Jump to content

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ SUMP


stamos

Recommended Posts

Καλησπερίζω όλο το forum. Μετά από πολύ καιρό επιτέλους ολοκλήρωσα την κατασκευή του sump για το ενυδρείο μου, το οποίο είναι περίπου 150 λίτρα. Έχω βάλει 8 κιλά ζωντανό βράχο από τα οποία τα 3 κιλά είναι στρωμένα και παλιά και 10 κιλά ζωντανή άμμο και 10 κιλά αραγωνίτη. Οι διαστάσεις του sump είναι 55Χ35Χ40 και του έχω βάλει 3 χωρίσματα. Η ερώτηση μου είναι η εξής ( είναι σωστό να καταργήσω το εξωτερικό φίλτρο που περιέχει βιόσφαιρες -μακαρόνι -stars τελείως από το ενυδρείο και να το αφήσω να δουλέψει μόνο με το βράχο και την άμμο ή τα υλικά αυτά να τα βάλω μέσα στο sump μαζί με αντιφόσφορο?)

Η δεύτερη ερώτησή μου είναι (τι τιμές πρέπει να έχει το νερό ph alk ca salinity?) Επειδή έχω ψιλομπερδευτεί σας παρακαλώ βοηθήστεμε. Σας ευχαριστώ πολύ για τις παλαιότερες συμβουλές σας (για το inck)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω όλο το forum. Μετά από πολύ καιρό επιτέλους ολοκλήρωσα την κατασκευή του sump για το ενυδρείο μου, το οποίο είναι περίπου 150 λίτρα. Έχω βάλει 8 κιλά ζωντανό βράχο από τα οποία τα 3 κιλά είναι στρωμένα και παλιά και 10 κιλά ζωντανή άμμο και 10 κιλά αραγωνίτη. Οι διαστάσεις του sump είναι 55Χ35Χ40 και του έχω βάλει 3 χωρίσματα. Η ερώτηση μου είναι η εξής ( είναι σωστό να καταργήσω το εξωτερικό φίλτρο που περιέχει βιόσφαιρες -μακαρόνι -stars τελείως από το ενυδρείο και να το αφήσω να δουλέψει μόνο με το βράχο και την άμμο ή τα υλικά αυτά να τα βάλω μέσα στο sump μαζί με αντιφόσφορο?)

Η δεύτερη ερώτησή μου είναι (τι τιμές πρέπει να έχει το νερό ph alk ca salinity?) Επειδή έχω ψιλομπερδευτεί σας παρακαλώ βοηθήστεμε. Σας ευχαριστώ πολύ για τις παλαιότερες συμβουλές σας (για το inck)

Καλως ηλθες και σου ευχομαι οτι καλυτερο για το ενυδρειο σου. :angry2:

Ο βραχος ειναι ακομα λιγος για να σηκωσει το φορτιο 150 λιτρων. Οπωτε η το αφηνεις προς το παρον ή βγαζεις το φιλτρο σου, βαζεις σιγα σιγα καποια κοματια βραχο παραπανω και αφου κανει τον κυκλο του τοτε το φωρτωνεις σιγα σιγα με στοκ.

Για την δευτερη αποροια σου, διαβασε αυτο το αρθρο και θα σε κατατοπισει παρα πολυ. :angry2:

ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Καλη αρχη! <_<

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα ειναι καλυτερα (προσωπικη αποψη και οχι μονο <_< ) να ακολουθησεις το λεγομενο Natural system στο οποιο η βιολογια του ενυδρειου στηριζεται 100% στον ζωντανο βραχο και την αμμο... Φυσικα για να λειτουργησει αυτο πρεπει να υπαρχει ικανη ποσοτητα βραχου η οποια για το ενυδρειο σου πρεπει να ειναι το λιγοτερο 20 κιλα... Ακομα ομως και οταν εχεις την επαρκη ποσοτητα η αφαιρεση του βιολογικου σου φιλτρου (ειδικα αν εχεις στο ενυδρειο ψαρια) πρεπει να ειναι σταδιακη και οχι αποτομη!

Πιστευω οτι η επενδυση σε παραπανω βραχο θα σε αποζημιωση απο καθε πλευρα :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε stamos

Χαίρομαι ιδιαίτερα, που προχωράς καλά στην αναβάθμιση του ενυδρείου σου.

Η παρουσία του sump θα βοηθήσει πολύ το όλο σύστημά σου.

