Jump to content

Alexandros Reemless Cube 1400Lt


Alex piraeus

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,οι νεκρωσεις εχουν σταθεροποιηθει...Το ενυδρειο παιρνει τα πανω του σιγα σιγα...Το κυανο εκανε επανεμφανιση ξανα,και απορω μηπως εχει σχεση με τα pellets..Ετρεχα 2 εβδομαδες χωρις αυτα και δεν ειχα προβλημα,και με την επανεναρξη του ριακτορα ειχα θεματακια με το κυανο..Το ψαχνω μηπως φταινε τα συγκεκριμενα..Update φωτογραφικο συντομα...χαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα ρε αλεξανδρε! :bigemo_harabe_net-82:

Πολυ χαιρομαι φιλε!Πιο πολυ για τη διαθεση σου που δεν επεσε!

Για τα pellets,ειναι πολλες οι περιπτωσεις που κανουν αναφορα και στο κυανο.

Μεσα σε αυτες και η δικη μου,αλλα οχι κατι ιδιαιτερο..

Παρα το οτι ξεκινησα με μολις 100ml στα 700 λιτρα ειχα κυανο.Τωρα εχω παει στα 200.

Δειχνει σιγα σιγα να υποχωρει και μαζι με σιφωναρισμα σε καθε αλλαγη,να με εγκαταλειπει.

Υπαρχουν ομως αναφορες που δεν ειχαν κανενα προβλημα.

Εσυ πιστευεις οτι εχει σχεση η εταιρια?Τα NP χρησιμοποιησα προσωπικα.Εσυ?

Οσο για τις φωτο πεεεεεες μου οτι κανεις πλακα! :P

Στο κατω κατω τι αλλο μπορει να γινει! :P

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Τα NP χρησιμοποιω και εγω,αλλα παρειγγειλα τα vertex...Eιχα συζητησει για αλλαγη της μαρκας των pellet κ παλιοτερα με φιλο ου ειχε τα ιδια προβληματα,αλλα με τα BRS ειχε ηρεμησει...Ισως και η αποτομη αυξηση τους απο 250ml στα 500ml να το προκαλεσε..Αλλα γενικα πριν τα τοποθετησω στον ριακτορα τα τοποθετω σε ενα σημειο με κυκλοφορια για μια εβδομαδα για να βαρυνουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ρε συ αλεξ να παιζει ρολο η μαρκα.

Αφου το ιδιο υλικο νομιζω πως χρησιμοποιουν ολες.

Ο φιλος που λες ειχε ακολουθησει την ιδια διαδικασια και δεν ειχε προβλημα μετα?

Τα vertex παντως ειναι και φθηνοτερα απο τα NP.Και εγω οταν ερθει με το καλο η ωρα για αλλαγη αυτα θα παρω.

Προσωπικα τις 2 δοσεις των 100ml που εβαλα τις "μουλιασα" για 1-2 ημερες μεσα σε ενα μπολακι με νερο του ενυδρειου,αφου ειχα ριξει αρκετες σταγονες zeobak.

Και μετα μεσα στο ριακτορα.

Και εγω παντως πιστευω πως η αποτομη αυξηση τους,σου προκαλεσε το κυανο.

Ποσο καιρο περιπου σου βγαζουν τα 250 ml?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη αυτο θα το δω με το περασμα του χρονου,ως προς τη μαρκα..Γενικα κανενα μηνα μου φτανουν τα 250ml..Παιζω απο 500ml εως 1lt...

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη αυτο θα το δω με το περασμα του χρονου,ως προς τη μαρκα..Γενικα κανενα μηνα μου φτανουν τα 250ml..Παιζω απο 500ml εως 1lt...

:bigemo_harabe_net-83::bigemo_harabe_net-83:....250ml το μηνα???

Τι αντλια εχει ο ριακτορας?

Ναι οντως αυτο θα δειξει σε βαθος χρονου αλεξ,εχεις δικιο.

