Jump to content

Φωτισμος Νεου Reef


d1359432

Recommended Posts

Κοίτα αυτά που γράφω είναι αρκετά προχωρημένα...Δεν θέλω να σε μπερδέψω.

Αρχικά σου φτάνουν και 4 ή 6 αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα πας και για 8 ή και 10 λάμπες.Οι ΑΤΙ λάμπες θεωρούνται απο τις καλύτερες αλλά αν βάλεις purple σου προτείνω την korallenzucht fiji purple που πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με την ΑΤΙ.Όσο για giesemann για ακτινική δαγκωτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα αυτά που γράφω είναι αρκετά προχωρημένα...Δεν θέλω να σε μπερδέψω.

Αρχικά σου φτάνουν και 4 ή 6 αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα πας και για 8 ή και 10 λάμπες.Οι ΑΤΙ λάμπες θεωρούνται απο τις καλύτερες αλλά αν βάλεις purple σου προτείνω την korallenzucht fiji purple που πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με την ΑΤΙ.Όσο για giesemann για ακτινική δαγκωτό.

Για το συγκεκριμένο χρώμα (ροζ) είχα διαβάσει ότι ναι μεν έχεις καλύτερα χρώματα,αλλά βγάζει το ενυδρείο και πιο

εύκολα άλγη.Ισχύει κάτι τέτοιο;

Την purple την έχω δουλέψει και μου άρεσε αρκετά σαν χρώμα!!

Παλιότερα βέβαια όταν είχα και τ5.

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο χρώμα (ροζ) είχα διαβάσει ότι ναι μεν έχεις καλύτερα χρώματα,αλλά βγάζει το ενυδρείο και πιο

εύκολα άλγη.Ισχύει κάτι τέτοιο;

Την purple την έχω δουλέψει και μου άρεσε αρκετά σαν χρώμα!!

Παλιότερα βέβαια όταν είχα και τ5.

Ωραία λάμπα και ο λόγος που έβαλα και άλλα led για να πιάσω λίγο το χρώμα της και στο franken-reef μου...

Αν όλα είναι ιδανικά απο παραμέτρους γιατί να πιάσεις άλγες...Δεν είχα τέτοιο πρόβλημα αρκεί να αλλάζεις τους λαμπτήρες στην ώρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λάμπα και ο λόγος που έβαλα και άλλα led για να πιάσω λίγο το χρώμα της και στο franken-reef μου...

Αν όλα είναι ιδανικά απο παραμέτρους γιατί να πιάσεις άλγες...Δεν είχα τέτοιο πρόβλημα αρκεί να αλλάζεις τους λαμπτήρες στην ώρα τους.

Αλεξη,εσυ ακτινικο φωτισμο δεν εχεις...εχουν προβλημα τα κοραλια σου απο θεμα αναπτυξης κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω μια καλη λυση ετοιμη αν θες να βαλεις led ,18bringelux white,18 royal blye

Eτοιμο φωτιστικο και ομορφο με μαυρο πλεξι

Link to comment
Share on other sites

Στάθη ο φωτισμός μου είναι ρυθμιζόμενος τα ελέγχω όλα και τα πάω απο 10Κ σε 20Κ όσο θέλω και όποτε θέλω.

Πρέπει να το δεις από κοντά για να καταλάβεις. Γενικά μπορώ να πώ οτι έχω βρεί την σωστή αναλογία αλλά παίζω και πράσινο,κόκκινο,γαλάζιο,κίτρινο κτλ...όλα τα χρώματα.

Τα UV είναι λίγα 6 μόνο led μόνο να δίνουν το κύμα φωτός.Τα royal blue είναι μπλέ όχι ακτινικά...το βλέπεις το φώς,το ακτινικό είναι υπεριώδες γιαυτό χάνει και πολύ στο μάτι.Αν ξαναφτιαχνόταν το φωτιστικό μου θα έβαζα ίσως πιο πολλά 420-430nm.

