Jump to content

Cladophora Algae Αποψεις και συζήτηση


Recommended Posts

Γεια χαρά! :thumbup:

Γνωριζει κανείς απο προσωπική του εμπειρία αν η άλγη Cladophora που περιέχεται στις marimo αποτελεί τροφή για γαρίδες και ειδικά για τα μωρά τους?

Ευχαριστώ :)

--Αν θεωρούν οι συντονιστές οτι πρέπει να μεταφερθεί, παρακαλώ να το κανουν γιατι δεν ήξερα την κατάλληλη κατηγορία για αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Στελιο ενταξει οι γαριδες φιλε?

Απο οτι βλέπεις απο το θέμα,

μια ετοιμάζεται να σκάσει από τα αυγά :) για αυτό και ανησυχώ για τα μωρά της αφού συγκατοικούν με μωρά γκαπυ μεγεθους σχεδον 1 εκ.

Βέβαια το ενυδρείο εχει πολλά φυτά και μια γωνιά ειναι γεμάτη με μοσσ και ενα πιθάρι (διακοσμητικό) και μπαίνει εκει!

Αν πανε ολα καλα μαλλον θα σου στείλω στην Θεσσαλονίκη! :thumbup:

Εκεί δεν είσαι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλέπεις απο το θέμα,

μια ετοιμάζεται να σκάσει από τα αυγά :) για αυτό και ανησυχώ για τα μωρά της αφού συγκατοικούν με μωρά γκαπυ μεγεθους σχεδον 1 εκ.

Βέβαια το ενυδρείο εχει πολλά φυτά και μια γωνιά ειναι γεμάτη με μοσσ και ενα πιθάρι (διακοσμητικό) και μπαίνει εκει!

Αν πανε ολα καλα μαλλον θα σου στείλω στην Θεσσαλονίκη! :thumbup:

Εκεί δεν είσαι τώρα?

Τωρα ειμαι Αθηνα για το Πασχα αλλα και Θεσσαλονικη δεν το εχω το ενυδρειο ακομη.Μην ανησυχεις και απο τη μοςς τρωνε και αν θες μπορεις να παρεις και τροφη για γαριδες που την ξεσκιζουν,εγω τους εδινα Dennerle Crusta Gran και γινοταν πανικος.Αντε και καλα γεννητουρια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι Αθηνα για το Πασχα αλλα και Θεσσαλονικη δεν το εχω το ενυδρειο ακομη.Μην ανησυχεις και απο τη μοςς τρωνε και αν θες μπορεις να παρεις και τροφη για γαριδες που την ξεσκιζουν,εγω τους εδινα Dennerle Crusta Gran και γινοταν πανικος.Αντε και καλα γεννητουρια! :thumbup:

Ας το ελπίσουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις σιγουρα!εδω ειχα εγω στο δικο μου με αρλεκινους και γκουραμι και ειδα και καμια 50αρια μωρα και ειχα αρχισει μονο με 5-6 γαριδες :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! :thumbup:

Γνωριζει κανείς απο προσωπική του εμπειρία αν η άλγη Cladophora που περιέχεται στις marimo αποτελεί τροφή για γαρίδες και ειδικά για τα μωρά τους?

Ευχαριστώ :thumbup:

--Αν θεωρούν οι συντονιστές οτι πρέπει να μεταφερθεί, παρακαλώ να το κανουν γιατι δεν ήξερα την κατάλληλη κατηγορία για αυτο το θεμα.

:)

Κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις για την διατροφη τω μωρων....παντα θα βρισκουν να τρωνε ητε αυτο λεγεται αλγη που πιθανον να μην βλεπεις καν ητε λεγεται υπολοιματα τροφων κτλ...

Αν ανυσηχεις για την αναπτυξη της αλγης εμενα την τρωνε οι αμανο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις για την διατροφη τω μωρων....παντα θα βρισκουν να τρωνε ητε αυτο λεγεται αλγη που πιθανον να μην βλεπεις καν ητε λεγεται υπολοιματα τροφων κτλ...

Αν ανυσηχεις για την αναπτυξη της αλγης εμενα την τρωνε οι αμανο!!!

ανησυχώ και για τα μωρα αλλα πιο πολυ θελω να μαθω αν τρωνε απο την cladophora? ολες οι γαριδες γενικα!

εδω κατω κατω στα σχόλια αναφέρει οτι αυτο το είδος αλγης μπορει να θρέψει γαριδες και sae..

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ότι δουλεύει και σαν κρυψώνα για τα μικρά...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις για την διατροφη τω μωρων....παντα θα βρισκουν να τρωνε ητε αυτο λεγεται αλγη που πιθανον να μην βλεπεις καν ητε λεγεται υπολοιματα τροφων κτλ...

