Jump to content

Diy ενυδρειο με διπλο πατο


mike1247

Recommended Posts

με σκοπο να φτιαξω ενα 200λιτρο φυτεμενο και κυριο γνωμονα το μεγεθος των λαμπτηρων 39w-849mm, πιθανον εξεληξη σε ανοιχτο(αμα καταφερω να φτιαξω η βρω κατι καλο για κρεμμαστο φωτιστικο) και το βαθος κατεληξα στισ εξησ διαστασεισ 88*50*45 (μ*π*υ)

η ιδεα ενος συγχοπμιστα μου κεντρισε το ενδιαφερον.. διπλος πατος..

1. παραπανω ασφαλεια για τυχον ατυχηματα..

2. μεγαλυτερη επιφανεια συγκολησης-----> θα με γλιτωσει απο την ασχημια των πανω κοντρων για ανοιχτο

το γυαλλι θα ειναι 8mm αρα θεωρω οτι η παρακατω παραγγελεια θα ειναι ορθη:

κατω πατος-->88*50

πανω πατος-->86,2*48,2

μπρος και πισω-->88*45

πλαινα-->48,1*45

υπολογισα 1mm αρμο και 8mm παχος γυαλιου για πλαινα και πανω πατο..

παρακαλω διαρθωστε με, προτεινεται μου λυσεις και εκφραστε αποπσεις γιατι μετα το κοπη το γυαλλι.. το πουλλιν επετασεν που λεμε στην μεγαλονησο

Link to comment
Share on other sites

με σκοπο να φτιαξω ενα 200λιτρο φυτεμενο και κυριο γνωμονα το μεγεθος των λαμπτηρων 39w-849mm, πιθανον εξεληξη σε ανοιχτο(αμα καταφερω να φτιαξω η βρω κατι καλο για κρεμμαστο φωτιστικο) και το βαθος κατεληξα στισ εξησ διαστασεισ 88*50*45 (μ*π*υ)

η ιδεα ενος συγχοπμιστα μου κεντρισε το ενδιαφερον.. διπλος πατος..

1. παραπανω ασφαλεια για τυχον ατυχηματα..

2. μεγαλυτερη επιφανεια συγκολησης-----> θα με γλιτωσει απο την ασχημια των πανω κοντρων για ανοιχτο

το γυαλλι θα ειναι 8mm αρα θεωρω οτι η παρακατω παραγγελεια θα ειναι ορθη:

κατω πατος-->88*50

πανω πατος-->86,2*48,2

μπρος και πισω-->88*45

πλαινα-->48,1*45

υπολογισα 1mm αρμο και 8mm παχος γυαλιου για πλαινα και πανω πατο..

παρακαλω διαρθωστε με, προτεινεται μου λυσεις και εκφραστε αποπσεις γιατι μετα το κοπη το γυαλλι.. το πουλλιν επετασεν που λεμε στην μεγαλονησο

Με το καλο να ξεκινησεις... σκεφτηκες ομως την εξατμηση που θα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος, ο διπλός πάτος δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις κόντρες που χρειάζονται στο πάνω μέρος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

το πουλλιν επετασεν που λεμε στην μεγαλονησο

Καλή αρχή αγόρι μου..αντε να δουμε τι γνώμες θα ακούσεις απο τους ειδήμονες...πάντως μη βιαστις..άκουσε καλα εδω τα παιδιά..τα πέρασαν 1000 φορές.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος, ο διπλός πάτος δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις κόντρες που χρειάζονται στο πάνω μέρος του ενυδρείου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το ειδα στην πραξη με 350λιτρο marine ανοιχτο

αν αντι για κοντρες βαλω αλουμινενιο πλαισιο?

καπου ειχα δει μια συζητηση στο φορου για τισ κοντρες οπου ο λαος κατεληγε σε καποια συμπερασματα(μονο κατω κοντρες για μεχρι τοσα λιτρα και τετοια).. το εχει κανεισ υποψη?

σε σχεση με τους αρμουσ σας βρισκω συμφωνους?

