Jump to content

Sos Ήρθαν μεγάλα Labidos δώρο!τι κάνω; ; ;


\/ag

Recommended Posts

:P:rasp::helpsmilie::helpsmilie::(
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες, αλλα δεν καταλαβαινουν καποιοι οτι τα "δωρα" αυτα, δεν ειναι δωρα αλλα φορτωμα ευθυνων σε λαθος στιγμη.

Θα της ειπες φανταζομαι να μην ξαναγινει.

Το να βαλει το χερι στην τσεπη για την πιο γρηγορη αποκατασταση τους, θα ηταν καλο ταρακουνημα :rasp:

Ο προγραμματισμος της ιχθυοφορτωσης, ειναι απο τα πιο σημαντικα θεματα σε ενα ενυδρειο, για να μην πω το πιο σημαντικο. δεν γινεται χωρις καλη μελετη.

Εγραψα στο θεμα γιατι εφερα τον εαυτο μου στην θεση σου.

Να εχω κατσει να εχω προγραμματισει την πορεια ενος ενυδρειου (βαση των δυνατοτητων του σαν χωρος και εξοπλισμος και δυνατοτητων μου σαν γνωσεις αλλα και οικονομικα για τη συντηρηση του) και να μου ερθει κανενας με μια σακουλα ψαρια?

Θα του την φερω στο κεφαλι. (προειδοποιηση :P )

Με ολο το σεβασμο,δεν καταλαβαινω γιατι καθεσαι και κατακρινεις.η κοπελα εκανε ενα δωρο με σκοπο να χαροποιησει το αγορι της..αν σου εκανε κατι παρομοιο η κοπελα σου θα της το εφερνες στο κεφαλι ή θα την εβαζες να πληρωσει για την πιο γρηγορη αποκατασταση τους;;;δεν νομιζω..βλεπε λιγο τα πραγματα πιο καλοπροαιρετα.η κοπελα αφιερωσε χρονο κ διαθεση γ αυτο..!αλλωστε τα ψαρακια που του πηρε ηταν το ειδος που θα φιλοξενουσε στο ενυδρειο,δεν πηρε ο,τι να ναι....

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και εγώ τον φίλο μας τον karrot για την προσφορά του ,ελπίζω οτι σύντομα ο φίλος μας θα βρεί το κατάλληλο ενυδρείο για να τα φιλοξενήσει.Εμείς οι Αφρικάνοι περιμένουμε σύντομα να μας πείς τα ευχάριστα νέα .

:P

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμο,δεν καταλαβαινω γιατι καθεσαι και κατακρινεις.η κοπελα εκανε ενα δωρο με σκοπο να χαροποιησει το αγορι της..αν σου εκανε κατι παρομοιο η κοπελα σου θα της το εφερνες στο κεφαλι ή θα την εβαζες να πληρωσει για την πιο γρηγορη αποκατασταση τους;;;δεν νομιζω..βλεπε λιγο τα πραγματα πιο καλοπροαιρετα.η κοπελα αφιερωσε χρονο κ διαθεση γ αυτο..!αλλωστε τα ψαρακια που του πηρε ηταν το ειδος που θα φιλοξενουσε στο ενυδρειο,δεν πηρε ο,τι να ναι....

Περα απο την πλακα, η δωρεα ζωντανων ειναι απαραδεκτη κινηση και αυτο εθεσα ως θεμα.

Ξεκιναμε τωρα με το δεδομενο οτι τα ψαρια ηταν ακαταλληλα για το ηδη υπαρχον ενυδρειο.

Αν το εκανε η κοπελα μου, θα της ελεγα "ευχαριστω αλλα δεν μπορω να τα κρατησω αφου δεν εχω τη δυνατοτητα να τα συντηρησω".

Η κατασταση που θα αντιμετωπιζε μετα βρισκομενη με μια σακουλα ψαρια που δεν ξερει τι να τα κανει, θα την εφερνε στη θεση μου και θα καταλαβαινε τι "δωρο" μου εκανε.

Σκληρο αλλα αλλιως δεν γινεται (σωστα).

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μπηκαν τα ψαρακια στο νεο ενυδρειο και η δωρεα των ψαριων ηταν και ενας λογος να βαλει το παλικαρι το καινουριο γρηγορα μπροστα.

Οποτε ουτε γατα ουτε ζημια

Την επομενη φορα η κοπελα θα ξερει τι πρεπει να κανει και χωρις να τιμωρηθει για αυτη την πραξη της

Εκανες οτι επρεπε Vag

Μπραβο :P

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις πρώτες κινήσεις που πρέπει να κάνει κάποιος ξεκινώντας το χόμπι,είναι να ενημερώσει συγγενείς,γνωστούς και φίλους οτι οποιοσδήποτε ζωντανός οργανισμός είναι καθαρά και μόνο δική του επιλογή!

Ίσως να ξέρουν τι ακριβώς θέλουμε και πότε το θέλουμε,μόνο το δικό μας μάτι όμως μπορεί να ξεχωρίσει υγιή και "καθαρά" ψάρια.Μερικές φορές ούτε και αυτό... Είναι άσχημο να στενοχωρείς κάποιον για μια καλή πράξη χωρίς να ξέρει οτι το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι το επιθυμητό.Η ευθύνη της ενημέρωσης λοιπόν είναι καθαρά δική μας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου η 'γεννήστρα' έχει καταργηθεί και όλα τα labidos μένουν αυτή την στιγμή στο 100άρι(1 male 10εκ[τα άλλα 2 του δώρου δόθηκαν γιατί ήταν όλα αρσενικά],2 female[κατά 90%] 4εκ, και τα 8 μωρά γύρω στα 2 εκ)..αυτό λέω να συνεχιστεί για 2-3 βδομάδες μέχρι να μεγαλώσουν λίγο ακόμα τα μωρά και να ξεχωρίσω,έστω και κατά προσέγγιση,μερικά ακόμα θηλυκά για να μπουν μετά στο μεγάλο σαν χαρέμι...εννοείται οτι μετά στο μεγάλο θα βάλω γύρω στα 7 labidos σύνολο με την προϋπόθεση να έχω πέσει έξω σε κανα δυό ψαράκια για το γένος τους(να μου βγουν αρσενικά δηλαδή)...

Ελπίζω η σκέψη μου να είναι σωστή... :P

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου η 'γεννήστρα' έχει καταργηθεί και όλα τα labidos μένουν αυτή την στιγμή στο 100άρι(1 male 10εκ[τα άλλα 2 του δώρου δόθηκαν γιατί ήταν όλα αρσενικά],2 female[κατά 90%] 4εκ, και τα 8 μωρά γύρω στα 2 εκ)..αυτό λέω να συνεχιστεί για 2-3 βδομάδες μέχρι να μεγαλώσουν λίγο ακόμα τα μωρά και να ξεχωρίσω,έστω και κατά προσέγγιση,μερικά ακόμα θηλυκά για να μπουν μετά στο μεγάλο σαν χαρέμι...εννοείται οτι μετά στο μεγάλο θα βάλω γύρω στα 7 labidos σύνολο με την προϋπόθεση να έχω πέσει έξω σε κανα δυό ψαράκια για το γένος τους(να μου βγουν αρσενικά δηλαδή)...

Ελπίζω η σκέψη μου να είναι σωστή... :thumbup:

Σωστά το έχεις σκεφτεί!

Πρατήρησε τα ψαρακια σου, εχε υπομονή και πιστευω πως θα φτιάξεις το χαρέμι που επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...