Jump to content

Bababrilios Rimless Reef


bababrilios

Recommended Posts

Το μυστήριο με τις ανεμονες χτύπησε και σε μένα, ευτυχώς με ευχάριστα αποτελέσματα.

Πως έχει η ιστορία.

Πριν απο 6 μήνες περίπου και πριν το φιλαρακι μας ο Kika παει στην μαμά πατρίδα, σαν λάτρης της ανεμονης μου έφερε στο αγουρο ενυδρειο μου μια αναμονή να δούμε πως θα παει.

Τα πήγε πολυ καλα, και απο ότι μου είπε ειχε τα τέλεια χρώματα και όψη. Έτσι θεωρίσε καλώ να μου φέρει και άλλες δυο.

Εκει που τις βάλαμε, εκει εκατσαν κιόλας. Λίγο πάνω λίγο κάτω έκαναν μια βόλτα.

Την πρώτη εβδομάδα κιόλας η μια μεγάλη αναμονή κρυφτηκε σε μια σκιά και μέσα σε ώρες, λιγότερο απο μέρα, χωριστηκε. Αλλα όχι στην μέση, παρα έβγαλε μόνο ένα μικρο ανεμονακι στο μέγεθος φουντουκιου. Το λέω στον Ανδρέα και μου λέει "συγχαρητήρια γίνατε μπαμπάς"

Έλα που όμως εκείνο το ανεμονακι παρέμεινε για μέρες στην σκιά όπου στο τέλος το έχασα και δεν ξέρω τι γίνετε η τύχη του μέχρι σήμερα.

Πέρασαν τόση μήνες και δεν με απασχόλησαν καθόλου με την συμπεριφορά τους, σταθερές στο μέρος τους και όσο είχα τα Μαρουν έκανα χάζι πως τις ταϊζαν κατεψυγμενη.

Αφου έφυγαν τα μαρουν( ανταλλαγή ) την θέση τους πήραν 3 ocelaris τα οποία και τώρα που γράφω δεν τις έχουν βρει ακόμη! (χαζοψαρα)

Μια με δυο φορές το μήνα τις ταΐζω.

Μετα την αλλαγη του aqua scape προ μιας εβδομάδας, η μεγάλη ανεμονη πήγε πάλη στη σκιά και σε ένα απόγευμα χωριστηκε στα δυο ΑΚΡΙΒΌΣ.

Τιν Κυριακή μετα την συνάντηση του forum είδα και την άλλη να παει στη σκιά και σήμερα χωριστηκε στα δυο ακριβός και αυτη.

Τώρα βρέθηκα ξαφνικά με 5 ανεμονες και δεν ξέρω καν τι προκάλεσε αυτές τις αντιδράσεις.

Στο νερο μου έχω μια σχετικά μεγάλη συγκέντρωση mg που φτάνει τα 1410, που δεν μου τεριαζει για λόγος διχοτόμησης, η άλλες τιμές είναι Κ. Φ.

Έχω κάνει 4 αλλαγές νερου απο θάλασσα 25% κάθε φορά. Αλλα θεωρώ ότι δεν είναι ούτε αυτός ο λόγος.

Μπορει όμως να κάνω και λάθος.

Νομίζω ότι έχει να κάνει με το στρες, βάλε βγάλε απο το νερο.

Όπως την πρώτη φορά που ήρθαν και τώρα που τις βγάλαμε εκτός νερου με τον Αιολο

Κάτι άλλο δεν μπορω να σκευτω

Θα τις δείτε σε φωτό πιο πάνω, είναι κόκκινες και κάνουν σακουλακια στα πλοκάμια τους.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πιστευω πως δεν μπορει κανεις να βρει ακρη για το ποτε μπορουν να σπλιταρουν.

Αλλοι λενε οταν δεν ειναι ευχαριστημενες εκει που ειναι,αλλοι οταν υπερσιτιζονται,αλλοι οταν η κυκλοφορια τις χτυπαει κατακουτελα,αλλοι οταν ειναι ευχαριστημενες στο ενυδρειο,αλλοι παλι οταν υποσιτιζονται,και το κανουν προς επιβιωση,κλπ..............

Οπως και να'χει,αυτο που ειναι σιγουρο ειναι πως ειναι καταπληκτικα ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τέο καλησπέρα και πολλά συγχαρητήρια για το τελικό αποτέλεσμα.

Να σου πω την αλήθεια δεν μπόρεσα να καταλάβω ότι είναι το ίδιο ενυδρείο που είδα πριν κάτι μήνες με τις μακριές άλγες σαν

τα μαλλιά του Ορέστη όταν φυσάει άνεμος :bigemo_harabe_net-74: .(φίλε Ορέστη να με συγχωρείς).

