Jump to content

ΛΑΜΠΕΣ HQI.


costasm

Recommended Posts

Για το καινουργιο ριφακι που ετοιμαζεται αποφασισα για

φως να μπουν 2 150w HQI μαζι με μερικες ακτινικες.

Μετα απο ψαξιμο βρηκα 2 χωνευτα φωτιστικα στρογγυλλα που θα μπουν σε κοντρα πλακε

με κοστος χωρις λαμπες 30 ευρω + ΦΠΑ κομπλε.

Επισης 2 λαμπες 14000Κ απο Κινα (e bay) με μεταφορικα 2χ 25 ευρω τελικη.

Συνολο κοντα στα 120 ευρω για 2 φωτιστικα 150 w 14000K.

Πιστευετε οτι ειναι καλα?

Οι λαμπες ηρθαν καλα και θα δοκιμαστουν το απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα νομίζω ότι θα είσαι οκ αλλά άν μπορείς βάλε μία φωτό από τα φωτιστικά... ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να τα βαλεις σε ξυλο γιατι τα φωτιστικα αυτα πιανουν τρελες θερμοκρασιες. προοριζονται για να χωνευτουν σε μπετο η σε γυψοσανιδες ακαυστες.ενδεικτικα σου λεω πως η θερμοκρασια λειτουργιας της λαμπας hqi ειναι 300 βαθμοι κελσιου για αυτες των 150 watt τουλαχιστον....

Έγινε επεξεργασία - Nikitas
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι σημαντικό, σύμφωνα με την βιβλιογραφία, να υπάρχει ένα τζάμι με φίλτρο UV μπροστά. Εκεί (θεωρητικά) οφείλεται κατά ένα ποσοστό και το αυξημένο κόστος των "ειδικών" φωτιστικών, τα οποία είναι επίσης κατασκευασμένα από μέταλα που δεν σκουριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτιστικα εχουν χωνευτει σε κοντρα πλακε θαλασσης που εχει περαστει 5 χερια βερνικι εξωτ χωρου.

Θα εχει αποσταση 12-15 ποντους απο την επιφανεια.

Οι μετασχηματιστες και τα μπαλανς θα ειναι μακρυα απο το ενυδρειο 2 μετρα .

Στο κ.πλακε θα βιδωθουν και οι Τ8 ακτινικες που ηδη εχω.

Τζαμι εχουν μπροστα.

Έγινε επεξεργασία - costasm
Link to comment
Share on other sites

Τα φωτιστικα εχουν χωνευτει σε κοντρα πλακε θαλασσης που εχει περαστει 5 χερια βερνικι εξωτ χωρου.

Θα εχει αποσταση 12-15 ποντους απο την επιφανεια.

Οι μετασχηματιστες και τα μπαλανς θα ειναι μακρυα απο το ενυδρειο 2 μετρα .

Στο κ.πλακε θα βιδωθουν και οι Τ8 ακτινικες που ηδη εχω.

Τζαμι εχουν μπροστα.

Αν εχεις τζαμι με φιλτρο UV μπροστα και το καθαριζεις συχνα απο τα αλατια που θα μαζευει δεν θα εχεις κανενα προβλημα... βαλε και καμια photo !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα κοπο και επιβαιβεωσε αυτο που σου λεω παραπανω περι θερμοκρασιας ρωτωντας ενα καταστημα και ενα ηλεκτρολογο που να εχει εγκαταστησει αναλογα φωτιστικα μη βρεθεις προ εκπληξεως ιδιως οταν εχεις να κανεις με ευλεκτα υλικα οπως ξυλο και βερνικι.

φιλικα Νικητας.

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα κοπο και επιβαιβεωσε αυτο που σου λεω παραπανω περι θερμοκρασιας ρωτωντας ενα καταστημα και ενα ηλεκτρολογο που να εχει εγκαταστησει αναλογα φωτιστικα μη βρεθεις προ εκπληξεως ιδιως οταν εχεις να κανεις με ευλεκτα υλικα οπως ξυλο και βερνικι.

φιλικα Νικητας.

