Jump to content

Γεια σας!!!


Kornelia

Recommended Posts

Χαίρομαι που σας βρίσκω και Χρόνια Πολλά σε όλους! :)

Έχω λίγους μήνες τώρα ένα ενυδρείο 54 λίτρα με κατοίκους, 1 common, 1 comet tail-sarasa & 1 oranda calico, όλα τους υγειή, ζωντανά, λαίμαργα κι αξιαγάπητα!

Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, αρκετά θα έλεγα, οι αλλαγές νερού 30% εβομαδιαία, μετρήσεις μηδενικές αφού μετά από ένα μήνα στρωσίματος έβαλα ψαράκια και λειτουργουν δύο φίλτρα (το ενσωματωμένο και ένα μικρότερο σε χαμηλή ροή). Κάποια στιγμή θα ανεβάσω fotos.

Σε λίγο καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα μεγαλύτερο 125 λ. μάλλον. Σκέφτομαι να βάλω αντί για χαλίκι που έχω τώρα, χαλαζιακή άμμο. Τι μου προτείνετε, γιατί οι απόψεις διίστανται.

Ευχαριστώ πολύ προς το παρόν!

Καλή Νέα Χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

. Σκέφτομαι να βάλω αντί για χαλίκι που έχω τώρα, χαλαζιακή άμμο. Τι μου προτείνετε, γιατί οι απόψεις διίστανται.

καλη χρονια,και καλως ηρθες

αμμο μην βαλεις γιατι δεν μπορει να δημιουργηθει σωστη βιολογια,για το λογο οτι δεν αναπνεει....αν βαλεις ομως παρολο αυτα,πρεπει να εχεις ενα παραπολυ καλο φιλτρο,γιατι εκει και μονο εκει θα εχεις βιολογια και οχι και στο υποστρωμα σου......

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια,και καλως ηρθες

αμμο μην βαλεις γιατι δεν μπορει να δημιουργηθει σωστη βιολογια,για το λογο οτι δεν αναπνεει....αν βαλεις ομως παρολο αυτα,πρεπει να εχεις ενα παραπολυ καλο φιλτρο,γιατι εκει και μονο εκει θα εχεις βιολογια και οχι και στο υποστρωμα σου......

Ευχαριστώ. Πρέπει κάτι να προσέξω και στο χαλίκι; π.χ. μέγεθος, χρώμα, τι να ζητήσω τέλως πάντων

και πόσα κιλά να πάρω για 125 λ

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξες ένα πόλη πονεμένο θέμα με την γαλαζιακη άμμο.

Θα μπορούσαμε να μιλάμε ώρες και να μην βγαίνει ουσιαστικό συμπέρασμα.

Υπάρχουν η υποστηρικτές του χαλικιού και η υποστηρικτές της γαλαζιακής άμμου.

Και στης δυο περιπτώσεις μπορούμε να έχουμε τέλια ανάπτυξη των φυτών.

Είχα χαλαζιακή άμμο με σταθερό στρογγυλεμένο κόκκο μεταξύ 0,2 -04 mm.

Υπόστρωμα δεν υπήρχε καθόλου λίπασμα η ταμπλέτες βυθού καθόλου. Παρόλο αυτά τα φυτά έχαιραν άκρας υγειά. Αυτήν την στιγμή έχω χαλικάκι 1-3 mm και υπόστρωμα και τα φυτά μου χαίρουν άκρας υγείας. Και στην δυο περιπτώσεις είχα σωστή ανάπτυξη των φυτών.

αμμο μην βαλεις γιατι δεν μπορει να δημιουργηθει σωστη βιολογια,για το λογο οτι δεν αναπνεει....αν βαλεις ομως παρολο αυτα,πρεπει να εχεις ενα παραπολυ καλο φιλτρο,γιατι εκει και μονο εκει θα εχεις βιολογια και οχι και στο υποστρωμα σου......

Σωστό αυτό που σου αναφέρει ο klaz εάν Βάλης γαλαζιακή άμμο θα χρειαστείς πολλή καλό φιλτράρισμα του ενυδρείου σου. Θα διαφωνήσω όμως ότι δεν υπάρχει σωστή βιολογία. Απλός υπάρχει άλλου είδους βιολογίας που είναι πιο αρεστή στα φυτά.

Πιο συγκεκριμένα στην άμμο επειδή λίπη το οξυγόνο αναπτύσσονται τα αναερόβια βακτηρίδια. Αυτά δεν πολλή καθαρίζουν το νερό, αλλά προσφέρουν θρεπτικά συστατικά στης ρίζες των φυτών. Ενώ στο χαλίκι αναπτύσσονται τα αερόβια βακτηρίδια που καθαρίζουν το νερό αλλά δεν προσφέρουν και πολλά στα φυτά.

