Jump to content

To reefακι του Μπιλάκου


varvanitidis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου αρέσει σαφώς περισσότερο έτσι!!!

Με το φωτισμό τι έκανες???

Νομίζω ότι η chaetomorpha χρειάζεται στο ref σου!!!

Όσο αφορά το floter σου… είσαι σίγουρος ότι δεν θα πιάσει άλατα και ότι δεν θα σταματήσει η λειτουργία του?

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει σαφώς περισσότερο έτσι!!!

Με το φωτισμό τι έκανες???

Νομίζω ότι η chaetomorpha χρειάζεται στο ref σου!!!

Όσο αφορά το floter σου… είσαι σίγουρος ότι δεν θα πιάσει άλατα και ότι δεν θα σταματήσει η λειτουργία του?

Ο φωτισμός παραμένει στα 6400Κ με 140W. Έκανα μέτρηση με το καινούργιο μου φωτόμετρο και το φως στην επιφάνεια είναι στα 17000 lumen ενώστο πάτο είναι στα 3500 lumen. Οπότε παραμένει ως έχει.

Τά κινητά μέρη του φλοτέρ είναι εκτός νερού, ενώ συνεχής ροή μέσω του σωλήνα του εμποδίζει το σχηματισμό αλάτων.Εδώ και 2 εβδομάδες έχω λειτουργία χωρίς πρόβλημα...ο καιρός θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός παραμένει στα 6400Κ με 140W. Έκανα μέτρηση με το καινούργιο μου φωτόμετρο και το φως στην επιφάνεια είναι στα 17000 lumen ενώστο πάτο είναι στα 3500 lumen. Οπότε παραμένει ως έχει.

Το είχα αναφέρει ξανά ότι κακώς θεωρείς πως έχεις 140W. Δεν υποστηρίζω πως δεν είναι αρκετός ο φωτισμός που έχεις αυτό είναι άλλο θέμα. Ομως δεν πρέπει να θεωρείς πως έχεις 140W, αυτό είναι η αντιστοιχία με λαμπτήρα πυρακτώσεως που ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία.

Σύμφωνα με το σκεπτικό σου βάλε και πάνω στο ενυδρείο 4 τέτοιες λάμπες και θα έχεις 560watt !!!! δεν είναι έτσι όμως.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει ξανά ότι κακώς θεωρείς πως έχεις 140W. Δεν υποστηρίζω πως δεν είναι αρκετός ο φωτισμός που έχεις αυτό είναι άλλο θέμα. Ομως δεν πρέπει να θεωρείς πως έχεις 140W, αυτό είναι η αντιστοιχία με λαμπτήρα πυρακτώσεως που ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία.

Σύμφωνα με το σκεπτικό σου βάλε και πάνω στο ενυδρείο 4 τέτοιες λάμπες και θα έχεις 560watt !!!! δεν είναι έτσι όμως.

Για αυτόν ακριβώς το λόγο έκανα μετρήσεις με φωτόμετρο. Το να έχω 3500-4000 lumen στο πάτο είναι άψογο.

Αλλα και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι που μάλλον δεν έχεις καταλάβει. Η κατανάλωση μίας λάμπας σε Watt ηλεκτρικού ρέυματος δεν έχει καμία σχέση με τη φωτεινότητα μέσα στο ενυδρείο. Το μόνο που έχει σχέση είναι τα Watt φωτός που παράγει και αυτά ακόμα έμεσα. Για αυτό το λόγο καταργήθηκε η συνθήκη φωτισμού για τα ενυδρεία 1Watt ανά λίτρο. Η φωτεινότητα μετρέιται πλέον σε lux ή lummen. Ο τροπικός ήλιος έχει ένταση 100.000 lumen στην επιφάνεια της θάλασσας. Ευτυχώς τα περισότερα θαλάσσια πλάσματα που χρειάζονται φως απαιτούν μόνο 10.000 lumen. Το να έχω στην επιφάνεια 18000 lumen και στο πάτο 3500-4000 lumen είναι μια χαρά αφού μόνο άλγη θέλω να αναπτύξω και όχι κανένα σκληρο κοράλλι...

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτόν ακριβώς τον λόγο και εγώ σου είπα πως δεν εξετάζω αν είσαι εντάξει με τη ποσότητα φωτός στο ref. Αυτό που σου είπα και επιμένω είναι ότι είναι λάθος να λες ότι έχεις 140 watt ως ισχύ.