Προτείνω να καταργήσεις εντελώς τα εξωτερικά βιολογικά φίλτρα, ώστε το ενυδρείο σου να δουλεύει σαν Natural System, το οποίο θεωρείται το σωστότερο και πληρέστερο, αφού ολοκληρώνει τον κύκλο του αζώτου και γενικά δουλεύει σαν ένα "τέλειο" κλειστό σύστημα. Επίσης για να μπορέσει ο βράχος σου, να αποκτήσει το μέγιστο της βιολογικής του απόδοσης, δεν θα πρέπει να συνδυάζεται με την ταυτόχρονη χρήση εξωτερικών βιολογικών φίλτρων.

Ο βράχος, που διαθέτεις αυτήν τη στιγμή, δεν είναι επαρκής και θα πρέπει να τον αυξήσεις στα 15kg, το λιγότερο.

Κατά τη γνώμη μου, αυτό θα πρέπει να γίνει σύντομα, ώστε να αποφύγεις την επανάληψη της διαδικασίας κουραρίσματος.

Ο βράχος σου θα είναι έτοιμος σε ένα περίπου μήνα, αφού παραμείνει χωρίς φωτισμό και κατόπιν, κάποιο διάστημα με μικρή φωτοπερίοδο. Μετά από αυτήν τη διαδικασία και αφού οι μετρήσεις σου, θα δείχνουν καλές, θα μπορέσεις να βάζεις σταδιακά οργανισμούς.

Τα χημικά υλικά μπορείς να τα τοποθετήσεις στα χωρίσματα του sump με συνδυασμό σφουγγαριού και μπαμπακιού για μηχανική φίλτρανση.

Όσον αφορά τις τιμές που αναφέρεις, νομίζω ότι δεν θα πρέπει να σε αγχώνει ατή τη περίοδο στρωσίματος του βράχου και γενικότερα του ενυδρείου σου.

Οι τιμές είναι σχετικές από το είδος του συστήματος που ενδιαφέρεσαι να φτιάξεις. Για παράδειγμα, είναι διαφορετικές σε ένα ολιγοτροφικό σύστημα, από ότι σε ένα πολυτροφικό ή πολυοργανικό.

Σου αναφέρω κάποιες τιμές με τις αποκλίσεις τους, που κατά τη γνώμη μου είναι κάπως ρεαλιστικές για ξεκίνημα.

ph 7,9-8,1 alk7-9 ca 380-420 salinity 1025

Υπάρχουν βέβαια και άλλοι παράμετροι που ενδιαφέρουν, αλλά θα σε απασχολήσουν αργότερα.

Είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να ξεδιαλύνεις στο μυαλό σου αρκετά πράγματα, διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα, που ήδη σου προτάθηκαν και επίσης τα άρθρα που αναφέρονται στα Natural Systems, για να κατανοήσεις καλύτερα, τη λειτουργία του βράχου και της άμμου σαν φυσικό βιολογικό μέσο.

Τέλος θα πρέπει να σου τονίσω, ότι για την μέγιστη βιολογική απόδοση των φυσικών αυτών βιολογικών υλικών, βασικό ρόλο διαδραματίζει ο τρόπος τοποθέτησης και η σωστή κυκλοφορία του νερού.

Αυτά τα τελευταία θα σε συμβούλευα να τα προσέξεις ιδιαίτερα, γιατί αποτελούν την όλη φιλοσοφία λειτουργίας ενός τέτοιου συστήματος.

Μη διστάσεις να θέσεις οποιαδήποτε ερωτήματα και απορίες έχεις στην θαλασσινή παρέα μας, αφού όμως πρώτα μελετήσεις καλά τις βασικές αρχές.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Stamos, πολυ σωστα τα οσα σου ειπαν τα παιδια πιο πανω με μια σημαντικη διαφορα. Εφοσον το ενυδρειο σου τρεχει αυτη τη στιγμη καλο ειναι εαν αποφασισεις να αφαιρεσεις τα βιολογικα υλικα να το κανεις σταδιακα σε ενα χρονικο διαστημα ~1 μηνα (π.χ. να αφαιρεις το 1/3 των υλικων καθε 10 μερες). Ετσι θα περασει η βιολογια σου απο το κανιστρο στο βραχο σιγα σιγα και οχι αποτομα πραγμα που θα σε αφησει για καποιο χρονικο διαστημα χωρις επαρκη βιολογικη φιλτρανση.

Δεν ξερω αν εχεις ζωντανα μεσα στο ενυδρειο τωρα αλλα ακομα και να μην εχεις πρεπει να ξερεις οτι ετσι ειναι ο πιο σωστος και ασφαλης τροπος αφαιρεσης της εξωτερικης βιολογιας απο ενα ενυδρειο με ζωντανο βραχο.

