος στιγμή!πριν στήσω το μεγάλο,και έχοντας τα μικρά σε μέγεθος 1εκ....

Τα έβαλα όλα μαζί αναγκαστικά...ελπίζω να μην γίνει το κακό!αν και δεν βλέπω να τα πειράζουν...απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τρώνε τώρα τα μικρά... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έφερα τα σωστά τουλάχιστον... :o αλλά σε λάθος στιγμή!πριν στήσω το μεγάλο,και έχοντας τα μικρά σε μέγεθος 1εκ....

Τα έβαλα όλα μαζί αναγκαστικά...ελπίζω να μην γίνει το κακό!αν και δεν βλέπω να τα πειράζουν...απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τρώνε τώρα τα μικρά... :)

Καλα εκανες, αλλα δεν καταλαβαινουν καποιοι οτι τα "δωρα" αυτα, δεν ειναι δωρα αλλα φορτωμα ευθυνων σε λαθος στιγμη.

Θα της ειπες φανταζομαι να μην ξαναγινει.

Το να βαλει το χερι στην τσεπη για την πιο γρηγορη αποκατασταση τους, θα ηταν καλο ταρακουνημα :wub:

Ο προγραμματισμος της ιχθυοφορτωσης, ειναι απο τα πιο σημαντικα θεματα σε ενα ενυδρειο, για να μην πω το πιο σημαντικο. δεν γινεται χωρις καλη μελετη.

Εγραψα στο θεμα γιατι εφερα τον εαυτο μου στην θεση σου.

Να εχω κατσει να εχω προγραμματισει την πορεια ενος ενυδρειου (βαση των δυνατοτητων του σαν χωρος και εξοπλισμος και δυνατοτητων μου σαν γνωσεις αλλα και οικονομικα για τη συντηρηση του) και να μου ερθει κανενας με μια σακουλα ψαρια?

Θα του την φερω στο κεφαλι. (προειδοποιηση :) )

Link to comment
Share on other sites

Να τα πας πίσω στο petshop !

Αν σε ενδιαφέρουν πραγματικά, ετοίμασε το νέο σου ενυδρείο χωρίς βιασύνες και όταν είσαι έτυμος τα περνεις πίσω.

Μη τα κρατήσεις δεν είναι ήσυχα ψαριά (για 100λ) είναι λιγότερο επιθετικά από τις άλλες κιχλιδες (μπουνες) έχει μεγάλη διαφορά αυτό!.

Σε μπελάδες σε έβαλε η φυλή σου..... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά θα τα τρώνε από τα τρίματα της τροφής που θα φεύγουν από το στόμα των μεγάλων

άρα φρόντιζε να ταΐζεις τέτοια τροφή ώστε να θριματιζεται (τα cichlid sticks είναι μια χαρά).Μπορεις να το κανεις κι εσυ ο ιδιος .

Βαλε μπρος και το μεγαλο :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς Μάριε...θα επιταχύνω το στήσιμο του μεγάλου!δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο...

Αν μπορούσε να μου δανείσει και κάποιος μικρή γεννηστρούλα γύρω στα 30-40λ θα ήταν καλύτερα.... :wub::)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς Μάριε...θα επιταχύνω το στήσιμο του μεγάλου!δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο...

Αν μπορούσε να μου δανείσει και κάποιος μικρή γεννηστρούλα γύρω στα 30-40λ θα ήταν καλύτερα.... :wub::)

Πηγαινε στο praktiker η' σε καποιο αλλο καταστημα με παντος τυπου προιοντα και παρε ενα πλαστικο δοχειο αποθηκευσης.

Εχει σε διαφορα μεγεθη και λιτρα απλα οι 4 πλευρες του δεν θα ειναι 100% δαφανες σε σχεση με ενα ενυδρειο.

Ειναι σε πολυ χαμηλο κοστος και κανουν και για καραντινα στη πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρθηκε ένας καλός άνθρωπος (ο karrot) του φόρουμ μας να μου δανίσει ένα 30λ ο,τι πρέπει.. :)

Ελπίζω όλα να κυλήσουν ομαλά τώρα.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρθηκε ένας καλός άνθρωπος (ο karrot) του φόρουμ μας να μου δανίσει ένα 30λ ο,τι πρέπει.. :)

Ελπίζω όλα να κυλήσουν ομαλά τώρα.. :wub:

Και τι θα βαλεις στο 30λττρ?

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρθηκε ένας καλός άνθρωπος (ο karrot) του φόρουμ μας να μου δανίσει ένα 30λ ο,τι πρέπει.. :)

Ελπίζω όλα να κυλήσουν ομαλά τώρα.. :wub:

Αν βαλεις τα μικρα για λιγο,μεχρι να ετοιμασεις το μεγαλο που λες ναι.

Τα μεγαλα μην επιχειρησεις να τα βαλεις στο 30λιτρο

Έγινε επεξεργασία - Κερασουλα
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις τα μικρα για λιγο,μεχρι να ετοιμασεις το μεγαλο που λες ναι.

Τα μεγαλα μην επιχειρησεις να τα βαλεις στο 30λιτρο

Δεν τρελάθηκα ακόμα για να το κάνω αυτό.. :)

Στα 30λ θα μπουν τα 8 μωρά..και τα μεγάλα θα μείνουν μόνα τους στα 100!Αυτό μέχρι να ετοιμαστεί το μεγάλο...οπού μετά θα μπουν τα μεγάλα ψάρια στο 220 και τα μικρά θα μεταφερθούν για λίγο καιρό ακόμα,μέχρι να πάρουν και άλλο λίγο τα πάνω τους,στο 100αρι..μέχρι να φτάσουν τα 3-4εκ για να μπουν και αυτά μετά στο μεγάλο!Σωστή δεν είναι η σκέψη μου;;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το σκεφτικες....ετσι κ αλιος λυσει αναγκης ειναι!!!

ελπιζω να μην τσακοθικες με τη γυναικα.........διχνει οτι σε σκεφτετε!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια μπήκαν στο 30λίτρο...Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστω στον karrot για τον δανεισμό του ενυδρείου...ελπίζω μερικές φωτο να τον ανταμείψουν,και όλους εσάς που ασχοληθήκατε με το θέμα μου...ελπίζω τώρα όλα να κυλήσουν καλά... :)

dsc04847h.jpg

dsc04850d.jpg

dsc04849t.jpg

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...