panos_d7

Τι Να Βαλω Σε 45L Με Γαριδεσ;

34 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Ζουλιαρη.Εγω τα βρηκα πρωτος. :bigemo_harabe_net-74:

ναι αλλα μου αρεσαν και εμενα αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα ουτε τετοια ουτε emperor tetra!

ναι αλλα μου αρεσαν και εμενα αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα ουτε τετοια ουτε emperor tetra!

βρηκααααα στην γειτονια μου! :D :D πρωτος θα παω εγω και μετα εσεις :P :P :P

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27

ΠΟΙΑ ΕΙΝΙΑ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΣΟΥ!!!!αυτα κολλανε αρρωστια απο νεον τετρα?neon tetra disease

αυτα κολλανε αρρωστια απο νεον τετρα?neon tetra disease

Εσυκαι πιρανχας να βαλεις μπορει να κολησουν απο τα νεον σου. :hysterical: :hysterical: :hysterical:

θα σας πω αυριο μεσω πμ...περιμενετε να παω πρωτα και να δω σε τι τιμη τα εχουν διοτι τελευταια στιγμη τα ειδα και ειχα αγορασει ηδη ψαρια!

Kouvou: οσον αφορα αυτην την αρρωστια δεν την ειχα ποτε οσα τετρα κι αν ειχα...οποτε καλο θα ηταν να ειναι "καθαρο" το ενυδρειο σου απο αρρωστιες διοτι δεν ξερω αν ειναι ευαισθητα που σιγουρα οταν τα παρεις θα εχουν στρεσσαριστει λιγο...παντως για πληροφοριες εδω http://www.seriously...brycon-palmeri/ κι αν ειδα καλα εχει πολλα αρσενικα και γι'αυτο θελω να παω πρωτος....

εγινε γιαννακι ενημερωσε με οταν μαθεις!αλλα ασε και κανενα θυληκο και για εμας!

μπορει αυτα που ειδα να μοιαζουν κι με αυτα http://www.seriously...aichthys-kerri/ ή http://www.seriously...rycon-lacortei/ αλλα θα σας πω αυριο που θα παω πρωι

καλημερα σας....πηγα τελικα και ηταν τα emperor tetra αλλα δυστυχως ηταν πιο λιγα καπου στα 10 και ενα καπως ετοιμοθανατο μου φανηκε.....ειχε 3 θυληκα μεσα και πηρα το ενα και απο τιμη 2,5 ευρω...αν πατε να αγορασετε προσοχη να μην παρετε εκεινο το περιεργο ενω τα αλλα ηταν πολυ ζωηρα...τα λεμε αργοτερα!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από isildur_13
      ...Ενα απλο περασμα απο Νοτιο Αμερικη δε με επεισε...και αποφασισα την επιστροφη στην Αφρικη μετα απο ενα χρονο...! Τωρα πλεον οχι Μαλαουι ξανα..αλλα θα δοκιμασω Ταγκανικα...
      Λοιπον το ενυδρειο ειναι 270 λιτρα...90 επι 50 επι 60 υψος...ακουω τις προτασεις σας αγαπητοι...
      Προτιμω tropheus....ξερω οτι ειμαι στο οριο...
    • Από kalliroi
      Σήμερα καθάρισα το 25λιτρο ενυδρείο από τα άλατα. Ήταν χάλια, αλλά με λίγο ξύδι, νερό και ένα σφουγγαράκι, έλαμψε!

