Jump to content

Aptasia


costasm

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπάρχει κάτι ενδιαφέρον εδώ… :excl:

.. Μάνο help!

http://www.joesjuice.com/

Μπααααα :) εχω διαβασει σε ξενα fora για αυτο αλλα δεν εχει αποτελεσμα και ο λογος ειναι απλος. Ακομα και αν ειναι το πιο δολοφονικο φαρμακο εναντιων των aiptasias ειναι πραγματικα αδυνατον να μπορεσεις να τις εντοπισεις ολες! Καποιες θα βρισκονται σε σημεια που δεν θα μπορεις να τα δεις οποτε θα συνεχισουν να εμφανιζονται παντου...

Χωρις υπερβολη εξοντωσα πανω απο 50 aiptasias με ενα κοπαδακι Peppermint...αυτες ξερουν να ψαχνουν παντου!! Ακομα και κρυμενες να σου ειναι τη μερα θα κανουν τη δουλεια τους τη νυχτα...

Αυτο εχω δοκιμασει...αν τωρα λογο της εμπειριας σου και του μεγεθους του ενυδρειου σου μπορεις να κρατησεις chelmon και εισαι τυχερος και αρχισει να σου τρωει ειναι και αυτο μια λυση αλλα με ενα σχετικο ρισκο ως προς τη ζωη του ψαριου.

Εχεις τοσο μεγαλο προβλημα ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το help είναι για τη μετάφραση

:)

έχει εμφανιστεί μια μεγάλη σε σημείο που βλέπω αλλά δεν μπορώ να φτάσω.. η περίπτωση που έλεγες..

.. και δυο πολύ μικρές.. :excl:

θα ηρθαν λαθρεπιβάτες σε βράχο με κοράλλι ..

..

Link to comment
Share on other sites

Τασο το καταλαβα περι μεταφρασης :) αλλα ετσι και αλλιως δεν εχει κατι αξιολογο να μεταφρασω...αν ειναι να κανεις εφοδο τετοιου ειδους μπορεις να την κανεις και με Kalkwasser... :thumbup: αλλα οπως ειπες και εσυ δεν τη φτανεις... μερικοι μεχρι που κλεινουν την τρυπα απο οπου βγενει με εποξικη :excl: αλλα δεν ειναι μονιμες λυσεις αυτες νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Τασο το καταλαβα περι μεταφρασης :) αλλα ετσι και αλλιως δεν εχει κατι αξιολογο να μεταφρασω...αν ειναι να κανεις εφοδο τετοιου ειδους μπορεις να την κανεις και με Kalkwasser... :thumbup: αλλα οπως ειπες και εσυ δεν τη φτανεις... μερικοι μεχρι που κλεινουν την τρυπα απο οπου βγενει με εποξικη :excl: αλλα δεν ειναι μονιμες λυσεις αυτες νομιζω...

Δυστηχως δεν κανει δουλεια το kalkwasser...Κλεινει για 2-3 ημερες και μετα ξανα προς τη δοξα τραβα...Πρεπει να κανεις συνεχομενα ντου για να τα παιξει η aiptasia κατι που δνε ειναι ευκολο. Εμπειρικα ποια, μια απο τις καλυτερες λυσεις ειναι ενα κοπαδακι peppermint. Αλλιως θελει πολυ δουλεια και αγχος... Δεν ειναι τελικα και ασχημη λυση. :wub:

Link to comment
Share on other sites

καθόλου άσχημη .. η καλύτερη θα έλεγα. :) .

.. αλλά λόγω των άλλων γαρίδων ανησυχώ για την επιβίωση τους. :thumbup: .

όταν πρωτόβαλα τον βράχο εμφανίστηκαν 2-3 και τις έβγαλα με το τσιμπιδάκι .. με επιτυχία .. από τότε μόνο άκουγα προβλήματα των άλλων ..εγώ δεν είχα καμιά..