Παντως για να δουλεψει καλα ο βραχος και η αμμος σαν βιολογικο ειναι σημαντικο να υπαρχει καλη κυκλοφορια νερου "μεσα" απο τον βραχο και να μην υπαρχουν "νεκρες" (απο αποψη κυκλοφοριας) περιοχες στο ενυδρειο σου.

Εγω στην θεση σου πρωτα θα αγοραζα κι αλλο βραχο και μετα θα εβγαζα την εξωτερικη βιολογια... στο ειπαν ηδη πιο πανω αλλα ειναι πολυ σημαντικο & γι'αυτο το επαναλαμβανω.

ΗΤΗ

Link to comment
Share on other sites

έχεις διαβάσει κάτι σχετικά με τον τρόπο που προτείνεις ?

.. όχι ότι μου φαίνεται λάθος .. απλά σκέφτομαι ότι στη περίπτωση μου απλά έβγαλα το φίλτρο άμμου που είχα.. και έπλυνα τα υλικά του κάνιστρου στη βρύση..

…. ίσος το μέγεθος του ενυδρείου και η βιοφόρτωση να μου το επέτρεπαν ..

Link to comment
Share on other sites

Τασο μου ολα ειναι σχετικα σε αυτο το χομπι....το αν το εχω διαβασει "καπου" δεν εχει καμια σημασια καθως οι ποιοτητα των πληροφοριων στο Internet ειναι παντα υπο αμφισβητηση για μενα.

Απλα ειναι θεμα παρατηρησης και εμπειριας για τον καθενα μας.

Ας υποθεσουμε λοιπον οτι ενα reef ενυδρειο εχει Α βιολογικο φορτιο και Χ ικανοτητα βιολογικης φιλτρανσης.

Εστω οτι θελουμε να αφαιρεσουμε την εξωτερικη βιολογια για να στηριχθουμε αποκλειστικα στον ΖΒ & αμμο.

Αφαιρωντας ολοκληρωτικα την εξ. βιολογια στερουμε απο το ενυδρειο μια σεβαστη ποσοτητα βακτηριδιων η οποια κατα πασα πιθανοτητα ειναι μεγαλυτερη απο αυτην που υπαρχει στο βραχο.

Ετσι "αναγκαζουμε" τα βακτηριδια στον βραχο να πολλαπλασιαστουν για να ανταπεξελθουν στο αυξημενο πλεον (εφοσον αφαιρεσαμε τα υλικα του κανιστρου/φιλτρου αμμου) βιολογικο φορτιο.

Το ποσο ευκολα και γρηγορα θα γινει αυτο εξαρτατε απο πολλους παραγοντες τους οποιους δεν ειναι παντα ευκολο να επηρεασει ο χομπιστας...ποσο μαλλον σε ενα ενυδρειο που "τρεχει" και δεν στηνεται απο την αρχη. Μερικοι απο αυτους τους παραγοντες ειναι η ποιοτητα του βραχου, δλδ. το ποσο πορωδης ειναι, ποση κυκλοφορια δεχεται ο βραχος κλπ.

Αφαιρωντας σταδιακα την εξωτερικη βιολογια δινουμε την δυνατοτητα στον βραχο και στην αμμο να αυξησουν τον πλυθησμο τους σταδιακα και οχι μια κι εξω, κατι που ισως να προκαλεσει την εμφανιση αμμωνιας ή/και νιτρωδων, πραγμα που σε καμια περιπτωση δεν θελουμε.

Εγω π.χ. οταν αποφασισα να βγαλω το φιλτρο αμμου απο το συστημα μου θεωρησα λογικο να μην το βγαλω μια κι εξω. Ετσι απλα του αφαιρεσα το προφιλτρο (κανιστρο με μηχανικη/χημικη φιλτρανση) και το εβαλα να δουλευει με μια MJ στο sump. Το αποτελεσμα ηταν να "μπουκωσει" σταδιακα το ΦΑ και μεσα σε διαστημα ~1 μηνα να πεσει η ροη του στο ελαχιστο, οπου και το αφαιρεσα. Καθολη την διαρκεια του σταδιακου μπουκωματος μετραγα για αμμωνια και νιτρωδη λιγες ωρες αφοτου ειχα ταϊσει χωρις ποτε να βρω ιχνος αμμωνιας ή νιτρωδων. Βεβαια προσεξα να μην αυξησω και την ποσοτητα της τροφης αλλα και να μην βαλω καποιο ψαρι σε αυτο το διαστημα.