Και τώρα που το άλλο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα έχει πάρει το δρόμο του, σκέφτομαι πως θα μπορούσα να αξιοποιήσω το μικρό.
      Αρχικά σκέφτηκα να το βάλω στην άκρη και να το έχω για ώρα ανάγκης. Έχω όμως δύο μικρά πλαστικά ενυδρειάκια (αυτά με το χερούλι στο καπάκι) τα οποία μόνο σε ώρα ανάγκης θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω. Ήδη σιγά σιγά έχω αρχίσει να αγοράζω πράγματα για ώρα ανάγκης, ή για να τα έχω εις διπλούν ώστε να μην τρέχω.
      Μέχρι στιγμής γνωρίζω ότι σε αυτά τα λίτρα θα μπορούσα να έχω έναν μονομάχο ή γαρίδες. Στην αρχή τις γαρίδες τις φοβόμουν (αλήθεια, δαγκώνουν; ) αλλά αφού διάβασα έναν οδηγό της sera μου φάνηκαν ενδιαφέροντα πλασματάκια και μάλιστα μερικά είδη μου άρεσαν! Οι μονομάχοι, από την άλλη, μου άρεσαν πάρα πολύ, είναι πολύ όμορφα ψαράκια!
      Αν έπρεπε να διαλέξω νομίζω πως θα προτιμούσα έναν μονομάχο. Εκτός από αυτά τα δύο είδη, υπάρχει κάτι άλλο για ένα 25λιτρο ενυδρείο;
    • Από dimitris_s
      Καλησπέρα φίλοι και φίλες! Πρώτη φορά ποστάρω στο φόρουμ καθώς και πρώτη φορά ασχολούμαι με ενυδρεία! Η ιστορία μου εν ολίγοις! Ενας φίλος είχε ένα RIO 125 με εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2213 το οποίο το είχε μεν σε λειτουργία, χωρίς περιποίηση και με έναν γλύφτη μέσα που επιβίωσε! Τα υπόλοιπα ψαράκια απεβίωσαν καθώς ο χώρος που ήταν το ενυδρείο ήταν πολύ ζεστος! Έριχνε που και που τροφή) σ'αυτό. Καθάρισα το φίλτρο ( το οποίο ήταν συνεχεια σε λειτουργία) με νερο του ενυδρείου, πέταξα όμως την αμμο της θάλασσας που είχε, ξέβγαλα καλά τις πέτρες που το διακοσμούσαν και πρόσθεσα ψιλό χαλίκι στον πατο. Επίσης έβαλα έναν κουβα νερό απο το παλιό ενυδρείο, τον γλύφτη και συμπλήρωσα το υπόλοιπο με αντιχλώριο όπως τις οδηγίες καθώς και βακτήρια έτοιμα! Έχει 2 μέρες που το έχω σε λειτουργία. Ρίχνω καθε πρωί μισό περίπου κουταλάκι τροφή (σαν χαρτι). Έχω σκοπό να φυτέψω ανουμπιες ή μικροσόρουμ που δεν απαιτουν ιδιαίτερη φροντίδα και υπόστρωμα! Τον γλύφτη τον έχω μέσα γιατί δεν είχα που να τον δώσω. Χθες έκανα μέτρηση αμμωνίας 0,35μγ/λ με υγρό τεστ HAQUOSS. Επίσης, επειδη ο πετσοπας μου πουλησε τεστ NO3 της SERA (λόγω της αρχαριοσύνης μου το αγόρασα) ήταν 0. Δεν έχω αγοράσει ακόμη υγρό τεστ για νιτρώδη. Λόγω του γύφτη έκανα αλλαγή 20 λίτρα απο τα 110 περίπου που έχει καθαρά το ενυδρείο. Πως να πορευτώ για το στρώσιμό του ενυδρείου με τον γύφτη? Να συνεχίζω να βάζω αυτα τα υγρά βακτήρια η δεν χρειάζονται λόγω του "έτοιμου" φίλτρου? Να κάνω αλλαγές νερού αν βλέπω ότι η αμμωνία δεν υποχωρεί? Επίσης σας παραθέτω και μια φωτο του ενυδρείου! Κάθε παρατήρηση-συμβουλή δεκτή!
      [/img]"]http://img][/img]
    • Από thanashs
      Παίδες αλλαγή σχεδίων.....το ενυδρείο θα γίνει ξύλινο με μικρές αλλαγες στα μέτρα....το μήκος 9α είν 2.50 πλατος-ύψος 1 μετρό....συνολικά λίτρα 2500......ακου γνώμες