Jump to content

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ ΜΟΥ


Recommended Posts

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ: ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΒΑΖΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΙΠΑΣΜΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ(ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ). ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΑ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΚΙ ΑΛΛΑ(ΕΧΙΝΟΔΟΡΟΥΣ ΠΛΑΤΥΦΥΛΟΥΜ ΚΑΙ ΒΑΛΙΣΝΕΡΙΑ) ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΛΙΠΑΣΜΑ(AQUA NEUTRITION ΑΠΟ ΤΗΝ OTTO).ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ. ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΑΝ. ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΣΤΙΣ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΚΑΤΣΑΡΩΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΧΙΝΟΔΟΡΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΥΠΕΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕ ΒΟΗΘΗΣΕ. ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΓΩ ΗΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ.

Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟΣ : 2 ΛΑΜΠΕΣ χ18 WATT ΣΕ 110 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΑΡΑ 1.2 WATT/GALLON.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟΣ : 2 ΛΑΜΠΕΣ χ18 WATT ΣΕ 110 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΑΡΑ 1.2 WATT/GALLON.

Καλισπερα νομιζω πωσ ο φωτισμος σου ειναι 0,32w/l

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχες των ίδιο φωτισμό στο ενυδρείο σου και η ανουμπιες μεγάλωναν κανονικά (να σημειώσω εδώ είναι ανεπαρκής για τα άλλα φυτά αλλά για την ανουμπια είναι οκ). Τότε μπορεί να συμβαίνει το εξής. Ή τα φυτά σου δημιουργούν επιπλέον σκιά πάνω στης ανουμπιες, ή η λάμπες σου έχουν παλιώσει, ή για κάποιο λόγο έχει διαταραχθεί η ισορροπία του ενυδρείου σου. Όσο αφορά τα αλλά σου φυτά σε τη κατάσταση βρίσκονται αναπτύσσονται κανονικά.

Υ.Γ.

Η διάστασης του 80χ60χ50 δεν είναι στάνταρ διαστάσεις το ενυδρείο το έφτιαξες μόνος σου; :)

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα νομιζω πωσ ο φωτισμος σου ειναι 0,32w/l

Χοντρικά το γαλόνι είναι 4 λτ οπότε το ίδιο πράγμα λέτε :)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχες των ίδιο φωτισμό στο ενυδρείο σου και η ανουμπιες μεγάλωναν κανονικά (να σημειώσω εδώ είναι ανεπαρκής για τα άλλα φυτά αλλά για την ανουμπια είναι οκ). Τότε μπορεί να συμβαίνει το εξής. Ή τα φυτά σου δημιουργούν επιπλέον σκιά πάνω στης ανουμπιες, ή η λάμπες σου έχουν παλιώσει, ή για κάποιο λόγο έχει διαταραχθεί η ισορροπία του ενυδρείου σου. Όσο αφορά τα αλλά σου φυτά σε τη κατάσταση βρίσκονται αναπτύσσονται κανονικά.

Υ.Γ.

Η διάστασης του 80χ60χ50 δεν είναι στάνταρ διαστάσεις το ενυδρείο το έφτιαξες μόνος σου; :excl:

TA ΦΥΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΚΙΕΣ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΧΙΝΟΔΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟΝ ΑΦΡΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥΣ ΛΕΙΠΕΙ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΑ. ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ(ΑΠΟ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ 130 ΕΥΡΟ :) ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΝΤΗ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ :thumbup: ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως το λίπασμα που βάζεις να μην είναι καλό (δλδ να έχεις έληψη απο κάποια ιχνοστοιχεία) :)

γιατι δεν δοκιμάζεις να χρησημοποιήσεις κάποιο αλλο λίπασμα ποιο γνωστό;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τα λιπάσματα που χρησιμοποιείς, τη συχνότητα και την ποσότητα που βάζεις, αν έχεις διοξείδιο, τις τιμές από νιτρικά, φωσφορικά και σίδηρο ώστε να καταλάβουμε κι εμείς τι συνθήκες επικρατούν στο ενυδρείο σου.

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω άρθρα ώστε να καταλάβεις την ανάγκη των διαφόρων ιχνοστοιχείων που χρειάζονται τα φυτά και ίσως να μπορέσεις να καταλάβεις και μόνος σου τι είναι αυτό που τους λείπει :)

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_fee..._nutrients.html

http://www.istellas.gr/aquarium/plants_mac..._nutrients.html

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά το γαλόνι είναι 4 λτ οπότε το ίδιο πράγμα λέτε :)

Ουπς δεν πρόσεξα οτι αναφέρετε σε γαλόνια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ευκολο γραφε με μικρους χαρακτηρες γιατι πρωτον ειναι σα να φωναζεις και δευτερον δε διαβαζονται ευκολα .

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...