ο δευτερος πατος παραμενει γιατι οπως το φανταζομε θα δρα σαν την κατω κοντρα ετσι και αλλιως. και θα μου προσφερει και την επιπλεον ασφαλεια σε ολη την κατω επιφανεια?

Link to comment
Share on other sites

το ειδα στην πραξη με 350λιτρο marine ανοιχτο

αν αντι για κοντρες βαλω αλουμινενιο πλαισιο?Δεν εχει νοημα γιατι το αλουμινιο δεν κολλα (σχεδον)οποτε θα εχεις μια βεργα κολλημενη πανω στο γυαλι και τιποτε αλλο

καπου ειχα δει μια συζητηση στο φορου για τισ κοντρες οπου ο λαος κατεληγε σε καποια συμπερασματα(μονο κατω κοντρες για μεχρι τοσα λιτρα και τετοια).. το εχει κανεισ υποψη?

σε σχεση με τους αρμουσ σας βρισκω συμφωνους?Απο 1 χιλιοστο σε καθε πλευρα

ο δευτερος πατος παραμενει γιατι οπως το φανταζομε θα δρα σαν την κατω κοντρα ετσι και αλλιως. και θα μου προσφερει και την επιπλεον ασφαλεια σε ολη την κατω επιφανεια?Σιγουρα θα προσφερει περισσοτερη ασφαλεια,αλλα το βρισκω περιττο γιατι τα ενυδρεια δεν ειναι ευαλωτα στον πατο γιατι εχουν την αμμο η το χαλικι,οσο στα πλαινα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα γιατι το αλουμινιο δεν κολλα (σχεδον)οποτε θα εχεις μια βεργα κολλημενη πανω στο γυαλι και τιποτε αλλο..

σε περιπτωση που καταφερω να φτιαχω πλαισιο οπου οι γωνιεσ εχουν συνεχεια και οι διαστασεις ειναι ακριβωσ ιδιες με την περιμετρο του χειλουσ του ενυδρειου και αυτο πακτωθει με σιλικονη ενω το ενυδρειο ειναι αδει πιστευω οτι α ειναι οκ.. ε?? τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα γιατι το αλουμινιο δεν κολλα (σχεδον)οποτε θα εχεις μια βεργα κολλημενη πανω στο γυαλι και τιποτε αλλο..

σε περιπτωση που καταφερω να φτιαχω πλαισιο οπου οι γωνιεσ εχουν συνεχεια και οι διαστασεις ειναι ακριβωσ ιδιες με την περιμετρο του χειλουσ του ενυδρειου και αυτο πακτωθει με σιλικονη ενω το ενυδρειο ειναι αδει πιστευω οτι α ειναι οκ.. ε?? τι λετε?

Αν καταλαβα καλα εννοεις να το κοψεις στα φαλτσατου?Παλι το ιδιο ειναι ,θα πατα στην μια πευρα του γυαλιου.Οποτε δεν θα εχει απο την κολλησει να δεσει.Αν θελεις τελαρομενο ενυδρειο(για μενα ειναι το καλυτερο για το μελλον)πρεπει να το φταξεις με σιδερο ακομα καλυτερο με ανοξειδοτο κολλημενο με argon,και τοτε μονο κοντρες δεν θελεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου, μπορει ευκολα καποιος να χειριστει το argon.. υποξικη κολλα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου, μπορει ευκολα καποιος να χειριστει το argon.. υποξικη κολλα ειναι?

Οχι φιλε μου,μονο επαγγελματιας σιδερας,Αν πιανουν τα χερια σου μπορεις και με ηλεκτροκολληση αλλα εχει πολυ τροχισμα ,και θελει αρκετα δεσιματα για να μην πετσικαρι :thumbup:

Η εποξικη κολλα δεν κανει γιατι πμορει να ειναι δυνατη αλλα ειναι σκληρη και σπαει,βεβαια τα λιτρα σου δεν ειναι και φοβερα αλλα δεν ξερω να σου απαντησω με σιγουρια :blush:

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε μοιπωσ κατι για diy κρεμμαστο φωτιστικο με βαλλαστ μη ενυδρειακα.. τι τρικσ πρεπει να ξερω? ιδεες καλοδεχουμενεσ..

