Jump to content

Reef VS Electricity


JDP

Recommended Posts

Στα χρόνια ασχολίας μου με ενυδρεία τόσο γλυκού όσο και θαλασσινού νερού, διαβάζοντας βιβλία και συζητώντας σε διάφορα φόρουμ μία γενική άποψη που επικρατεί για θέματα ασφάλειας είναι η ύπαρξη γείωσης στο ενυδρείο. Με αυτό τον τρόπο τυχόν διαροές ρεύματος από κάποια πιθανή αστοχία υλικού θα μας προστατέψουν και εμάς αλλά και το livestock μας.

Όμως στην περίπτωση του reef τι ισχύει??? Κατα πόσο ο ηλεκτρισμός μπορεί να επηρεάσει θετικά την ανάπτυξη και εξέλιξη ενός υφάλου ή ακόμα και ενός reef ενυδρείου?

Διάφοροι επιστήμονες έχουν αρχίσει να μελετούν τις θετικές επιπτώσεις που έχει στην ανάπτυξη των υφάλων και των κοραλλιών.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις/γνώμες σας επί του θέματος και πιθανόν εμπειρίες που μπορεί να έχετε.

Υ.Γ. Η ιδέα αυτή δεν μου ήρθε έτσι ξαφνικά. Στο πρώην reef ενός φίλου το οποίο είχε στηθεί μαζί με το δικό μου είχε σαν φωτισμό μία λάμπα 55Watt PC. Το πρόβλημα του ήταν ότι το ενυδρείο δεν είχε καπάκι και η λάμπα ακουμπούσε στα νεύρα. Καθώς δεν είχε καλή μόνωση στο ενυδρείο υπήρχε διαροή ρεύματος για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το ενυδρείο πέταγε χωρίς ιδιαίτερη συντήρηση και φροντίδα. Η ανάπτυξη σε κοράλια που έμπαιναν μέσα ήταν απίστευτη σε σύγκριση με το δικό μου που είχε σχεδόν παρόμοιο setup. Όταν αποφάσισε να διορθώσει το "λαθος" με την λάμπα και την αντικατέστησε με 3 Τ5 με αδιάβροχα ακροφύσια το "πρόβλημα" λύθηκε.

Όμως μετά από 2 μήνες το ενυδρείο ξεστήθηκε γιατί με την ίδια "φροντίδα" πλέον παρουσίασε πάρα πολλά προβλήματα.

Ήταν τελικά κάτι τυχαίο ή Όχι?

Σας παραθέτω και κάτι που θα σας ενδιαφέρει για τα πειράματα που γίνονται για την επίδραση του ηλεκτρισμού σε υφάλους.

Link 1

Link 2

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σχολάσω απο την δουλειά τρέχω για 10μετρη μπαλαντέζα. :):blink::ballistic: Πέρα απο την πλάκα όμως πόσοι πραγματικά ξέρουμε αν έχουμε "διαρροές" εντός του ενυδρείου μας.Και ειδικά οι καινούργιοι όπως εγώ στο αλμυρό που φοβόμαστε τις εύκολες "τούμπες" του νάνο μας θα ήταν το τελευταίο πράγμα που θα μετρούσα (αν κάποια διαρροή θα επιδρούσε θετικά) σε σχέση με την ανάπτυξη των ζωντανών που φιλοξενούμε.Ας μην το γενικευσω όμως με πληθυντικό.Σε άλλους το νάνο ίσως να ειναι εύκολο.Ισως οι παλαιότεροι χομπίστες με εμπειρία να έχουν αντιληφθεί διαφορές όπως το παράδειγμα που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα, που βάζεις.

Χρειάζεται αρκετή διερεύνηση και μελέτη για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.

Ήδη σε προηγούμενο διάλογο, με παρόμοιο θέμα συζήτησης, είχε αναφερθεί, ότι πιθανά να έχει κάποια επίδραση, η παρουσία μικρού ρεύματος στο ενυδρείο, στην ασβεστοποίηση, αφού ουσιαστικά στηρίζεται στην ανταλλαγή ιόντων.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άλλος δεν έχει ακούσει τίποτε???????

Link to comment
Share on other sites

με λίγη ( τρελή ίσος ) φαντασία θα μπορούσαμε να πούμε ότι με την συσκευή

http://www.ecoaqualizer.com/aquarium.htm

με τον αδιευκρίνιστο τρόπο λειτουργίας

.. έχουν κοινά στοιχεία .. μαγνητισμός και ηλεκτρισμός για τη σύγχρονη φυσική είναι το ίδιο πράγμα..

καλά τα λέω george hmmy ??

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ ενδιαφερον θεμα...ισως ξεφευγει απο αυτα με τα οποια θα τολμουσα να "πειραματιστω" αλλα, αν ισχυει, ισως να βρει καποια εφαρμογη στο χομπι η στην επιστημη στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται κάποιον, που να έχει δοκιμάσει τη συσκευή αυτή?

Όχι κατ' ανάγκη στην Ελλάδα. Ίσως κάποια αναφορά σε ξένο forum?

Αν δεν υπάρχει τίποτα σχετικό αξίζει να δοκιμαστεί.

Ποιός θα το δοκιμάσ..εις πρώτος?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται κάποιον, που να έχει δοκιμάσει τη συσκευή αυτή?

Όχι κατ' ανάγκη στην Ελλάδα. Ίσως κάποια αναφορά σε ξένο forum?

Αν δεν υπάρχει τίποτα σχετικό αξίζει να δοκιμαστεί.

Ποιός θα το δοκιμάσ..εις πρώτος?