Link to comment
Share on other sites

Alex πόσα watt είναι το φωτιστικό και πόση απόσταση από το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

36Χ3W πίσω + 24Watt συνολικά στο μπροστινό καπάκι...σε 110 λίτρα display,2-3 δάκτυλα πάνω απο το νερό και πίσω από plexi χωρίς φακούς φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

36Χ3W πίσω + 24Watt συνολικά στο μπροστινό καπάκι...σε 110 λίτρα display,2-3 δάκτυλα πάνω απο το νερό και πίσω από plexi χωρίς φακούς φυσικά.

Πολυ δυνατος φωτισμος!Πρεπει να τον δω συντομα απο κοντα :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Απώλειες σε ποσοστό φθορισμού του κοραλλιού αλλά και συνολική πτώση στην ποιότητα του χρώματος.Πώς εξηγείς οτι ίδια κοράλλια μεγαλώνουν διαφορετικά σε ένα ενυδρείο και διαφορετικά σε άλλο.

Οι συνθήκες φωτισμού που κρατάμε τα κοράλλια στα ενυδρεία είναι πολύ χαμηλές ακόμα.Με παντοδύναμες λάμπες αλογονιδίων μετάλλου δεν φτάνουμε ίσως στο μισό ποσοτικά την ποιότητα φωτισμού του ήλιου.

Από εκεί αντιλαμβάνεσαι την προσαρμοστικότητα των κοραλλιών.

αλεξ για το οτι στο ενα ενυδρειο μεγαλωνουν σουπερ κ εχουν απιστευτα χρωματα κ σε ενα αλλο τα ιδια κοραλια δεν πανε,

το τελευταιο πραγμα που φταιει ειναι ο φωτισμος!

αλλιως ολοι θα βαζαμε π.χ σαν το φωτιστικο του σταυρου(vrilo) και θα ειχαμε ολοι τα απιστευτα κοραλια του και στην αναπτυξη τους κ στο χρωμα τους!!

ο σημαντικοτερος παραγοντας κ η εξηγηση που τα ιδια κοραλια μεγαλωνουν διαφορετικα σε ενα ενυδρειο κ διαφορετικα σε ενα αλλο ειναι το ΝΕΡΟ πρωτα απ'ολα!

τα κοραλια δεν προσαρμοζονται σε κακο νερο...ισως να ζησουν παραπανω κ να το παλεψουν αλλα

σιγουρα δεν θα ζησουν!!

θα προσαρμοστουν σε ενα πολεμο που θα εχουν μεταξυ τους,ισως σε μια χαμηλη ροη,ισως κ στο να αντεχουν

την ταλαιπωρια κ τυχαια τσιμπηματα-χτυπηματα απο ψαρια,ακομα κ το να μεινουν εξω απο το νερο αλλα δεν θα αντεξουν καθολου το κακο νερο.

οι ακτινικες και oi purple ειναι καλες λαμπες αλλα φερνουν αποτελεσμα οταν σου περισευουν θεσεις στο φωτιστικο κ w να

χαλασεις!

εαν εχεις ενα φωτιστικο για 6 λαμπες ειναι κριμα να μην εχεις 1 blue plus η μια cora plus-ακομα κ aquablue-

για να βαλεις ακτινικη η fiji.

φυσικα εαν εχεις φωτιστικο με 10-12 θεσεις τοτε σε παιρνει να βαλεις μια απο αυτες κ παλι για το ματι σου κ οχι για ουσια.

εκτος κ αν εχεις τη δυνατοτητα με led φωτιστικο οπως εσυ για να παρεις αυτο το κοκκινο κ το ακτινικο χωρις να θυσιασεις

θεσεις κ w!

οταν ομως εχεις περιορισμενες θεσεις,w και μεγαλο χωρο να καλυψεις κοιτας να παρεις οσο περισσοτερο φως μπορεις απο το φωτιστικο σου και σε αυτο οι παραπανω λαμπες δεν βοηθανε.

Link to comment
Share on other sites

Mad23 καλέ μου φίλε.

Όλοι οι παράμετροι και τα συστατικά που καθορίζουν το χρώμα στα κοράλλια είναι γραμμένοι αναλυτικά εδώ

Χρώμα και Reef έχουν γίνει και άλλες αναφορές στο ΑΖ πάνω στο θέμα (όπως εδώ πχ.)αλλά νομίζω οτι ήταν ένα άρθράκι που έλειπε και υπάρχει μόνο στο ΑΖ.