Πολύ σωστά αναφέρεις ότι μετράει η ένταση του φωτός, η οποία ανέκαθεν μετριέται σε lux (lx), 1lx= 1 lumen /m2. Ομως όπως ίσως γνωρίζεις το lumen είναι μονάδα μέτρησης η οποία μετράει ποσότητα-ένταση φωτός που αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι δηλαδή είναι προσαρμοσμένη μονάδα στην αντίληψη του ανθρώπινου ματιού στα διάφορα μήκη κύματος του φωτός. Γιαυτό το λόγο δε μας καλύπτει απόλυτα ως μονάδα μέτρησης για τα ενυδρεία.

Επίσης επειδή είναι δύσκολο να μετράμε με αδιάβροχα φωτόμετρα την ένταση του φωτός μέσα στο νερό έχει βρεθεί η αντιστοιχία με τα watt που καταναλώνουν λάμπες αλογόνου και όχι λάμπες πυρακτώσεως. Με λίγα λόγια μπορεί να είσαι εντάξει ή όχι, δεν είναι εκεί το θέμα, είναι λάθος να συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα που έχουν βγει για λόγους marketing ότι μια λάμπα 20w σε κατανάλωση ρεύματος βγάζει την ίδια "ποσότητα φωτός" με μία λάμπα 100watt. Εμείς στα ενυδρεία έτσι και αλλιώς χρησιμοποιούμε λάμπες αλογόνου μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο έτσι το ref σου.

Εύχομαι να λειτουργούν μόνιμα οι πατέντες σου, γιατί δεν σου κρύβω, ότι με ανησυχούν λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δυστυχώς τα συνημμένα δεν μπορώ να τα δω ..

από τη φωτογραφία φαίνεται ότι έχει γίνει καλή δουλειά :P ..

μ αρέσει το φλοτέρ σου :hysterical: .. πρόσεχε γιατί μόλις πιάσει αλάτι στις αρθρώσεις του .. δεν θα σταματάει τη ροή εκεί που θέλεις :rasp:

έχουμε την ιδία αντιπλημμυρική προστασία .. αχρείαστη να’ναι :rasp:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και πάλι

Ξέρω ότι έλειψα για αρκετό χρονικό διάστημα αλλά από την μία η καταστροφή που έπαθα και από την άλλη η δουλειά μου κόψαν για λίγο τη φόρά. Όμωσ επανήλθα! Και μάλλιστα με πολλά νέα.

Καταρχήν έκανα επιτέλους την πολυπόθητη αναβαθάμιση που ήθελα όσον αφορά την κυκλοφορία του νερού στο Reefακι μου. Έτσι λοιπόν οι 4 παλιοί κυκλοφορητές μου (2x2000lt/h, 2x650lt/h) που ήταν όλοι γραμικής ροής (laminar flow) αντικαταστήθηκαν από δύο ολοκαίνουργιους Tunze Turbelle nanostream 6025 που έχουν χαοτική ροή ταχύτητας 2500l/h. Η διαφορά είναι ορατή, εκτός απο το γεγονός ότι το ρεύμα του νερού έχει βελτιωθεί παντού (είναι ορατό στην επιφάνεια αλλα και στη κίνηση των φυτών και των πολύποδων) έχουν βελτιωθεί και οι παράμετροι του νερού. Για του λόγου του αληθές ορίστε οι μετρήσεις μου

14/6/07

Specific Gravity=1.025

pH=8.6

Alkalinity=1.7-2.8 meg/l

Ca=450 ppm

NH4=0.08mg/l

NO2-N<0.1mg/l

NO2<0.3mg/l

PO4=0.25mg/l!!! (επιτέλους έπεσαν!!!)

Βέβαια η βελτίωση των συνθηκών οφείλεται στην μείωση του αριθμού των ψαριών αλλά και στην λειτουργία του refugium!

Συγκκριμένα το Reefακι πλέον φιλοξενεί μόνο¨

2xAnemonefishes

1xFirefish

1xMandarine fish

Επειδή τα παραπάνω ψάρια δεν βόσκουν άλγη έχω γεμίσει όλα τα είδη τα οποία έχουν ξεπηδήσει μόνα τους από γυμνό βράχο!!!! Παραθέτω παρακάτω φώτο....

