Jump to content

Εγένετο……………Reef


trelllos

Recommended Posts

οταν έψαχνα για τις λάμπες που θα βάλω κατάλαβα οτι μονο σε metal halide

θα έβρισκες 20.000Κ αληθινο φάσμα, οι T5 κ Τ8 δεν το φτάνουν αυτό με τπτ.

Τώρα έψαξα για να δω τι υπάρχει σε 50.000 Κ και η μόνη περίπτωση είναι

οι ΜH ιβαsaki το έχουν αυτό αλλά σε περεταιρο ψάξιμο είναι για 50.000K like.

και ετσι ονομάζουν τις λάμπες που εκπαίμπουν τελικά ένα βαθυ μπλέ,

σαν αυτό που συναντάς στην θάλασσα στο αντίστοιχο βάθος με το σημείο

που φτάνουν τα 50.000K ... σαφώς μεγαλύτερο βάθος απο το αντίστοιχο

για τα 20.000Κ. ΣΤο μεγαλύτερο βάθος ποιο σκοτινο μπλέ.

Το βαθος ειναι τελειος σχετικο. Μπλε εχεις στα 25μετρα βαθος, μπλε εχεις και στα 100. Αλλα κελβιν καθε φορα.

μιλάνε για 50.000κ Like bulbs όμως.

Απαντησα στο προηγουμενο ποστ γιατι δεν εχουν βγαλει ακομα ακτινικες καθαρες στο εμποριο.

Εχω δοκιμάσει και μία Marine-glo που ειναι σε ποιο πολλά Kelvin απο τις

Power-glo (18.000K).

H marine glo ειναι μονο ονομαστικα 18000 κελβιν. Δεν ειναι με τιποτα τοσο.

Και στην πράξη, η 50/50 pc λάμπα που έχει απο μαμά το boyu είναι ακτινική και μπλέ αλλά πιο πολύ σε φθορίου με μπλε τζάμι μου κάνει

παρά για αληθινό 20.000+ Kelvin φωτισμό.

Ναι γιατι δεν ειναι true actinic. Πιθανοτατα ειναι βαμενη μπλε οπως και οι περισοτερες δυστηχως ακτινικες τις αγορας.

Αντίθετα στις interpet 50/50 που έχω τώρα οι ακτινικές έχουν πολύ

παραπάνω kelvin και στο μάτι δεν φαίνεται πουθενα το μπλε τους χρώμα!

Δεν γνωριζω αυτες τις λαμπες για να σου πω.

Εάν είχα πάντως μια MH στα 20.000K θα ήμουν υπερευχαριστημένος!

Σαν τις 14κ αλλα με λιγοτερο ασπρο και περισοτερο μπλε.

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature

Για αποφυγή παρεξήγησης υποστηρίζω οτι οι ακτινικές εχουν πανω απο 20.000Κ αλλά σε καμία περίπτωση 50.000K !

Και ομως καπου εκει ειναι.

για τις "50.000Κ like" λάμπες είναι άλλο πράμα!

Σωστο, γιατι καθε λαμπα δεν ειναι ιδια ακομα και αν τα κελβιν ειναι παρομοια. Στα χαρτια π.χ. πολλα αμαξια εχουν 100 αλογα. Δεν πανε ομως ολα το ιδιο. Αυτο ισχυει και στι λαμπες. Για αυτο προτιμαμε λαμπες που ειτε τις ξερουμε ειτε τις ψαχνουμε και τις περνουμε απο εταιριες σιγουρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η παρουσία των γαρίδων, θεωρώ ότι επιβάλλεται, καθώς και ενός ή περισσοτέρων neon gobies.

Όσον αφορά τα gobies θα προτιμούσα να περιμένω λίγο, ώστε να προσαρμοστεί πλήρως ο λευκόστερνος και να μην τον αγχώσω με την προσθήκη άλλων ψαριών.

Για την τροφή τώρα, αγόρασα και της Ocean Nutrition το Formula two, καθώς επίσης το Garlic Guard της Seachem καθώς επίσης βιταμίνες της Kent, Zoe (ή κάπως έτσι) (Thanks TAN :rasp: ).

