Jump to content

χαζό ψαράκι (Αυγά από bicolor blenny)


salTasos

Recommended Posts

είναι πρόβλημα τα αποτυχημένα αυγά μέσα στο ποτηράκι?

τι ποσότητα rotifers να ρίχνω κάθε φορά ?

ξεκινάω με 2ml

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο Τάσο!!!!

Είμαι σίγουρος πως κάτι θα καταφέρεις.

Μην ξεχνάς να αλλάζεις το νερό μετά από κάθε τάισμα.

Τα αυγά του ενυδρείου τι έγιναν??? Τα μάζεψες???

Αν ναι, βάλτα σε διαφορετικά ποτηράκια για να μειώσεις τις πιθανότητες λάθους.

Link to comment
Share on other sites

μαζεύω όσα αυγά μπορώ και τα βάζω στο ίδιο ποτήρι ..

.. δεν έχω και μεγάλη επιτυχία στη περισυλλογή αυγών .. και προσπαθώ να μαζεύω τα <γκρίζα> …

..

αλλαγές κάνω κάθε 6ωρο .. η τροφή είναι ζωντανή και αντέχει αρκετά μέχρι να φαγωθεί η να πεθάνει από ασιτία.. αν και το νερό που τη συνοδεύει είναι καθαρό ..

επιβαρύνει το νερό στο ποτηράκι λιγότερο από οτιδήποτε άλλο .. πρέπει να δώσω χρόνο στα μικρά να την εντοπίσουν..

.. τα βλέπω και κάνουν τις γνωστές απότομες κινήσεις των γόνων ..

αν οι γονείς συνεχίσουν τη παραγωγή αυγών … :D θα το μάθω το κόλπο να τα μεγαλώνω .. που θα μου πάει. ;) .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την προσπάθεια! :thumbup:

Να ξέρεις ότι κάποιοι παρακολουθούν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το όλο εγχείρημα...

Και μην αγχώνεσαι από αυτό, αλλά αντίθετα να παίρνεις δύναμη μέχρι την ολοκλήρωσή του. :D

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ! ;)

Link to comment
Share on other sites

αφού μου το είπες από την αρχή. :D . ναι έχω.. φαίνεται λίγο και στη φωτο ;) ..

θα μιλήσω πάλι αύριο με τα παιδιά στο Ι.ΘΑ.ΒΙ.Κ ..

… να μου πουν καμιά ιδέα … ένας έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον … προθυμοποιήθηκε μάλιστα να αναλάβει και δικά μου αυγά.. μέχρι που του θύμισα ότι είναι τροπικά και θέλουν άλλες θερμοκρασίες κλπ.. θέλω να επιβεβαιώσω και διάφορα που δεν πρόλαβα να εμπεδώσω..

μου πέσανε πολλά και ξαφνικά… :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την προσπάθεια! :D

Να ξέρεις ότι κάποιοι παρακολουθούν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το όλο εγχείρημα...

Και μην αγχώνεσαι από αυτό, αλλά αντίθετα να παίρνεις δύναμη μέχρι την ολοκλήρωσή του. :thumbup:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ! ;)

ευχαριστώ πολύ !

ποιοι είναι αυτοί :thumbup: … ας κοπιάσουν για να βοηθήσουν :D:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να κατέβω στην πατρίδα τώρα σύντεκνε, αλλά θα το ήθελα πολύ να είμαι κάτω... Αν θέλεις έχω αντιπρόσωπο εκεί να σου στείλω... Ο αδελφός μου είναι στο Γ.Χ.Κ. στο παλιό λιμάνι. Αν νομίζεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει σε οτιδήποτε να του το πω. Είναι άσχετος όμως από ενυδρεία. Μόνο στη χημεία είναι καλός... ;):D

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

.. να είσαι καλά!

… το είπες με τρόπο .. που αφήνει το ενδεχόμενο ότι μπορεί να μου έρθει και καμιά κοινοτική επιδότηση.. ;):D:thumbup:

είσαι αδερφός του Βαγγέλη? :buttrock::thumbup::D:D:blush::hysterical::hysterical::hysterical::rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Αλλά μη βγάλεις "βρόμες" που τυχόν ξέρεις για μένα στο φόρουμ και γίνουμε ρεζίλι... ;)

Link to comment
Share on other sites

......... ;) .......... :D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αερόπετρα στο ποτηράκι?

Ξερεις Τασο.. Απαλα, οχι φραπεδακι... :D Πλακα κανω... Η θερμοκρασια στο ποτηρακι-βαζακι πως ειναι? Μπορεις να την διατηρεις σταθερη? Γιατι σε καθε αλλαγη απο το φρεσκο νερο θα σοκαρονται. Μαλλον το εχεις κανει ηδη, απλα το λεω... :buttrock:

Ναι...

Αλλά μη βγάλεις "βρόμες" που τυχόν ξέρεις για μένα στο φόρουμ και γίνουμε ρεζίλι... :thumbup:

Καλα ειστε απιστευτοι...... ;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω τάσο ένα βίντεο = 1000 λέξεις!

οπότε τσέκαρε λίγο τα παρακάτω!

http://www.talkingreef.com/forums/podcast-...isode-39-a.html

http://www.talkingreef.com/forums/podcast-...isode-69-a.html

http://www.talkingreef.com/forums/podcast-...isode-57-a.html

http://www.talkingreef.com/forums/podcast-...isode-42-a.html

βασικα δες την κατήγορία με τα episodes έχει πολύ ωραία βιντεάκια

τουλάχιστον για μένα ειδα πολλά πράγματα που δύσκολα θα έβλεπα από τα γιάννενα!

;)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια στο ποτηρακι-βαζακι πως ειναι? Μπορεις να την διατηρεις σταθερη? Γιατι σε καθε αλλαγη απο το φρεσκο νερο θα σοκαρονται.