Για αυτόν των λόγο στην άμμο θέλουμε καλό φίλτρο αλλά δεν χρειαζόμαστε υπόστρωμα και ταμπλέτες. Ενώ στο χαλίκι ένα μέρος του φιλτραρίσματος γίνετε εκεί για αυτό δεν χρειαζόμαστε πολλή γερο φίλτρο αλλά υπόστρωμα για να δόση τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά στα φυτά.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η γαλαζιακή άμμος να έχει σταθερό κόκκο χωρείς σκόνες και βρομιές. Και όχι κάτω του 0,2mm

Kalos orises sto forum kai oso afora to xaliki na einai mi xalaziako kai psilo>5mm.

Και εδώ θα διαφωνήσω γιατί όχι γαλαζιακό χαλίκι και γιατί όχι κάτω από 5mm

Εγώ που έχω χαλίκι maximum 3mm δεν έχω προβλήματα!

Τέλος μην με παρεξηγείτε που διαφωνώ και με στιγματίζεται σαν τον κακό του φόρουμ. Αλλά πιστεύω γενικά όταν λέμε την γνώμη μας πρέπει να την αιτιολογούμαι και με κάποια επιχειρήματα.

Και πάλη ζητώ συγγνώμη εάν νομίζεται ότι τα λεγόμενα μου είναι ένα είδους επίθεσης.

Είμαι διαθέσιμος να μιλήσουμε το θέμα πιο αναλυτικά γιατί έχω και ψιλό τρέλα με των βυθό και την χημεία του.

:)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξες ένα πόλη πονεμένο θέμα με την γαλαζιακη άμμο.

Θα μπορούσαμε να μιλάμε ώρες και να μην βγαίνει ουσιαστικό συμπέρασμα.

Υπάρχουν η υποστηρικτές του χαλικιού και η υποστηρικτές της γαλαζιακής άμμου.

Και στης δυο περιπτώσεις μπορούμε να έχουμε τέλια ανάπτυξη των φυτών.

Είχα χαλαζιακή άμμο με σταθερό στρογγυλεμένο κόκκο μεταξύ 0,2 -04 mm.

Υπόστρωμα δεν υπήρχε καθόλου λίπασμα η ταμπλέτες βυθού καθόλου. Παρόλο αυτά τα φυτά έχαιραν άκρας υγειά. Αυτήν την στιγμή έχω χαλικάκι 1-3 mm και υπόστρωμα και τα φυτά μου χαίρουν άκρας υγείας. Και στην δυο περιπτώσεις είχα σωστή ανάπτυξη των φυτών.

Σωστό αυτό που σου αναφέρει ο klaz εάν Βάλης γαλαζιακή άμμο θα χρειαστείς πολλή καλό φιλτράρισμα του ενυδρείου σου. Θα διαφωνήσω όμως ότι δεν υπάρχει σωστή βιολογία. Απλός υπάρχει άλλου είδους βιολογίας που είναι πιο αρεστή στα φυτά.

Πιο συγκεκριμένα στην άμμο επειδή λίπη το οξυγόνο αναπτύσσονται τα αναερόβια βακτηρίδια. Αυτά δεν πολλή καθαρίζουν το νερό, αλλά προσφέρουν θρεπτικά συστατικά στης ρίζες των φυτών. Ενώ στο χαλίκι αναπτύσσονται τα αερόβια βακτηρίδια που καθαρίζουν το νερό αλλά δεν προσφέρουν και πολλά στα φυτά.

Για αυτόν των λόγο στην άμμο θέλουμε καλό φίλτρο αλλά δεν χρειαζόμαστε υπόστρωμα και ταμπλέτες. Ενώ στο χαλίκι ένα μέρος του φιλτραρίσματος γίνετε εκεί για αυτό δεν χρειαζόμαστε πολλή γερο φίλτρο αλλά υπόστρωμα για να δόση τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά στα φυτά.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η γαλαζιακή άμμος να έχει σταθερό κόκκο χωρείς σκόνες και βρομιές. Και όχι κάτω του 0,2mm

Και εδώ θα διαφωνήσω γιατί όχι γαλαζιακό χαλίκι και γιατί όχι κάτω από 5mm

Εγώ που έχω χαλίκι maximum 3mm δεν έχω προβλήματα!