Αυτό όμως που είναι εκπληκτικό είναι το Refugium. Αν και μικρό με πολλές πατέντες λειτουργεί εδώ και 2 μήνες άψογα!!! Έχει γίνει πραγματικό δάσος από την ανάπτυξη της μακροάλγης (ναι ναι με εκείνη την τελείως ακατάλληλη λάμπα) και σφίζει από ζώη. Σας παραθέτω φώτο...

post-2601-1182184704_thumb.jpg

post-2601-1182184723_thumb.jpg

post-2601-1182184783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πού καλό το αποτέλεσμα!!!

Υπάρχει χώρος για ένα μικρό Tang, στο κυρίως ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ... ωραίο το αποτέλεσμα

Είδες διαφορά στο ενυδρείο απο την εγκατάσταση του refugium?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πού καλό το αποτέλεσμα!!!

Υπάρχει χώρος για ένα μικρό Tang, στο κυρίως ενυδρείο?

Οπωσδήποτε Νίκο. Μόλις έχω μία σταθερή συνεχή ανάπτυξη της μακροάλγησ σκέφτομαι να

προσθέσω ένα Yellow Tang που είναι και από τα αγαπημένα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ... ωραίο το αποτέλεσμα

Είδες διαφορά στο ενυδρείο απο την εγκατάσταση του refugium?

Ο κυρίως λόγος που κατασκευάστηκε το Refugium ήταν για να αυξηθεί το βιολογικό φιλτράρισμα του Reef και να υπάρχει κάποιος χώρος για να αναπτυχθεί μακροάλγη (αφού τα Tang που είχα άφηναν μόνο γυμνό βράχο).Πράγματι με μικρή βοήθεια αντιφώσφορου τα Φωσφορικά έπεσαν σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Βέβαια είχα το wipe out οπότε η μακροάλγη αναπτυχθηκε παντού αλλά μελλοντικά σκέφτομαι να προσθέσω πάλι tang οπότε...

Επίσης στόχος ήταν η δημιουργία έστω και ενός μικρού DSB. Το οποίο επίσης δέιχνει ότι δουλεύει αφού τα επίπεδα όλων των βλαβερών ουσιών έχουν πέσει. Να σημειώσω εδώ ότι ευτό παλίότερα ήταν εφικτό μόνο μέσω συνεχών αλλαγών νερού. Βέβαια υπάρχουν και άλλα γνωστά οφέλη όπως η αύξηση του συνολικού όγκου νερού και η απομάκρυσνη μηχανημάτων από το κυρίως ενυδρείο.

Να τονισω ότι πλέον η φιλτρανση του Reef μου είναι απολύτως βιολογική. Ακόμη και στο εξωτερικό φίλτρο που είχα, μετά από τις παροτρύνσεις του Calfo και τις δικές σας συμβουλες, έχω βγάλει σφουγγάρια υαλοβαμαβακα κτλ και το έχω γεμίσει με μακαρόνι...Απλά η εισαγωγή έχει ένα προφίλτρο το οποίο πλένεται τακτικά.

Καλή λύση είναι το refugium για την μείωση του θορύβου μια και το RED SEA κρεμαστό σκίμμερ μου έκανε υπερβολικό θόρυβο στην max λειτουργία του. Τώρα και full λειτουργεί αλλά και δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα μέσα στο ντουλάπι που είναι.

Τέλος κατάφερα να απομακρύνω από το κυρίως ενυδρείο την Contylactis Gigantea και έτσι να έχω μία ανεμώνη στο κυρίως και μία σρο Refugium.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυρίως λόγος που κατασκευάστηκε το Refugium ήταν για να αυξηθεί το βιολογικό φιλτράρισμα του Reef

Με την εγκατάσταση ref στοχεύουμε στην μείωση Nο3 και Ρο4. Νομίζω δεν είναι ορθός ο όρος βιολογικό φιλτράρισμακαι
να υπάρχει κάποιος χώρος για να αναπτυχθεί μακροάλγη (αφού τα Tang που είχα άφηναν μόνο γυμνό βράχο).Πράγματι με μικρή βοήθεια αντιφώσφορου τα Φωσφορικά έπεσαν σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Βέβαια είχα το wipe out οπότε η μακροάλγη αναπτυχθηκε παντού
Η λύση είναι μία Chaeto
αλλά μελλοντικά σκέφτομαι να προσθέσω πάλι tang οπότε...