να δούμε τώρα… :excl:

μπορείτε να μου δώσετε μια εικόνα για το πόσο γρήγορα εξαπλώνονται ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα εξαπλωνοντε πολυ γρηγορα.Εχω προσπαθησει ωρες και μερες με το υγρο της Τροπικ Μαριν και νομιζα οτι τα καταφερα αλλα τιποτα .Το 240 λιτρ ειχε φτασει απο το Μαιο μεχρι το Δεκεμβριο να εχει γυρω στις 50 που φαινονταν.Ηταν θεαμα εκνευριστικο.

Αφου ταιζα τα κοραλια και μολις καποιο κομματακι εφευγε το αρπαζε κατευθεια καποια απτασια.Και δεν μπορουσα να της το παρω γιατι φοβομουν πως αν την σπασω θα γεμιζα ακομα πιο πολυ.Γαριδες εβαλα πολλες φορες.Αλλα δεν εβρισκα καμοια την αλλα μερα.Απο συνολο 12 που εχω βαλει συνολικα κατα καιρους εχω μονο μια.Ενω τις cleaner εβαλα 2 πριν 4 μηνες και 2 εχω.

Στην αλλαγη εκατσα μια μερα και εξινα κομματι κομματι και εριχνα και γλυκο νερο στο σημειο μπας και καθαρισει και οταν την αλλη μερα καθαρισε το ενυδρειο με κοροιδευαν καμαρωτες στο βραχο.

Link to comment
Share on other sites

post-1234-1168431072_thumb.jpg

Επι το εργο 8 το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάτι ενδιαφέρον εδώ… :)

.. Μάνο help!

http://www.joesjuice.com/

Σκατάαααααααα

Majano έχω τελικά!

θέλει κανεις κανα κλάδεμα???????????

:excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για τις aptaisia?

Εμφανίστηκαν σε ένα κομμάτι βράχου τρεις – τέσσερις από δαύτες. Μιας και ο βράχος θα βγει για να μπει η βάση που κατασκευάζω, ποια είναι η καλύτερη θεραπεία? Να βουρτσίσω το βράχο στο σημείο που είναι «αυτές» ή θα κάνω κακό στον βράχο?

Μετά η άλλη λύση είναι η wundermani.

Για πείτε μου σας παρακαλώ ποιος τρόπος είναι καλύτερος…..

Link to comment
Share on other sites

Αφού το κομμάτι του βράχου, μπορεί να αφαιρεθεί, τότε βγάλτο και βούρτσισε τα σημεία, που είδες τις επτάσιες.

Πρέπει να σημαδέψεις καλά τα σημεία, γιατί μόλις βγάλεις το βράχο έξω από το νερό, αυτές θα εξαφανιστούν.

Επειδή συνήθως το σώμα τους, βρίσκεται μέσα σε πόρο, καλό είναι να ξύσεις καλά το σημείο με μια οδοντογλυφίδα ή με κάποιο αιχμηρό αντικείμενο.

Ένας άλλος τρόπος είναι, να ρίξεις μέσα στον πόρο βραστό νερό με τη βοήθεια μια σύριγγας.

Ο βράχος δεν παθαίνει τίποτα, όταν παραμένει αρκετό διάστημα εκτός νερού.

Θα έλεγα βέβαια, να μην αγχώνεσαι, γιατί πιθανά να υπάρχουν και άλλες aiptasias, σε σημεία που δεν βλέπεις. Αφαίρεσε ότι μπορείς και κατόπιν οι "ειδικοί" θα αναλάβουν το έργο της εξόντωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην σκοτώσω κάτι λάθος.. :lol:

Επειδή δεν έχω δει aiptasia «μωρά» .. αυτές είναι?

post-1518-1170055038_thumb.jpg

post-1518-1170054975_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι Θαναση...δεν ειναι aiptasias αυτα...

