Jump to content

Puffer


panoss

Recommended Posts

Ελάχιστα χτυπημένη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι ακόμα νεαρής ηλικίας, γι' αυτό να έχεις πάντα το νου σου καθώς μεγαλώνουν. Ξέρω ότι τα προσέχεις τα ψάρια σου και τα παρατηρείς αρκετά, συνεπώς αν υπάρξει πρόβλημα πιστεύω θα το αντιληφθείς και θα το αντιμετωπίσεις έγκαιρα. Αν και ποτέ δε μπορεί να είναι σίγουρος κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα τα έχω υπό στενή παρακολούθηση και δεν αποκλείεται να έχουμε άσχημα φαινόμενα και φυσικά τότε θα επέμβω!!

Link to comment
Share on other sites

020adb.th.jpg

017xoj.th.jpg

014rls.th.jpg

011ynv.th.jpg

012vig.th.jpg

009gvl.th.jpg

007skr.th.jpg

005vjo.th.jpg

003xlz.th.jpg

002out.th.jpg

001vnm.th.jpg


Έτσι πως είναι είναι καλά?

Θα πάρω ακόμα 4 είδη φυτών. Θα είναι καλά??

Τι αλλαγές μπορώ να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο σου αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ μικρο αν θες τη γνωμη μου παρε ενα ενυδρειο 100 λτρα με ενα εξωτερικο φιλτρο και θα εισαι αρχοντας , τα φυτα οσο ποιο πολλα τοσο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο σου αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ μικρο αν θες τη γνωμη μου παρε ενα ενυδρειο 100 λτρα με ενα εξωτερικο φιλτρο και θα εισαι αρχοντας , τα φυτα οσο ποιο πολλα τοσο καλυτερα

+100 :)

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και άλλα φυτά.. οκ!

Ενυδρείο με το καλό το μεγάλο που θα φιλοξενίσει είτε barracuda είτε καμιά τούρνα...

Link to comment
Share on other sites

η τουρνες και τα barracuda ειναι πολυ δυσκολα ψαρια και θελουν πολυ εμπειρους χειρισμούς ..........επίσης δεν εχουν φιλοξενηθεί αρκετα σε ενυδρεία ετσι ώστε να ξερεις πως θα συμπεριφερθούν , στο εξωτερικο που παιζουν τετοια ψαρια μπαίνουν σε τεραστια ενειδρεια 1000λιτρα+++ με σαμπ 500 λιτρα , δεν νομιζω οτι εισαι ετοιμος για τετοια ψαρια δεν το λεω αυτο για να σε υποβιβάσω το λεω τελειος φιλικα αλλα δυστυχώς δεν ειναι ολλα τα ψαρια για τα ενυδρεια μας

Link to comment
Share on other sites

:waaa::waaa::waaa: Μου καταράκωσες την ψυχολογία... :waaa::waaa:

Θέλω πολύ να βάλω μπαρακούντα.. :waaa::waaa:

Link to comment
Share on other sites

Για δες ένα βιντεάκι που βρήκα με ένα γρήγορο ψάξιμο. :) Κάνε σύγκριση ανθρώπου , ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω θελω πολλα ψαρια αλλα δεν μπορω να τους προσφερω αυτα που πρεπει , μακαρι να πανε καλα τα πραγματα και να κανουμε ενα 4τονο ενυδρειο και να βαλουμε τα παντα μεσα , αλλα μεχρι τοτε θα τα θαυμαζουμε απο τα ντοκυμαντερ.....ο φιλος πανος λεει για τα μπαρακουντα γλυκου νερου

αυτα https://www.google.gr/search?client=firefox-a&hs=B1x&rls=org.mozilla:el:official&q=freshwater+barracuda&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45373924,d.ZGU&biw=1920&bih=976&um=1&ie=UTF-8&hl=el&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=-p5xUfjKLeWp7AaKwIHQAw#imgrc=d6Bi5uu-7p0RZM%3A%3BiWj8cPK1vjE4nM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.jjphoto.dk%252Ffish_archive%252Fwarm_freshwater%252Facestrorhynchus_falcirostris.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.jjphoto.dk%252Ffish_archive%252Fwarm_freshwater%252Facestrorhynchus_falcirostris.htm%3B600%3B275

Έγινε επεξεργασία - piranhas2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά είναι!!!

Πόσα λίτρα είναι το min???

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Να κάτι για εσάς τους "αιμοδιψείς" :D Μόνο από το όνομα (ελληνικό) καταλαβαίνετε περί τίνος πρόκειται...Phago(=φάγο) maculatus.

Το έχει φέρει το ΑΒΥΣΣΟΣ, από εκεί το "ψάρεψα".

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά είναι!!!

Πόσα λίτρα είναι το min???

