Jump to content

Bababrilios Rimless Reef


bababrilios

Recommended Posts

Οχι δεν σταμάτησα να κάνω απλά απο 240λιτ στις 15 μέρες τώρα κάνω 120λιτ στις 15 μέρες

Η αλλαγή έγινε πολλη γρήγορα σε 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν σταμάτησα να κάνω απλά απο 240λιτ στις 15 μέρες τώρα κάνω 120λιτ στις 15 μέρες

Η αλλαγή έγινε πολλη γρήγορα σε 2 μέρες.

Κατι θα την τσιμπησε τοτε(ανεμωνη).Εμενα μια φορα ακουμπησε πανω της ο ξανθουρος και εγινε γαλανολευκος για μια μερα και παρακαλουσα να μεινει ετσι.Αν ειχε θεμα το νερο σου θα εβλεπες και στα αλλα αλλαγη στη συμπεριφορας τους

Link to comment
Share on other sites

Μαλλων εκει κλεινω και γω αλλα ας μας πει και κάποιος που είχε τέτοιο κοραλι.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην συμβεί η στραβή σκεφτικά να οργανώσω τα μπιτόνια και τα δοχεία με τα υλικά για το balling.

Κανένας δεν θα ήθελε να μπερδέψει τα στοιχειά μεταξύ τους.

Κάνω μια μεγάλη ποσότητα διαλυμάτων και τα έχω στα μπιτόνια και από εκεί προσθέτω στα μικρά γυάλινα δοχεία.

Έτσι για μεγάλο χρονικό διάστημα έχω έτοιμο ακριβός στις ίδιες αναλογίες διάλυμα.

Με την βοήθεια του Αλεξ και τον ξανά ευχαριστώ πολλή για αυτό ,έγιναν την πρώτη φορά τα διαλύματα και πήρα ένα μπούσουλα πως να προχωρήσω.

Στην συνεχεία για να τα νοικοκυρέψω λίγο πήγα στο άλλο φιλαράκι τον Αιολο και μου έφτιαξε μια μακέτα για τα αυτοκόλλητα, έτσι ώστε να ξέρω ποιο έχει τι μέσα του και μην ψάχνομαι κάθε φορά.

Και αυτό είναι το αποτέλεσμα.

IMG_2912_zpsc68c3ca5.jpg

IMG_2913_zpsa2250723.jpg

IMG_2914_zps5079adb0.jpg

ΑΛΛΆ ΚΑΙ ΜΕ ΈΝΑ ΑΠΛΌ ΜΑΚΡΑΔΟΡΟ ΓΊΝΕΤΑΙ. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΊΝΕΣΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφικά είναι έτοιμα... όποιος θέλει μπορώ να ανεβάσω κάπου το αρχείο και το μόνο που έχει να κάνει είναι να το τυπώσει σε αυτοκόλλητο χαρτί !!!

Link to comment
Share on other sites

οργανωση ρε φιλε!!! αυτα τα απλα πραγματακια κανουν την διαφορα Θόδωρε!!! :D

:bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Το είπες και το έκανες...

αν έχεις τέτοια φιλαράκια όλα μπαίνουν σε μια σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Τις ετικέτες μπορείτε να τις βρείτε εδώ... επιλέξτε πια σας κάνει !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78092&st=0#entry694228

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ.

βεβαια........................

ολα τα μπιτονια μου ειναι 5λιτρα εκτος του κεχα που ειναι 15λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό είναι το set up από τις τ5 αυτή τη στιγμή.

Εντύπωση μου κάνει το ότι της ATI η actinic είναι πολλή πιο μοβ-λιλά σε σχέση από την actinic+ της gieseman που είναι ποιο μπλε.

Αντικατέστησα μια ati blue plus με την ακτινικη της ΑΤΙ και είδα απίστευτη αλλαγή χρωμάτων στο ενυδρείο.

Ολα τα χρώματα έδειξαν τόσο έντονα και τα καραλια τόσο ζωντανά που δεν το περίμενα από μια λάμπα να έχω τόσο τρομερή αλλαγή στα χρώματα.

IMG_2931drow.jpg

από αριστερά είναι η μπροστινή πλευρά

έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη σειρά τοποθετήσεις των λαμπων?

Τα σχόλια δικά σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνεις με τις λάμπες σου Θοδωρή αλλά τα κοράλλια σου έχουν πολύ ωραίο χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα που με επεισες να βάλω μπρος τις περισταλτικες και να ανεβασω τις τημές μου.

Και που να τα δεις τώρα γιατρε.

Δεν ξέρω αν αυτο που βλέπω μπορεί να αποτυπωθεί σε φωτό , ίσως ο Gio τώρα που παει σε ποιο πάνω level να μπορεί να κανει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υποσχεθεί στην γυναίκα σου ότι θα σε μυήσω στα σκληρά κοράλλια... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα σε μυησω.....(το ψαχνω ακομα που....χεχε)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το set up από τις τ5 αυτή τη στιγμή.

