Jump to content

To reefακι του Μπιλάκου


varvanitidis

Recommended Posts

Καλώς ήρθες και ελπίζω

ο φίλος σου να σου μεταδώσει και την απίστευτη υπομονή που

θέλει το θαλασσινό στην αρχή!

Περιμένουμε νεότερα από το δικό σου ενυδρείο!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας και απο εμενα.

Ειμαι ο Κωστας και για 18 χρονια -και για καλη μου τυχη- ο Μπιλακος ειναι φιλος μου!

Το Reef του το εχω δει<<πολλακις>> απο κοντα και πραγματικα ειναι ''ολα τα λεφτα".

Το θεμα ειναι οτι εχω φαει κολιμα καικαι μετετρεψα ενα 120αρι σε θαλασσινο και παω για <<mini reef>>.

Φυσικα με την αυστηρη καθοδηγιση του Μπιλακου!!!

Ειμαι ακομη στο στρωσιμο.

Τι να κανω;;;Φιλος μου ειναι. Να τον αφισω μονο του;;;

Ο μεγαλος ενοχος ειναι ο γιος μου (4,5 ετων) που θελει ''Nemo''.

Γεια σας προς το παρων.

Υ.Γ. Μπιλακο φιλε μου τρεμε!!!Σε 1-2 χρονια θα σε φαω <<λαχανο>>

Η ασθένεια είναι κολλητική και...ανίατη.

Καλώς όρισες στο θαυμαστό κόσμο του Τροπικού Υφάλου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για και χαρά και πάλι αγαπητοί συναγωνιστές

Μέσα στις γιορτές ένας νέος ένοικος ήρθε στο reffακι μου ο οποίος προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα και μάλλιστα απέκτησε και ένοικους! Πρόκειται για ένα Sarcophyton trocheliophorum που μετά από μία εβδομάδα το "υιοθέτησαν" σαν host τα δύο Amphirion clarkii που έχω! Η αλήθεια είναι ότι δεν το ήξερα ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Όποιος γνωρίζει κάτι για αυτή τη "σχέση" παρακαλώ να με πληροφορήσει....

post-2601-1168715206_thumb.jpg

post-2601-1168715232_thumb.jpg

post-2601-1168715276_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη πολυ ωραιο το Σαρκοφυτο και αρκετα εντυπωσιακο στην συνολικη φωτογραφια...ταιριαζει πολυ ωραια...

Οσο αφορα τη συμβιωση ειναι κατι που το συνανταμε αρκετα συχνα σε ενυδρεια (οχι στη φυση) αλλα συνηθως οταν δεν υπαρχουν ανεμωνες σε αυτα...τωρα πως σε εσενα με τοσες ανεμωνες αυτα αποφασισαν να πανε εκει παραμενει ενα μυστηριο :excl:

Y.Γ. ενωσα το post σου με την παρουσιαση του ενυδρειου σου :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε και ο Μάνος, το Sarcophyton, αποτελεί υποκατάστατο ανεμώνης, για τους clown, στα ενυδρεία μας και το συναντάμε πολύ συχνά.

Στη δική μου περίπτωση, οι Percula στο ενυδρείο μου, δείχνουν πολύ ευτυχισμένοι στο Sarcophyton, αφού έχουν γεννήσει πάρα πολλές φορές.

Παραθέτω και ένα σχετικό βιντεάκι:

http://s146.photobucket.com/albums/r247/np...Sarcophyton.flv

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εντυπωσιακο το reefaki.

με τετοιες φωτογραφιες ειναι αδυνατο να αντισταθεις στο θαλασσινο καλεσμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε και ο Μάνος, το Sarcophyton, αποτελεί υποκατάστατο ανεμώνης, για τους clown, στα ενυδρεία μας και το συναντάμε πολύ συχνά.

Στη δική μου περίπτωση, οι Percula στο ενυδρείο μου, δείχνουν πολύ ευτυχισμένοι στο Sarcophyton, αφού έχουν γεννήσει πάρα πολλές φορές.

Παραθέτω και ένα σχετικό βιντεάκι:

http://s146.photobucket.com/albums/r247/np...Sarcophyton.flv

ΠΟλυ ομορφο θεαμα ενα σαρκοφυτο με τους κλοουν. Μακραν το καλυτερο υποκαταστατο εαν δεν υπαρχει ανεμωνη και ειναι κατι που παρολο που δεν συμβαινει στη φυση ειναι απολυτως..φυσιολογικο :)

Ωραιες οι φωτογραφιες αλλα και το βιντεο. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συναγωνιστές

Ο φακός τις φωτογραφικής μου μηχανής έκανε νυχτερινή βάρδια και ανακάλυψε απίθανους φωσφορισμούς!

Ηδού λοιπόν οι φωτογραφίες που αποδεικνύουν ότι η ικανότητα του φωσφορισμού είναι συνηθισμένη στον θαλασσινό κόσμο

post-2601-1169199074_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη οι φωτογραφιες σου ειναι εξαιρετικες!!! Πραγματικα εντυπωσιακες και ιδιαιτερες!

(Οπως ειδες ενωσα το θεμα σου και το μετεφερα εδω...αν μπορεις προσπαθησε να κανεις τις δημοσιευσεις σου στα σωστα topic)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δικό μου λάθος

Μήπως μπορείς να μεταφέρεις τις φωτογραφίες μου στο "Reefακι του Μπιλλάκου"

Σε ευχαριστώ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Οι ακτινικες λαμπες εχουν αυτο το εφε σε καποια ζωντανα και ειδικα σε κοραλλια στο ενυδρειο μας. Σιγουρα απο τις ποιο ομορφες στιγμες του χομπι μας!! Ωραιες φωτογραφιες!! :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί συναγωνιστές

Ξέρω ότι η απουσία μου έγινε αισθητή τον τελευταίο καιρό αλλά υπήρχε πολύ σοβαρός λόγος.