Οταν θα αλλαξεις στα καινουργια,θα αφησεις καποια ποσοτητα απο τα παλια η' οσα εχουν μεινει θα βγουν?

Link to comment
Share on other sites

Καπου τοσο...Ο ριακτορας τροφοδοτειται απο μια atb 6500lt,η οποια ομως κατα το ημισι τροφοδοτει και τα 2 επιτοιχια ενυδρεια..Αρα κοντα στα 3000lt περνανε στον ριακτορα..Παντα αφηνω ολη την ποσοτητα που μενει στον ριακτορα και προσθετω τα καινουργια..Θα δεις εν καιρω οτι με την παροδο του χρονου το μεγεθος του καθε pellet ελαττωνεται αισθητα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως,εχω αρχισει να το παρατηρω ηδη αλεξανδρε :thumbup:

Τα 3.000 λ/ω μηπως ειναι πολλα η' αν περνανε λιγοτερα δεν εχεις αναδευση?

Ποσα λιτρα συνολικα ειναι ο ριακτορας?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη,ο ριακτορας μου είναι ένας zeo reactor ,της grotech που τον τροποποίησα και τον πατενταρα για να γίνει biopellet reactor...εννοείται έχω Βάνα πριν την είσοδο του νερού για να ρυθμίζω την πίεση..αν ήταν τελείως ανοιχτή θα μου τα είχε ρίξει ολα στο skimmer..ο ριακτορας αυτός χωρούσε άνετα 2kg ζεολιθων..χωράει για πλάκα 1,0 και 1,5lt pellet..

Link to comment
Share on other sites

Τον πρωτο καιρο ναι...Αλλα αφου μου εσπασε ενα impeller(250 ευρωπουλα),αποφασισα να παρω μια καλτσα με οσο το δυνατον μεγαλυτερη διαπερατοτητα και να την στηριξω σε μια βαση απο plexi..Η εξοδος του ριακτορα ειναι λιγο πιο πριν απο το skimmer και οχι ακριβως στην εισαγωγη του που ηταν πριν...Τελικα το κυανο αποχωρει σιγα σιγα..Το ψαρι παει σφαιρα Νικο...

Link to comment
Share on other sites

Τον πρωτο καιρο ναι...Αλλα αφου μου εσπασε ενα impeller(250 ευρωπουλα),αποφασισα να παρω μια καλτσα με οσο το δυνατον μεγαλυτερη διαπερατοτητα και να την στηριξω σε μια βαση απο plexi..Η εξοδος του ριακτορα ειναι λιγο πιο πριν απο το skimmer και οχι ακριβως στην εισαγωγη του που ηταν πριν...Τελικα το κυανο αποχωρει σιγα σιγα..Το ψαρι παει σφαιρα Νικο...

μπραβο ρε φιλε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Και ζημια με το impeller?

Α ρε αλεξανδρε τι εχεις περασει ρε φιλε....και ομως μπορεις και κρατας ενα τετοιο ενυδρειο παρα τις τοσες στραβες που εχουν κατσει!

Μπραβο ρε φιλε για την αφοσιωση και την επιμονη σου :bigemo_harabe_net-64:

Για το κυανο εκανες κατι η' υποχωρει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη υπομονη και σιφωναρισμα με αλλαγες!Το κλασσικο...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αλεξανδρε η καλυτερη λυση!

Εχει λιγο κουραση αλλα εχει παντα τα καλυτερα αποτελεσματα :bigemo_harabe_net-64:

Τα ιδια κ εγω.

Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ως προς τις αλλαγες νερου,δεν εχω καποιο στανταρ προγραμμα..Βεβαια δεν εχω αφησει το ενυδρειο ποτε πανω απο 3 εβδομαδες χωρις αλλαγη..Ειδικα τωρα που ριχνω και χλωριουχο μαγνησιο...Ως προς το ποσοστο περιπου 15%...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

Θα ηθελα και εγω να δω ενα update. Άντε Αλεξανδρε δωσε μας τα νεα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...