Επίσης στόχος ήταν η δημιουργία έστω και ενός μικρού DSB. Το οποίο επίσης δέιχνει ότι δουλεύει αφού τα επίπεδα όλων των βλαβερών ουσιών

No3
έχουν πέσει. Να σημειώσω εδώ ότι ευτό παλίότερα ήταν εφικτό μόνο μέσω συνεχών αλλαγών νερού. Βέβαια υπάρχουν και άλλα γνωστά οφέλη όπως η αύξηση του συνολικού όγκου νερού και η απομάκρυσνη μηχανημάτων
Για την απομάκρυνση μηχανημάτων από τιο κυρίως ενυδρείο χρησιμοποιούμε το sump και όχι το ref
από το κυρίως ενυδρείο.

Να τονισω ότι πλέον η φιλτρανση του Reef μου είναι απολύτως βιολογική.

Τι ενοείς? Δεν έχεις ανθρακα? δεν έχεις αντιφωσφορο?
Ακόμη και στο εξωτερικό φίλτρο που είχα, μετά από τις παροτρύνσεις του Calfo και τις δικές σας συμβουλες, έχω βγάλει σφουγγάρια υαλοβαμαβακα κτλ και το έχω γεμίσει με μακαρόνι...Απλά η εισαγωγή έχει ένα προφίλτρο το οποίο πλένεται τακτικά.

Καλή λύση είναι το refugium για την μείωση του θορύβου μια και το RED SEA κρεμαστό σκίμμερ μου έκανε υπερβολικό θόρυβο στην max λειτουργία του. Τώρα και full λειτουργεί αλλά και δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα μέσα στο ντουλάπι που είναι.

Τέλος κατάφερα να απομακρύνω από το κυρίως ενυδρείο την Contylactis Gigantea και έτσι να έχω μία ανεμώνη στο κυρίως και μία σρο Refugium.

Link to comment
Share on other sites

14/6/07

Specific Gravity=1.025

pH=8.6

Alkalinity=1.7-2.8 meg/l

Ca=450 ppm

NH4=0.08mg/l

NO2-N<0.1mg/l

NO2<0.3mg/l

PO4=0.25mg/l!!! (επιτέλους έπεσαν!!!)

Οι τιμες σου σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα καλες. Με λαμπρη εξαιρεση τα φωσφωρικα(υπαρχει βελτιωση μεν αλλα πρεπει και αλλο) και την αλκαλικοτητα σου. Εαν εγραψες σωστα τις τιμες η αλκαλικοτητα σου ειναι πολυ χαμηλα. Κατι που επειρεαζει πολυ τα κοραλλακια σου...

1,7 meg/l = 4,76ΚΗ

2.8 meg/l = 7,84ΚΗ

Εαν εχεις τετοιες αλλαγες τακτικα τα ζωντανα σου θα στεσσαρονται αρκετα θα ελεγα, με αποτελεσμα να μην μπορουν να σου δωσουν αυτο που μπορουν. Σαν απολυτο μινιμουμ, και μαλιστα συναγερμου ειναι το 6,5ΚΗ. Με κατι σωστο απο το 8 και πανω κανονικα. :)

Οι λαμπες σου εκατσαν καλα, γιατι εχεις μονο αλγη. Μαλιστα πολυς κοσμος στο μακρινο...USA το κανει! :thumbdown: Οποτε ειχες μειωμενο ρισκο αλλα παντα μεχρι να βρεις την καταλληλη λαμπα ειναι ενα θεμα, διοτι δεν κανουν ολες. Οποτε κερδισμενος βγηκες.

Θα χαρουμε να μεταφερεις την εμπειρια μου αποκτας και σε αλλα θεματα. Θα χαρουμε με την συμμετοχη σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τις τιμές καλές.

Συμφωνώ ότι οι διακυμάνσεις της alk είναι επικίνδυνες, αλλά δεν βλέπω το λόγο να αγχωθεί για να την ανεβάσει πάνω από το 8, τη στιγμή μάλιστα που το Ca είναι στο 450ppm και το ΡΗ 8,6(!).

Θα πρότεινα μια σταθερότητα στο 7,5 ή έστω κοντά στο 8.

Τέλος, έχω την εντύπωση πως ο Calfo, πουθενά δεν μας παρότρυνε να διατηρούμε εξωτερική βιολογική επεξεργασία με μακαρόνι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και τις παρατηρήσεις σας.

Ίσως να μην έγινα αρκετά σαφής σ’αυτά που ανέφερα γι΄αυτό θα προσπαθήσω να δώσω μερικές εξηγήσεις.

Καταρχήν στον Miritzaki N.

Αναφέρω τους κυριότερους λόγους για τους οποίους εγώ κατασκεύασα το Refugium μου και όχι για ποιους λόγους κατασκευάζονται!