Πήγα στο Μόντε Κάρλο του Μονακό!!!

Φυσικά επισκέφτηκα το απίστευτο Ωκεανογραφικό Μουσείο από όπου σας παραθέτω μερικές φωτό

post-2601-1172341271_thumb.jpg

post-2601-1172341308_thumb.jpg

post-2601-1172341344_thumb.jpg

post-2601-1172341370_thumb.jpg

post-2601-1172341399_thumb.jpg

post-2601-1172341420_thumb.jpg

post-2601-1172341441_thumb.jpg

post-2601-1172341461_thumb.jpg

post-2601-1172341480_thumb.jpg

post-2601-1172341497_thumb.jpg

post-2601-1172341527_thumb.jpg

post-2601-1172341557_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το θέαμα που είδα είναι φυσικό να θέλω να κάνω μία αναβάθμισή την οποία έτσι και αλλίως σχεδιάζα καιρό.

Ξεκίνησα λοιπόν με τον φωτισμό. Είχα μόνο 2 Τ8 30W (Λευκή και ακτινική) και μία Τ5 39W (Λευκή).

Αποφάσισα λοιπόν να προσθέσω 2 Τ5 39W.

Εδώ θέλω πάλι να καταγγείλω τις εξωφρενικές τιμές που υπάρχουν στην αγορά όσον αφορά το χόμπι μας.

Καταρχήν όσον αφορα την Β. Ελλάδα (το έχω ξανάπει) οι τιμές είναι απίστευτες. Λάμπα Τ5 39W στην απίστευτη τιμή των 50€!!! Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα με 33€. Τελικά προμηθέυτικα από την Αθήνα 2 λάμπες (ακτινική και λευκή) στην τιμή των 20€ την μία της εταιρίας Hagen. Και ρωτώ υπάρχει κανένα θέμα ποιότητας πθ να δικαιολογεί τέτοιες διαφορές? Και απαντώ ο ίδιος: όχι βέβαια!!! Απλά ορίσμένοι θεωρούν ότι επειδή μας πουλούν κάτι "εξειδικευμένο" μπορούν να μας πιάνουν τον κ...... βγάζοντας απίστευτο κέρδος!

Και για να δέιτε το λόγου το αληθές διαβάστε παρακάτω.

Πάμε στο μηχανισμό που απαιτούν οι δύο αυτές λάμπες για να δουλέψουν. Είτε το πιστύεται είτε όχι η χαμηλότερη τιμή που βρήκα για ένα σύστημα φωτισμού ήταν 170€! Και για να μην παρεξηγούμαι εννοώ μόνο τα ακροφύσια και το μπάλλαστ, ούτε βάση, ούτε ανακλαστήρες ούτε τίποτα. Μιλάμε για ψάξιμο και Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Τη τιμή τη θωρώ τουλάχιστον κοροιδία.Αποφάσισα λοιπόν να κάνω το σύστημα μόνος μου και μου κόστισε λιγότερο από 30€. Αν είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια αισχρή διαφορά. Προτείνω λοιπόν να ανοιχτεί ένα νέο θέμα στο Forum στο οποίο να μπορούν να αναφέρουν τα μέλη τις τιμές που βρήκαν διάφορα εξαρτήματα (χωρίς να αναφέρεται κατάστημα παρα μόνο μετά από prive επικοινωνία) για να σταματήσουμε ώς ένα σημείο την αισχροκέρδια εις βάρος μας.

Αν κάποιος θέλει να του εξηγήσω πως έκανα την κατασκευή είμαι στην διάθεση του....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συναγωνιστές

Μετά από αυτά που είδα στο Μονακό δεν μπορούσα φυσικά να μείνω ασυγκίνητος. Αποφάσισα λοιπόν να αλλαξω εντελώς τη διάταξη των βράχων μέσα στο ενυδρείο μου. Ήθελα να δημιουργήσω σχισμές όπως είναι στο φυσικό κόσμο ένα reef, αλλά και σκοτεινές γωνίες για να βάλω φωτοευαίσθητα πλάσματα (όπως πχ την Γοργόνια μου). Έτσι λοιπόν σας παρουσιάζω μερικές φωτογραφίες να μου πέιτε την γνώμη σας για τη νέα διαρύθμιση

Καταρχήν πως ήταν το reef μου πριν

post-2601-1172667395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η αναβάθμισή σου!

Για μας στην επαρχία είναι πρόβλημα .... δυστυχώς μέχρις ότου

εμφανιστεί κάποιο ελληνικό e-shop Που να είναι προκοπή σε τιμές

και εξυπηρέτηση τέτοια εξειδικευμένα πράγματα θα καταφέρεις

να τα φέρεις μόνο απ'έξω.

εμένα το μπάλλαστ μου και οι λάμπες απο aquaristic μου ήρθαν γάντι!

το μπάλαστ δε.. είναι και ηλεκτρονικό και dimmable !

Link to comment
Share on other sites

Aαααα, ωραιο το εκανες!! Αξιζε ο κοπος σου για την αλλαγη! Μου αρεσει πολυ η σπηλια ετσι με την "χαραδρα". Δινει μια τελειως διαφορετικη αισθηση. Εις ανωτερα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θεαματική η βελτίωση!!!

Περισσότερος χώρος για τα ψάρια και καλές εξέδρες για τα κοράλλια.

Η σπηλιά εξαιρετική.

Τα συγχαρητήριά μου και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο εγινε!!

Μια παρατηρηση μονο...εισαι 100% σιγουρος οτι η Γοργονια σου δεν ειναι φωτοσυνθετικη ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...