Jump to content

Την γνώμη σας για το ενυδρείο και τα ψαράκια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, κατάφερα και έφτιαξα το ενυδρείο (περίπου 120 λίτρα) μου ώστε να υποδεχθεί αφρικάνες (παραθέτω και φωτογραφία του για να μου πείτε την γνώμη σας για το στήσιμο) κρυψώνες και τρύπες για να μπαίνουν έχει πάρα πολλές που ίσψς να μην φαίνονται καλά.

Έχω χρησιμοποιήσει 'αμμο θαλλάσης (με τρομερά σχολαστικό καθάρισμα) πέτρες απο την λίμνη του μαραθώνα (επίσης με πολυ καλο καθάρισμα και βράσιμο) Λίγα κοράλια που είχα πάρει απο τις θάλλασες τις ταυλάνδης και 3 εχινόδορους. Οι τιμές του νερού είναι :

PH: 8

KH: 8

GH: 15

Nitrate: 10

Nitrit: 0

Amonia: 0

εχω βάλει λοιπόν στο ενυδρείο 6 Labidochromis SP ''mbamba'' (ευχαριστώ για αυτό τον φίλο ΕΜΡ) οι οποίες είναι 2-3 εκατοστά. Μόλις μεγαλώσουν λίγο θέλω να ξεχωρίσω και να κρατήσω ένα χαρέμι (και τα άλλα 2 ψαράκια να τα δώσω σε κάποιον φίλο εδώ) Η ερώτηση λοιπόν είναι αν μπορώ σε αυτό το ενυδρείο όπως είναι τώρα να βάλω και ένα χαρέμι Labidochromis caeruleus 7-8 εκατοστών. Καταρχάς τα δύο αυτά είδη ταιριάζουν μεταξύ τους ? Εοειδή είναι πιο μεγάλα κινδυνεύουν τα μικρά? και 8 ψαράκια ''ενήλικα'' (όταν ενηλικιωθούν) στα 120 λιτρα ειναι πολλά ή στο όριο ?

Ευχαριστώ και περιμένω συμβουλές

post-18487-1302002790_thumb.jpg

post-18487-1302002803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου...όμορφο το ενυδρείο σου!!Να το χαίρεσαι...

mbamba με labidochromis νομίζω υβριδίζουν... εξάλλου στα λίτρα σου δεν είσαι και για άλλο χαρεμάκι... :P

Καλή συνέχεια..έχεις βάλει πανέμορφο είδος...αρκέσου σε αυτό... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου...όμορφο το ενυδρείο σου!!Να το χαίρεσαι...

mbamba με labidochromis νομίζω υβριδίζουν... εξάλλου στα λίτρα σου δεν είσαι και για άλλο χαρεμάκι... :rasp:

Καλή συνέχεια..έχεις βάλει πανέμορφο είδος...αρκέσου σε αυτό... :helpsmilie:

πολυ ομορφο ...εγω ειμαι αρχαριος στα ενυδρεια κανα χρονο ασχολουμαι παντως λενε οτι η αναλογια ειναι ενα λιτρο για καθε εκατοστο ψαριου βεβαια και αυτο σχετικο ειναι γιατι πολλα εξαρτωνται απο την φιλτρανση και το ειδος των ψαριων ....βεβαια υπαρχουν σε αυτο το forum ανθρωποι που εχουν κανταρια γνωσεις και εμπειρια και αν σου πουν κατι αλλο να ακουσεις αυτους :P

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο ...εγω ειμαι αρχαριος στα ενυδρεια κανα χρονο ασχολουμαι παντως λενε οτι η αναλογια ειναι ενα λιτρο για καθε εκατοστο ψαριου βεβαια και αυτο σχετικο ειναι γιατι πολλα εξαρτωνται απο την φιλτρανση και το ειδος των ψαριων ....βεβαια υπαρχουν σε αυτο το forum ανθρωποι που εχουν κανταρια γνωσεις και εμπειρια και αν σου πουν κατι αλλο να ακουσεις αυτους :P

Δήμο αυτός ο κανόνας δυστυχώς δεν ισχύει,εχει γραφτεί σε παλαιότερες εποχές όπου ισχυαν αλλα πράγματα τα οποία πλέον εχουν καταρριφθεί.Το πόσα ψάρια θα μπουν σε ενα ενυδρείο σχετίζεται με τη φίλτρανση οπως πολυ σωστα είπες,τις αλλαγές νερού,την κυκλοφορία του νερού ,ποσότητα και μορφή τροφής,τελικό μεγεθος ψαριού,είδος ψαριού και αρκετά άλλα πράγματα :rasp: !