Έτσι λοιπόν σε κάθε γεύμα εμποτίζω την τροφή με βιταμινούλες και σκορδάκι. Δεν νομίζω να είναι υπερβολή?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα gobies θα προτιμούσα να περιμένω λίγο, ώστε να προσαρμοστεί πλήρως ο λευκόστερνος και να μην τον αγχώσω με την προσθήκη άλλων ψαριών.

Για την τροφή τώρα, αγόρασα και της Ocean Nutrition το Formula two, καθώς επίσης το Garlic Guard της Seachem καθώς επίσης βιταμίνες της Kent, Zoe (ή κάπως έτσι) (Thanks TAN :lmao: ).

Έτσι λοιπόν σε κάθε γεύμα εμποτίζω την τροφή με βιταμινούλες και σκορδάκι. Δεν νομίζω να είναι υπερβολή?

Σε καθε γευμα δεν ειναι απαραιτητο. Αλλα καποιες φορες μεσα στην βδομαδα ειναι μια χαρα. Δεν υπαρχουν κανονες με ακριβεια, απλ ακαποιες γενικες κατευθηνσεις. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου δυο φορεs την εβδομαδα βιταμινεs και σκορδο ειναι οκ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα τουλάχιστον σκόρδο καθημερινά. Δεν μιλάμε για ένα απλό ψάρι αλλά για ένα από τα πιο δύσκολα tang στο να κρατηθεί υγιείς και να μην φουρτουνιάσει το ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπήκε το πρώτο κοραλλάκι μου. Είναι ένα σαρκόφυτο. Περιττό να σας πω ότι άλλαξε ολόκληρο το ενυδρείο. Οπότε με βλέπω: «πολύποδες – συνέχεια». Θα μπει και μια σινουλάρια για να δω πως θα πάνε τα μαλακά. Αργότερα θα μπουν και lps (οφέλεια :thaman: ). Για sps δεν το σκέφτομαι ακόμα, ούτε για το άμεσο μέλλον.

Όσον αφορά για ψαράκια: ο λευκόστερνος είναι τώρα τρεις εβδομάδες μέσα. Έχει μπει και ένα μικρούλι (και γλυκούλι :thaman: ) canthigaster valentini. Όπως ήταν αναμενόμενο, ο λευκόστερνος ούτε που το έδωσε σημασία. Τώρα λέω σιγά σιγά να βάλω και κανένα άλλο τανγκ. Αυτά που θέλω να βάλω είναι πολλά: naso, xanthurum και yellow, καθώς επίσης και ένα hippo. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο αυτό που θέλω να κάνω..... :wootwoot:

Μου είπε λοιπόν ένας γνωστός ότι μια καλή λύση είναι να μπει ένα damselάκι, για να «κάνει άλογο» τον λευκόστερνο. Έτσι λέει ίιιιιιιιισως τα υπόλοιπα τανγκ φάνε λιγότερο ξύλο.

Τι λέτε εσείς για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι καινούργιοι κάτοικοι!

Πρέπει να αυξήσεις τώρα τη φωτοπερίοδο και να ανάψεις τις υπόλοιπες λάμπες.

Με το damsel, δεν πρόκειται να ασχοληθεί καθόλου ο Λευκόστερνος.

Μια καλή λύση damsel, που είναι φιλήσυχο και κάνει τις λιγότερες ζημιές είναι ο :

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=419

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το damsel δεν νομιζω να φερει κανενα αποτελεσμα... δυστηχως εβαλες ενα απο τα πιο επιθετικα tangs πρωτο και ισως εχεις προβληματακια αλλα ολα θα τα λυσουμε!

Απο εκει και περα ομως το να βαλεις 5 tang στο ενυδρειο σου ειναι πιστευω υπερβολη....καλυτερα να το ξανασκεφτεις :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Το damsel δεν νομιζω να φερει κανενα αποτελεσμα... δυστηχως εβαλες ενα απο τα πιο επιθετικα tangs πρωτο και ισως εχεις προβληματακια αλλα ολα θα τα λυσουμε!