Νομιζω οτι αυτο αποτελει υποχρεωση του section moderator του Θαλασσινου τομεα!! :)

Link to comment
Share on other sites

ναι υπάρχουν και στη Ελλάδα ενυδρεία με τη συσκευή ..

.. κάποια στιγμή το έψαξα λίγο παραπάνω ..

.. και αυτό που μου έμεινε ήταν ότι κάποιοι την πίστεψαν και άλλοι την αμφισβητούσαν .. χωρίς να υπάρχει θέμα ασφάλειας στη χρήση …

.. θα το δοκίμαζα..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αυτο αποτελει υποχρεωση του section moderator του Θαλασσινου τομεα!! :thumbup:

NAI NAI NAI!!! :):ballistic::blush:

Οτι δουλευει σε υφαλους πειραματικα και υπαρχουν θεαματικα αποτελεσματα υπαρχουν. Χαμηλο βολταζ σε μονιμη βαση και η αναπτυξη εδινε ρεστα. Αλλα δεν θυμαμαι ακριβες στοιχεια. Ειχα βρει καποια ενδιαφεροντα links στο παρελθον αλλα καπου τα εχω αποθηκευει και πρεπει να ψαξω καλα. Αν και για ειμαι ειληκρινης μεχρι να ελθει καποια μελετη η κατι ποιο σιγουρο δεν θα το δοκιμαζα. Θα ψαξω τις επομενς ημερες και θα σας ενοιμερωσω για οτι βρω, εαν τα βρω.. :blink:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπεί μία σημείωση...

Το αν θα χρησιμοποιεί κανείς γείωση στο reef και το αν θα ακολουθήσει μια μέθοδο εφαρμογής ελεγχόμενης

τάσης μέσα στην υδάτινη στήλη είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Είναι επομένως κάπως επικίνδυνο και άστοχο-αν επιτρέπετε-να αφήνεται να εννοηθεί ότι οποιαδήποτε μη-ελεγχόμενη διαρροή ρεύματος μέσα στο σύστημα ενός reef μπορεί να έχει ευεργετικά αποτελέσματα...

Προς τήρηση των βασικών κανόνων ασφαλείας, η χρήση γείωσης σε ένα ενυδρείο κρίνεται απαραίτητη, τόσο για την προσωπική μας ασφάλεια όσο και για την ευημερία των ζωντανών οργανισμών, που φροντίζουμε.

Τώρα, από την άλλη πλευρά, όντως παρατηρήθηκε σε πειραματική υποβρύχια εγκατάσταση ότι η εφαρμογή τάσης

στις μεταλλικές βάσεις, πάνω στις οποίες στηρίζονται βράχοι με κοράλια, προκάλεσε την αύξηση του ρυθμού ανάπτυξής τους. Όμως, ήταν ένα απόλυτα ελεγχόμενο εγχείρημα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ενα από τα πρώτα που εγκατέστησα στο ενυδρείο που σ τείνω τώρα είναι μία γείωση τιτανίου. Με την ασφάλεια δεν νομίζω ότι παίζουν και ρωτήστε πόσους επαγγελματίες χτυπά καθημερινά το ρεύμα, όπου στατιστικά κάποιο από όλα τα ενυδρεία που φροντίζουν θα έχει διαρροή από κάποια αντλία - κυκλοφορητή. Αλλωστε τι να το κάνεις το όμορφο reef όταν θα βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα :)

Αλλωστε στα κοράλλια μπορεί να κάνει καλό έμμεσα λόγω της υπερασβεστείωσης που ίσως επιτυγχάνεται, στα ψάρια όμως είναι δεδομένο ότι τα στρεσάρει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε στα κοράλλια μπορεί να κάνει καλό έμμεσα λόγω της υπερασβεστείωσης που ίσως επιτυγχάνεται, στα ψάρια όμως είναι δεδομένο ότι τα στρεσάρει.

Πολύ σωστά το θέτεις, Ανδρέα!

Η εφαρμογή διαφοράς δυναμικού σε ένα υδάτινο περιβάλλον πλούσιο σε ιόντα σίγουρα

αυξάνει την κινητικότητα των τελευταίων. Τώρα, αυτό πώς ακριβώς ανάγεται σε αυξημένο

ρυθμό biological Calcium precipitation, είναι ένας μηχανισμός, τον οποίο πολύ θα ήθελα να

γνωρίζω στην λεπτομέρειά του! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά το θέτεις, Ανδρέα!

Η εφαρμογή διαφοράς δυναμικού σε ένα υδάτινο περιβάλλον πλούσιο σε ιόντα σίγουρα

αυξάνει την κινητικότητα των τελευταίων. Τώρα, αυτό πώς ακριβώς ανάγεται σε αυξημένο

ρυθμό biological Calcium precipitation, είναι ένας μηχανισμός, τον οποίο πολύ θα ήθελα να

γνωρίζω στην λεπτομέρειά του! :blink:

Τα ρεστα μου, και εγω πολυ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τυχερος ημουν και βρηκα καποιο λινκ. Απο το Global Coral Reef Alliance - http://www.globalcoral.org/index.html . Αξιζει να το εχετε στα favorites. :)

"This project uses a new technology called Mineral Accretion, which uses electricity to make growing limestone rock on metal structures for artificial reefs, and accelerate the growth of corals and other reef organisms for restoration of damaged habitats and creation of new ones."

http://www.globalcoral.org/Reef%20Restorat...n%20Project.htm

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα dvd που έχω στην κατοχή μου με τίτλο η Αναγέννηση των υφάλων.

Έδειχνε το όλο project και την ανάπτυξη που είχαν τα κοράλλια μετά από λίγους μηνες.

Πραγματικα έκανε τρομερή δουλια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...