Link to comment
Share on other sites

Δήμο αυτός ο κανόνας δυστυχώς δεν ισχύει,εχει γραφτεί σε παλαιότερες εποχές όπου ισχυαν αλλα πράγματα τα οποία πλέον εχουν καταρριφθεί.Το πόσα ψάρια θα μπουν σε ενα ενυδρείο σχετίζεται με τη φίλτρανση οπως πολυ σωστα είπες,τις αλλαγές νερού,την κυκλοφορία του νερού ,ποσότητα και μορφή τροφής,τελικό μεγεθος ψαριού,είδος ψαριού και αρκετά άλλα πράγματα :( !

οκ :P:rasp::helpsmilie::helpsmilie::(

Link to comment
Share on other sites

Τα 120 λίτρα είναι ήδη λίγα για τα mbamba, οπότε θα σε συμβούλευα να μην βάλεις άλλο χαρέμι. Κράτα καθαρό νερό και γερή φίλτρανση και αν μεγαλώνοντας τα ψάρια σου δείξουν ότι θέλουν περισσότερα λίτρα, κάνε αυτό που πρέπει.

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου.

:P

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου σου ;

Στην Αφρική γενικώς μας ενδιαφέρουν οι διαστάσεις ενό ενυδρείου γιατί από κει θα εξαρτηθεί τι και πόσα

ψάρια θα μπουν

Δες λίγο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα πιο πάνω όσον αφορά τον αριθμό των χαρεμιών .

:P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και απο μένα στην Αφρική! :P

Θα έλεγα να ακούσεις τις συμβουλες που σου δόθηκαν παραπάνω!

Με την πρώτη ευκαιρία, στο μέλλον....ενα μεγαλύτερο ενυδρείο θα το χρειαστούν σίγουρα τα ψαράκια σου και θα υπάρχει και η δυνατότητα για δευτερο χαρεμι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οι διαστάσεις είναι περίπου 80χ35χ45 (είναι το πρώτο ενυδρείο που είχα και μου το είχε δώσει ένας οικογενειακός φίλος που αποσύρθηκε από το σπορ και το είχε φτιάξει μόνος του) Έχω άλλα 2 ενυδρεία, οπότε να μπω σε διαδικασία και άλλου ή αλλαγής (με τις υπάρχουσες οικονομικές συνθήκες πολύ δύσκολο....)γιαυτό και ήθελα την γνώμη σας έτσι ώστε αυτό να γίνει το καλύτερο δυνατό για τα συγκεκριμένα ψαράκια (που ασχολούμαι και πρώτη φορά μαζί τους).

Συνεπώς δεν προσθέτουμε άλλα ψαράκια και το αφήνω ως έχει.

γατόψαρα & γλείφτες μπαίνουν μαζί με αφρικάνες ? και αν ναι τι είδος ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου...νομίζω πως τα mbamba χρειάζονται μήκος ενυδρείου το λιγότερο 100cm(ας τοποθετηθεί και κάποιος πιο έμπειρος σε αυτό)...όσο για τους ''γλύφτες'',δεν μπορείς να βάλεις τους κοινούς μας pleco γιατί ζουν σε διαφορετικές συνθήκες νερού,το ίδιο ισχύει και για οποιοδήποτε άλλο γατόψαρο!Αυτό που θα σε βοηθήσει με την άλγη ονομάζεται zebra nerite snail(και κάνει απίστευτη δουλειά :P )..ακόμα φυτά όπως η valissneria βοηθάνε επίσης... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα ψαράκια μόνα τους, χωρίς γατόψαρα κλπ ώστε να χαρείς την αναπαραγωγή τους. Αν θες, γράψε σε παρακαλώ την φίλτρανση που εφαρμόζεις στο ενυδρείο σου;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο ειναι εξωτερικό της Eheim στα 700 λιτρα/ώρα (περίπου) (δεν θυμάμαι το μοντέλο όμως, και έχω φύγει απο το γραφείο μου για να το δώ) με syporax και και έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα και αυτες τις μπαλίτσες τις μάυρες τις πλαστικές της JBL

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο ειναι εξωτερικό της Eheim στα 700 λιτρα/ώρα (περίπου) (δεν θυμάμαι το μοντέλο όμως, και έχω φύγει απο το γραφείο μου για να το δώ) με syporax και και έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα και αυτες τις μπαλίτσες τις μάυρες τις πλαστικές της JBL

Πιο σημάντικό ρολο σε ενα φίλτρο να ξέρεις πως παίζει ο ογκος που εχει για υλικά φιλτραρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...