Ότι γράφεται δεν γράφεται αυθαίρετα και είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο.

.

Θα το αναλύσω λίγο περισσότερο το θέμα σε αυτό το πόστ μετά αν θέλετε θα μετακινηθεί.

"Το φως αποτελείται από διάφορα μήκη κύματος και κάθε μήκος κύματος αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο χρώμα. Το ανθρώπινο μάτι δεν μπορεί να ανιχνεύσει όλα αυτά τα μήκη κύματος και εκείνα τα κύματα που βρίσκονται κάτω από τα ανιχνεύσιμα επίπεδα από το ανθρώπινο μάτι είναι γνωστά ως υπεριώδες φως ενώ εκείνα που είναι πάνω από τα ανιχνεύσιμα επίπεδα απο το ανθρώπινο μάτι είναι γνωστά ως υπέρυθρο φως. Τα μήκη κύματος που μπορούμε να δούμε κυμαίνονται από 380 nm με 780nm (nm σημαίνει νάνο μέτρα που είναι η μονάδα μέτρησης για το μήκος κύματος).Είναι σημαντικό για μας τους θαλασσινούς χομπίστες να κατανοήσουμε το υπεριώδες φως, καθώς και το ορατό φως. Το υπεριώδες φως 100 - 400 nm διαιρείται σε τρεις διαφορετικές ομάδες:

UV-A,UV-B,UV-C."

To οτι δεν είναι αντιληπτό στο ανθρώπινο μάτι δεν σημαίνει οτι είναι τζάμπα watt και οτι δεν κάνει τίποτα.Απλά το οπτικό κέντρο ή πυρήνας edinger-westphal αν προτιμάς γιατί η ειδικότατα μου είναι οι νεύρο-επιστήμες,δεν έχει την δυνατότητα να το εντοπίσει ώστε να στο προβάλει και να το δείς.Τα κοράλλια όμως το αντιλαμβάνονται κανονικά.

Οι ακτινικές λάμπες υπάρχουν για κάποιο σκοπό και είναι χρήσιμες.Αλλιώς δεν θα έμπαιναν τόσες εταιρίες στην διαδικασία να τις κατασκευάσουν και να τις βγάλουν στο εμπόριο,ούτε θα είχαν τόσο επιτυχία οι λάμπες αλογονιδίων μετάλλου που ίσως εκεί βασίζεται η επιτυχία τους.

"Λαμπτήρες αλογονιδίων μετάλλου κορυφώνουν σε ορισμένα μήκη κύματος της υπεριώδους ακτινοβολίας.Για παράδειγμα, ο υδράργυρος που χρησιμοποιείται σε λαμπτήρες μετάλλου κορυφώνεται στα 365nm, ενώ το θάλλιο και το σκάνδιο φτάνει σε κορυφή 378nm, 391nm και 393 nm"

"Ο φθορισμός είναι ο όρος που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τη συμπεριφορά ενός αντικειμένου που απορροφά το φως ενός συγκεκριμένου μήκους κύματος (χρώμα) και εκπέμπει σε διαφορετικό μήκος κύματος. Αυτή η εναλλαγή του φωτός οφείλεται στην αλλαγή των επιπέδων ενέργειας των φωτονίων. Τα επίπεδα ενέργειας των φωτονίων έχουν σχέση με το μήκος κύματος. Αυτό είναι που εμείς αντιλαμβανόμαστε ως χρώμα. Οι φθορίζουσες χρωστικές απορροφούν το φως ενός συγκεκριμένου μήκους κύματος και στη συνέχεια εκπέμπουν φως σε ένα μήκος κύματος που είναι μακρύτερο από το αρχικό. Ο φθορισμός λοιπόν έχει μια μεγάλη επίδραση στην αντίληψη του χρώματος του κοραλλιού ιδιαίτερα όταν το κοράλλι φωτίζεται από φως που έχει την τάση να παράγει φθορισμό όπως οι ακτινικές λάμπες ή τα υψηλά ονομαστικά Kelvin των λαμπτήρων αλογονιδίων μετάλλου(MH) ή διόδου εκπομπής φωτός(LED)."

Και σε ρωτάω τώρα αν το μήκος κύματος που ενεργοποιούνται αυτές οι πρωτεΐνες δεν υπάρχει στον φωτισμό πώς θα ενεργοποιηθούν?