Αν ανυσηχεις για την αναπτυξη της αλγης εμενα την τρωνε οι αμανο!!!

οι αμανο τρώνε άλγη. και μάλιστα πολλοί στο διαδίκτυο αναφέρουν οτι τρώνε την cladophora..

αυτο ίσως να συνδέεται με το ότι η cladophora περιέχεται στις Marimo, Japanese Moss Ball και οτι οι αμανο γαριδες προερχονται απο την Ιαπωνια (Caridina japonica)..

οι red cherries τρέφονται απο αυτήν την άλγη ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια και πάλι! <_<

1) Έχει κανείς την συγκεκριμένη άλγη στο ενυδρείο του πάνω σε moss ball (marimo)?

2) Υδρόβιοι οργανισμοί που να την καταναλώνουν εκτός απο την γαρίδα Caridina japonica υπάρχει?

έχετε παρατηρήσει τίποτα..?

εγώ εχω κάτι και θα το αναφερω σε λιγο :D .. έως τότε θέλω να ακούσω τις γνώμες σας!

Σημ. Συντ.

Τα θέματα συνενώθηκαν.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια και πάλι! :bowdown:

1) Έχει κανείς την συγκεκριμένη άλγη στο ενυδρείο του πάνω σε moss ball (marimo)?

2) Υδρόβιοι οργανισμοί που να την καταναλώνουν εκτός απο την γαρίδα Caridina japonica υπάρχει?

έχετε παρατηρήσει τίποτα..?

εγώ εχω κάτι και θα το αναφερω σε λιγο :thumbup: .. έως τότε θέλω να ακούσω τις γνώμες σας!

Κανείς? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς? :bowdown:

Έχω απ΄αυτήν την άλγη πάνω σε moss και συνεχώς την βγάζω με οδοντόβουρτσα.Οι 2 αμάνο δεν κάνουν δουλειά ούτε παρατήρησα κάτι.Λένε οτι αναπτύσσεται σε καλές συνθήκες νερού.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απ΄αυτήν την άλγη πάνω σε moss και συνεχώς την βγάζω με οδοντόβουρτσα.Οι 2 αμάνο δεν κάνουν δουλειά ούτε παρατήρησα κάτι.Λένε οτι αναπτύσσεται σε καλές συνθήκες νερού.Ελπίζω να βοήθησα.

ναι! αυτη η άλγη συνηθίζει να εμφανίζεται πάνω σε moss.. πολλοί συμφορουμιστες απο όλον το κόσμο αναφέρουν οτι αυτη η άλγη μπορεί να αντιμετωπιστεί αφού τρώγεται απο τις γαρίδες Caridina japonica, καποιοι άλλοι αναφερουν οτι τρώγεται απο τα sae, αλλοι πάλι υποστηρίζουν οτι ΚΑΝΕΝΑΣ υδρόβιος οργανισμός δεν καταναλώνει αυτή την άλγη..

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Έχω απ΄αυτήν την άλγη πάνω σε moss και συνεχώς την βγάζω με οδοντόβουρτσα.Οι 2 αμάνο δεν κάνουν δουλειά ούτε παρατήρησα κάτι.Λένε οτι αναπτύσσεται σε καλές συνθήκες νερού.Ελπίζω να βοήθησα.

στην δικιά σου περίπτωση μάλλον οι 2 αμανο δεν μπορούν να φάνε ολην την άλγη αλλά κατι θα τσιμπάνε σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.Η Cladophora δεν είναι άλγη αλλα φυτό !!!

Δεν εχω ακούσει να την τρώει κάτι

Την έχω κι εγώ και είναι πολύ δυσκολη :P

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.Η Cladophora δεν είναι άλγη αλλα φυτό !!!

Δεν εχω ακούσει να την τρώει κάτι

Την έχω κι εγώ και είναι πολύ δυσκολη :P

φιλε Freeman απλα ετσι την βρίσκεις στο διαδίκτυο για αυτο την γράφω ετσι...

και εγω ειχα παντού αλλα τα καθάρισα..ειναι πολυ δύσκολη πρέπει να εχει μείνει λιγη ή λίγα γιατί ειναι φύκια..

εγω πιστεύω οτι ειναι αδύνατων να μην την τρωει ενα ζωντανό σε αυτο τον πλανήτη..ποσο μάλλον και αλλα ζωντανά απο τις λιμνες ή ποταμιά που εμφανίζεται..

εμενα την τρωνε καποια ψαρια μου.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...