Το ποτηράκι πρέπει να επιπλέει στην επιφάνεια του ενυδρείου, ώστε να έχει πάντα την ίδια θερμοκρασία και οι αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται συχνά, ώστε να μην μεταβάλλονται οι παράμετροι.

Θα πρότεινα επίσης το διάστημα αυτό να αποφεύγεις να ρίχνεις στο ενυδρείο σου κάποιο πρόσθετο, όπως πχ στρόνδιο, buffer..., για να μην υπάρξει κάποια απότομη μεταβολή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ..

.. έκανα αλλαγή νερού .. περίπου το μισό ποτηράκι… και ταισα ..

.. μετά από 10 λεπτά είναι ακόμα ζωντανά ..

.. πάω για δουλειά τώρα .. ο επόμενος έλεγχος σε 4-5 ώρες ..

..

ευχαριστώ Στέφανε !

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολα τα παραπανω μαζεμενα και αγχωθηκα!! Φανταζομαι τη δικη σου αγωνια!! Μακαρι ολα να πανε καλα... Να εχεις οσες περισσοτερες Photos μπορεις... ζεις μεγαλες στιγμες ;)

Τα Videos που εβαλε ο stefanos ειναι αυτα που σου ελεγα και ειναι σιγουρα χρησιμα !!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βρω χρόνο να δω τα videos με την ησυχία μου ..

κάτι συνέβη και το ποτηράκι έμεινε από αέρα … αλλά είμαστε ακόμα ζωντανοί..

.. τάϊσμα και αλλαγή νερού σε καμιά ώρα ..

πάνες θα τους αλλάξω το βράδυ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βρω χρόνο να δω τα videos με την ησυχία μου ..

κάτι συνέβη και το ποτηράκι έμεινε από αέρα … αλλά είμαστε ακόμα ζωντανοί..

.. τάϊσμα και αλλαγή νερού σε καμιά ώρα ..

πάνες θα τους αλλάξω το βράδυ.. ;)

Καμοια αμμωνια μετρησες? Θα εχει ενδιαφερων απο θεμα αμμωνιας και νιτρωδων. Απο θεμα ταισματος, οταν ριχνεις τροφη και βολωνει το ποτηρακι-βαζακι. Σε ποση ωρα αρχιζει και καθαριζει το νερο απο τη θολουρα? Θεωρητικα τοτε το εχουν φαει σχεδον ολο. Οταν ταιζεις θολωνει καθολου το νερακι τους?

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε ;) ….

.. τα βιντεακια καταπληκτικά και πάνω στην ώρα . :thumbup::buttrock: .

..

.πέτυχα αυτό που δείχνει πως ταΐζουμε με τα rotifers . :thumbup: .

πολύ σημαντικό .. πρέπει να βγάζουμε τα rotifers από το νερό που τα περιέχει περνώντας το νερό από πολύ ψιλή σιτα … την οποία κατά τύχη έχω από κιτ αρτεμιας ..και τώρα ταΐζω με ελάχιστο νεράκι που είναι γεμάτο rotifers ..

Μάριε δεν υπάρχει θόλωμα νερού στο ποτήρι. .φαντάσου σταγόνες νερού γεμάτες ζωάκια ..

ο τύπος στο βίντεο παίρνει πολλά rotifers από το μπουκάλι για να ταΐσει όλο το ενυδρείο .. εγώ παίρνω ελάχιστα ..

.. παίρνει λίγο χρόνο κατέβει το βίντεο αλλά αξίζει… :D

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω οτι τα βιντεάκια είναι φοβερά!

έχω κατεβάσει όλη τη σειρά απο τα βιντεάκια!

έχει κ πολλά μπ3 με συζητήσεις!

εγώ έτσι έμαθα να κάνω τα υγρά τεστ! (οδηγίες ήταν στα γερμανικά οποτε δεν ...)

αντε καλή συνέχεια!

Μακάρι να spwnaroun και οι κλόουν μου

για να τα εφαρμώσω!

Link to comment
Share on other sites

Τα rotifers και τα artemia είναι πολύ μεγάλα για τις νύμφες.

Είμαι της γνώμης πως η καλύτερη λύση είναι τροφή για οργανισμούς διήθησης (filter feeders). Μισή σταγόνα στο ποτηράκι για μισή ώρα το πολύ, μπορεί να κάνει δουλειά.

Αν τελικά καταλήξεις κάπου, δεν θα πρέπει να ξεχνάς να αλλάζεις σχεδόν όλο το νερό, μετά από κάθε τάισμα και το τάισμα πρέπει να γίνεται κάθε τρεις ώρες, όλο το 24ωρο.

Καλή συνέχεια

Νίκο βλέπω ότι με τα rotifers μπορώ να κρατώ το νεράκι τους καθαρό κάνω αλλαγές 40-50% πρωί – μεσημέρι –βράδυ .. ταΐζω πιο συχνά ..αλλά όχι .. δεν βάζω ξυπνητήρι.. ;)

στο ερώτημα αν τρώνε τα μικρά .. δεν μπορώ ακόμα να απαντήσω..

.. τα παρακολουθώ και βλέπω και κάνουν <επιθέσεις> .. τι κάνουν ακριβός δεν βλέπω .. υπολογίζω ότι τα μικρά είναι περίπου δυο χιλιοστά μήκος ….

Στέφανε μπορείς να ξεκινήσεις μια καλλιέργεια για να δίνεις στα κοράλλια σου μια πρώτης τάξεως τροφή .. και όταν με το καλό έρθουν τα αυγά θα είσαι έτοιμος ..

Link to comment
Share on other sites

Τασο περιπου ποσα αυγα εχεις μεταφερει και για ποσα μωρα μιλαμε ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...