Με πιο υψηλά μήκη κύματος.Εκεί έχει να κάνει η προσαρμοστικότητα των κοραλλιών και φυσικά για να το καταλάβεις καλύτερα είναι σαν να κάνεις μεσογειακή διατροφή χωρίς λάδι ή τυρί πχ...Δεν πεθαίνεις αλλά δεν μπορείς να πεις ότι κάνεις και μεσογειακή διατροφή.

Ελπίζω να σε κάλυψα.Τυχόν ερωτήσεις στο ανάλογο θέμα.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την φλυαρία.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια σας!

Κατι αλλο που σχετιζεται με το φωτισμο, απο ανακλαστηρες τι προτεινετε???

Σχετικά με τους ανακλαστήρες, ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι ο καλύτερος ανακλαστήρας είναι ο λευκός και όχι ο Inox. Για να καταλάβεις, σε φωτιστικά που φτιάχνει αγοράζει τους κλασικούς ανακλαστήρες που είναι inox και τους βάφει για να αποδίδουν καλύτερα. Εγώ κατασκεύασα ένα φωτιστικό από Plexiglass και άντί για ανακλαστήρα, έβαψα λευκό το καπάκι του από την μέσα πλευρά. Αυτές τις μέρες θα το τοποθετήσω και θα δω στην πράξη αν έχει δίκιο ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους ανακλαστήρες, ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι ο καλύτερος ανακλαστήρας είναι ο λευκός και όχι ο Inox. Για να καταλάβεις, σε φωτιστικά που φτιάχνει αγοράζει τους κλασικούς ανακλαστήρες που είναι inox και τους βάφει για να αποδίδουν καλύτερα. Εγώ κατασκεύασα ένα φωτιστικό από Plexiglass και άντί για ανακλαστήρα, έβαψα λευκό το καπάκι του από την μέσα πλευρά. Αυτές τις μέρες θα το τοποθετήσω και θα δω στην πράξη αν έχει δίκιο ο φίλος.

:bigemo_harabe_net-117: Αυτο που λες ειναι πολυ σωστο.Το λευκο προσθετει περισσοτερη φωτεινοτητα απο το Inox γενικως.Για παραδειγμα:Προσπαθηστε να κοιταξετε στον ηλιο ενας βαμενο λευκο τοιχο...θα τυφλωθειτε και αυτο γιατι το λευκο σαν χρωμα,δεν εχει καθολου απορροφητικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Mad23 καλέ μου φίλε.

Όλοι οι παράμετροι και τα συστατικά που καθορίζουν το χρώμα στα κοράλλια είναι γραμμένοι αναλυτικά εδώ

Χρώμα και Reef έχουν γίνει και άλλες αναφορές στο ΑΖ πάνω στο θέμα (όπως εδώ πχ.)αλλά νομίζω οτι ήταν ένα άρθράκι που έλειπε και υπάρχει μόνο στο ΑΖ.

Ότι γράφεται δεν γράφεται αυθαίρετα και είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο.

.

Θα το αναλύσω λίγο περισσότερο το θέμα σε αυτό το πόστ μετά αν θέλετε θα μετακινηθεί.

"Το φως αποτελείται από διάφορα μήκη κύματος και κάθε μήκος κύματος αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο χρώμα. Το ανθρώπινο μάτι δεν μπορεί να ανιχνεύσει όλα αυτά τα μήκη κύματος και εκείνα τα κύματα που βρίσκονται κάτω από τα ανιχνεύσιμα επίπεδα από το ανθρώπινο μάτι είναι γνωστά ως υπεριώδες φως ενώ εκείνα που είναι πάνω από τα ανιχνεύσιμα επίπεδα απο το ανθρώπινο μάτι είναι γνωστά ως υπέρυθρο φως. Τα μήκη κύματος που μπορούμε να δούμε κυμαίνονται από 380 nm με 780nm (nm σημαίνει νάνο μέτρα που είναι η μονάδα μέτρησης για το μήκος κύματος).Είναι σημαντικό για μας τους θαλασσινούς χομπίστες να κατανοήσουμε το υπεριώδες φως, καθώς και το ορατό φως. Το υπεριώδες φως 100 - 400 nm διαιρείται σε τρεις διαφορετικές ομάδες:

UV-A,UV-B,UV-C."