Εχει δικιο ο Νικητας! Πιο πανω που ειπα οτι δεν εχεις προβλημα εννοουσα για τα ζωντανα σου... οσο αφορα ομως το θεμα ασφαλειας πρεπει να το τσεκαρεις με καποιον καλο γνωστη του θεματος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ θα ήθελα να θέσω ένα ζήτημα ποιότητας φωτισμού, που έχει να κάνει με τη χρήση κατάλληλου ανακλαστικού σώματος για HQI λαμπτήρες, καθώς και το συνδυασμό ballast-λαμπτήρα!

Το ballast που χρησιμοποιείς τι τύπου είναι? Ηλεκτρονικό? Μαγνητικό?

Ο τύπος του ballast επηρεάζει τόσο την απόδοση σε ισχύ των λαμπτήρων (πχ η χρήση μαγνητικών ballast φημίζεται για το over-drive που προκαλεί), όσο και την φασματική(ουσιαστικά χρωματική) τους σταθερότητα. Είναι γνωστή και σημαντικότατη η προσπάθεια του Sanjay-Joshi, ο οποίος έχει συνδυάσει όλα τα ballast του εμπορίου με σχεδόν όλους τους λαμπτήρες και παραθέτει στο site του συγκριτικά γραφήματα φασματικής

ανάλυσης της παραγόμενης φωτεινής ακτινοβολίας.

Επίσης, η επιλογή του λαμπτήρα δεν πρέπει να γίνεται τυχαία. Βέβαια, δεν πρέπει να αποκλείουμε πειραματικές

δοκιμές νέων λαμπτήρων, αλλά είναι σημαντικό να επενδύουμε σε ποιοτικά προϊόντα, ώντας υπεύθυνοι τόσο απέναντι στα ζωντανά,τα οποία φροντίζουμε, όσο και στα ίδια μας τα μάτια! Εδώ έρχομαι να επαναλάβω την επισήμανση, που έγινε και παλαιότερα, σχετικά με την χρήση UV-φίλτρου!

Έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε περισσότερες λεπτομέρειες του DIY project σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που βάζεις αγαπητέ Φίλε panosb.

Κατά τη γνώμη σου ποιο είδος ballast, θεωρείται πιο ακριβές στην παραγωγή του σωστού ορατού φωτεινού φάσματος?

Η μήπως δεν έχει τόσο σημασία, παρά μόνο στο χρόνο θέρμανσης και κατά συνέπεια απόδοσης της λάμπας, όπως και στο χρόνο ζωής της?

Θα ήταν χρήσιμο να δημοσίευες την ηλεκτρονική διεύθυνση του Sanjay-Joshi, για να ενημερωθούμε από τα συγκριτικά test, που έχει κάνει.

Από όσο γνωρίζω η χρήση του UV φίλτρου είναι υποχρεωτική για της λάμπες των 150W δύο άκρων ενώ κάτι τέτοιο δεν απαιτείται για τις μεγαλύτερης ισχύος ενός άκρου, οι οποίες έχουν από κατασκευής τέτοιο απορροφητικό κρύσταλλο.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Mα και βέβαια! Κρυφό το έχουμε?

Τα συγκριτικά βρίσκονται εδώ!

Πριν 2-3 χρόνια, οι Αμερικανοί χομπίστες υπήρξαν φανατικοί υποστηρικτές της χρήσης μαγνητικών ballast, ώστε

να κερδίζουν σε απόδοση! Με τον καιρό, διαπιστώθηκε ότι αυτό το over-drive ισχύος περιόριζε το χρόνο ζωής των λαμπτήρων αφενός και αφετέρου προκαλούσε μία φασματική απόκλιση, από την ονομαστική θερμοκρασία χρώματος!

Τα νέα ηλεκτρονικά ballasts (e-ballasts) λειτουργούν σταθερότερα, ακριβέστερα, με χαμηλότερη κατανάλωση και σημαντικά μικρότερα εκλυόμενα ποσά θερμότητας.

