Jump to content

Άμμος... Πως Λειτουργεί?χαλάει Εύκολα?!


draculas

Recommended Posts

Επειδή έχω λευκή χαλαζιακή άμμο και διάβασα εδώ μέσα για αρκετά προβλήματα που παρουσιάζει όπως αλλόκοτες φουσκάλες από βακτηρίδια που βρωμάνε, μαυρίλες και πετρώματα με την πάροδο του καιρού και πολλά άλλα... ήθελα να ρωτήσω...

Αναφέρεται ότι η άμμος στρώνει βιολογικά σε 6 μήνες, είναι ή δεν είναι απαγορευτική η τοποθέτηση ριζών φυτών τελικά μέσα σε αυτήν; Επειδή μπορεί να χαλάσει μια ρίζα και να μουχλιάσει και μετά ακολουθούν βακτηρίδια, δυσοσμίες και άλλα δυσάρεστα. Επίσης η ανατάραξη της άμμου για ταμπλέτα λίπανσης κάθε τόσο δεν είναι πιθανό να οδηγήσει σε έγκλειστο αέρα μέσα της;

Να βάλω δηλαδή φυτά μέσα ή απλά να τα τυλίξω ταπεινά με πετονιά γύρω από τον διάκοσμο;

Κάπου διάβασα για τοποθέτηση σωλήνα για αεραντλία κάτω από την άμμο κατά μήκος του πάτου του ενυδρείου. Που αποσκοπεί αυτή η κατασκευή;

Για να σιγουρευτώ στο γέμισμα του ενυδρείου με νερό ότι δεν έχω κλείσει κάπου στην άμμο αέρα, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τεχνική;

Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις φυτα,πρεπει να ειναι στρωμενος ο βυθος αν θα εβαζες ψαρια βυθου,για τα φυτα δεν υπαρχει προβλημα.Για τις αναεροβιες περιοχες,μην σε ανυσχει,οταν θα βαλεις νερο ανακατεψετο με το χερι σου ,και εισαι ενταξει,αλλα αν θελεις στα σιγουρα,βαλε νερο 5.10 ποντους,και μετα με σεσουλα σκορπισετην.Εκτος αν εχεις αφρικανικο,δεν ισχυει :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Γαρίδες και μονομάχο θα βάλω. Απλά και λιτά. Ευτυχώς με καθησύχασες γιατί είναι πολύ όμορφο υλικό για βυθό και δεν ήθελα να την αλλάξω με χαλίκι. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω με αμμο...εκτος της καθαριοτητας που χρειαζεται συχνα σκουπα...εγω αγοραζω καθε 5-6 μηνες και 1-2 κιλα αμμο και προσθετω αφου την τραβω λιγη βεβαια αλλα προσθετικα στο εξαμηνο φθανει το 1 κιλο το εξαμηνο με τη σκουπα που βαζω 1-2 φορες το μηνα!!!!

Εκτος αυτου οντως πετρωνει αλλα σπανια αφου δεν ησυχαζω και συνεχεια παλευω ποτε φυτευω ποτε αλλαζω τα φυτα , ποτε κλαδευω κοκ...

Οντως δεν ειναι ευκολο να ριχνεις διαφορα λιπαντικα μεσα στην αμμο οπως ταμπλετες αφου φαινεται και μαυριζει στην περιοχη που τη βαζεις αλλα αν δεν εισαι πολυ μιζερος και δεχθεις οτι και η λιγη μπιχλα κανει καλο λιπασμα για τα φυτα σου ολα ειναι ομορφα..

Δηλαδη φυτευεις πανευκολα ουτε να πετανε τα φυτα ουτε να ξεφυτευονται με το παραμικρο...

Πιανουν πολυ γερα οι ριζες ...τοσο πολυ που θα εκπλαγεις αν δεις ριζα εχινοδορου....επιανε σχεδον το μισο πατο σε 240αρι ενυδρειο...το ξεφυτεψα για να το αλλαξω θεση και αλλαξε τα φωτα της βιολογιας του ενυδρειου....!!!

Εμενα μου αρεσει η αμμος αφου εχει ομορφο οπτικο αποτελεσμα...μεγαλωνει και το ενυδρειο στο ματι, του δινει μια αλλη οψη εν σχεσι με το χαλικακι και το κυριοτερο...οτι φυτευω πιανει...χωρις υποστρωμα και πιανει...