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε μοιπωσ κατι για diy κρεμμαστο φωτιστικο με βαλλαστ μη ενυδρειακα.. τι τρικσ πρεπει να ξερω? ιδεες καλοδεχουμενεσ..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E1%F0%E1%EA%E9

κοιτα εδω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μ, επιδη δεν μπορεσα να δω τις φωτο απο το λινκ του κιχλιδατου εψαξα λιγο και βρηκα κατι ενδιαφερον και καινουριο για μενα ισως.. επειδη θελω το ενυδρειο μου να εχει περιπου κυβικο σχημα και δεν θελω να ξεφυγω σε μηκοσ περαν των 60-65 cm..

http://www.ecat.lighting.philips.com/l/hf-...le=HF-Regulator TD 236 PL-L EII 220-240V 50/60Hz&navCount=3&ctn=913700619066_EU&_dyncharset=UTF-8

παιρνει δυο PL 36W Length 416mm

http://www.ecat.lighting.philips.com/l/hf-...le=HF-Regulator TD 240 PL-L EII 220-240V 50/60Hz&navCount=3&ctn=913700632766_EU&_dyncharset=UTF-8

και αυτο παιρνει δυο pl 40 Watt Length 571.5 mm

ντιμαρονται κιολας με ροοστατη αμα καταλαβα καλα..

διορθοστε με παρακαλω αμα ενθουσιαζομε αδικα η ξερετε κατι παραπανω

για καπακι ενας φιλος απο το φορουμ μασ εδειξε ενα καπακι απο γυαλι που πατα στο ενυδρειο και ετσι απαλασσομε απο στεγανοτητες και τετοιεσ φασαριες μιας και θα τα κλεισω ολα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε!!!! :thumbup:

Λοιπόν τα ενυδρεία χωρίς πάνω κόντρες λέγονται rimless ή braceless.

Η φιλοσοφία τους είναι ότι παίζοντας με χοντρότερο πάτο και κολλώντας τα τζάμια περιμετρικά του πάτου αλλά και με πιο παχιά τζάμια μπορείς να καταργήσεις τις πάνω κόντρες σου. Εδώ να συμπληρώσω πως μερικοί κατασκευαστές έχουν καταργήσει τον γυάλινο πάτο και βάζουν PVC ΄ψστε να παίζουν με μεγάλα πάχη σε μεγάλες κατασκευές χωρίς να εκτοξεύουν το ήδη εκτοξευμένο ύψος αφού τα πλαινά τζάμια πρέπει να είναι σχεδόν διπλάσια απ ότι πριν.Όπως καταλαβαίνεις βγαίνουν ποιο ακριβά σαν κατασκευή αλλά είναι και ποιο όμορφα.

Γνώμη μου βέβαια είναι ότι λόγο της μεγάλης εξάτμισής που θα έχεις θα είναι τραγικό να μην έχεις και αυτόματη αναπλήρωση, διαφορετικά θα πρέπει κάθε μέρα να συμπληρώνεις νεράκι!

Με τα δεδομένα που έχεις λοιπόν θεωρητικά ο διπλός πάτος, μπορεί να σου αντικαταστήσει τις κόντρες Αφού τα πλαϊνά τζάμια θα κολλήσουν στην επιφάνεια που θα έχουν οι 2 πάτοι αλλά έχεις και άλλες επιλογές.

...................1

...................................2

...........................3

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου .. πολυ βοηητικα ολα λογω των πανακριβων κρεμμαστων φωτιστικων ισωσ αρκεστω σε κατι πιο συμβατικο.. καπου στο φορουμ ειδα να κατακρινουν τον περιμετρικο τροπο κολλησης.. εμενα και πιο απλο μου φενεται και αμα μου δινει αυτη την δυνατοτητα σημενει παρα πολλα

Link to comment
Share on other sites

με το διπλο πατο και αμα δεισ τισ διαστασεισ ειναι σαν να κολλω και με τουσ δυο τροπουσ.. δηλαδη περιμετρικα του πανω πατου και πανω στον κατω.. εωρω οτι θα ειμε οκ με τον τροπο αυτο και τις γωνιεσ πανω που εβαλε ο τυποσ στο 2ο λινκ.. πωσ τα βλεπετε φιλοι μου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις και το φωτιστικό diy(ολόκληρο) ή πατεντάρισε αυτό που έχεις βρει για να κρεμαστεί!