σε αυτα δεν υπαρχει min οσο ποιο μεγαλο τοσο το καλυτερο.. για μενα 2μετρα μηκος το λιγοτερο.... με εξωτερικα φιλτρα η ακομα καλυτερα sump , αλλα και ενα αλλο θεμα ειναι η διατροφη τους , μην νομίζεις οτι θα τρωνε στικακια στην αρχη τουλάχιστον θα θελουν ζωντανα σιγουρα , περα οτι για μενα αυτο ειναι απαραδεκτο(να ταιζεις ζωντανα) αλλα και πολυ δαπανηρό ειναι και επικίνδυνο για τα ψαρια σου , διοτι μεσα απο ενα feeder μπορει μεταφερθουν πολλες αρρωστιες και να χασεις το θηρευτή μεσα σε μια νυχτα!!οπότε γνωμη μου ειναι , αν δεν εχεις ενα ενυδρειο 700 λιτρα το λιγοτερο , με τον εξοπλησμο του + το θεμα με την διατροφη αστο καλυτερα , παντα φιλικα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα. Θα ανοίξω άλλη συζήτηση για αυτό... :usd:

ΝΑ ξανά πω πως όλα είναι μια χαρά εκτός από μια φαγωμένη τσέρυ... :waaa::waaa:

Την είδα πώς την σκότωσε αλλά δεν την πρόλαβα, δυστυχώς.. Κάτι πρέπει να έγινε με το φαγητό.Το πάφερ ήταν πάνω από ένα σαλιγγάρι έτοιμο να επιτεθεί και εκείνη τη στιγμή χώνεται η γαρίδα, νομίζοντας πως είναι τροφή για γαρίδες...Και έτσι πάει... :waaa:

Link to comment
Share on other sites

με παρεξένεψε κάτι.. βρήκα έναν εξωσκελετό των πάφερ όπως ακριβώς είναι των γαρίδων!!

Ξέρει κανείς τι γινεται?????

Link to comment
Share on other sites

Τα travancoricus δεν θα σου αφήσουν ούτε γαρίδα ούτε σαλιγκάρι στο ενυδρείο. Είναι η φυσική τους τροφή. Για εξωσκελετό των πάφερ πρώτη φορά ακούω Ο.ο.

Μεγάλη προσοχή στο τάισμα γιατί τα πάφερ δεν καλύπτονται με λέπια όπως τα περισσότερα ψάρια, αλλά το δέρμα τους έρχεται κατευθείαν σε επαφή με το νερό. Έστω και λίγη αμμωνία θα προκαλέσει πρόβλημα.

Αν θες κάποιο συγκάτοικο γι αυτά σου προτείνω ωτόκυκλους ή καποιο sp3.

Οσο για το οτι δεν τρώνε, κατεψυγμένο bloodworm θα το φάνε μια χαρά αλλά πρέπει να τους το δίνεις με σύριγγά για να μην πέφτουν τα υγρά μέσα στο ενυδρείο.

Διαλεξες ένα ψαρί με απίστευτο χαρακτηρα αλλά απαιτητικό :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να ξαναμετρησεις τα ψαρακια σου γιατι τα παφερ δεν βγαζουν εξωσκελετο....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, φαίνεται πως η επιθυμία σου να βάλεις και 3ο ψαράκι σε τόσο μικρό ενυδρείο αλλά και το γεγονός ότι λόγο απειρίας δεν μπόρεσες να αντιληφθείς έγκαιρα το πρόβλημα ήταν μοιραία για το ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν υπήρχε ΚΑΝΕΝΑ σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά!!

Και ήμουν όλη την ώρα από πάνω τους....

Τέλωσπάντων, έκανα μ.....α και το πλήρωσα..

Τώρα "πορεύομαι" με αυτά που έχω..

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι. Ποιο από τα τρία ήταν Πάνο ;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεις και δίκιο Πάνο, δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο είδος. Πάντως, γενικά μιλώντας δεν είναι πάντα τόσο εύκολο να καταλάβουμε αν ένα ψάρι είναι στρεσαρισμένο ή όχι. Θέλει πολύ καλή παρατήρηση και φυσικά εμπειρία. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό την μια μέρα όλα να είναι καλά και την άλλη να έχουμε απώλειες ή απλά δεν μπορούμε να διαβάσουμε τα σημάδια που μας στέλουν τα ψάρια μας. Πολλές φορές έχω διαβάσει: Χθες ήταν όλα καλά και σήμερα το τάδε ψάρι μας άφησε χρόνους. Όχι μόνο από νέους στο χόμπι, αλλά και από πιο έμπειρους.

Μιλάω γενικά βέβαια και όχι για εσένα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το 2ο ψάρι που είχα πάρει από την αρχή και το πιο μεγαλόσωμο...

Δεν ξέρω, ψιλοαπογοητεύτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...