Θεωρω οτι εαν εβγαζα το φιλτρο αμμου με την μια και διατηρουσα τις ιδιες ρουτινες στο ταϊσμα, στις αλλαγες/καθαρισμα μηχανικων και (ακομα χειροτερα) προσθετα και κανα ψαρι ακομα, τοτε θα ειχα προβλημα, απο το οποιο μπορει να εχανα καποιο ψαρι ή να ειχα ξεσπασμα αλγης (απο την αμμωνια που θα υπηρχε στο νερο).

Ισως στο δικο σου ενυδρειο (εννοω στα λιτρα σου και με το βιοφορτιο που ειχες) να μην επαιζε ρολο το αν θα αφαιρουσες σταδιακα ή με την μια την εξωτερικη βιολογια σου. Ισως και να εμφανιστηκαν αμμωνια και νιτρωδη και απλα να μην το πηρες χαμπαρι, ισως και να μην εμφανιστικαν ποτε.

Αυτο που εννοω ειναι οτι μιας και για τετοια θεματα δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος 100% ειναι καλυτερα να ακολουθεις μια πιο ασφαλη προσεγγιση παρα να το διακινδυνευεις. Αυτη ειναι η φιλοσοφια μου οσον αφορα το reef και μεχρι τωρα δεν μου εχει βγει σε κακο.

Ελπιζω να σε ικανοποιησε η απαντηση μου.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τα λες..

.. απλά έχω την υποψία ότι αν υπάρχει σωστή άμμος στο υπόστρωμα έχει βιολογική ικανότητα να στηρίξει το ενυδρείο κατά την αφαίρεση εξωτερικής βιολογίας ..

.. δεν έχω διαβάσει και εγώ κάτι σχετικό …

.. συμφωνώ σ αυτό που λες για τις πληροφορίες που μπορεί κάποιος να διαβάζει στο internet .. όταν όμως στο τέλος του κειμένου υπάρχει υπογραφή γνωστού και καταξιωμένου στο χώρο .. τα πράγματα αλλάζουν … αυτά τα κείμενα ψάχνω και αυτά παίρνω στα σοβαρά.. δεν τα κάνω ευαγγέλιο .. απλά τα θεωρώ ως σοβαρή άποψη..

.. και τέλος να πω κάτι που μπορεί να φανεί λίγο αιρετικό.. δεν έχω δει ούτε έχω ακούσει για στρωμένο ενυδρείο που επειδή είτε ταΐστηκε υπερβολικά είτε έμεινε μέσα νεκρό ψαράκι ανέβασε αμμωνία .. στη δική μου περίπτωση .. αν ανέβαζε αμμωνία φαντάζομαι ότι τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες θα είχαν πρόβλημα..

να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

εκτός από τα βακτηρίδια που αναπαράγονται πολύ γρήγορα ..

.. αν δεν κάνω λάθος σε 20 λεπτά έχουν γίνει διπλάσια ..

.. πολύ συχνά υπάρχει και η άλγη που τραβάει αμέσως την αμμωνία..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Stamos, πολυ σωστα τα οσα σου ειπαν τα παιδια πιο πανω με μια σημαντικη διαφορα. Εφοσον το ενυδρειο σου τρεχει αυτη τη στιγμη καλο ειναι εαν αποφασισεις να αφαιρεσεις τα βιολογικα υλικα να το κανεις σταδιακα σε ενα χρονικο διαστημα ~1 μηνα (π.χ. να αφαιρεις το 1/3 των υλικων καθε 10 μερες). Ετσι θα περασει η βιολογια σου απο το κανιστρο στο βραχο σιγα σιγα και οχι αποτομα πραγμα που θα σε αφησει για καποιο χρονικο διαστημα χωρις επαρκη βιολογικη φιλτρανση.

Δεν ξερω αν εχεις ζωντανα μεσα στο ενυδρειο τωρα αλλα ακομα και να μην εχεις πρεπει να ξερεις οτι ετσι ειναι ο πιο σωστος και ασφαλης τροπος αφαιρεσης της εξωτερικης βιολογιας απο ενα ενυδρειο με ζωντανο βραχο.

Παντως για να δουλεψει καλα ο βραχος και η αμμος σαν βιολογικο ειναι σημαντικο να υπαρχει καλη κυκλοφορια νερου "μεσα" απο τον βραχο και να μην υπαρχουν "νεκρες" (απο αποψη κυκλοφοριας) περιοχες στο ενυδρειο σου.