To οτι δεν είναι αντιληπτό στο ανθρώπινο μάτι δεν σημαίνει οτι είναι τζάμπα watt και οτι δεν κάνει τίποτα.Απλά το οπτικό κέντρο ή πυρήνας edinger-westphal αν προτιμάς γιατί η ειδικότατα μου είναι οι νεύρο-επιστήμες,δεν έχει την δυνατότητα να το εντοπίσει ώστε να στο προβάλει και να το δείς.Τα κοράλλια όμως το αντιλαμβάνονται κανονικά.

Οι ακτινικές λάμπες υπάρχουν για κάποιο σκοπό και είναι χρήσιμες.Αλλιώς δεν θα έμπαιναν τόσες εταιρίες στην διαδικασία να τις κατασκευάσουν και να τις βγάλουν στο εμπόριο,ούτε θα είχαν τόσο επιτυχία οι λάμπες αλογονιδίων μετάλλου που ίσως εκεί βασίζεται η επιτυχία τους.

"Λαμπτήρες αλογονιδίων μετάλλου κορυφώνουν σε ορισμένα μήκη κύματος της υπεριώδους ακτινοβολίας.Για παράδειγμα, ο υδράργυρος που χρησιμοποιείται σε λαμπτήρες μετάλλου κορυφώνεται στα 365nm, ενώ το θάλλιο και το σκάνδιο φτάνει σε κορυφή 378nm, 391nm και 393 nm"

"Ο φθορισμός είναι ο όρος που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τη συμπεριφορά ενός αντικειμένου που απορροφά το φως ενός συγκεκριμένου μήκους κύματος (χρώμα) και εκπέμπει σε διαφορετικό μήκος κύματος. Αυτή η εναλλαγή του φωτός οφείλεται στην αλλαγή των επιπέδων ενέργειας των φωτονίων. Τα επίπεδα ενέργειας των φωτονίων έχουν σχέση με το μήκος κύματος. Αυτό είναι που εμείς αντιλαμβανόμαστε ως χρώμα. Οι φθορίζουσες χρωστικές απορροφούν το φως ενός συγκεκριμένου μήκους κύματος και στη συνέχεια εκπέμπουν φως σε ένα μήκος κύματος που είναι μακρύτερο από το αρχικό. Ο φθορισμός λοιπόν έχει μια μεγάλη επίδραση στην αντίληψη του χρώματος του κοραλλιού ιδιαίτερα όταν το κοράλλι φωτίζεται από φως που έχει την τάση να παράγει φθορισμό όπως οι ακτινικές λάμπες ή τα υψηλά ονομαστικά Kelvin των λαμπτήρων αλογονιδίων μετάλλου(MH) ή διόδου εκπομπής φωτός(LED)."

Και σε ρωτάω τώρα αν το μήκος κύματος που ενεργοποιούνται αυτές οι πρωτεΐνες δεν υπάρχει στον φωτισμό πώς θα ενεργοποιηθούν?

Με πιο υψηλά μήκη κύματος.Εκεί έχει να κάνει η προσαρμοστικότητα των κοραλλιών και φυσικά για να το καταλάβεις καλύτερα είναι σαν να κάνεις μεσογειακή διατροφή χωρίς λάδι ή τυρί πχ...Δεν πεθαίνεις αλλά δεν μπορείς να πεις ότι κάνεις και μεσογειακή διατροφή.

Ελπίζω να σε κάλυψα.Τυχόν ερωτήσεις στο ανάλογο θέμα.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την φλυαρία.

Φιλε Αλεξ συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν θα επρεπε να δωσουμε στα κοραλλια μας ενα γενικο ευρος φωτος?