Φυσικά σε θεματα εργονομίας , λειτουργικότητας , πρόβλεψις κ.τ.λ δεν μπαίνω , γιατί φίλε ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟΥ !!!!!!

Και πάλι ένα μεγάλο μπράβο!!!

Τώρα μάλιστα έχει μεγάλο θέμα ο .....ΚΑΦΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Σαν  να πέρασε αρκετός καιρός Εεε;;;

Λόγο φόρτου εργασίας και απόστασης απο το Σπιτι μου δεν έχω πλεων το χρόνο για την παρέα σας και λυπάμαι πολυ για αυτο. 

Έχω κάθε 2εβδομαδες ρεπο και σε αυτο το ρεπο φρόντιζω όσο μπορω το ενυδρειο μου. 

Όσο λείπω έχει αναλάβει η γυναίκα μου τα βασικά, καθάρισμα skimmer, νερο στην αναπλήρωση, φαγητό (ότι μαγειρεύει κάθε μέρα) τζάμια, άντε και καμία φορά τις vortech. 

Η ρουτίνα που έκανα και εξακολουθώ να κάνω είναι 260λιτ αλλαγη νερου κάθε 15 μέρες. Είναι περίπου 30% την φορά. Το οποίο το περνω απο θάλασσα και το αραιωνω με λίγο οσμοση. Παει τώρα κοντα απο τον Μάρτιο αυτη η ιστορία. 

Είδα την κοραλινη να εξαπλώνεται εκπληκτικά σε σημείο που ο αχηνος δεν προλαβαίνει να την φάει και δεν έχω άλλο ασπριλες.

Τα κοραλια είναι σε καλούς ρυθμούς ανάπτυξης και δείχνουν υγεία, εκτός απο δυο που ενοχλούνται απο τα ψάρια (τι να κανείς Blu tang είναι αυτο)

Δεν βάζω κανένα πρόσθετο η συμπλήρωμα σε τίποτα, απλά άνθρακα και αντιφοσφορο στους 2 reactor.  

Με την ομαδική αγορά των phos ban είδα καταπληκτική αλλαγη.  Η αλγη έχει σχεδίων εξαφανιστεί. Και να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο μου vales red για όλο το τρέξιμο που έκανε για μας, μπράβο βαλεντινε. 

Τα clown μου έχουν γεννήσει 2φορές και έχω γεμίσει πολλα μικρά σαλιγκάρακια. 

Ένδειξη ότι όλα πανε καλός και γω μένω ήσυχος. 

Ακολουθεί ένα link απο 2 βίντεο που έκανα λήψη στο προηγούμενο ρεπο και ένα σήμερα. 

Έχει ενδιαφέρον να το δείτε όλο για να καταλάβετε την διάφορα, η μουσική θα σας κατατοπισει!! Η αλλαγη γίνετε στο 5.12"

Την κατανόηση σας για την λήψη απο το κινητό μου. Και την αρχαρεοσινη μου στο movie maker. 

http://youtu.be/gZbJjIim2tc

ΓΙΑΤΙ!!!!!!!

Πέρσι είχα για ψύξη ανεμιστήρες τους οποίους τον χειμώνα τους έβγαλα, με σκοπό να πάρω ένα teco 15,,, έλα όμως που δεν πηρα. 

Ρυθμιζα την θερμοκρασία με το aircondition του σπιτιού και όλα καλα. 

Τέσσερις μέρες δεν ήταν κανένας στο Σπιτι και όταν γύρισε η γυναίκα μου είδε μια έτοιμη ψαρόσουπα 600λιτ στους 33 βαθμούς. 

Τελικός απολογισμός. 

Όλες οι εφυλιες περι τις 6, τέσσερα lps μια ξενια και τρεις μοντιπορες. 

Απο ψάρια, 

μανδαρινος, 

flame angel,  

salarias, 

Chromis 

2 cleaner shrimp 

ένας reef safe καβουρις 

Και γω δεν ξέρω τι άλλο. 

Αν προλάβω θα ανεβασω και μερικές φωτογραφίες. 

Link to comment
Share on other sites

Σαν να πέρασε αρκετός καιρός Εεε;;;

Λόγο φόρτου εργασίας και απόστασης απο το Σπιτι μου δεν έχω πλεων το χρόνο για την παρέα σας και λυπάμαι πολυ για αυτο.

Έχω κάθε 2εβδομαδες ρεπο και σε αυτο το ρεπο φρόντιζω όσο μπορω το ενυδρειο μου.