Απο εκει και περα ομως το να βαλεις 5 tang στο ενυδρειο σου ειναι πιστευω υπερβολη....καλυτερα να το ξανασκεφτεις :thaman:

Θαναση απο οσο εχω δει εαν θελεις κατι το κανεις και δεν υπολογιζεις την αποψη μας. Σεβαστο αυτο γιατι ειναι το δικο σου ενυδρειο και εσυ αποφασιζεις. Αλλα εκανες το πρωτο μεγαλο λαθος, και τωρα μας ρωτας αν μπορεις να λυσεις το πρωτο σου προβλημα με ενα δευτερο μεγαλυτερο προβλημα ενω ολοι σου λεμε οχι...

Φιλικα θα στο πω. Προσεχε γιατι ξαφνικα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις. Αφου θελεις την γνωμη μας αυτη ειναι. Προσεχε τις κινησεις σου διοτι ειναι κριμα να εχεις προβληματα περα απο τα οποια μπορει να προκυψουν φυσιολογικα. Γιατι μετα ο διαθεσιμος χρονος και η ψυχολογια σου θα σε απογητευσουν και αυτη ειναι η χειροτερη κατασταση για το χομπι μας.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε δέχομαι και πιστεύω ότι αυτά που λες, τα λες φιλικά. Φιλικά θα σου απαντήσω και εγώ.

εαν θελεις κατι το κανεις και δεν υπολογιζεις την αποψη μας

Εδώ το γενικεύεις και έχεις άδικο. Και θα σου εξηγήσω τι εννοώ.

Όταν θέλω να κάνω μια κίνηση, θέτω το ερώτημά μου δημόσια, αλλά και κατ ιδίαν σε κάποιους φίλους που εμπιστεύομαι. Οι απόψεις ΠΑΝΤΑ ποικίλουν. Έτσι λοιπόν επιλέγω τις απαντήσεις που με βολεύουν, εφόσον προέρχονται από άτομα που κατά γενική ομολογία είναι γνώστες του θέματος. Π.χ. θα αναφέρω τον Νίκο Ψάλτη, τον Μάνο gr, τον Θανάση TAN, τον Τάσο sal, και φυσικά εσένα.

Και φυσικά υπάρχουν και σε άλλα forum άτομα που ξέρουν. Πίστεψέ με λοιπόν ότι ακούω πααααρα πολλές γνώμες, πριν κάνω την κίνησή μου. Και για ένα να είσαι σίγουρος: ότι όταν ΟΛΟΙ μου πουν ότι αυτό που πάω να κάνω είναι λάθος, ΔΕΝ θα το κάνω.

Αλλα εκανες το πρωτο μεγαλο λαθος,

Το λάθος είναι σχετικό. Τον χαίρομαι και τον ευχαριστιέμαι τον «άρχοντά» μου. Δεν μίλησα ποτέ για λάθος.

και τωρα μας ρωτας αν μπορεις να λυσεις το πρωτο σου προβλημα με ενα δευτερο μεγαλυτερο προβλημα

όπως είπα και παραπάνω ΔΕΝ ισχύει. Αλλά ΑΝ ίσχυε, για αυτό δεν είναι το forum;

Φιλικα θα στο πω. Προσεχε γιατι ξαφνικα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις. Αφου θελεις την γνωμη μας αυτη είναι

Εδώ πάλι το γενικεύεις. Όταν λες «μας», ποιους άλλους εννοείς;

και ισως εχεις προβληματακια αλλα ολα θα τα λυσουμε....

Αυτό το κρατάω. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

φίλε Θανάση .. θα συμφωνήσω ότι με τις επιλογές που κάνεις παίζεις με τη φωτιά ..

. Οι απόψεις ΠΑΝΤΑ ποικίλουν. Έτσι λοιπόν επιλέγω τις απαντήσεις που με βολεύουν,

πιστεύεις ότι μπορείς να διαλέξεις με ασφάλεια ?

είναι πολύ εύκολο με την ταχτική αυτή να βρεθείς να πατάς σε δυο διαφορετικές βάρκες ..

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, ξεχάσατε τα νιάτα σας???

Ο "νεανικός ενθουσιασμός" είναι μέσα στο πρόγραμμα και μπορεί να οδηγήσει σε κάποιες λανθασμένες επιλογές.