Ενα καλο φωτιστικο δεν θα επρεπε να ειχε Blue+, Aquablue Special, Actinic και Coral+ για να καληψει το μεγαλυτερο ευρος Kelvin? Η Coral+ εχει και λιγο Cyan μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους ανακλαστήρες, ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι ο καλύτερος ανακλαστήρας είναι ο λευκός και όχι ο Inox. Για να καταλάβεις, σε φωτιστικά που φτιάχνει αγοράζει τους κλασικούς ανακλαστήρες που είναι inox και τους βάφει για να αποδίδουν καλύτερα. Εγώ κατασκεύασα ένα φωτιστικό από Plexiglass και άντί για ανακλαστήρα, έβαψα λευκό το καπάκι του από την μέσα πλευρά. Αυτές τις μέρες θα το τοποθετήσω και θα δω στην πράξη αν έχει δίκιο ο φίλος.

Φιλε μου εαν ειναι ετσι θα κανω τη ζωη μου ευκολη ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αλεξ ωραια κ αναλυτικα αυτα που λες!οσοι εχουμε ασχοληθει στοιχειοδως με το φωτισμο

των ενυδρειων μας τα εχουμε διαβασει κ τα γνωριζουμε αυτα!καλα κανεις ομως κ τα ξαναναφερεις

το θεμα ειναι ξαναλεω ποσο περισσοτερο μπορεις να εκμεταλευτεις το φωτιστικο σου κ τον φωτισμο που βγαζει!

αλλωστε οι ακτινικες ειναι παλια "τακτικη"!ολες οι εταιριες κ ειδικα η ati προσπαθουν να βγαζουν νεες λαμπες

που απλα να περιεχουν μεσα σε μια λαμπα τα παντα!δεν ειναι τυχαιο οτι καμια δεν εχει ασχοληθει να βγαλει καποια καινουργια ακτινικη

κ ολων των εταιριων οι ακτινικες ειναι ιδιες τα τελευταια χρονια.η ati εβγαλε μονο την Pure actinic η οποια προσφερει τα μισα απο'οτι η blue plus

και γι'αυτο δεν τις χρησιμοποιει κανενας

αντιθετα ολες παιζουν κ βγαζουν κατι καινουργιο με το λευκο κ το μπλε.

ολα τα επιτυχημενα ενυδρεια(που χρησιμοποιουν τ5),τουλαχιστον οσα εχω παρακολουθησει εγω,χρησιμοποιουν τον κλασσικο συνδυασμο με

aquablue special(η giesemann new generation),blue plus και οταν εχουν πανω απο 8 θεσεις στο φωτιστικο βαζουν κ purple plus η fiji.

ακτινικη κανεις.και μιλαω για ενυδρειαρες οχι για το δικο μου η του διπλανου μου :thumbup:

πολλοι για να παρουν βεβαια αυτο που δινει η ακτινικη βαζουν blue led strips που με τα μισα w δινουν τα διπλασια απο μια ακτινικη τ5 οποιασδηποτε εταιριας.αυτο ειναι πολυ καλυτερο σαν λυση για να παρεις αυτο που σου δινουν οι ακτινικες

οπως ειπες κ για τη μεσογειακη τροφη π.χ χωριατικη μπορεις να φας χωρις κρεμμυδι.....χωρις αγγουρι,φετα,λαδι και ντοματα δεν γινεται!

καπως ετσι ειναι κ με την ακτινικη!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι οι λάμπες αλλά τι βγάζουν οι λάμπες και τι θέλουν τα κοράλλια.

Πολλά έχουν γραφτεί αλλά θέλει πολύ ψάξιμο για να δείς τι συμβαίνει πραγματικά σε ένα ενυδρείο και όχι ενα ενυδρείο παρουσίασης φυσικά που ο χομπίστας κοιτάει πώς θα δώσει καλύτερο χρωματισμό στα κοράλλια του και ίσως με άλλα μέσα εκτός του φωτισμού.Άλλωστε έχουμε δεί πολλά παραδείγματα.Μην εντυπωσιάζεσαι με αυτά που βλέπεις στο ίντερνετ.

Απο τις zooxanthellae που έχουν περιγραφεί (Photosynthetic Pigments of Symbiotic Dinoflagellates (Zooxanthellae) from Corals and Clams)οι πιο σημαντικές είναι οι Χλωροφύλλη Α,Χλωροφύλλη C και απο τις Καροτίνοειδής οι περιδίνη και η νέο-περιδίνη.Αυτές ενεργοποιούνται σε συγκεκριμένο μήκος κύματος και όχι σε πολλά μήκη.