Τέλος μην με παρεξηγείτε που διαφωνώ και με στιγματίζεται σαν τον κακό του φόρουμ. Αλλά πιστεύω γενικά όταν λέμε την γνώμη μας πρέπει να την αιτιολογούμαι και με κάποια επιχειρήματα.

Και πάλη ζητώ συγγνώμη εάν νομίζεται ότι τα λεγόμενα μου είναι ένα είδους επίθεσης.

Είμαι διαθέσιμος να μιλήσουμε το θέμα πιο αναλυτικά γιατί έχω και ψιλό τρέλα με των βυθό και την χημεία του.

:)

Giati os gnosto ta xrusopsara oli ti mera psaxnontas gia trofi,bazun sto stoma tous to xaliki kai sti sunexeia to xanaftunoun,.an loipon eina<O,5cm de nomizeis oti turaniountai;

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις χαλίκι, εκτός και αν η αισθητική σου χρήζει αναγκαία την παρουσία άμμου. Να ξερεις πως η δεύτερη επιλογή (άμμος) απαιτεί περισσότερη φροντίδα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ stratos + Χρήστος για τις απαντήσεις :)

Χρήστος μου τα εξήγησες πολύ αναλυτικά και κατάλαβα τι συμβαίναι μάλλον και με τα φυτά μου, που κιτρινίζουν και έχουν τρυπούλες και καφέ στίγματα. Ένας φίλος γνώστης με πολλά ενυδρεία είπε έλλειψη σιδήρου.

Τώρα για τα αναερόβια βακτήρια. Εγώ καθαρίζω τo βυθό με σκουπάκι βυθού σχεδόν σε κάθε αλλαγή νερού

και ανακατεύω συγχρόνως και το χαλίκι λιγάκι, γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Αν το κάνω και με τη χαλαζιακή άμμο θα προστατεύω από αναερόβια;

Ναι stratos, έχεις δίκιο για τα χρυσοψαράκια. Όλη την ώρα μαζεύουν και φτύνουν χαλίκι! Αλλά γιατί όχι χαλαζιακό;

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις χαλίκι, εκτός και αν η αισθητική σου χρήζει αναγκαία την παρουσία άμμου. Να ξερεις πως η δεύτερη επιλογή (άμμος) απαιτεί περισσότερη φροντίδα..

Ναι φίλε deva, η αισθητική μου επιλέγει άμμο, χωρίς το αναγκαίο της παρουσίας της όμως, εάν δημιουργεί "προβλήματα" στα ψαράκια ή στο περιβάλλον τους.

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

1. Ψάρια που έχουν συνήθεια να σκάβουν στο βυθό προτιμούν την άμμο ή το ψιλό χαλίκι. Αυτό είναι ένα δεδομένο από την φύση.

2. Εξάλλου η γαλαζιακή άμμος είναι στρόγγυλη και δεν έχει αιχμές που να τραυματίζουν το ψάρι.

3. Εάν μπορεί το χρυσόψαρο να σηκώσει το μεγάλο χαλίκι για τη να μην μπορεί να σηκώσει και λίγη άμμο. Δεν κατάλαβα γιατί τυραννιέται με την άμμο.

Δεν θα συνιστούσα γαλαζιακη άμμο σε τελείως αρχάριο γιατί όντως θέλει μεγαλύτερη φροντίδα. Εάν κάποιος νομίζει έχει της απαραίτητες γνώσης μπορεί κάλλιστα να την Βάλη στο ενυδρείο του.

Προσοχή στην σκούπα βυθού. Επειδή η άμμος είναι σε σχέση με το χαλίκι πιο ελαφριά εννοείται σηκώνετε από τον βυθό πιο εύκολα. Να μην την αναταράζουμε την άμμο πάνω από 1-2 εκατοστά βάθος γιατί υπάρχει κίνδυνος να χαλάσουμε την αναερόβια κουλτούρα..

Και ο φίλος μας ο ganas στην παρουσίαση του ενυδρείου του βλέπω έχει άμμο και τα φυτά του χαίρουν άκρας υγείας.

Άμα τελικά αποφασίσεις να Βάλης άμμο, μην τρομάξεις όταν με τα από κάποιο χρονικό διάστημα μαυρίσει στο κάτω μέρος της. Αυτό είναι τελείως φυσιολογικό.

Για να καταλάβεις καλλίτερα δες την παρακάτω εικόνα. Φαίνεται καθαρά η οξυγονωμένοι περιοχή και η περιοχή που δεν οξυγονώνετε, όπου τα αναερόβια βακτηρίδια δημιουργούν τα θρεπτικά συστατικά. Επίσης φαίνεται πώς η ρίζα ενός φυτού απορροφά τα θρεπτικά συστατικά.

post-2663-1167583140_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνιστούσα γαλαζιακη άμμο σε τελείως αρχάριο γιατί όντως θέλει μεγαλύτερη φροντίδα.