Ειδικά ο Θανάσης έχει δείξει μεγάλη μεθοδικότητα και αυστηρή τήρηση «πρωτοκόλλου», στην εξέλιξη του reef του. Κοιτάξτε, πότε ξεκίνησε και που έχει φτάσει. Αν ήταν κάποιος άλλος θα το είχε φορτώσει με άπειρα και άσχετα ψάρια και κοράλλια, χωρίς να έχει καν αντιληφθεί, πως δουλεύει αυτό το "μηχανάκι".

Κατά τη γνώμη μου τα λάθη του Θανάση είναι αμελητέα.

Προσωπικά θα του επιστήσω την προσοχή, ότι πρέπει να εξασφαλίσει πρώτα, στο σύστημά του, ψάρια και γενικά οργανισμούς, που είναι χρήσιμοι στην όλη αλυσίδα ισορροπίας του συστήματος και μετά μπορεί άνετα να εκμεταλλευτεί τον εναπομείναντα χώρο με οργανισμούς της αρεσκείας του, όπως "διακοσμητικά" ψάρια.

Μην σου διαφεύγει Φίλε Θανάση, ότι έχεις να κάνεις με ένα φυσικό σύστημα και για να λειτουργήσει σωστά, θα πρέπει να το εφοδιάσεις, κατ' αρχήν, με όλα τα απαραίτητα, που θα εξασφαλίσουν την τέλεια λειτουργία του.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

προτιμώ όταν αναφέρομαι σε ξένα ενυδρεία να είμαι πολύ συντηρητικός ..

.. και να παρουσιάζω τη συνέχεια με τα λιγότερα κατά τη γνώμη μου ρίσκα …

.. η αξία της κάθε απώλειας είναι σχετική για τον κάθε έναν από εμάς ..

.. και αυτό σημαίνει ότι και τα ρίσκα που παίρνει κάθε ένας είναι σχετικά ..

.. ας αποφασίζει ο κάθε ένας για αυτά .. εγώ δεν έχω λόγο εδώ ..

.. πιστεύω ότι θα είμαι χρήσιμος όταν παρουσιάζω την ασφαλέστερη κατά τη γνώμη μου λύση ..

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις ΠΑΝΤΑ ποικίλουν. Έτσι λοιπόν επιλέγω τις απαντήσεις που με βολεύουν, εφόσον προέρχονται από άτομα που κατά γενική ομολογία είναι γνώστες του θέματος.

Δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει τι σε βολευει. Οσο για το τι ειναι ποιο σωστο. Γιατι μπορει να με βολευει γιατι μου αρεσει απλα αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για να μου κανει.

Και φυσικά υπάρχουν και σε άλλα forum άτομα που ξέρουν. Πίστεψέ με λοιπόν ότι ακούω πααααρα πολλές γνώμες, πριν κάνω την κίνησή μου. Και για ένα να είσαι σίγουρος: ότι όταν ΟΛΟΙ μου πουν ότι αυτό που πάω να κάνω είναι λάθος, ΔΕΝ θα το κάνω.

Εδω στην πολιτικη σκηνη εχουμε 5 μεγαλα κομματα και ακρη δεν βγαζουμε και ο καθενας νομιζει οτι ειναι ο καλυτερος. Εδω που οι λυσεις και τα προβληματα ειναι πολλα περισοτερα περιμενεις να εχουν ολοι την ιδια γνωμη? Τουλαχιστον ασε τον καθε ενα να κριθει για την γνωμη του λαθος ή σωστή και οχι για του αλλου.

Ειναι λογικη αποψη οτι ενα damsel θα κανει "αλογο" το λευκοστερνο? Που ακουστηκε αυτο?? Καταλαβες γιατι λεω οτι ειναι λαθος να ακους τους παντες?

Αλλα την σωστη κουβεντα την ειπε ο Τασος. Ουσιαστικα δεν μπορεις να τα εχεις ολα τελεια, απλα επειδη ακους οσο περισοτερες γνωμες μπορεις και διαλεγεις απο αυτες. Ειναι μεγαλο λαθος αυτο, διοτι η πορεια για καθε κινηση ειναι διαφορετικη.