Οι λαμπτήρες κορυφώνουν σε ένα συγκεκριμένο μήκος κύματος.

Όπως φαίνεται το βιολετί και το κόκκινο φάσμα είναι εξίσου σημαντικό με το μπλέ.

Άλλωστε αν ρωτήσουμε κάποιον χομπίστα που χρησιμοποιεί παλιές καλές λάμπες αλογονιδίων μετάλλου θα μας πεί 20Κ για χρώμα και 10Κ για ανάπτυξη.Λογικό γιατί στα 10.000Κ υπάρχει και το κόκκινο φάσμα.

Δεν υπάρχει λοιπόν κάποιος κανόνας που λέει πόσες λάμπες και τι χρώμα χρειάζονται για ένα reef.Υπάρχει μόνο τι κοράλλια και τι φάσμα/ισχύ χρειάζονται.

Αυτό μπορεί να το στοχεύσει κάποιος άνετα χρησιμοποιώντας led.Αν και πάντα θέλει ψάξιμο απο φασματοσκόπιο και όχι να στηρίζεται κάποιος απλά στα γραφόμενα του κατασκευαστή.

πάντως μου αρέσει που μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος mad23.

.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια στις ακτινικες και στις purple η ενταση του φωτος ειναι ιδια με τις υπολοιπες απλα δεν τις διακρινει το ανθρωπινο ματι?

Οποτε μια καλη επιλογη για 8 λαμπες ειναι 4x Blue+ , 2x Aquablue Special , 1x Pure Actinic και 1x Purple Plus προκειμενου να δωσουμε ολα τα φασματα?

Link to comment
Share on other sites

ναι d ισχυει αυτο που λες,ειναι κ μεσα σε αυτα που ανεφερε παραπανω ο αλεξ.

π.χ αν κοιτας για πολυ ωρα το φωτιστικο σου μπορει μετα να σου φαινεται οτι δεν φωτιζει πολυ η οτι εχει αλλαξει το χρωμα...

τιποτα απο αυτα δεν ισχυει απλα μετα το ματι αλλοιωνει τα χρωματα κ την ενταση για να το πω απλα.

ο συνδυασμος που αναφερεις ειναι πολυ καλος,απλα να ξερεις πως παιζει ρολο κ το γουστο το καθενος.

δηλ μπορει να το θες πιο λευκο η μπλε κτλ.

ξαναλεω πως αμερικη παιζει πολυ η coral plus τωρα στη θεση της aquablue γιατι περιεχει ενα πιο ευρυ φασμα χωρις να χανει σε ενταση κ φασμα.

αν δεν θες να κανεις πειραματα τοτε βαλε το συνδυασμο που αναφερεις κ βλεπεις στην πορεια τι αλλαγη θες να κανεις,αν θες να κανεις.

οι μονες που δεν θα σκεφτεις να αλλαξεις ποτε μα ποτε ειναι οι blue plus...απλα οι καλυτερες λαμπες που φτιαχτηκαν ever!

τωρα με τις αλλες βλεπεις κ κανεις!

εγω σου ειπα τι συνδυασμο εχω παραπανω :bigemo_harabe_net-64:

φιλε αλεξ και εμενα μου αρεσει που μοιραζομαστε το ιδιο παθος,μακαρι να ησουν στα μερη μας να τα λεγαμε κ απο κοντα.

το να λεγονται πολλες αποψεις,εμενα μου αρεσει πολυ και μονο σε καλο μπορει να βγει :bigemo_harabe_net-82:

κατι μπορει να πεις εσυ,κατι εγω κα να καταληξουμε καπου που δεν θα καταληγαμε αν τα λεγαμε μονοι μας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η coral plus αν δεν κάνω λάθος είναι στα 14-15.000Κ?

Όταν είχα 4ΧΤ5 χρησιμοποιούσα 2 μπλέ μία 15.000Κ της aqua medic και μια fiji και έβγαζε πολύ καλό χρώμα.

Αν ναι τότε αντί για λευκές μπορείς να παίξεις με αυτές άνετα.