Ακομα και ενα φυλλο να βαλω ξερω οτι την επομενη μερα δεν θα εχει παει στην επιφανεια να το κυνηγαω και γιαυτο με εχει γλιτωσει απο αρκετα λεφτα....

Παω σε ενυδρειαδες, τους ζητω να μου χαρισουν ενα κλαδακι η ενα φυλλο και σε 2 μηνες εχω ολοκληρο φυτο!!

Εχει πολλα καλα η αμμος και δεν συμμεριζομαι τιποτα απο οσα λενε οι πολεμιοι...

Ειχα και χαλικακι και το εχω δει ολο το εργο να αγωνιζομαι να φυτεψω, να δενω, να βαζω πετρες για να μην σηκωθουνε....

Ολα αυτα τα ξεχασα....τσουπ και εγινε, φυτεφθηκε και μετα εγινε δεντρακι...

Link to comment
Share on other sites

ox φιλε λεμε ειχα αμμο και εγινε ολο το σκηνικο χαλια

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το ρισκάρω! θα αφήσω την άμμο και βλέπουμε... το πολύ πολύ να αποκτήσω το μπιχλιασμένο ενυδρείο του μήνα(είδα ότι υπάρχει και διαγωνισμός) :bigemo_harabe_net-105:

lege το άθλημα θέλει υπομονή μάλλον γιατί ο Costasgavalas την πάλεψε την άμμο και τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites

αν το φυτεψεις ακομα και η μπιχλα θα δεις οτι θα ειναι ομορφη γιατι ταιριαζει στο φυσικο περιβαλλον....Δες πως ειναι το φυσικο περιβαλλον που ζουνε τα φυτα και τα ψαρια μας και θα καταλαβεις...δεν λαμποκοπανε....

Οταν ανακατεψεις την αμμο θα εχεις μια θολουρα στο νερο αλλα μονο εκεινη τη μερα...εγω αλλωστε οταν κανω συχνες μετακομισεις φυτων επειδη θολωνει πεταω μεσα ενα εσωτερικο φιλτρο με γυαλοβαμβακα παραλληλα με το εξωτερικο και με 1300 λιτρα την ωρα που ανακυκλωνουν σε 3-4 ωριτσες το νερο ειναι να το πιεις στο ποτηρι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δες και 3 φωτογραφιες του ενυδρειου μου με 2 φορες σκουπα το μηνα ....

Μην απογοητευθεις θελει κανενα λεπτο η καθε μια να ανοιξει....

http://www.2shared.com/photo/ubKw-iEp/DSC07558.html

http://www.2shared.com/photo/aT3x5DoE/tDSC07559.html

http://www.2shared.com/photo/XIOVgAuH/tDSC07553.html

Link to comment
Share on other sites

εγω ποτε μου δεν εχω βαλει σκουπα.....

και ειναι μια χαρα και λιγι μπιχλα δεν κανει κακο

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής με 2-3 μήνες να τρέχει το Αφρικανικό, η (χαλαζιακή) άμμος πάει πολύ καλά: Ενώ στην αρχή επειδή δεν είχε βιολογία μάζευε ακαθαρσίες οι οποίες φαινόντουσαν, μετά από 1-2 μήνες όλα αυτά διαλύονται και δε χρειάζεται ούτε σκούπα!!! το μόνο που θέλει είναι ανα 1-2 εβδομάδες καθάρισμα κάτω κάτω εκεί που ενώνεται με το τζάμι για να μη φαίνεται λίγη βρομιά που πάει να κάνει εκεί..

Α, και οι (λίγες) βαλισνέριες, με μια ταμπλετούλα τα πάνε μια χαρά επίσης

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω λευκή χαλαζιακή άμμο και διάβασα εδώ μέσα για αρκετά προβλήματα που παρουσιάζει όπως αλλόκοτες φουσκάλες από βακτηρίδια που βρωμάνε, μαυρίλες και πετρώματα με την πάροδο του καιρού και πολλά άλλα... ήθελα να ρωτήσω...