Ειναι σπόγκος Scypha..απολυτα ασφαλες....μην το σκοτωσεις :lol:

Περισσότερες πληροφοριες: http://melevsreef.com/id/scypha.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πήρα μερικές peppermint … αλλά τίποτα …

.. :bowdown:

έχει κάποιος να καταθέσει προσωπική εμπειρία εξολόθρευσης με αυτές τις γαρίδες?

με βλέπω .. με πιο δραστικά μέσα

Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα 4 peppermint και δεν ειχα aiptasia, αλλα μετα αρχησαν να τρωνε και LPS...

Eβγαλα τις γαριδες και μετα απο 6 μηνες ξανα εχω aiptasia...

Λεω να παρω κανενα Χελμον :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα 4 peppermint και δεν ειχα aiptasia, αλλα μετα αρχησαν να τρωνε και LPS...

Eβγαλα τις γαριδες και μετα απο 6 μηνες ξανα εχω aiptasia...

Λεω να παρω κανενα Χελμον :thumbup:

Εχω Chelmon να ξέρεις οτι θα σου τρώει μόνο τις μικρές aiptasia τις μεγάλες ούτε που της πειράζει,

το δοκίμασα με ενα κομμάτι βράχο που έφερε φίλος και είχε 3 μεγάλες ,και εδω και ενα μήνα δεν τις έφαγε. Και είναι λίγο δύσκολος γενικά στην διατροφή του. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

έβαλα 6 peppermint …

μετά από μερικές ώρες άναψαν τα φώτα είδα δυο τι πιο μεγάλες ..

.. η μια ήταν σε απόσταση αναπνοής από μια aiptasia .. δεν την πείραξε καθόλου όλη μέρα ..

.. η άλλη ήταν μέσα σε μια ακροπόρα την οποία και ταλαιπώρησε .. αναγκάστηκα να την κυνηγήσω γιατί το κοράλλι έβγαζε βλέννα εκεί του είχε χωθεί η γαρίδα…

την επόμενη μέρα .. δεν εμφανίστηκε καμία γαρίδα..

.. θα δω το βράδυ με το φακό..

Link to comment
Share on other sites

Τόσο οι peppermint όσο και το Chelmon, πρέπει να προσαρμοστούν καλά στο νέο τους περιβάλλον, για να πιάσουν δουλειά. Ειδικά το Chelmon, θα πρέπει να είναι απόλυτα υγιές και όχι ταλαιπωρημένο ψάρι.

Πιστεύω, όπως έχω διαπιστώσει από δική μου εμπειρία, ότι μετά από μια βδομάδα θα δείτε αποτέλεσμα.

Όσον αφορά τη κακή συμπεριφορά των γαρίδων στα σκληρά κοράλλια, δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

πήρα μερικές peppermint … αλλά τίποτα …

.. :bowdown:

έχει κάποιος να καταθέσει προσωπική εμπειρία εξολόθρευσης με αυτές τις γαρίδες?

με βλέπω .. με πιο δραστικά μέσα

Ηταν τα πρωτα ζωντανα που ειχαν μπει στο ενυδρειο μου...ειχα πανω απο 50 Aiptasias (που μπορουσαν δω...) και δεν εμεινε ουτε μια χωρις καμια αλλη παρεμβαση μου...Απο τοτε δεν εχει εμφανιστει ξανα καμια aiptasia ! Επειδη ειχα το βραχο χωρις να βαλω ζωντανα για αρκετο καιρο οι aiptasias εμφανιζονταν παντου! Στην αμμο, στα τζαμια και φυσικα στα βραχια! Το μονο που εκανα ηταν να βαλω ενα κοπαδακι peppermints και ησυχασα.... Εβαλες αρκετες ? Συνηθως εχουν μεγαλυτερη επιτυχια οταν ειναι κοπαδι...

Link to comment
Share on other sites

είμαι βιαστικός μάλλον ….