Πιστεύω με αυτόν τον συνδυασμό θα μείνεις ικανοποιημένος και εσύ αλλά και τα κοράλλια σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι d ισχυει αυτο που λες,ειναι κ μεσα σε αυτα που ανεφερε παραπανω ο αλεξ.

π.χ αν κοιτας για πολυ ωρα το φωτιστικο σου μπορει μετα να σου φαινεται οτι δεν φωτιζει πολυ η οτι εχει αλλαξει το χρωμα...

τιποτα απο αυτα δεν ισχυει απλα μετα το ματι αλλοιωνει τα χρωματα κ την ενταση για να το πω απλα.

ο συνδυασμος που αναφερεις ειναι πολυ καλος,απλα να ξερεις πως παιζει ρολο κ το γουστο το καθενος.

δηλ μπορει να το θες πιο λευκο η μπλε κτλ.

ξαναλεω πως αμερικη παιζει πολυ η coral plus τωρα στη θεση της aquablue γιατι περιεχει ενα πιο ευρυ φασμα χωρις να χανει σε ενταση κ φασμα.

αν δεν θες να κανεις πειραματα τοτε βαλε το συνδυασμο που αναφερεις κ βλεπεις στην πορεια τι αλλαγη θες να κανεις,αν θες να κανεις.

οι μονες που δεν θα σκεφτεις να αλλαξεις ποτε μα ποτε ειναι οι blue plus...απλα οι καλυτερες λαμπες που φτιαχτηκαν ever!

τωρα με τις αλλες βλεπεις κ κανεις!

εγω σου ειπα τι συνδυασμο εχω παραπανω :bigemo_harabe_net-64:

φιλε αλεξ και εμενα μου αρεσει που μοιραζομαστε το ιδιο παθος,μακαρι να ησουν στα μερη μας να τα λεγαμε κ απο κοντα.

το να λεγονται πολλες αποψεις,εμενα μου αρεσει πολυ και μονο σε καλο μπορει να βγει :bigemo_harabe_net-82:

κατι μπορει να πεις εσυ,κατι εγω κα να καταληξουμε καπου που δεν θα καταληγαμε αν τα λεγαμε μονοι μας :thumbup:

Φιλε Mad επειδη θα ξεκινησω με μικρα Frag γι αυτο σκεφτομουν να βαλω τις λευκες, βεβαια δεν εχω δει τις Coral για να εχω αποψη.

Απο τα λεγομενα σου θα μπορουσα να παιξω με 3x Blue+ 3x Coral+ 1x Purple Plus και 1x Pure Actinic.

Κοιταξε.. Δεν θα το ηθελα πολυ μπλε γιατι χαλαει και τα χρωματα, λες να παω μισες μισες?

Link to comment
Share on other sites

αφου θα ειναι φραγκακια τοτε σιγουρα θα χρειαστεις περισσοτερο λευκο.

ο συνδυασμος που λες εμενα θα μου αρεσε παααρα πολυ αλλα να ξερεις θα σε παει προς την μπλε πλευρα

και αφου δεν εχεις δει τι φως βγαζουν οι coral δεν θελω να πεταξεις χρηματα σε περιπτωση που δεν σου αρεσουν.

οποτε πηγαινε με τις aquablue που εχεις δει κ εισαι σιγουρος οτι σου κανουν κ αργοτερα παιρνεις μια coral να τη δεις κ να τη δοκιμασεις

νομιζω παντως πως με 3 aquablue θα ειναι προς το πολυ λευκο

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λεω για 8 λαμπες: 4x Blue+ , 2x Aquablue Special , 1x KZ Fiji Purple και 1x Giesseman Pure Actinic θα ποσταρω φωτο οταν το ετοιμασω!

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα κανεις,ειναι ενας κλασσικος συνδυασμος για ολα τα γουστα

Εμενα απλα μου αρεσει να ειναι πιο μπλε το φως.

Πρεπει να κανεις δοκιμες για να καταληξεις στο τι αρεσει σε σενα αλλα κανει δουλεια κ στα κοραλια;-)

Ενημερωσε μας

Link to comment
Share on other sites

Η μονη απορια που εχω ειναι εαν θα μπορουσα να βαλω 2 ακτινικες αντι για μια και μια Purple. Ποσο διαφορετικο ειναι το φασμα φωτος εαν τις συγκρινουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...