Ειναι σαν να πας να πειραξεις το αυτοκινηστο σου. Και στην πορεια αλλος να βαλει την τουρμπινα, αλλος τους εκεντροφορους, αλλος το προγραμμα, αλλος την αναρτηση και αλλος τα ελαστικα. Θα εχεις καποιο αποτελεσμα αλλα σχεδον ποτε το αποτελεσμα που θα εχεις οταν καποιος το αναλαβει εξολοκληρου απο την αρχη μεχρι το τελος... Ετσι και εδω. Εαν λοιπον θελεις να πηγαινεις διαλεγοντας την γνωμη που σε βολευει οπως λες καντο. Αλλα με αυτο το τροπο ποτε δεν θα μπορεσεις να κανεις το ενυδρειο σου οσο σωστο θα ηθελες.

Απο την στιγμη ομως που εκθετεις την αποψη σου εδω, πρεπει να την σχολιασω. Δεν με νοιαζει ποιος το ειπε ή εαν τo αποφασισες μονος σου. Απο την στιγμη που δεν στο ειπαμε εμεις για να εχουμε κανει εμεις το λαθος τοτε πρεπει να στο πω ασχετα το πως πηρες την αποφαση...

Link to comment
Share on other sites

Θαναση το θεμα ειναι απλο και δεν ειναι καν κατι αντιφατικο.... με το damsel ο λευκοστερνος ουτε καν θα ασχοληθει.... αλλα ακομα και αν γινει αυτο κατσε να δεις τι θα κανει οταν μπει αλλος ακανθουρος μεσα! :thaman: Ο καθε ενας μπορει να λεει οτι θελει και φυσικα εσυ μπορεις να κανεις οτι σε βολευει...αλλα εμεις πρεπει να σε προειδοποιουμε γιατι αλλιως δεν θα καναμε το σωστο... Το ιδιο ισχυει και για τα 5 tangs!!! Αν το εγραφες στο reefcentral θα σου την επεφτε η λεγομενη Tang Police :thaman:

Γιατι θα πρεπει να θεωρεις πιο σωστους αυτους που σου λενε το βολικο και το ευχάριστο και οχι αυτους που σου λενε κατι που δεν σου αρεσει?

Ειναι γεγονος οτι μεχρι τωρα τα πας εξαιρετικα οσο αφορα την υπομονη που δειχνεις...στο θεμα με τον Λευκοστερνο βιαστικες αλλα δεν ειναι και κατι τραγικο... φυσικα τα προβληματακια που ισως να εχεις δεν λυνονται με το damsel...αντιθετα ισως εχεις αλλα προβληματα αργοτερα λογο της επιθετικοτητας και αυτου του ψαριου...

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω τις προτάσεις μου, γιατί ίσως πάνω στην όποια μικρή ένταση, πέρασαν απαρατήρητες:

"Προσωπικά θα του επιστήσω την προσοχή, ότι πρέπει να εξασφαλίσει πρώτα, στο σύστημά του, ψάρια και γενικά οργανισμούς, που είναι χρήσιμοι στην όλη αλυσίδα ισορροπίας του συστήματος και μετά μπορεί άνετα να εκμεταλλευτεί τον εναπομείναντα χώρο με οργανισμούς της αρεσκείας του, όπως "διακοσμητικά" ψάρια.

Μην σου διαφεύγει Φίλε Θανάση, ότι έχεις να κάνεις με ένα φυσικό σύστημα και για να λειτουργήσει σωστά, θα πρέπει να το εφοδιάσεις, κατ' αρχήν, με όλα τα απαραίτητα, που θα εξασφαλίσουν την τέλεια λειτουργία του."

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες, επισυνάπτοντας τη λαϊκή ρήση:

"Όπου λαλούν πολλά κοκόρια αργεί να ξημερώσει"