Αναφέρεται ότι η άμμος στρώνει βιολογικά σε 6 μήνες, είναι ή δεν είναι απαγορευτική η τοποθέτηση ριζών φυτών τελικά μέσα σε αυτήν; Επειδή μπορεί να χαλάσει μια ρίζα και να μουχλιάσει και μετά ακολουθούν βακτηρίδια, δυσοσμίες και άλλα δυσάρεστα. Επίσης η ανατάραξη της άμμου για ταμπλέτα λίπανσης κάθε τόσο δεν είναι πιθανό να οδηγήσει σε έγκλειστο αέρα μέσα της;

Να βάλω δηλαδή φυτά μέσα ή απλά να τα τυλίξω ταπεινά με πετονιά γύρω από τον διάκοσμο;

Κάπου διάβασα για τοποθέτηση σωλήνα για αεραντλία κάτω από την άμμο κατά μήκος του πάτου του ενυδρείου. Που αποσκοπεί αυτή η κατασκευή;

Για να σιγουρευτώ στο γέμισμα του ενυδρείου με νερό ότι δεν έχω κλείσει κάπου στην άμμο αέρα, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τεχνική;

Προβλήματα με αναερόβιες περιοχές υπάρχουν οταν ο κόκκος δεν ειναι στρογγυλεμένος και δημιουργεί συμπαγή σημεία.

Η χαλαζιακή άμμος κατά το πλείστον ειναι στρογγυλεμένη.

Ορισμένα φυτά παίρνουν τις θρεπτικές ουσίες απο τον βυθό οπότε ΜΟΝΟΝ σε εκείνες τις περιπτώσεις (συγκεκριμένα φυτά) θα πρέπει να τοποθετείς ταμπλέτες βυθού.

Στην φύση δεν υπάρχουν τοποθετημένοι σωλήνες απο κάτω.

Ο αέρας στην άμμο δεν πειράζει.......οι αναερόβιες περιοχές όμως ειναι ενοχλητικές

;)

ΥΓ.

Να σημειώσω οτι την χαλαζιακή αν την κοσκινίσεις και την ξεπλένεις καλά δεν θα εχεις προβλήματα

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία του θέματος να ρωτήσω: λόγω του ότι θέλει χρόνο να φτιαχτεί η βιολογία της άμμου, αν βάλουμε από την αρχή (κατά την διάρκεια του στρωσίματος) κανένα εύκολο και γρήγορης ανάπτυξης φυτό τύπου Cabomba caroliniana ή Egeria densa, θα πιάσουν ή θέλουν μετά το δίμηνο τοποθέτηση;

Ορισμένα φυτά παίρνουν τις θρεπτικές ουσίες απο τον βυθό οπότε ΜΟΝΟΝ σε εκείνες τις περιπτώσεις (συγκεκριμένα φυτά) θα πρέπει να τοποθετείς ταμπλέτες βυθού.

Πως μπορούμε να ξέρουμε ποια από τα φυτά παίρνουν τις θρεπτικές ουσίες από τον βυθό και ποια όχι; Για παράδειγμα στα δύο παραπάνω φυτά που αναφέρω στο tropica.com δεν διευκρινίζει. Υπάρχει μήπως κανένα άλλο site ή τρόπος από όπου μπορούμε να το βλέπουμε/καταλαβαίνουμε;

http://www.tropica.c...on.aspx?pid=015

http://www.tropica.c...on.aspx?pid=058

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποια πιο απαιτητικα φυτα που χρειαζονται υποστρωμα για να αναπτυχθουν,οπως πχ τα γρασιδια. Σ αυτη τη περιπτωση πρεπει να περιμενεις πολυ καιρο για να φυτεψεις αυτα τα φυτα στην αμμο, λογο του οτι υποστρωμα κατω απο αμμο δεν μπαινει. Τα αλλα φυτα μπορεις να τα φυτεψεις κατευθιαν στην αμμο απο την αρχη.

Τωρα για τις ταμπλετες, οπως ειπε ο lasal υπαρχουν καποια φυτα που τις χρειαζονται οταν δεν εχεις υποστρωμα. καποια φυτα που τη χρειαζονται ειναι οι εχινοδοροι,οι κρυπτοκορινες,οι βαλσινεριες κ.α. Τα φυτα που εχεις στα λινκ αν δεν κανω λαθος παιρνουν τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζονται απο τη στηλη του νερου, δηλαδη με υγρα λιπασμτα.

Link to comment
Share on other sites

γενικως φυτα που φυτευονται και εχουν μεγαλο ριζικο συστημα ειναι και αυτα τα οποια α τραφουν απο τις ταμπλετες...