σήμερα έχω τουλάχιστον μια aiptasia λιγότερη :bowdown::thumbup::D

άντε μωράκια μου και θα σας κάνω άγαλμα ;)

έξη γαριδούλες έβαλα .. αλλά κάποιες ήταν πολύ μικρές .. σχεδόν διάφανες ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετά από δυο εβδομάδες μπορώ να πω ότι το Joes Juice είναι αρκετά αποτελεσματικό όταν εφαρμοστεί σωστά .. αυτό δεν βολεύει πάντα ..

έτσι δεν υπάρχουν τώρα aiptasia στη βιτρινα αλλά μόνο σε <τυφλά> και δύσκολα σε πρόσβαση σημεία …

. με τις peppermint δεν έκανα δουλειά .. μάλλον κάτι τις κυνηγά .. πως αλλιώς να εξηγήσω ότι βρήκα μια μεγάλη στο πάτωμα ..

μια συνταγή τώρα για την καταπολέμηση της aiptasia από τον μετρ

Eric Borneman's Aiptasia control recipe:

100ml distilled water, 1 teaspoon Red Devil lye (sodium hydroxide), and 2 teaspoons calcium hydroxide (kalkwasser). Mix well and use a PD-Tip or dispensing syringe. Turn off water flow and let sit for one hour before turning flow back on.

Note: This mixture is also effective in killing just about anything you put it on, including out of control xenia, polyps and even some hair algae types.

καλή επιτυχία :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Berghia verrucicornis

ξέρουμε αν γίνονται εισαγωγές αυτού του οργανισμού στην Ελλάδα?

μοιάζει καλός απτεσιοφάγος

http://www.proaquatix.com/speciesdetail.asp?ID=44

Link to comment
Share on other sites

έχω εξαιρετικό αποτέλεσμα μετά την είσοδο 3 chelmon rostratus στο ενυδρείο .. μετά από το Σάββατο μέχρι σήμερα έφαγαν ακόμα και τις πιο μεγάλες ..

με τις peppermint δεν έγινε τίποτα .. αν υπάρχουν ακόμα είναι κρυμμένες στο βράχο .. δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις γαρίδες .. ίσος η stenopus να θέλει όλο το ενυδρείο δικό της ..

δεν είμαι βεβαία υπερήφανος για τον τρόπο που χρησιμοποίησα αυτά τα ψάρια ..

την πρώτη μέρα το yellow tang τα στρίμωξε σε μια γωνία για να τους μάθει ποιος είναι εδώ ο αρχηγός ..

τις επόμενες μέρες άρχισαν να πλακώνοντε μεταξύ τους .. πολύ άγρια ..

μέχρι που τα δυο έκαναν <κόμμα > και το τρίτο τις έτρωγε από όλους ..

σήμερα υπάρχει ηρεμία αλλά όλη μέρα βλέπω μόνο τα δυο chelmon ..

ελπίζω να δεχτούν και τροφή στο άμεσο μέλλον και να μην χτυπήσουν το μοναδικό clam του ενυδρείου … ένα worm που ευημερούσε και το καμάρωνα .. δεν υπάρχει πια .. αυτό είναι το τίμημα προκειμένου ο βράχος να μεταφερθεί χωρίς ανεμώνες στο καινούριο ενυδρείο …

μετά θα κάνω ότι προτείνει ο Calfo .. καραντίνα σε οτιδήποτε μπαίνει στο ενυδρείο ..

σε βράχο κοραλλιού ήταν οι ανεμώνες που γέμισαν το ενυδρείο μου ..

.. έχω παραλάβει frag από φίλο .. που είχε απάνω δυο ανεμώνες ..

Link to comment
Share on other sites

Το ευχάριστο είναι, ότι υπήρξε θετικό άποτέλεσμα. Οι διαμάχες, πιστεύω, ότι είναι θέμα χρόνου να λήξουν.

Αλλά γιατί τρία Chelmon???? Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...