ΗΤΗ

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την παρατήρησή σου, καθώς και στις επεξηγήσεις, που δίνεις στο επόμενο ποστ σου.

Ο ρυθμός ανάπτυξης των βακτηριδίων του βράχου και της άμμου είναι κατά πολύ πιο αργός, απ' ότι σε ένα μηχανικά υποστηριζόμενο τεχνητό φίλτρο.

Αυτό έχει να κάνει καθαρά με τη ροή του νερού, μέσα από τη μάζα του υλικού.

Στην περίπτωση του εξωτερικού φίλτρου, η αντλία νερού αναγκάζει μεγάλες ποσότητες νερού να διέλθουν μέσα από όλη τη μάζα του βιολογικού υλικού, με ροή που φτάνει και τα 1000 λίτρα/ώρα.

Το ίδιο δεν συμβαίνει και με το βράχο, όπου το νερό κυκλοφορεί περιμετρικά της μάζας του, όχι όμως και στο εσωτερικό του φλοιού του, πολύ δε περισσότερο στον πυρήνα του.

Στην δεύτερη περίπτωση το νερό διεισδύει στο εσωτερικό του βράχου με ανταλλαγή ιόντων, φαινόμενο που συμβαίνει μόνο στο θαλασσινό νερό. Η διαδικασία αυτή είναι σαφώς πολύ πιο αργή, οπότε και η ανάπτυξη των αποικιών γίνεται με πολύ πιο βραδείς ρυθμούς, ενώ θεωρείται αδύνατο να φτάσει ο βράχος στο μέγιστο της βιολογικής του απόδοσης, όταν συνδυάζεται με την ταυτόχρονη χρήση εξωτερικών, μηχανικά υποβοηθούμενων βιολογικών φίλτρων.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζετε, όμως, τα σχετικά με τα Natural Systems άρθρα , που διαθέτει το Aquazone και με στεναχωρεί αυτό ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

εκτός από τα βακτηρίδια που αναπαράγονται πολύ γρήγορα ..

.. αν δεν κάνω λάθος σε 20 λεπτά έχουν γίνει διπλάσια ..

.. πολύ συχνά υπάρχει και η άλγη που τραβάει αμέσως την αμμωνία..

Τασο αυτο πρωτη φορα το ακουω και για να ειμαι ειλικρινης τα 20 λεπτα μου φαινονται υπερβολικα αισιοδοξος σαν χρονος διπλασιασμου του πληθυσμου τους.

Η δικια μου εντυπωση ειναι οτι θελει απο αρκετες ωρες εως και μερικες μερες (αναλογα με το εκαστοτε ενυδρειο) και σιγουρα κανεις δεν θελει στο διαστημα αυτο να δωσει προβαδισμα στην αλγη παρεχοντας της τροφη με την μορφη της αμμωνιας.

Τες πα...ολα αυτα ειναι για μας περισσοτερο θεωρητικα και δυσκολα μπορουμε να μιλησουμε με ακριβη νουμερα και θεωριες μιας και δεν εχουμε το "επιστημονικο" υποβαθρο. Απλα μπορουμε να παρατηρουμε να δοκιμαζουμε και να κρινουμε...τιποτ'αλλο. <_< .

Link to comment
Share on other sites

εμένα μ αρέσει αυτή η κουβέντα.. .αλλά κανιβαλίζουμε ελαφρός ..

σίγουρα Γιώργο αν μιλάμε για ξένα ενυδρεία και όχι για το δικό μας οφείλουμε να είμαστε πολύ προσεκτικοί .. όταν είχε χρειαστεί να μιλήσω στο παρελθόν έκανα παρόμοια πρόταση με την δική σου..

παρ όλα αυτά .. εδώ δεν είμαστε μονό για να μιλάμε για τα <<σίγουρα>> ..

.. και προσωπικά θέλω να εκθέτω τις σκέψεις μου για σχολιασμό ..

για την ικανότητα πολ/σμου των νιτρο βακτηριδίων .. είχα διαβάσει κάτι στο παρελθόν και σε μια πρόσφατη κουβέντα με φίλο βιολόγο .. άσε να ξαρωτήσω να το σιγουρέψω .. πρόσεξε όμως κάτι .. άλλο να βάλουμε σε ένα καινούριο ενυδρείο ψάρι .. και άλλο να προσθέσουμε ψάρι-ψάρια σε στρωμένο ενυδρείο ..

