Jump to content

Κατασκευη 260 Λιτρα 130Χ40Χ50


nickst

Recommended Posts

ναι αυτος ειναι ο λογος... το καλυτερο θα ηταν να ειναι πιο χαμηλα αλλα για να μην το αδειασουμε ολο..ηταν και οι δισκοι μεσα... παντος και ετσι οπως ειναι με φ32 τρυπα ειναι πολυ ανετο για 1000λιτρα/ωρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με μια ψιλοπατεντα μπορειτε να βαλετε το Surface Extractor.

Eheim-Surface-Extractor-99.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτην η πατεντα ειναι πολυ καλη για τα επιφανειακα αλλα ο νικος εχει παρει κατι νουφαρακια που ειναι στην επιφανεια...

Link to comment
Share on other sites

και επισης εχω και μια αεραντλια να δουλευει για να οξυγονωνει το νερο.αλλιως αν δεν τα ειχα αυτα θα κατεληγα σε αυτο που μου προτεινες φιλε rik

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα αστο και ετσι, αλλιως με ενα απλο μπαστουνακι κοβωντας στην μεση της κουρμπας μπορεις παλι να κανεις την δουλεια σου.

Επισης πολυ απλα μπορεις να παρεις μια γωνια σωληνα και εναν μακροστενο σωληνα και να το φτιαξεις εσυ με την βοηθεια απο τον μαστορα Κουμαν κατι αναλογο και στα μετρα σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Ok,δεν επιμενω εφοσον νομιζεις πως εχεις θεμα με τα χοντρα αποβλητα, η αληθεια ειναι απο την αλλη πως το μπαστουνι θα φαινοταν σαν ξεκαρφωτο ματσουκι απο την στιγμη ειδικα που ειναι στο μπροστινο μερος του ενυδρειου. Οσο για την αεραντλια δεν καταλαβα που κολλαει στην ολη φιλτρανση;

Οπως και να εχει να χαιρεσε τα ψαρακια σου, welcome to America!

Link to comment
Share on other sites

επειδη παλια ειχα και φιλτρο εξωτερικο δεν τραβουσε τρελα απο κατω για αυτο δεν ξαναβαζω.καθε εβδομαδα κανω αλλγες νερου αν μαζευει τιποτα το ρουφαω με το λαστιχο.αυτο που μου εδειξες κανει και αναταραξη στην επιφανεια και οξυγονωνει το νερο για αυτο σου ανεφερα την αεραντλια που εχω.την εχω βαλει για να εχω καλυτερη οξυγονωση του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου, το πρωτο ματσουκι :P που σου εδειξα ρουφαει και νερο απο την επιφανεια για τα λιποι που επιπλεουν, ειναι εισαγωγη νερου οχι εξοδος.

Το δευτερο μπαστουνι ειναι παλι εισαγωγη προς το φιλτρο σου και σκεφτομουν να το βαλεις εσωτερικα του ενυδρειου σου για να τραβαει το νερο απο ποιο χαμηλα! Τωρα οσο αφορα για τα εξωτερικα φιλτρα η αληθεια ειναι πως προτειμο και εγω τα εσωτερικα για πολλους λογους και ιδιαιτερα για να μην βρουμε καμια μερα το σπιτι σαν λιμνη! Οσο για την αεραντλια γενικα την εχω καταργηση εδω και πολυ καιρο μια που με την αναταραξη της επιφανειας του νερου απο την εισοδο του φιλτρου μου εχω βρεθει καλυτερα για πολλους λογους! :)

Link to comment
Share on other sites

α λαθος καταλαβα εγω φιλε μου.δεν εχω χρονο τωρα για το ενυδρειο στο μελλον μπορει να το κανω αυτο που μου προτεινες βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

..... ναι ειμουν 1000% συγουρος για την τρυπα... αν δοκιμασεις να δεις ποσο ευκολα ανοιγει θα παθεις πλακα... ειναι παρα πολυ ευκολο...

Μια απορία. Όταν μου άνοιξαν τρύπες στα δικά μου τζάμια ο τύπος πρώτα τρυπούσε από την μια μεριά στο μισό πάχος του γυαλλιού και μετά το γύριζε για να τρυπήσει το υπόλοιπο από την άλλη μεριά ώστε να δημιουργηθεί τρύπα χωρίς ατέλειες ή σπασίματα. Εσάς δεν ξέφτισε το γυαλλί από την μέσα μεριά όταν πιέζατε με το τράπανο?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ξεφτισε το καναμε πολυ σιγα και κοπηκε τελεια η τρυπα.δορι που αργησα να απαντησω φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βαλαμε ...φενονται στης φωτο νομιζω

Link to comment
Share on other sites

νικο κανε ενα απντειτ να δουμε τα ψαρακια πως εγιναν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαλαμε περιμετρικα.αν δεις στις πρωτες φωτο που ανεβασα φαινονται οι κοντρες κατω.

Link to comment
Share on other sites

Σας βαζω μερικες φωτο οπως ειναι το ενυδρειο τωρα με τα ψαρια.

DSC_2257.jpg

DSC_2256.jpg

DSC_2255.jpg

DSC_2254.jpg

DSC_2250.jpg

DSC_2208.jpg

DSC_2205.jpg

Έγινε επεξεργασία - nickst
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα φιλε μου

θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα.με τη μηχανημα την ανοιξες την τρυπα και τι ακριβως ειναι αυτο το μηχανηματακι που εχεις βαλει.

φτιαχνω το σαμπ του ενυδρειου μου τωρα και προσπαθω να δω τι με συμφερει να κανω.σορρυ για τις ερωτησεις μου.ειμαι λιγο ασχετος απο μηχανηματα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το ανοιξαμε με ποτηροτρυπανο ιδικο για τζαμια.το πηρα απο πρακτικερ 15 ευρο... μπροστα μετα την μουφα βρηκα ενα πλαστικο και το εβαλα μπροστα για να μην ρουφαει τα ψαρακια μεσα..τα χωρισματα φενονται πως εγιναν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...
  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...