Όσο λείπω έχει αναλάβει η γυναίκα μου τα βασικά, καθάρισμα skimmer, νερο στην αναπλήρωση, φαγητό (ότι μαγειρεύει κάθε μέρα) τζάμια, άντε και καμία φορά τις vortech.

Η ρουτίνα που έκανα και εξακολουθώ να κάνω είναι 260λιτ αλλαγη νερου κάθε 15 μέρες. Είναι περίπου 30% την φορά. Το οποίο το περνω απο θάλασσα και το αραιωνω με λίγο οσμοση. Παει τώρα κοντα απο τον Μάρτιο αυτη η ιστορία.

Είδα την κοραλινη να εξαπλώνεται εκπληκτικά σε σημείο που ο αχηνος δεν προλαβαίνει να την φάει και δεν έχω άλλο ασπριλες.

Τα κοραλια είναι σε καλούς ρυθμούς ανάπτυξης και δείχνουν υγεία, εκτός απο δυο που ενοχλούνται απο τα ψάρια (τι να κανείς Blu tang είναι αυτο)

Δεν βάζω κανένα πρόσθετο η συμπλήρωμα σε τίποτα, απλά άνθρακα και αντιφοσφορο στους 2 reactor.

Με την ομαδική αγορά των phos ban είδα καταπληκτική αλλαγη. Η αλγη έχει σχεδίων εξαφανιστεί. Και να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο μου vales red για όλο το τρέξιμο που έκανε για μας, μπράβο βαλεντινε.

Τα clown μου έχουν γεννήσει 2φορές και έχω γεμίσει πολλα μικρά σαλιγκάρακια.

Ένδειξη ότι όλα πανε καλός και γω μένω ήσυχος.

Ακολουθεί ένα link απο 2 βίντεο που έκανα λήψη στο προηγούμενο ρεπο και ένα σήμερα.

Έχει ενδιαφέρον να το δείτε όλο για να καταλάβετε την διάφορα, η μουσική θα σας κατατοπισει!! Η αλλαγη γίνετε στο 5.12"

Την κατανόηση σας για την λήψη απο το κινητό μου. Και την αρχαρεοσινη μου στο movie maker.

http://youtu.be/gZbJjIim2tc

ΓΙΑΤΙ!!!!!!!

Πέρσι είχα για ψύξη ανεμιστήρες τους οποίους τον χειμώνα τους έβγαλα, με σκοπό να πάρω ένα teco 15,,, έλα όμως που δεν πηρα.

Ρυθμιζα την θερμοκρασία με το aircondition του σπιτιού και όλα καλα.

Τέσσερις μέρες δεν ήταν κανένας στο Σπιτι και όταν γύρισε η γυναίκα μου είδε μια έτοιμη ψαρόσουπα 600λιτ στους 33 βαθμούς.

Τελικός απολογισμός.

Όλες οι εφυλιες περι τις 6, τέσσερα lps μια ξενια και τρεις μοντιπορες.

Απο ψάρια,

μανδαρινος,

flame angel,

salarias,

Chromis

2 cleaner shrimp

ένας reef safe καβουρις

Και γω δεν ξέρω τι άλλο.

Αν προλάβω θα ανεβασω και μερικές φωτογραφίες.

Ελα μου ντε ΓΙΑΤΙ!!!!!!! Ποσο θυμωνω οταν απο τοσο χοντρες λεπτομεριες χανοντε κοποι ετων!!! :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα ότι έγινε... είμαι από τους πρώτους που το έμαθε, αλλά είμαι της άποψης ότι από την στιγμή που επενδύουμε τόσα χρήματα σε ζωντανά (και το σημαντικότερο ότι έχουμε να κάνουμε με ζωντανά), πρέπει να τους παρέχουμε και όλα τα απαραίτητα για να τα διατηρούμε χωρίς προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά στεναχωρήθηκα όταν το άκουσα.Περαστικά φιλαράκι.Κρίμα.Κουράγιο και θα το ξαναφτιάξεις καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Τεο όχι, όχι ρε φίλε κάτι τέτοιο εσύ να πάθεις δεν το πιστεύω, κρίμα.

Είσαι τοσο τυπικός και προνοητικός ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΛΥΠΑΜΑΙ .Μην μασάς όμως ΠΡΟΧΩΡΑ.Ηταν απλώς μια κακιά στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχας κριμα για το συμβαν με τη θερμοκρασια αλλα στα δυσκολα φαινονται οι δυνατοι κ με τη δουλεια που εχεις ριξει δε νομιζω να αργισεις να ανακαμψεις...! Εχω ενυδρειο 1200 λιτρα κ αντιμετοπιζω καθημερινα προβληματα απο πολυ μικρα μεχρι αλυτα που με παιδευουν κ μετα απο 3 χρονια λειτουργιας του...! Οι εικονες που εχεις ανεβασει με βοηθησαν στον οργανωτικο τομεα κ θα ηθελα οποτε μπορουσες κ ειχες χρονο να μου εξειγησεις πως εφτιαξες τον πινακα μιας κ ειναι εντελως ασχετος, η προσπαθεια μου να το φτιαξω σταματησε στκς πολλες ερωτησεις στο ηλεκτρολογιο που πηγα...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως παει το ενυδρειο?Ειναι σε καλο δρομο μετα το τελευταιο στραπατσο?