Νομίζω ότι βιολογική φίλτρανση είναι κάθε είδους φίλτρανση που γίνεται μέσω ζωντανών οργανισμών και αυτό ακριβώς γίνεται στο Refugium μου. Μακροάλγη απορροφά NO3 και PO4 για να μεγαλώσει και το DSB ολοκληρώνει το κύκλο του αζώτου παράγοντας αέριο Ν2.

Ο πολύ μικρός χώρος δεν μου επιτρέπει την δημιουργία Sump οπότε για μένα ήταν η κατάλληλη λύση για την απομάκρυνση του skimmer.

Δικό μου λάθος όταν αναφέρω ότι έχω μόνο βιολογική φίλτρανση και βέβαια χρησιμοποιώ αντιφώσφωρο και άνθρακα απλά ήθελα να τονίσω το γεγονός ότι κατήργησα το μηχανικό φιλτραρισμα.

Για τον Discos

Πράγματι ο αγώνας κατά των PO4 συνεχίζεται!

Η αλκαλικότητα μου δεν έχει τέτοιες διακυμάνσεις. Απλά χρησιμοποίησα ένα τεστ της RED SEA και το χρώμα που πήρα σαν αποτέλεσμα έδινε αυτές τις τιμές. ¨Έχεις δίκιο ότι δεν είναι ακριβές γι’αυτό επανέλαβα το τεστ με άλλο κιτ σήμερα και μέτρησα 8,0ΚΗ

Όσον αφορά τις λάμπες έτσι και αλλιώς ο στόχος μου ήταν η ανάπτυξη της μακροάλγης. Πράγματι λοιπόν μου «έκατσαν» καλά αλλά κι εγώ δεν το άφησα τελείως στη τύχη αφού και το χρώμα πρόσεξα (9500Κ) και την ένταση (β.λ. παλότερες αναφορές.

Και για τον Ψάλτη Ν.

Ευτυχώς δεν πρόκειται για διακύμάνσης της αλκαλικότητας αλλά απλά για ακατάλληλο κιτ μέτρησης της :thumbdown:

Έχεις δίκιο ο Calfo δεν είπε να γεμίσουμε τα μηχανικά φίλτρα με μακαρόνι αλλά σε ερώτηση που του έκανα είπε ότι σφουγγάρια υαλοβάμβακας κ.α. κρατούν οργανική ύλη που σαπίζει πάνω τους και επιβαρύνει την βιολογία του συστήματος…Το γέμισμα με μακαρόνι έγινε με παρότρυνση από εδώ από το forum.

Αυτά προς το παρόν, υπόσχομαι να σας ενημερώνω για όλες τις εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω κάποιες φωτογραφίες που δείχνουν από κοντά την ζωή που έχει αναπτυχθεί

στο mini refugium μου. Αρχικά έχω μία κοντινή φώτο από ένα ευτυχισμένο κοπίποδο (ευτυχισμένο γιατι δεν υπάρχουν θηρευτές τριγύρο). Μετά θέλοντας να εξετάσω την ζωή μέσα στην άμμο πήρα ένα (μόνο ένα!) πολύ μικρό δείγμα (αυτή η πρέζα άμμου στην αντικειμενοφόρο πλάκα) και την εξέτασα σε με 30 φορές μεγέθυνση. Κατάγερα να βγάλω μία μόνο καθαρή φωτό. Η μαύρη παχύτερη γραμμή στο κέντρο είναι ένα σκουληκάκι το οποίο ήταν σε συνεχή κίνηση! Φανταστείτε τι θα έβλεπα με μεγαλύτερη ανάλυση...

Ορίστε λοιπόν μακροσκοπικά:

post-2601-1183102816_thumb.jpg

post-2601-1183102895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ενδιαφέρουσες οι μεγενθύσεις!

Ψάξε...θα βρεις και άλλα ζωάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας σε όλους

Θέλω την βοήθεια για το ακόλουθο θέμα. Έχω το παρακάτω ψαράκι και θέλω να του πάρω έναν σύντροφο. Δεν γνωρίζω όμως αν είναι αρσενικό ή θυλικό. Υπάρχει κανένας τρόπος να ξεχωρίζω τα firefish?

Δείτε τις φωτό και πείτε μου

post-2601-1184606228_thumb.jpg

post-2601-1184606243_thumb.jpg

post-2601-1184606259_thumb.jpg

post-2601-1184606282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος διάκρισης φύλλου, είναι με ανάλυση DNA.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...