Jump to content

TO ENYDRIO MOY (ΑΡΡΩΣΤΙΑ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?)


nikos_2600

Recommended Posts

post-2910-1167677084_thumb.jpgpost-2910-1167677134_thumb.jpgpost-2910-1167677176_thumb.jpgΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΧΩ ΦΤΙΑΧΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ.ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΦΟΥΣΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ.(ΕΧΩ ΦΟΤΟ).ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ Η ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ?
Link to comment
Share on other sites

post-2910-1167677084_thumb.jpgpost-2910-1167677134_thumb.jpgpost-2910-1167677176_thumb.jpgΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΧΩ ΦΤΙΑΧΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ.ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΦΟΥΣΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ.(ΕΧΩ ΦΟΤΟ).ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ Η ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ?

ασχετο με το θεμα,αλλα εχεις σκαλαρια μαζι με τιγρακια?

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία δεν φαίνεται η κοιλιά αν είναι φουσκωμένη η όχι τράβα μια αν φας.

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε nikos_2600 ... :)

Καλη διαμονη .... :D

Link to comment
Share on other sites

OSO GIA TO TI PSARIA EXW MESA EINAI 1.TIGRAKIA 2 AGGELOPSARA 3 KARXARIAKIA 4 2 DIAFORETIKA EIDH GKYFTON 4 AYTA TA KITRINA DEN XERW TI EINAI DWRO MOY TA KANANE

γεια και απο εμενα

τα κιτρινα ειναι γκουραμι

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορσες στο Aquazone!

Για καλύτερη αντιμετώπιση του προβλήματος σου μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα στις ασθένειες γλυκού νερού!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

kai ekei poy phgan ola kala shmera moy htre h proth moy apolia.exasa ena apo ta tigrakia moy.. :) .kai ena akoma apo ta tigrakia den paei kai toso kala.sto pet sop poy phga shmera moyeipe oti einai fysiologiko...a shmera apektisa kai dyo skifoforoys thilikoys kala ekena?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια.

Δεν ειναι καθολου φυσιολογικο να χανεις εναν ζωντανο οργανισμο. Δυστυχως πολλες φορες επειδη τα ψαρια δεν εχουν την αμεση επαφη μ' εμας οπως τα υπολοιπα κατοικιδια (ναι και ομως και τα ψαρια κατοικιδια ζωα ειναι, και πρεπει να το καταλαβουμε ολοι αυτο) τα θεωρουμε, και πολυ περισσοτερο τα θεωρουν πολλα καταστηματα που τα πουλανε, ως κατι το αναλωσιμο. Ποσες φορες εχω ακουσει κουβεντα οπως "ελα μωρε και ποσο νομιζες οτι θα ζησει;" ή "τα ψαρια ζουνε κανενα χρονο αντε το πολυ 2" απο καταστηματαρχες αλλα και απο ατομο που ασχολουνταν χρονια με ενυδρεια.

Νομιζω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην δινεις σημασια τι λεει ο εκαστοτε καταστηματαρχης και να προσπαθησεις να αντλησεις καποιες πληροφοριες απο το φορουμ ωστε να καταφερεις να διατηρησεις ενα υγιες και ομορφο, οχι μονο προσκαιρα αλλα και μακροχρονια, ενυδρειο.

Το οτι εχασες το τιγρακι σου λοιπον, σημαινει οτι δεν πηγαιναν ολα καλα.

Μην βαλεις αλλο ψαρι στο ενυδρειο σου και μην προσπαθησεις να αναπληρωσεις οποιαδηποτε απωλεια με αλλα ψαρια.

Διαβασε πολλα αρθρα στο φορουμ, ξεκινωντας απο εδω,εδω,εδω και εδω, και ξαναδιαβασε τα μεχρι να καταλαβεις τι εκανες λαθος ή τι δεν εκανες μεχρι τωρα.