Θα σου υπενθυμίσω Φίλε Θανάση, στο ξεκίνημά σου, πόσες λανθασμένες πληροφορίες είχες πάρει από "έμπειρους" χομπίστες και στην πορεία, διαβάζοντας και ακούγοντας και άλλες γνώμες, αναγκάστηκες να αναθεωρήσεις κάνοντας κάποιες τροποποιήσεις, εκ των υστέρων.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα παιδιά έχουν απόλυτο δίκιο. Η προσωπική σου, όμως δυσκολία, είναι να επιλέξεις το σωστό δάσκαλο ανάμεσα σε πολλούς δασκάλους. Και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Θα μου επιτρέψεις να διατυπώσω μια τελευταία συμβουλή, που θα μπορούσα να σου δώσω, σαν Φίλος και όχι φυσικά σαν δάσκαλος. Να ακολουθήσεις την "πεπατημένη" οδό, που οδηγεί σε σίγουρα αποτελέσματα, παρά να προσπαθείς να ανακαλύψεις την Αμερική, εφαρμόζοντας αποσπασματικές τεχνικές, από εδώ και από εκεί, που ίσως σε εξυπηρετούν καλύτερα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Θανάση μου επειδή εγώ είμαι πιο κοντά σε εσένα από την άποψη της ηλικίας στησίματος ενυδρείου θα σου πω πως η άποψη ακούω πολλούς αλλά κάνω αυτό που με βολεύει δεν είναι μόνο δική σου αλλά ισχύει για τους περισσότερους από όσους ξεκινούνε στο reef.

Το πρόβλημα που ίσως δημιουργηθεί έτσι είναι ότι όταν ας πούμε κάποιος προτείνει βάλε πρώτο το Λευκόστερνο θεωρεί δεδομένο ότι μετά δε θα βάλεις άλλο tang. Ο άλλος που λέει θα έβαζα 4 tang μέσα θεωρεί ας πούμε ότι ο Λευκόστερνος θα μπει τελευταίος. Τα παραδειγματα είναι τυχαία για να δείξω ότι όταν κάποιος προτείνει κάτι που σε βολεύει ίσως μετά θα πρέπει να ακολουθήσεις και τα υπόλοιπα που δεν σε βολεύουν γιατί όταν αυτός το πρότεινε είχε στο μυαλό του μία συγκεκριμένη σειρά πραγμάτων που θα ακολουθήσουν. Αρα δεν είναι δεδομένο ότι η επιλογή αυτού που μας βολεύει οδηγεί στο καλύτερο για εμάς και αυτό που επιθυμούμε δρόμο.

Επίσης να σου πω πως τελικά όταν αρχίσεις με τα κοράλλια θα σταματήσεις να έχεις την πόρωση με τα ψάρια πράγμα που τώρα είναι δύσκολο να καταλάβεις, άρα προσπάθησε να μην διακυνδυνεύσεις την μέχρι τώρα πορεία σου και μπλέξεις με στρεσσογόνες καταστάσεις για εσένα. Οποιος του έχει σκάσει αρρώστια στο ενυδρείο και έχει χάσει ψάρια καταλαβαίνει τι εννοώ και οπωσδήποτε αλλάζει συμπεριφορά μετά. Αν τη βγάλει καθαρή χωρίς να χάσει ψάρια τότε θεωρεί πως μπορεί να την γλυτώνει εύκολα μέχρι που θα του σκάσει η βόμβα και θα προσγειωθεί ανώμαλα.

Link to comment
Share on other sites

..το πρόβλημα που ίσως δημιουργηθεί έτσι είναι ότι όταν ας πούμε κάποιος προτείνει βάλε πρώτο το Λευκόστερνο θεωρεί δεδομένο ότι μετά δε θα βάλεις άλλο tang. Ο άλλος που λέει θα έβαζα 4 tang μέσα θεωρεί ας πούμε ότι ο Λευκόστερνος θα μπει τελευταίος.

Αντρέα, έχεις απόλυτο δίκαιο. Ακριβώς έτσι είναι τα πράματα.

Επειδή μάλλον παρεξηγήθηκα, θα ήθελα να διευκρινίσω ότι ακολουθώ μία συγκεκριμένη πορεία που μου πρότειναν 2 – 3 άτομα που εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι. Από κει και πέρα το να βάζεις λίγο πλουραλισμό στις απόψεις που ακούς, πιστεύω ότι μόνο καλό αποτέλεσμα μπορεί να φέρει.

