Jump to content

Alexandros Reemless Cube 1400Lt


Alex piraeus

Recommended Posts

πολυ πιο ομορφο εννοειται αλλα η κυκλοφορια ρε παιδια?

πως καταφερες αλεξ να εχεις κ δυνατη κυκλοφορια για τα sps κ να μην γινεται μεσα μακελειο?

τι αντλιες εχεις χρησιμοποιησει?vortech η κατι αλλο?

ηδη βλεπω μπροστα στο τζαμι την εχει σπρωξει ε?

πεεεεεες μου που εβαλες παλι το χερι σου νικολα!!! :bigemo_harabe_net-82:

Πραγματικα η κυκλοφορια ειναι υπεραρκετη...Δουλευει μια atb 11000lt\h σαν επιστροφη,και2 tunze 6105(ηταν υπερβολη,ειχα μεινει στο 2 μετρο,και τωρα τα κανουν ολα πλυντηριο)Αλλα ισως μου χρειαστουν σε ενα μελλοντικο Project με πιο μεγαλο ενυδρειο...Με το multicontroller δεν τις δουλευω στο φουλ οποτε καπως κουμανταρω την κατασταση..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καταφερα και εφτασα στην 3 σελιδα...update λοιπον!!

DSC01473_zps5c76b018.jpg

DSC01472_zpscabd6793.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ενα απο τα μικρα μου ενυδρεια...

DSC01469_zpsa31242be.jpg

DSC01471_zps99a388c2.jpg

DSC01470_zpsa1ba13cf.jpg

Link to comment
Share on other sites

DSC01474_zps5761eb1d.jpg

DSC01475_zps237cd4a9.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Π-Α-Ν-Ι-Κ-Ο-Σ

τα συγχαρητήρια μου αλεξ.

Link to comment
Share on other sites

DSC01490_zpscd9ffa9b.jpg

DSC01476_zps59997ec9.jpg

Link to comment
Share on other sites

DSC01479_zps30f16918.jpg

DSC01480_zps12fdfb6e.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα δεεεεεεεεεεεεεεν υπάρχει!!!!!!!!!!!!!!! να τον χαιρεσε ονειροοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύωωωωωωωωωωωωωω

Δεν έχω λόγια... (κατάπια τα δάχτυλά μου)

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεεεεεεεε μουρλανέ μας λέμεεεεεεεεεεεεεε!!!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ!!!?

ΥΓ.Κάθε πότε κουρεύεις είπαμε;;;;;; :D

και που να το δεις απο κοντα.....................................

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, μ αυτό που έκανες θα είσαι ηθικός αυτουργός για σπίτια που θα κλείσουν και παντοφλιές που θα πέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα είναι!!!!!!!

Θα μας τρελανετε σήμερα.

Μπα.... Τελικα θα αλλάξω και γυάλα.

Τι να πεις για ένα τέτοιο στολίδι, ΜΠΡΑΒΟ σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο με κοραλλια και ειδικα sps,εχει καλες στιγμες αλλα και ασχημες...Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια που μου δινουν κουραγιο να το συνεχισω μιας και πολλες φορες σκεφτηκα να το τερματισω...Το ενυδρειο αυτη τη στιγμη παει καπως καλυτερα,σε σχεση με το καλοκαιρι,που απο την μια ειχα εξαρση των AEFW και απο την αλλη γυρισα απο τις διακοπεςμε αλατοτητα 1,022 απο δικο μου λαθος...Χωρια το γεγονος οτι επειδη δεν ταιζα και πολυ εξαρχης,παρολο την λειτουργια των Biopellets,ειχα ενα ενυδρειο στεγνο με 0 no3 και po4 κοντα στο 0,10..Ολα αυτα επηρεασαν και τα χρωματα και την γενικη εικονα..Οποτε και ξεκινησα να πεταω κομματια μεγαλα 2 ετων και να φραγκαρω οτι αξιολογο ειχα και ηθελα να το κρατησω,μεταφεροντας το(αφου ειχε ντιπαριστει με coralrx) στο μικρο ενυδρειο..Αυξησα το ταισμα μου προοδευτικα και τωρα θα προσπαθησω να δω την αντιδραση των κοραλλιων χωρις Biopellet,η με biopellet+αντιφωσφωρο...Εχω σκοπο να κανω πειραματα για να ξανααποκτησω ολα τα χρωματα των sps, οπως τα ειχα παρει η τα ειχα απο πριν..Τελος θα παρατηρησω αν η προσθηκη καλιου η και ιωδιου ενισχυσουν αυτουςτους χρωματισμους...

