Jump to content

Άμμος... Πως Λειτουργεί?χαλάει Εύκολα?!


draculas

Recommended Posts

Πιστευω πως το καθε υποστρωμα σου δινει καποιες δυνατοτητες σε συνδιασμο βεβαια και με τους υπολοιπους παραγοντες που χρειαζονται τα φυτα μας.

Ειδικα φυτα με ανεπτυγμενο ριζικο συστημα την καταβρεισκουν ενω φυτα τυπου stem το θελουν το υγρο λιπασματακι τους μια που κυριως τραβανε τα θρεπτικα τους απο την στηλη του ενυδρειου.

Το φυτεμενο μου εχει φυτοχωμα με φυλλοχωμα και απο πανω ψιλο χαλαζιακο χαλικακι, δειτε την κρυπτο που απο μια σταλιτσα εγινε θαμνος 35 εκαοστων υψους.

100_6068.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ετοιμάζω κι εγώ ένα φυτεμένο με χαλαζιακή άμμο. Μπορείτε να μου πείτε μερικά φυτά που μπορώ να βάλω στην αρχή? Εκτός από αυτά που δένεις σε ξύλα ή πέτρες.

Έχω διαθέσιμα

Bacora Monnieri

Cryptocoryne wendtii ''brown''

Echinodorus bleheri

Egeria densa

Heteranthera zosterifolia

Hygrophila polysperma

Vallisneria nana

Vallisneria spiralis

Link to comment
Share on other sites

Πανστέλιος εντελώς εμπειρικά απαντάω, με ένα μήνα εμπειρίας μόνο, απλά επειδή έχω χαλαζιακή άμμο κι έβαλα cryptocoryne wendtii brown και vallisneria americana. Η βαλισνέρια είναι σε μια στάσιμη περίοδο ένα μήνα τώρα. Πέρασε μια κρίση όπου κιτρίνισε αλλά ξαναβρήκε το πράσινο χρώμα της σε 2 βδομάδες. Πολλά φυτά κρυπτοκορίνα μαράθηκαν μέσα στην πρώτη εβδομάδα, δηλαδή έλιωσαν τα φύλλα τους αλλά έχουν πεταχτεί πάρα πολλά νέα φύλλα από κάτω(απτις ρίζες). Είναι απίστευτο το πως ξανάνιωσαν! Λίπασμα έριξα μόνο την Παρασκευή(24/02) και CO2 δεν έχω μέσα στο ενυδρείο. Μόνο ταμπλέτες είχα βάλει στις κρυπτοκορίνες. Επίσης το φίλτρο καθώς και η άμμος ήταν άστρωτα. Άρα πιστεύω ότι τα εύκολα φυτά πιάνουν απλά χρειάζονται ένα μήνα να συνηθίσουν στις νέες συνθήκες και η άμμος βιολογικά, βάση των "υπό φόρουμ" λεγομένων στρώνει σε 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...