Επίσης να σου πω πως τελικά όταν αρχίσεις με τα κοράλλια θα σταματήσεις να έχεις την πόρωση με τα ψάρια πράγμα που τώρα είναι δύσκολο να καταλάβεις

Έχω βάλει ήδη, όπως προείπα, ένα σαρκόφυτο:thumbup: , αλλά κανείς δεν το είδε μάλλον. Και περιμένω και μια σινουλάρια. (ε Νίκο?) ;)

Μάριε, σαφώς με το που θα πας το αυτοκίνητό σου στην ΜΤΜ π.χ. να στο αναλάβει εξολοκλήρου, θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Σίγουρα όμως όχι το τέλειο. Το τέλειο μπορεί να έρθει από τον κυρ. Μήτσο στα φρένα, κυρ Φάνη στο στήσιμο και κυρ Γιώργη στο μοτέρ. Μπορεί όμως να είναι και η καταστροφή.

Είναι θέμα τύχης, μιας και μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς, τι παιδί θα σου κάτσει. Π.χ. η εμπειρία του Νίκου με cleaner και peppermint είναι ότι τσακώνονται, ενώ του Μάνου όχι. Μπορείς να πεις ότι κάποιος έχει δίκαιο και κάποιος άδικο?

Επίσης για τους γνώστες της γερμανικής γλώσσας, στο www.riffaquaristikforum.de θα βρει αναφορές για xanthurum δολοφόνους, ειρηνικούς, αλλά και κότες. Επίσης εκεί διάβασα για ένα ενυδρείο 600άρι περίπου που φιλοξενεί έναν λευκόστερνο, έναν τζαπόνικο και έναν Αχιλλέα, και πάει μια χαρά.

Γιατί….αν σου κάτσει??????

Γιατί από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, οι εξαιρέσεις είναι πολύ κοντά στον κανόνα.

Συμπέρασμα: φοβούμενος την Tang Police :wootwoot: ιιιιιισως αφαιρέσω από τα σχέδιά μου τον Νάσο. :thaman:

Ειρήνη υμίν φίλοι μου.

:thaman::rasp::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καπου μας βγηκε λιγο μια τρελλλα :thaman: στις απαντησεις μας αλλα σιγουρα κανεις μας δεν ειχε προθεση να τσακωθουμε ή να σε κανουμε να νιωσεις ασχημα...εχουμε γνωριστει και απο κοντα οποτε δεν πιστευω να παρεξηγηθηκες με κανεναν μας...οποτε δεν τηθεται θεμα για το " Ειρήνη υμίν φίλοι μου"..ολα καλα ειναι ετσι και αλλιως!

Σε αυτα που λες σχετικα με το τι θα σου κατσει εχεις απολυτο δικιο! Δες τους γιατρους που ειχαμε εγω και ο Μαριος και μας ξεσκισαν τα clams αλλα και τοσα και τοσα αλλα παραδειγματα...

Ο Naso ειναι το αγαπημενο μου ψαρι (ειδικα απο Ερυθρα)...βεβαια μεγαλωνει αρκετα αλλα δεν εχει κανενα προβλημα ουτε αυτος με αλλα tangs αλλα ουτε και αυτα με αυτον! Αν θελεις να αφαιρεσεις ενα τοτε ΟΚ αλλα μηπως να αφαιρεσεις 2 και να παρεις εναν ? :thaman:

Ακομα μια μεγαλη αποφαση για την τρελλλα σου :wootwoot:

Ααααα αν σου ερθει η Tang Police μην τη στειλεις ουτε σε μενα, ουτε στον Μαριο ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ήδη, όπως προείπα, ένα σαρκόφυτο:thumbup: , αλλά κανείς δεν το είδε μάλλον. Και περιμένω και μια σινουλάρια. (ε Νίκο?) :thumbup:

Συμπέρασμα: φοβούμενος την Tang Police :thaman: ιιιιιισως αφαιρέσω από τα σχέδιά μου τον Νάσο. :thaman:

To είδαμε αλλά σε 400 λίτρα τι να σου κάνει :wootwoot: Ξεκίνα σιγά σιγά και φόρτωνε και θα καταλάβεις :rasp:

Το naso δε θα βάλεις?? Αποκλείεται είναι και ήσυχος και δεν του την πέφτουνε οι άλλοι λόγω .... "εξοπλισμού". Περνάει εύκολα από τη Tang Police ;)

Link to comment
Share on other sites

Καπου μας βγηκε λιγο μια τρελλλα :thaman: στις απαντησεις μας αλλα σιγουρα κανεις μας δεν ειχε προθεση να τσακωθουμε ή να σε κανουμε να νιωσεις ασχημα...εχουμε γνωριστει και απο κοντα οποτε δεν πιστευω να παρεξηγηθηκες με κανεναν μας...οποτε δεν τηθεται θεμα για το " Ειρήνη υμίν φίλοι μου"..ολα καλα ειναι ετσι και αλλιως!