Εντύπωση μου κάνει το ότι της ATI η actinic είναι πολλή πιο μοβ-λιλά σε σχέση από την actinic+ της gieseman που είναι ποιο μπλε.

Αντικατέστησα μια ati blue plus με την ακτινικη της ΑΤΙ και είδα απίστευτη αλλαγή χρωμάτων στο ενυδρείο.

Ολα τα χρώματα έδειξαν τόσο έντονα και τα καραλια τόσο ζωντανά που δεν το περίμενα από μια λάμπα να έχω τόσο τρομερή αλλαγή στα χρώματα.

IMG_2931drow.jpg

από αριστερά είναι η μπροστινή πλευρά

έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη σειρά τοποθετήσεις των λαμπων?

Τα σχόλια δικά σας

Θοδωρη τι θα προσγειωθει στο αεροδρομιο Μακεδονια? :bigemo_harabe_net-83:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οτι την διαφορα δεν την εκανε η ΑΤΙ Αctinic.

Την διαφορα κανει η Giesemann Actinic, απλα η blue plus την υπερκαλυπτε και τωρα που την εβγαλες φανηκε η δουλεια της.

Αν βαλεις και δευτερη Giesemann τοτε ειναι που θα παθεις πλακα...

Ή αν βαλεις αντι της Giesemann Αctinic,μια Fauna Marine Ultra Royal Blue εκει ειναι που θα τριβεις τα ματια σου... [ http://www.faunamarin.de/en/lighting/lighting/ultra-royal-blue/ ]

Yγ.. Εχω στα χερια μου δυο καινουρια φιλτρα για την μηχανη... :)

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οτι την διαφορα δεν την εκανε η ΑΤΙ Αctinic.

Την διαφορα κανει η Giesemann Actinic, απλα η blue plus την υπερκαλυπτε και τωρα που την εβγαλες φανηκε η δουλεια της.

Αν βαλεις και δευτερη Giesemann τοτε ειναι που θα παθεις πλακα...

Ή αν βαλεις αντι της Giesemann Αctinic,μια Fauna Marine Ultra Royal Blue εκει ειναι που θα τριβεις τα ματια σου...

Στο χωριο μας που τις βρισκουμε αυτες? Γιατι οπου ναναι αλλαζω λαμπες.... παλι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οτι την διαφορα δεν την εκανε η ΑΤΙ Αctinic.

Την διαφορα κανει η Giesemann Actinic, απλα η blue plus την υπερκαλυπτε και τωρα που την εβγαλες φανηκε η δουλεια της.

Αν βαλεις και δευτερη Giesemann τοτε ειναι που θα παθεις πλακα...

Ή αν βαλεις αντι της Giesemann Αctinic,μια Fauna Marine Ultra Royal Blue εκει ειναι που θα τριβεις τα ματια σου... [ http://www.faunamarin.de/en/lighting/lighting/ultra-royal-blue/ ]

Yγ.. Εχω στα χερια μου δυο καινουρια φιλτρα για την μηχανη... :)

Λέγε τι γεύση είναι , και ετοίμασε ένα lungo

Η giesemann actinic+ μου κανει λιιιγο πιο μπλε απο την ati blue plus.

Στο χωριο μας που τις βρισκουμε αυτες? Γιατι οπου ναναι αλλαζω λαμπες.... παλι!

Απο εκει που λέει ο gio θα μας βγουν 23,90€ μεταφορικά.

Είσαι μέσα να πάρουμε ;;;

Τις ΑΤΙ τις έχει όλες ο kumulas. Αλλα δεν χάνουμε να τον πούμε να μας φέρει, αν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ψαγμένο το θέμα παίδες.. και εγώ ATI Actinic έχω και πίστεψε με δεν κάνει αυτή την διάφορα.

Μέσα στο Φεβρουάριο είμαι κ εγώ μέσα για μια λάμπα fauna ultra royal blue.

To lungo είναι έτοιμο κάθε μέρα..αφου ξες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι μπορεί να μάθει κανεις όταν ο φίλος σου κάτσει επάνω στο ποντίκι και googlari το όνομα σου.

Ποιος μεγάλωσε με γαλλικά και πιάνο να μας πει γιατι το βιντεακι μου απο την ζημιά του καλοκαιριού μοστραρι σε γαλλικό φόρουμ.

http://www.aquariophilie62.fr/galerie-videos/bababrilios-reef-aquarium,gZbJjIim2tc.html

Link to comment
Share on other sites

Το φορουμ που λες θοδωρε ονομαζεται ενυδρειοφιλια και ειναι μεν γαλλοφωνο αλλα εκ βελγιου.αυτο σαν πρωτη αποψη με τα καλα αλλα πολυ σκουριασμενα μου γαλλικα.πιανο δεν ξερω φιλε.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...