Jump to content

Weird Reef Project


chris z3

Recommended Posts

Καλησπερα σας!

Μιας και με τρωει εδω και καιρο επιτελους τελειωσα το προτζεκτ π ετοιμαζα...

Προκειται για εναν κυβο 90χ90χ45 main και 90χ20χ45 sump

Το οποιο δουλευει με 2 επιστροφες aquabee 2000 και 2 εσωτερικους κυκλοφοριτες tunze nanostream συνολου 6000 λιτρα

Απο σκιμμερ εχω το tunze 9010

Φωτιστικο προκειται για μια κατασκευη ενως συνεργατη μ απο εξωτερικο προγραματιζομενο με οθονη με 55 led bridgelux και 50-60ριδες φακους οι οποιοι στελνουν το φως κατευθειαν στην γυαλα απο τους 80 ποντους υψος....

Απο ζωντανα

1 xanthurum tang

4 clown fish

3 chromis

1 sexguttata

1 boxer shrimp

Περιπου 60 κιλα αραγωνιτη και 15-20 κιλα βραχου...

Ωριστε 3 προχειρες φωτο...

F8DE5D38-AA36-4F24-B746-D443675E65A2-264-0000002390AF2EFC.jpg

00ED63AB-51CD-485F-BA5E-E0ED296C82C6-264-0000002384D0AC3B.jpg

F554AA5A-13CB-4E4A-882C-616E1F67D046-264-000000237AC89DCC.jpg

Σκοπος του προτζεκτ ειναι να μπορεις να βλεπεις καθαρα απο πλαγια και πανω και επεισης χρησιμοποιηται και σαν τραπεζακι σαλονιου!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρουσες αναλογίες και πολύ ιδιαίτερη πυραμοειδή κατασκευή !!!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο... τις σωληνώσεις για την κυκλοφορία δεν θα ήταν καλύτερα να τους καλύψεις έντεχνα με κάποιο βράχο?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!

Ε ειναι και τραπεζακι οποτε αυτα αναγκαστικα θα υπαρχουν....θα Φαινονται σαν συνεφακια στο ενυδρειο... :P

Θα ακολουθησουν φωτο απο ολη την κατασκευη,την επενδυση με ξυλο καθως και το πως εχουν ταξινομηθει στο σαμπ τα πραγματα...

Παιζει και πληρης διαχειρηση μεσω του κινητου κτλ...

Θα παρουσιαστουν εντως των ημερων...

Βαγγελη ηθελα πολυ μικρα νισακια για να εχουν απλα τα ψαρια και δν με βολευε...

Αλλα σε λιγο καιρο δν θα φαινονται απο τη κοραλινη...

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

χα χα.. θα σου πρότεινα τότε για τασάκι να έχεις κάτι σε σχέδιο κοχύλι ... για να δένει πιο πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

χα χα.. θα σου πρότεινα τότε για τασάκι να έχεις κάτι σε σχέδιο κοχύλι ... για να δένει πιο πολύ !!!

Χαχαχα καλο δν το ειχα σκεφτει!!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος τίτλος, πρωτότυπη κατασκευή!

Περιμένουμε νέες φωτογραφίες!

Να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μια τρελή ιδέα που έγινε τελικά πραγματικότητα. Είχα την χαρά να το δω κι από κοντά και το αποτέλεσμα είναι πραγματικά πολύ εντυπωσιακό. Να το χαίρεσαι Χρηστάρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Oντως πολυ καλη κατασκευη κ το σαμπ πλατης την κανει κ πολυ ευκολη στην συντηρηση φανταζομαι.Μπραβο Χρηστο πολυ καλη δουλεια.

Ενα μονο εχω να προσθεσω.......ειναι δυνατον να εφτιαξες τετοιο στολιδι κ να βαλεις ενα τασακι επανω του???Βαλε τουλαχιστον κανα σεμεδακι :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Oντως πολυ καλη κατασκευη κ το σαμπ πλατης την κανει κ πολυ ευκολη στην συντηρηση φανταζομαι.Μπραβο Χρηστο πολυ καλη δουλεια.

Ενα μονο εχω να προσθεσω.......ειναι δυνατον να εφτιαξες τετοιο στολιδι κ να βαλεις ενα τασακι επανω του???Βαλε τουλαχιστον κανα σεμεδακι :bigemo_harabe_net-74:

Χαχαχαχαχα!

Η αληθεια ειναι οτι το ολο θεμα ηταν να ειναι κατι προσαρμοσμενο στον χωρο και οχι προσθετο(γιαυτο τραπεζακι ) και να συντηρηται ευκολα...

Ειναι ενα κομπακτ ενυδρειο π θα δεχτει sps θα καθαριζεται για πλακα

(300 λιτρα συνολο) και γενικα με πλεονεκτηματα οπως πχ οτι μπορεις να βλεπεις και απο πλαγια και απο πανω δινοντας ψευδαισθηση οτι εισαι στο βυθο με μασκα...ειναι πολυ εντυπωσιακο!

Σας Ευχαριστω ολους!

Συντομα θα ακολουθησουν φωτο με περισσοτερες οπτικες γωνιες και πιο καθαρες!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το βλεπω πολυ καλα,λογο προβληματων στο pc μου φαινεται πολυ πρωτοτυπη η κατασκευη σου.

Υ.Γ Ευτυχως που το τασακι εχει το σχημα του κυβου και τεριαζει με το ολο (παραγγελια το εκανες?) :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα ειχα την τυχη να δω και παλι απο κοντα το ενυδρειο,απλα θα πω τα σπαει ακι οι φωτο το αδικουν τουλαχιστον πολυ...θυμιζει glass bottom boat,οταν καποιος παρατηρει το ενυδρειο.Μπραβο Χρηστο για το μερακι σου και τις ιδεες σου,συνεχισε την εξελιξη και βρες καποιον να βγαζει ωραιες φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχα την τυχη να δω και παλι απο κοντα το ενυδρειο,απλα θα πω τα σπαει ακι οι φωτο το αδικουν τουλαχιστον πολυ...θυμιζει glass bottom boat,οταν καποιος παρατηρει το ενυδρειο.Μπραβο Χρηστο για το μερακι σου και τις ιδεες σου,συνεχισε την εξελιξη και βρες καποιον να βγαζει ωραιες φωτο :)

:bigemo_harabe_net-64:

Βαλτε φωτο να χαζεψουμε λιγο παιδες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρήστο πολύ ωραία και πρωτότυπη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρέπει να έρθω να το δω από κοντά ...... άξιζε τελικά ο λόγος που διάλυσες το μεγάλο

υ.γ και εγώ παιδεύομαι με τον κύβο..χαχαχαχαχχαχαχ.....που πας ρε καταμήτροοοοοο!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρήστο :bigemo_harabe_net-122: πολύ ωραία και πρωτότυπη κατασκευή. περιμενουμε φωτο καινουργιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εφαγα μια φλασια και ειπα να ανεβασω photo απο την παρουσα φαση αλλα δεν το εχω καθολου...εδω μια πριν λιγο καιρο που ψιλοβλεπεται :P1484272_10202218509198392_1576551134_n_z

μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το αποτελεσμα θα προσπαθησω να βρω καποιον να μ βγαλει μερικες φωτογραφιες αξιολογες να δειτε... εχει γινει δασος !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι φίλε μου ανυπομονούμε για φωτογραφικό υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...