Χρήστο λες για φροντίδα κι εσύ και ο deva (Να ξερεις πως η δεύτερη επιλογή (άμμος) απαιτεί περισσότερη φροντίδα..) αν δε σας κάνει κόπο, τι ακριβώς εννοείτε;

Με το σκουπάκι δεν υπερβαίνω το 1,5 εκ.

Και πάλι ευχαριστώ.

Και Καλή Χρονιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Kornelia Χρόνια πολλά και ευτυχισμένο το 2007.

Η πλήρες απάντησή μου ξεκινώντας από την ερώτηση "Ποιά πρέπει να είναι η φύση του υποστρώματος" είναι η εξής:

Το υπόστρωμα θα πρέπει είναι ικανό να χορηγεί στα φυτά τα αναγκαία μεταλλικά στοιχεία για την ανάπτυξή τους.

Στη Γαλλία, πλήθος ενυδρειόφιλων χρησιμοποιούν ένα υπόστρωμα που αποτελείται αποκλειστικά από "χαλαζίτη"(quartzite) πλυμένο με πολύ νερό. Αυτό το υπόστρωμα περιλαμβάνει πλήθος μειονεκτήματα, κι ανάμεσα στα άλλα:

_Ο χαλαζίτης έχει κοφτερές άκρες που έχουν την τάση να βλάπτουν τις ρίζες των φυτών κατά την αγκίστρωσή τους και κατά τη διάρκεια της ανάπτυξής τους.

_Το πάρα πολύ φωτεινό χρώμα αυτού του υλικού έρχεται σε αντίθεση με την υπόλοιπη διακόσμηση και τρομάζει τα ψάρια.

_Σιγά σιγά οι κόκκοι του χαλαζία διαπλέκονται μεταξύ τους. Ετσι, η κυκλοφορία του νερού μέσα στο υπόστρωμα και τα ιχνοστοιχεία δεν φτάνουν πια ως τις ρίζες.

Αν Επιθυμείς να χρησιμοποιήσεις ένα αδρανές υλικό, διάλεξε καλύτερα ένα αμμοχάλικο με χαλική διάμετρο κόκκων 2-4mm. Τα μικρά χαλίκια που αποτελούν αυτό το υπόστρωμα είναι τέλεια γυαλισμένα. Το χρώμα τους, πιο σκούρο, ταιριάζει καλύτερα στο ενυδρείο. Τελικά, η κυκλοφορία του νερού παραμένει συνεχώς σωστή μέσα σ'αυτό το υπόστρωμα._

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε περισσότεροι φροντίδα μην σε φοβίζει ιδιαίτερα. Απλός ο αρχάριος που δεν γνωρίζει τη συμβαίνει στο ενυδρείο του έχει (όπως διαβάζω και στο φόρουμ)

την τάση να κάνει βεβιασμένες κινήσεις χωρίς να συμβουλεύετε κάποιους που γνωρίζουν ή πολλές φορές δεν αποδέχεται της συμβουλές. π.χ. σε ρωτάει κάποιος να βάλλω ένα σκαλαρι σε 40 λίτρα νερού; Του εξηγείς τον λόγο γιατί δεν κάνει. Την επόμενη μέρα πάει λιπών και αγοράζει ένα.

Τέλος πάντων ξεφύγαμε λίγο.

Όταν μιλάμε για γαλαζιακη άμμο μιλάμε για γυαλισμένη στρογγυλεμένοι με ομοιόμορφο κόκκο. Σου παραθέτω παρακάτω δυο Φώτο από απλή άμμο και από γαλαζιακη άμμο με σταθερό κόκκο. Φαίνεται καθαρά το σφαιρικό σχήμα της σε σύγκριση με απλή άμμο

Δεν γνωρίζω τη γαλαζιακη άμμο χρησιμοποιούν η φίλοι μα ς η γάλλοι. Αλλά πρώτη φορά ακούω γαλαζιακη άμμο με αιχμηρές άκρες.