Μάνε, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν παρεξηγήθηκα. Αυτό έλειπε τώρα, να διαταραχθεί η πολύ όμορφη σχέση που έχουμε εδώ πέρα, με το αν θα βάλω ένα ή τρία ή πέντε tang.

Όπως προείπατε πολλοί, ο ενθουσιασμός είναι μεγάλος και η τρέλλλα αρκετή. Αλλά η υπομονή ανεξάντλητη (λέμε τώρα) και η σύνεση (τι είναι αυτό ρε παιδιά) κάπου στο πολύ βάθος καραδοκεί να βγει, για να πει την τελευταία λέξη της.

όντως έτσι όπως το θέτεις, το «ειρήνη υμίν» ήταν ατυχής έκφραση.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα τύχης, μιας και μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς, τι παιδί θα σου κάτσει. Π.χ. η εμπειρία του Νίκου με cleaner και peppermint είναι ότι τσακώνονται, ενώ του Μάνου όχι. Μπορείς να πεις ότι κάποιος έχει δίκαιο και κάποιος άδικο? Εχει να κανει και με το μερος που επιλεγουν τα ζωντανα να μεινουν στο ενυδρειο.

Εαν ειναι κοντα τοτε μπορει να υπαρχουν καποιες ψιλες κοντρες. Αλλα οχι θανατηφορες. Σαν κανονας παντα.

εκεί διάβασα για ένα ενυδρείο 600άρι περίπου που φιλοξενεί έναν λευκόστερνο, έναν τζαπόνικο και έναν Αχιλλέα, και πάει μια χαρά.

Γιατί….αν σου κάτσει??????

Γιατί από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, οι εξαιρέσεις είναι πολύ κοντά στον κανόνα.

Συμβαινει αυτο αλλα ειναι αρκετα σπανιο. Η...εξαιρεση που λεμε? Για να διατηρηθουν αυτα τα ψαρια χωρις καυγαδες πρεπει να μπουν μαζι στο ενυδρειο. Αλλιως δεν υπαρχει τροπος. Τωρα εαν τυχης στην περιπτωση να αρπαχτουν και να βγουν ισοπαλια...Εισαι απο τους πολυ πολυ πολυ τυχερους... :thaman:

Απλα Θαναση θελω να σου πω οτι κανονες υπαρχουν και το συνετο ειναι να τους ακολουθουμε και οχι να πονταρουμε την εξαιρεση. Οπως για παραδειγμα αυτα που σου ανεφερα παραπανω και σου ανεφερα με 2 λογια τους βασικους λογους που εγιναν αυτα που ειδες. Αμα εχεις δει με λαθος επιλογες ψαριων το παλιο να σκοτωνει αργα και σταθερα το καινουργιο και να μην μπορεις να κανεις τιποτα, τοτε θα καταλαβεις ακριβως τι εννοω. Μακαρι να εισαι εσυ ο τυχερος οποτε αμα σου κατσει η εξαιρεση, να μου πεις μου το μυστικο γιατι το θελω και εγω.... :thaman:

Υστ. Ισως να σου φανηκαμε αυστηροι, αλλα σε βαθος χρονου θα δεις πως στα λεγαμε με ενδιαφερων και με σκοπο να μην εχεις προβληματα, οργανωνοντας το μελλον του ενυδρειου σου ακομα καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο λευκόστερνός μου δεν τα κατάφερε.

Σήμερα αγοράζω UV Vecton 25 Watt, και με την επόμενη ευκαιρία όζον με redox controller.

Ελπίζω να είναι ο πρώτος και ο τελευταίος φόνος που διαπράττω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...