βραζει το κεφαλι μου φιλε μου creazy beaver.. καπου εκει με βλεπω να κατληγω..

Link to comment
Share on other sites

προχώρα το και μην κωλώνεις!Ο χρήστης geso έχει φτιάξει ένα καταπληκτικό rimless οπότε καλό θα ήταν να μας δώσει και αυτός τα φώτα του!!!!

Τι πάχος τζαμιού λές να χρησιμοποιήσεις!Τις γωνίες ξέχνα τες!Αφού το κάνεις κάντο σωστά!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

προχώρα το και μην κωλώνεις!Ο χρήστης geso έχει φτιάξει ένα καταπληκτικό rimless οπότε καλό θα ήταν να μας δώσει και αυτός τα φώτα του!!!!

Τι πάχος τζαμιού λές να χρησιμοποιήσεις!Τις γωνίες ξέχνα τες!Αφού το κάνεις κάντο σωστά!!!!!!!!

ετσι, θελουμε σπρωξημο για να ξεκολλησουμε :thumbup:

σκεφτηκα οτι τα 8mm ua htan ok.. με το διπλο πατο, και το ρονταρισμα ή φαλτσοκοπσιμο θα εχω περι τα 18mm επιφανεια κολλησης οπως το φανταζομε..

ε???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα 10-12 τουλάχιστον πάντως!!!!!!!

γενικά δεν υπάρχει μπούσουλας σε αυτού του είδους τα ενυδρεία και οι builders στην Αμερική κυρίως που τα φτιάχνουν δεν δίνουν και πολλές πληροφορίες για να παίρνουν τα φράγκα οι ίδιοι!Εγώ πάντως δεν θα κολλούσα στα 50ευρω αν είναι να κοιμάμαι πιο ήσυχος!!!!!!!Άσε τους γυρούς αυτό το ΣΚ και να τα τα λεφτά!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα 10-12 τουλάχιστον πάντως!!!!!!!

γενικά δεν υπάρχει μπούσουλας σε αυτού του είδους τα ενυδρεία και οι builders στην Αμερική κυρίως που τα φτιάχνουν δεν δίνουν και πολλές πληροφορίες για να παίρνουν τα φράγκα οι ίδιοι!Εγώ πάντως δεν θα κολλούσα στα 50ευρω αν είναι να κοιμάμαι πιο ήσυχος!!!!!!!Άσε τους γυρούς αυτό το ΣΚ και να τα τα λεφτά!!!!!!

με safety factor 4 οπου ειναι και το μεγαλυτερο που βαζουν οι εταιρειεσ μου δεινει τα 8mm

στο 3.8 μου δινει 7mm

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Έγινε επεξεργασία - mike1247
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στα rimless παίζουν με 6 safety factor που στις διαστάσεις σου βγάζει 9!Οπότε 10 και είσαι μέσα αλλά να πεί και κανεις άλλος την γνώμη του!!!!!!!!

check this out!!!!!!!!

Geso reef

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας μια άλλη DIY κατασκευή στο internet τοποθέτησα ακόμα μία λάμπα πάνω από το ενυδρείο με θερμοσυστελλόμενο καλλώδιο σαν μοννωτικό.

IMG_1485.jpg

IMG_1487.jpg

IMG_1488.jpg

Με λίγη σιλικόνη στην τρύπα του πώματος εκεί που βγαίνει το σύρμα γίνεται υδατοστεγές.

Έτσι νομίζω μπορείς να φτιάξεις ότι κρεμαστο φωτιστικό θες. Παίρνεις ανακλαστήρες βάζεις τις λάμπες και απλώς βρες τρόπο να τα κρεμμάσεις από κάπου.

Αν δεν βρείς θερμοσυστελλόμενο καλλώδιο Πάφο πες μου να σου στείλω εγώ από Λευκωσία ή αν κάνεις υπομονη να σου φέρω μετά τις 13 του μηνός που θα κατεβώ Πάφο για κανένα δυήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...