.. στη πρώτη περίπτωση η αμμωνία είναι τόση ώστε η αναπαραγωγή των βακτηριδίων ακόμα και αν γίνεται με τους ρυθμούς που νομίζω δεν είναι ικανή να την απορροφήσει ..

σκέψου ώμος τι γίνεται σε ενυδρείο στρωμένο αν όντος μπορούν να διπλασιαστούν μέσα σε 20 λεπτά.. .. εε δε πέφτει δα και η αμμωνία με τον κουβά .. έχει και αυτή μια προοδευτικότητα..

σκέψεις κάνω .. πυροβολείτε ελεύθερα. <_< .

..

..

Νίκο νομίζω ότι το πέρασμα από ένα σύστημα σε άλλο είναι ξεχωριστή περίπτωση ..

.. εκτός και αν έχουν γραφτεί πράγματα και για αυτή τη περίπτωση και δεν τα διάβασα – θυμάμαι :angry2: ..

Link to comment
Share on other sites

μετά από μια σύντομη κουβέντα κατάλαβα ότι η ταχύτητα πολ/σμου εξαρτάται πολύ από τη θερμοκρασία και άλλους παράγοντες .. ο διπλασιασμός το 20λεπτο είναι κάτω από ιδανικές συνθήκες εργαστηρίου με ζάχαρη , φως , και οξυγόνο.. στους 37 περίπου βαθμούς..

δεν έχουν όλες οι οικογένειες βακτηριδίων τις ίδιες προτιμήσεις .. αλλά γενικά πρόκειται για μια πολύ απλή μορφή ζωής που αναπαράγετε πολύ εύκολα και γρήγορα όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές..

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε και σας εύχαριστώ όλους πολύ .Αλλά έχω ένα μεγάλο δίλημα

επειδή μετα απο το inck που πέρασε το ενυδρείο μου , έχει επιβιώσει ένα blue tank και ένα μαλακό κοράλι, τί να κάνω με τα φώτα?? Να τα έχω σβηστά για ένα μήνα για να κουράρω τον βράχο ή να τα ανάβω με μερική φωτοπερίοδο για τις ανάγγες των ζωντανών μου? (μου είπαν απο το pet οτι ο βράχος δεν θέλει στρώσημο γιατί τον έχουν αρκετό καιρό αυτό πάντος δεν το πολύ πιστεύω) Αυτό το διάστημα ανάβω μόνο την μπλέ λάμπα για 6-8 ώρες δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο κάνει και καλό.

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε και σας εύχαριστώ όλους πολύ .Αλλά έχω ένα μεγάλο δίλημα

επειδή μετα απο το inck που πέρασε το ενυδρείο μου , έχει επιβιώσει ένα blue tank και ένα μαλακό κοράλι, τί να κάνω με τα φώτα?? Να τα έχω σβηστά για ένα μήνα για να κουράρω τον βράχο ή να τα ανάβω με μερική φωτοπερίοδο για τις ανάγγες των ζωντανών μου? (μου είπαν απο το pet οτι ο βράχος δεν θέλει στρώσημο γιατί τον έχουν αρκετό καιρό αυτό πάντος δεν το πολύ πιστεύω) Αυτό το διάστημα ανάβω μόνο την μπλέ λάμπα για 6-8 ώρες δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο κάνει και καλό.

Σε γενικες γραμμες νομιζω οτι η φωτοπεριοδος σου ειναι καλη για τωρα αλλα το θεμα του βραχου ειναι διαφορετικο. Αν δηλαδη ο βραχος δεν ειναι κουραρισμενος τοτε υπαρχει κινδυνος να σου ανεβασει την αμμωνια στο ενυδρειο με οτι αυτο συνεπαγεται.... <_< Το μονο προβλημα που μπορει να σου κανει ο φωτισμος ειναι να υπαρχει εξαρση αλγης και δεν θα επηρρεασει σε κατι αλλο το κουραρισμα το οποιο κυριως πρεπει να γινεται για αλλους λογους!

Μια εντελως εμπειρικη μεθοδος για να τσεκαρεις το ποσο κουραρισμενος ειναι ο βραχος ειναι απλα να τον μυρισεις! Αν μυριζει θαλασσα πιθανος να ειναι σχετικα ΟΚ...αν ομως μυριζει ασχημα τοτε εχει αρκετους οργανισμους σε αποσυνθεση και ισως υπαρξει προβλημα. Φυσικα αυτο που σου προτεινω δεν ειναι 100% ασφαλες αλλα ειναι μια ευκολη δοκιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...