Jump to content

Diy ενυδρειο με διπλο πατο


mike1247

Recommended Posts

Βλέποντας μια άλλη DIY κατασκευή στο internet τοποθέτησα ακόμα μία λάμπα πάνω από το ενυδρείο με θερμοσυστελλόμενο καλλώδιο σαν μοννωτικό.

.

Παντελή ξεγελάστηκες και εσύ με την λάμπα..Αγόρασα την ίδια..είναι 9000K στον δεύτερο μηνα μου ανάπτυξε άγλη πάνω στα φυτά..Exe λίγη εννιά..

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα συζηταμε γιατι θελεις να αποφυγεις την κοντρα στη μεση.Για μενα υπαρχουν 3 τροποι,αλλα και η 3 ειναι πολυ ακροβοτεροι απο το να βαλεις μια κοντρα στην μεση.

1ος- Τελαρομενο ενυδρειο με σιδερο η ανοξειδωτο.Το παλιομου ενυδρειο ,που ηταν τελαρομενο ηταν 140*50*50 με 8αρι γυαλι και ηταν μια χαρα.

2ος-επιδη το μηκος σου δεν ειναι υπερβολικο ,θα μπορουσε να γινει οπως λεει και ο φιλος Crazy με 12 αρι γυαλι.

3ος-Αν δεν σε ενδιαφερει η πλαινη οψη,θα μπορουσες να βαλεις στης 4 καθετες πλευρες του ενυδρειου κοντρες και θα στο κραταγε.

Οσο για το περιμετρικο κολλημα,αν και δεν το εχω κανει ποτε,(θα το κανω σστο επωμενο 2μετρο),το βρισκο απολυτα σωστο και λογικο,για μενα ολα τα ενυδρεια ετσι πρεπει να φταιχνονται γιατι τα προσφερει καλυτερο κρατημα,απο το να ειναι πανω στην βαση κολλημενα.

Το link που σου εβαλα σεμενα ανοιγει κανονικα και ειναι πολυ καλη,σωστη και φθηνη κατασκευη.Αν δεν το βλεπεις να το ξανασειλω.

Η διαστασης που εχεις με κοντρα το 8αρι γυαλι μια χαρα ειναι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η ιδεα με το θερμοσυστελλωμενο.. γινει δεν γινει πραξη ειναι ενα πολυ χρησιμο tip.. το καφεδακι μας θα το πιουμε οπως και να χει, ε?

πιστευω πως για το rimless tank εχω καταληξει σε τζαμια 8mm για κατω πατο, για πανω πατο, οψη και πισω οψη.. τα πλαινα θα ειναι 10mm (ετσι και αλλιως δεν αλλαζει τπτ περαν του κοστους αμα ειναι πιο παχυα και τα μπροσ πισω.. επιφανεια κολλησης δινει μονο το πλαινο τζαμι) περιμετρικο κολλημα ο ανω πατος και ''κλασσικο'' αμα μπορω να το πω ετσι ο κατω πατος..

πως με βλεπεται?

post-41100-1307028595_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...