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λίγο ακόμα υπομονή Στάθη και θα το δεις πάλη τούμπανο και με τα μουσαφιρια!!που έχω μέσα.

Με την ζήτηση που έχει φέτος το πετρέλαιο θέρμανσης θα έχω πολλή χρόνο για Aquazone μπας και αναπλήρωσω τον χαμένο χρόνο του καλοκαιριού.

Link to comment
Share on other sites

Όλα πάνε καλά και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.

Δεν έχει αλλάξει προς το παρόν κάτι στην ρουτίνα μου, άπλα έχω χρόνο για να κάνω brine shrim eggs και να ταΐζω μεζεδάκια.

Όλες οι φώτο μου είναι με ένα ταπεινό iphone γιαυτό την κατανόηση σας παρακαλώ.

Ρηφαδομπανιστιρτσιδες απολαύστε υπεύθυνα. :bigemo_harabe_net-123:

Υ.Γ. Βαλεντίνο κανε καφέ

IMG_2493.jpg

IMG_2494.jpg

IMG_2497.jpg

IMG_2499.jpg

IMG_2500.jpg

IMG_2501.jpg

IMG_2502.jpg

IMG_2503.jpg

IMG_2504.jpg

IMG_2505.jpg

IMG_2506.jpg

IMG_2507.jpg

IMG_2508.jpg

IMG_2511.jpg

IMG_2512.jpg

IMG_2517.jpg

IMG_2519.jpg

IMG_2520.jpg

IMG_2521.jpg

IMG_2522.jpg

IMG_2523.jpg

IMG_2525.jpg

IMG_2526.jpg

IMG_2388.jpg

IMG_2375.jpg

Βρε μήπως έβαλα πολλές;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν και ψαροντουφεκας δεν θα προτιμούσα με τίποτα μουλινε :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τι καφε να κανω...εδω θελω ηρεμηστικα!!! Φανταστικο...και δεν σου κρυβω οτι ισως να αποτελει και το ονειρο μου το ενυδρειο σου... Ταπεινο (με την καλη την ενοια) που σεβεται την τσεπη του ιδιοκτητη (πλεον...γιατι τα εδωσες μαζεμενα στην αρχη) και μπιμπελο! Ειναι για χαζεμα το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο κ πεντακαθαρο!

μου αρεσει πολυ κ το στησιμο!

το 6χ54 ειναι το ατι?

τι συνδυασμο λαμπων εχεις πανω?

Link to comment
Share on other sites

Thanks

6x80watt ATI powermodule dim

Τώρα φοράει 1 actinic 1 Fiji purple 2 blue plus 2 blue special

Link to comment
Share on other sites

Παω να βαλω τα κλαματα!!!!μπραβο...αυτο ειναι ισως απ τα πιο ομορφα ενυδρεια που εχω δει μεχρι στιγμης....ειναι να βαζεις μπυριτσα και να χαζευεις μεχρι να σε παρη ο υπνος μπροστα του....υποκληνομε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελειο φιλε, να το χαιρεσαι !!!

Πες μου λιγο για το φοντο, βαμενο πλαστικο ειναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Eιπες: Όλες οι φώτο μου είναι με ένα ταπεινό iphone γιαυτό την κατανόηση σας παρακαλώ.Γιατι?...μηπως εσυ μας λυπηθηκες?Περα απο την πλακα Θωδορη.ειναι διαμαντι και σου ευχοναι αλλο κακο να μην το βρει.

Υ.Γ Και επειδη φωτοφραφιζεις τελεια...για εκεινον τον καφε που λεγαμε... :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα γλυκά σας λόγια

Στάθη μου με τις αναδουλειες του σήμερα όλοι έχουμε χρόνο, όλοι απο σαλλονικη έχουμε τηλ ο ένας του αλλού,

Αντε να μαζευτουμε για καφεδάκι απο Δευτέρα να το δείτε απο κοντά.

Να μαζευτούν και οι φωτορεπορτερ να δώσουν κανά μάθημα και οι ντιαϊγιουαδες να ζήσουν εμπηρεια.

Οσοι πιστοί προσέλθετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...