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειαρα.τι να λεμε τωρα.απο τα ομορφοτερα στη χωρα που εχω δει και δεν κρυβω και τη ζηλεια που μου εκανες να νιωσω κοιτωντας το δικο μου.

μπραβο φιλε μου.

ΥΓ.μια ερωτηση.εισαι απο τους λιγους που περπατησαν τα πελλετς στο συστημα του χωρις να το κρασαρουν.

καποιες ερμηνειες-τροπους η τιπς μπορεις να μας δωσεις σχετικα με αυτα?

ειναι σημαντικο μεσα απο τις εμπειριες μας να δειχνουμε προς τα εξω καποια θετικα η αρνητικα καθε μεθοδου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα λόγια είναι περιττά!!! Παραμένουμε συντονισμένοι για περισσότερες πληροφορίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω,χωρίς να σας κουράσω λίγες παρατηρήσεις για την χρήση των pellets στο δικό μου σύστημα..καταρχήν στο σύστημα μου,που αποτελείται απο 4 ενυδρεία που επικοινωνούν μεταξύ τους,δουλεύω τα np biopellet απο την αρχή της λειτουργίας τους..το τονίζω αυτό γιατί δεν το έχω τεστάρει το σύστημα μου χωρίς αυτα(ως προς τα χρώματα)..εξαρχής είχα βάλει σαν δόση το 1/4 της προτεινόμενης,περίπου 500gr σε ένα σύστημα 1400κ βάλε λίτρων.παιζοντας με υπό δοσολογία,γλίτωσα το bacterial bloom,όπως αρκετοί αναφέρουν,κατα το ξεκινημα(γίνεται το νερό λευκό,σαν θολούρα).ενα μείον που εντόπισα,είναι οτι μου στεγνώνει το Ενυδρειο απο νιτρικά τα φωσφορικά δεν καταναλώνονται και μένουν στην στήλη του νερού...επιπλέον πάνω στον χρόνο είχα και έξαρση cyano,το οποίο κατα περιόδους με ταλαιπωρεί..καλύτερα αποτελέσματα είδα όταν είχα χοντροκοκο υπόστρωμα,το οποίο λειτουργούσε σαν detitrus trap,σε συνδυασμό με αρκετή ιχθυοφορτωση(6 yellow tang,χωρια τα μικροψαρα)..κοινώς θέλει ψάρια κ καλο ταισμα,αλλιώς είναι σαν να μην τα δουλεύεις ..βέβαια πια δεν μπορώ να βάλω οτι κ οτι στο σύστημα μου μιας κ ο Αχιλλέας θα το καθαρίσει με συνοπτικές διαδικασίες...στην παρούσα φάση,σκεφτομαι να δοκιμάσω άλλο τύπο biopellets,μου είπαν τα brs του premium aquatics είναι καλυτερα,και να δουλέψω αντί φώσφορο σιδήρου για να μηδενίζω τελείως τα φωσφορικά μου..επίσης η έξοδος του ριακτορα μου θα τροποποιηθεί και θα καταλήγει σε καλτσα γιατί μετά απο λίγο καιρό σωστής χρήσης των pellet ,αυτά και μειώνουν το μέγεθος τους,οπότε τα ρουφαει το skimmer μου(ήταν η αιτία καταστροφής του impeller το καλοκαίρι πριν φύγω -250€ κόστισε) και γιατί σχηματίζουν σαν βλεννα που κολλάει παντού στο sump..

Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικοτατος.ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε να το χαιρεσαι και να το καμαρωνεις φιλος!!!!!Δεν υπαρχουν λογια.............................απλα ΣΕΒΑΣΜΟΣ στο δημιουργημα σου!!!!!Πολλα μπραβο σου αξιζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...