Επισης καλο ειναι διαβαζοντας διαφορες ερωτησεις- απαντησεις που δοθηκαν σε διαφορα ποστ στις επιμερους κατηγοριες οπως αρχαριοι γλυκου νερου, γενικα περι γλυκου νερου και ασθενειες γλυκου νερου, να προσπαθησεις να βρεις τις απαντησεις και τις λυσεις στις αποριες σου. Αν κατι δεν καταλαβεις ή σου δημιουργηθουν νεες αποριες ανοιξε καινουργιο θεμα στην αναλογη κατηγορια και ειμαι σιγουρος οτι θα σε βοηθησουμε ολοι. :):D:D

Σαν αρχη θα σου πω λοιπον οτι και μονο τα 3 καρχαριακια που εχεις ειναι παρα πολλα ψαρια για τα 120 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

se eyxaristw past gia tis symboyles soy.oso gia ta psaria poy exw mesa pleon einai 2 karxariakia ,3 tigrakia,2 glyftes.2 glyftes.2 aggelopsara kai 2 skalaria.apo ekei poy phra to enydrio moy eipe pws mporw na exw mesa ews kai 120 pontoys psaria mesa arthoistika....den xerw aytoys moy eipe oti mporw na balw kialla mesa :) egw monomizw pws einai arketa

Link to comment
Share on other sites

se eyxaristw past gia tis symboyles soy.oso gia ta psaria poy exw mesa pleon einai 2 karxariakia ,3 tigrakia,2 glyftes.2 glyftes.2 aggelopsara kai 2 skalaria.apo ekei poy phra to enydrio moy eipe pws mporw na exw mesa ews kai 120 pontoys psaria mesa arthoistika....den xerw aytoys moy eipe oti mporw na balw kialla mesa :) egw monomizw pws einai arketa

Αυτο ακριβως εννοουσα οταν ειπα να μην ακους τοσο τα καταστηματα.

Οι 120 ποντοι για τα 120 λιτρα δηλ. το 1εκ./lit ισχυουν σε πολυ λιγες περιπτωσεις για πολυ μικρα ψαρια, με οχι επιθετικη συμπεριφορα, συμβατα μεταξυ τους και για το τελικο μεγεθος τους.

Επειδη το καθε ειδος ψαριου εχει καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα, το σωστο ειναι να κατασταλαξουμε απο πριν τι ψαρια μπορουμε να βαλουμε αναζητωντας καποιες πληροφοριες για αυτα πριν τα βαλουμε ωστε να καταφερουμε να τα φιλοξενησουμε σε οσο το δυνατον καλυτερο και καταλληλο περιβαλλον για αυτα.

Δηλαδη να ξερουμε απο πριν π.χ οτι τα μικρα σκαλαρια ειναι προτιμοτερο να ειναι κοπαδι 5-6 ατομα, οτι θελει το καθενα καμμια 30αρια λιτρα και οταν φτασουν στο τελικο μεγεθος τους σχηματιζουν ζευγαρια, γινονται επιθετικα προς τα υπολοιπα ψαρια οταν κανουν αυγα και θελουν τουλαχιστον 50 λιτρα το καθενα, και θελουν και ψηλο ενυδρειο λογο του σωματοτυπου τους.

Τα καρχαριακια που αναφερεις, αν προκειτε για silver shark ειτε pagasius κτλ. μεγαλωνουν παρα πολυ (πανω απο 40 εκ) και θελουν εκτος απο πολλα λιτρα και μακρυ ενυδρειο.

Δυστυχως ομως οι περισσοτεροι αρχαριοι απο εμας (και εγω το ιδιο) λογω αγνοιας και ενθουσιασμου κανουμε τετοιου ειδους λαθη με συνεπεια να εχουμε πολλα προβληματα και να τρεχουμε κατοπιν εορτης να τα διορθωσουμε.

Εκμεταλευσου το γεγονος οτι βρηκες μια πηγη γνωσεων εδω σχετικα με το χομπι και εκμεταλευσου και τα λαθη ολων οσων τα εχουμε αναφερει εδω μεσα απο τις απορειες μας ωστε να κανεις εσυ λιγοτερα.

Αυτο θα το καταφερεις με πολυ διαβασμα και επειτα ρωτωντας οτι δεν καταλαβαινεις.

:D:D:P

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην βάλεις άλλα ψάρια μέσα!

Μελέτησε ξανα την όλη σύνθεση και αποφάσισε τι είναι καλύτερο για εσένα (σύμφωνα πάντα με τις δυνατότητες του ενυδρείου σου)!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...