ΣΗΜ.: Τα περισσότερα σύγχρονα φωτιστικά ΜΗ τέτοια ballasts χρησιμοποιούν πια!

:)

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η χρήση του UV φίλτρου είναι υποχρεωτική για της λάμπες των 150W δύο άκρων ενώ κάτι τέτοιο δεν απαιτείται για τις μεγαλύτερης ισχύος ενός άκρου, οι οποίες έχουν από κατασκευής τέτοιο απορροφητικό κρύσταλλο.

Όλοι οι λαμπτήρες Metal Halide δύο άκρων (Double-Ended - DE) στερούνται ενσωματωμένου UV φίλτρου, οπότε κρίνεται απαραίτητη η χρήση εξωτερικού τέτοιου ειδικά επεξεργασμένου τζαμιού στα φωτιστικά!

Η προσοχή εφιστάται στις DIY κατασξευές φωτιστικών ΜΗ με DE λάμπες, μιας και τα "έτοιμα" φωτιστικά του εμπορίου διαθέτουν ως στάνταρ UV-tempered προστατευτικό γυαλί! :)

Link to comment
Share on other sites

Mα και βέβαια! Κρυφό το έχουμε?

Τα συγκριτικά βρίσκονται εδώ!

Πριν 2-3 χρόνια, οι Αμερικανοί χομπίστες υπήρξαν φανατικοί υποστηρικτές της χρήσης μαγνητικών ballast, ώστε

να κερδίζουν σε απόδοση! Με τον καιρό, διαπιστώθηκε ότι αυτό το over-drive ισχύος περιόριζε το χρόνο ζωής των λαμπτήρων αφενός και αφετέρου προκαλούσε μία φασματική απόκλιση, από την ονομαστική θερμοκρασία χρώματος!

Τα νέα ηλεκτρονικά ballasts (e-ballasts) λειτουργούν σταθερότερα, ακριβέστερα, με χαμηλότερη κατανάλωση και σημαντικά μικρότερα εκλυόμενα ποσά θερμότητας.

ΣΗΜ.: Τα περισσότερα σύγχρονα φωτιστικά ΜΗ τέτοια ballasts χρησιμοποιούν πια!

:)

Πανο σε βρισκω φουλ ενοιμερωμενο! Οντως για τα μαγνητικα ballast ισχυουν ακριβως οτι ειπε ο Πανος. Να προσθεσω πως οταν μιλαμε για overdrive δεν μιλαμε για 30watt μονο αλλα σε αρκετες περιπτωσεις ξεφευγουν πολυ. Παραδειγμα 250watt mogule type, μονης ακρης βιδωτη απο 250 μπορει να βγαζει και 330-340watt . Μιλαμε για μεγαλες διαφορες. Ενω τα ηλεκτρονικα παιζουν ακριβως. Αντε με συν πλυν 1%, τρομερη ακριβεια. Και εαν νομιζετε πως δεν αναβουν επειδη περνουν πολυ ρευμα θα σας πω για ενα πειραμα που εκανα και δουλεψε ετσι για μια βδομαδα. Εβαλα το 400αρι ηλεκτρονικο της Icecap ballast σε 250watt λαμπα και την επαιξε κανονικα στα 400watt... Η λαμπα δεν επαθε κατι, απλα μετα τις εβαλα το κανονικο της. Ηταν οντως ποιο δυνατη σε ενταση. Σε θερμοκρασια δεν μπορω να ξερω αφου τετοιο οργανο για αυτες τις θερμοκρασιες δεν εχω. Εαν εχει καποιος μπορουμε να ετοιμασουμε ενα πειραμα για διοκιμη και σε θερμοκρασιες, σε σχεση με το overdrive. Ενα αλλο απο τα καλα με τα ηλεκρονικα ballast ειναι οτι παραμενουν σε κανονικη θερμοκρασια, αντε λιγο ποιο ζεστα στο χερι αλλα ποτε να ζεματανε οπως τα αλλα. Τα αλλα πλεονεκτηματα αναφερθηκαν παραπανω.