Εξάλλου σε ανέφερα από την αρχή είναι ένα πολύ πονεμένο θέμα…

Όσο αφορά το χρώμα της άμμου που είναι λευκό στο ενυδρείο χάνετε η λευκότητα του άμα τοποθετήσουμε μια ρίζα για να καφετζή λίγο το νερό. Το εάν αισθάνονται τα ψάρια άνετα η όχι αυτό σου το λέω από εμπειρία και από ανάγνωση άλλον άρθρον ότι δεν έχουν πρόβλημα. Το πρόβλημα εστιάζεται στην προσωπική αισθητική του καθενός. Εξάλλου στης όχθες του Αμαζονίου όπου επιβιώνουν τα περισσότερα ψάρια επικρατεί η άμμος. Αλλά και σε άλλα ποτάμια.

Όπως είδη είπαμε στο χαλίκι έχεις ένα επιπρόσθετο φίλτρο που ξεκουράζει και βοηθάει το βασικό σου φίλτρο.

Στην άμμο δεν υπάρχει αυτό και όλο το φιλτράρισμα το αναλαμβάνει το φίλτρο σου.

Για τον λόγο αυτό χρειάζεται ένα καλό φίλτρο και έλεγχο του νερού. Άμα δεις ότι αλλάζει η ποιότητα σου νερού σου π.χ. ανεβαίνει σιγά σιγά το ΝΟ3 είναι σημάδι ότι μπορεί να οφείλετε στο φίλτρο σου που προφανώς θα γέμισε με υπολείμματα πιο γρήγορα από το σύνηθες.

Στο άμμο η τροφές τα σάπια φύλλα και γενικά ότι επιβαρύνει το ενυδρείο σου κάθετε κάτω και παραμένει χωρίς να μπορεί να αποσυνδεθεί όπως στο χαλίκι και λόγου το ότι η άμμος έχει λευκό χρώμα φαίνεται και άσχημα. Για αυτό πρέπει ανά 7 μέρες να βάζουμε σκούπα βυθού.

Δεν πολλή σκαλίζουμε την άμμο πάνω από 2 εκατ. για δύο λόγους

1 Για να μην χαλάσουμε την κουλτούρα τον βακτηριδίων. Αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα διότι γρήγορα επανέρχεται. Εξάλλου όταν φυτεύουμε τα φυτά εισχωρούμε βαθύτερα από 2 εκατ. Μην σε τρομάζει λοιπόν και αυτό.

2 Ο πιο βασικός λόγος είναι να μην εισχωρήσουν πολλά σκουπίδια στα κάτω στρώματα της άμμου γιατί έτσι θα βουλώσει το kapillar System ( δεν μου έρχεται τώρα η ελληνική ορολογία) Εάν βουλώσει το kapillar System η άμμος μετά πετρώνει και χαλάει ο βιολογικός κύκλος στο σημείο εκείνο. Θα πεις άμα έχουμε κηχληδες αυτές σκάβουν όλο το ενυδρείο τη συμβαίνει τότες. Ακριβός επειδή σκάβουν δεν προλαβαίνει να πετρώσει ακόμη και να εισχωρήσουν σκουπίδια.

Όταν λέμε σκουπίδια εννοούμε μπόλικο πράγμα όχι λίγα πράγματα. Με τα λίγα μπορεί άνετα να αντεπεξέρθει η άμμος. Και πολλά σκουπίδια στο ενυδρείο έχουμε από κακή φροντίδα. Οπότε άμα φροντίζεις το ενυδρείο σου και εδώ δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ακόμη και να συμβεί αυτό από κάποιο λάθος μας να εισχώρησαν πολλά σκουπίδια στην άμμο. τότε βάζουμε την σκούπα σιγά σιγά όλο και πιο βαθιά και απορροφούμε τα σκουπίδια που ενδεχομένως θα σου προκαλούσαν πρόβλημα από κάποιο λάθος. Και ας χαλάσουμε σε εκείνη την περιοχή το βιολογικό κύκλο γιατί οπός είπαμε επανέρχεται γρήγορα.

Μόνο ένα ανεπανόρθωτο λάθος υπάρχει στην γαλαζιακη άμμο. Να χαλάσουμε την ομοιογένεια των κόκκων και να την ανακατέψουμε με χοντρήτερη η ψηλότερη άμμο ή χαλίκι τότε το kapillar System χαλάει ανεπανόρθωτα.

Πιστεύω τώρα να γνωρίζεις τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα της άμμου και του χαλικιού.

Αναμφισβήτητα το χαλίκι είναι πιο εύκολοχρηστό. Έχεις όμως και σε αυτό τα μειονεκτήματα του. Με απλά λόγια δεν υπάρχει το ιδανικό υλικό που να έχει μόνο πλεονεκτήματα. Ζυγίζεις μεταξύ των δυο και η επιλογή δική σου.

Άντε καλή χρονιά να έχουμε

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλη Kornelia ... :)

Καλη διαμονη .... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...