Link to comment
Share on other sites

Άρα φυτεύοντας εύκολα φυτά στην άμμο όπως πχ οι ανούμπιες έχεις όμορφο οπτικό αποτέλεσμα άμεσα και οι ταμπλέτες είναι περιττές, φυτεύοντας μέτριας δυσκολίας φυτά χρειάζεσαι και καμιά ταμπλέτα και για δύσκολα φυτά πρέπει να περιμένεις λίγους μήνες και να βάλεις ταμπλέτα. Σωστά;?! B)

Costasgavalas πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!! Λάμπει!

Ευτυχώς ακούστηκαν και τα θετικά της άμμου γιατί όλο για προβληματάκια διάβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα φυτεύοντας εύκολα φυτά στην άμμο όπως πχ οι ανούμπιες έχεις όμορφο οπτικό αποτέλεσμα άμεσα και οι ταμπλέτες είναι περιττές, φυτεύοντας μέτριας δυσκολίας φυτά χρειάζεσαι και καμιά ταμπλέτα και για δύσκολα φυτά πρέπει να περιμένεις λίγους μήνες και να βάλεις ταμπλέτα. Σωστά;?! B)

Costasgavalas πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!! Λάμπει!

Ευτυχώς ακούστηκαν και τα θετικά της άμμου γιατί όλο για προβληματάκια διάβαζα.

Το μετριας δυσκολιας φυτα δεν ισχυει παντα για τις ταμπλετες, καποια ευκολα φυτα οπως ο εχινοδορος η οι κρυπτοκορινες την θελουν την ταμπλετα τους. Για τα πιο δυκολα φυτα ναι πρεπει να περιμενεις καιρο. Οι ανουμπιες δεν φυτευονται, τις δενεις σε ξυλο η πετρα.

Link to comment
Share on other sites

Το μετριας δυσκολιας φυτα δεν ισχυει παντα για τις ταμπλετες, καποια ευκολα φυτα οπως ο εχινοδορος η οι κρυπτοκορινες την θελουν την ταμπλετα τους. Για τα πιο δυκολα φυτα ναι πρεπει να περιμενεις καιρο. Οι ανουμπιες δεν φυτευονται, τις δενεις σε ξυλο η πετρα.

Δηλαδή η παρακάτω κρυπτοκορίνα, που είναι ασιατική και θα ταιριάξει γάντι στο μικρό ασιατικό μου ενυδρείο

http://www.tropica.com/plants/plantdescription.aspx?pid=108A

χρειάζεται ταμπλέτα?

γιατί στο συγκεκριμένο σάιτ λέει ότι δένεται πάνω σε ξύλο ή πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε χρησιμοποιώ ποτέ σκούπα βυθού. Είχα δύο φίλτρα και πέρα από το αρχικό διάστημα που έκανε για να στρώσει ο βυθός, δεν έμεναν ακαθαρσίες ή σάπια φυλλαράκια στην άμμο. Πέτρωμα από όσο γνωρίζω εμφανίζεται ευκολότερα (περα από την κοκομετρία που ανέφερε ο lasal) όταν το στρώμα της άμμου έχει μεγάλο πάχος. Τα φυτά πήγαιναν πάτα πολύ καλά μόνο με υγρά λιπάσματα και χωρίς ταμπλέτες. Το ενυδρείο είναι χαμηλών απαιτήσεων άρα και σχετικά εύκολων φυτών. Λίπαινα ταχτικά και τα φυτά δεδομένου του χαμηλού φωτισμού και της χρήσης μόνο excel, πήγαιναν πάρα πολύ καλά!!!

Εδώ το βλέπεις στα καλύτερα του μετά από κλαδεμα και συμμάζεμα:

http://img266.images...66/5249/phg.jpg

Εδώ αφού αφέθηκε στην τύχη του για λίγους μήνες και το χρησιμοποιούσα ακόμα και σαν φυτώριο:

http://www.aquazone....attach_id=52220

Εδώ είναι κάποιοι από τους εχινόδορους μου που πολλαπλασιάστηκαν (κάποια στιγμή έβαλα και ταμπλέτες), αρά πήγαιναν πολύ καλά:

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΟ!!! Πο πο!! :ooh2:

Εντάξει τώρα ησύχασα... είχα τρομερές ανασφάλειες σχετικά με την άμμο και τη μέθοδο λίπανσης που θα χρειαστούν τα φυτά μου και είχα ψιλοαποκλείσει την υγρή λίπανση γιατί διάβασα ότι κάνει κακό στις γαρίδες αλλά αφού είδα ότι έχεις γαριδάκια και χρησιμοποιείς και υγρά τότε όλα καλά. Έχω υγρό λίπασμα αλλά θα πάρω και ταμπλέτες να είμαι σίγουρη. Στάνταρ θα χρειαστούν μετέπειτα. Σήμερα θα βάλω 3-4 φυτά και βλέπουμε πως πάει το πράμα. Ούτως ή άλλως μέχρι να στρώσει και να μπουν οι κάτοικοι έχουμε μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει το site για δεσιμο της κρυπτοκορινας σε πετρα η ξυλο! Την κρυπτοκορινα την φυτευεις κανονικα, την συγκεκριμενη την εχω και εγω σε δικο μου ενυδρειο. Θελει ταμπλετα αν δεν εχεις υποστρωμα η κρυπτοκορινα.

Τα υγρα λιπασματα σε μεγαλες ποσοτητες πειραζουν τις γαριδες γιατι περιεχουν καποια μεταλα που τους κανουν κακο. Ξεκινα την λιπανση σιγα σιγα, τα μπουκαλακια γραφουν ποσοτητες για φουλ φυτεμενα ενυδρεια, οπωτε εσυ ξεκινα με μικροτερη ποσοτητα απο το μισο που θα γραφει και σιγα σιγα ανεβαινεις αναλογα με τις αναγκες των φυτων σου. Μην ξεχνας οτι τα πολλα λιπασματα φερνουν και αλγες...

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να βάλεις ταμπλέτες αλλά της θεωρώ άκρος περιττές γιατί είχα κάνει το ενυδρείο μου ζούγκλα μόνο με υγρό λίπασμα και χωρίς ταμπλέτες.

μπορώ να σου στείλω πολλές φωτογραφίες από το φυτεμένο μου με άμμο όπου τα φυτά μεγαλώνουν μια χαρά. Άμμος και Άγιος ο Θεός, ούτε άγχος για υπόστρωμα, για ταμπλέτες κτλ. και αν πάρεις μια καλή ποιοτική άμμο δεν θα σου πετρώσει ποτέ εκτός και αν θάψεις μέσα της καμιά πέστροφα. ακόμη και της αναερόβιες περιοχές μην της φοβάσαι δεν δημιουργούνται έτσι εύκολα. Εγώ την άμμο μου την έβαλα ανηφορικά από μπροστά προς τα πίσω, έτσι μπροστά είναι 7 εκατοστά πάχος και πίσω 20 εκατοστά και δεν έχω πρόβλημα από αναερόβιες περιοχές παρά το μεγάλο πάχος της άμμου.

Το μυστικό στην άμμο είναι η καλή ποιότητα τίποτα άλλο, πετρώνει μόνο η άμμος που είναι για σοβάτισμα.

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian ναι, αλλά κοίτα από ποια κατηγορία το άνοιξα:

http://www.tropica.c...-and-stone.aspx

B)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά στο θέμα της άμμου ήσασταν κατατοπιστικότατοι! Με όλα τα άλλα έχω προβληματισμούς ακόμα αλλά πιστεύω ότι ξεκινώντας όλα θα λυθούν. Γεμίζω σήμερα με άμμο και λίγα εύκολα φυτά και τελειώνει το πρώτο μέρος!

Έγινε επεξεργασία - draculas
Link to comment
Share on other sites

Παω σε ενυδρειαδες, τους ζητω να μου χαρισουν ενα κλαδακι η ενα φυλλο και σε 2 μηνες εχω ολοκληρο φυτο!!

Δηλαδή ακόμη και φύλλο να φυτέψουμε θα ανθίσει σε κανονικό φυτό; Αυτό ισχύει σε μερικά φυτά ή σε όλα;

Link to comment
Share on other sites

κλαδακι σχεδον σε ολα...

φυλο μονο σε πολυ ευκολα τυπου ντοματια κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα ......αυριο ξεκιναω το δικο μου ενυδρειο....θα ηθελα να ρωτησω επειδη εχω παρει ψιλοκκοκο χαλικακι 0,2-0,8 αν θα πρεπει να φυτεψω κατευθειαν σε αυτο τα φυτα που θα βαλω?η αν θα χρειαστει τιποτα floredepot απο κατω για να υπαρχει υγιης αναπτυξη και τα φυτα να μου μεινουν για αρκετο καιρο....ευχαριστω ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...