Οσο για την προστασια UV, οι mogul type λαμπες - βιδωτες εχουν ενσωματωμενη προστασια στο τζαμακι τους που περιβαλει την λαμπα ενω οι διπλης επαφης δεν εχουνε κατι αντιστοιχο κυριος λογο μεγεθους. Να ξεκαθαρισω και κατι αλλο το οποιο μου εχει κανει εντυπωαη. Εχω παρατηρησει πως αρκετος κοσμος μπερδευεται με την διαφορα των 2 τυπως ΜΗ. Και συνηθως αναφερωνται σαν HQI και απλα ΜΗ βιδωτη για την αλλη. Κανονικα και οι 2 τυποι ειναι HQI. Απλα η μια ειναι διπλης επαφης και η αλλη μονης.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει πως αρκετος κοσμος μπερδευεται με την διαφορα των 2 τυπως ΜΗ. Και συνηθως αναφερωνται σαν HQI και απλα ΜΗ βιδωτη για την αλλη. Κανονικα και οι 2 τυποι ειναι HQI. Απλα η μια ειναι διπλης επαφης και η αλλη μονης.

Απολύτως σωστό! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα φωτιστικα εχουν χωνευτει σε κοντρα πλακε θαλασσης που εχει περαστει 5 χερια βερνικι εξωτ χωρου.

Θα εχει αποσταση 12-15 ποντους απο την επιφανεια.

Οι μετασχηματιστες και τα μπαλανς θα ειναι μακρυα απο το ενυδρειο 2 μετρα .

Στο κ.πλακε θα βιδωθουν και οι Τ8 ακτινικες που ηδη εχω.

Τζαμι εχουν μπροστα.

Είχες καμία εξέλιξη στην κατασκευή του φωτιστικού σου?

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε, όπως επίσης αν υπάρχει δυνατότητα φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο των φωτων το εχω αφησει για το τελος.

Τωρα προσπαθω σιγα σιγα να στησω το σαμπ με την υπερχειληση και την επιστροφη .

Με το καπακι θα ασχοληθω στο τελος.

Ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος και βαδιζω σιγα σιγα.

Καποια στιγμη θα βαλω και φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο των φωτων το εχω αφησει για το τελος.

Τωρα προσπαθω σιγα σιγα να στησω το σαμπ με την υπερχειληση και την επιστροφη .

Με το καπακι θα ασχοληθω στο τελος.

Ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος και βαδιζω σιγα σιγα.

Καποια στιγμη θα βαλω και φωτο.

:welcome: Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις εξελίξεις σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

post-1234-1165836609_thumb.jpg

Αυτο ειχα στο μυαλο μου.

2χ150 και 2χ40 Τ8 (θα γινουν Τ5) και 1 blue moon και ανεμηστηρακια

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το φωτιστικο σου πραγματικα. Θα εχει ομως προβλημα θερμοκρασιας στο νερο σου με αυτο το τροπο στην πορεια, παρολο τον ανεμηστηρα. Παιζει να χρειαστεις και ψυχτικο στην πορεια. Ειδικα οταν πιασουν οι πρωτες ζεστες κατα Απριλιο μερια.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαριε ,μεχρι στιγμης εκαι που το εχω δεν ειχα προβλημα με το μικροτερο αν και τα βατ ηταν πολλα (240 λιτρα /240 βατ).Δεν το χτυπαει καθολου ο ηλιος.Ειναι σε υπογειο.

Τωρα να δουμε.

post-1234-1165838685_thumb.jpg

Με το blue moon.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μου φαίνεται η κατασκευή του φωτιστικού και η γενικότερη κατασκευή σου.

Πιστεύω, ότι θα προκύψει το πρόβλημα που ανέφερε ο Μάριος.

Αν δεις τα σκούρα, καλύτερα να κάνεις το καπάκι κρεμαστό από το ταβάνι, ώστε να υπάρχει και καλύτερη ψύξη, από τα ανεμιστηράκια, αλλά και καλύτερη οξυγόνωση του συστήματος.

Επίσης θα πρότεινα, επί πλέον, δύο Τ5 στο πίσω μέρος, αφού υπάρχει χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...