Jump to content

Kostaskappa Nano


kostaskappa

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ ομορφα ολα Κωστα!!! Να τα χαιρεσαι φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ αυτό το μικρό...φοβερό στήσιμο και όμορφα χρώματα!Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε χτύπα αλύπητα και αστους να λένε…… :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ αυτό το μικρό...φοβερό στήσιμο και όμορφα χρώματα!Μπράβο!

Πολυ ομορφα ολα Κωστα!!! Να τα χαιρεσαι φιλε!!

Να'στε καλά ρε παιδιά...κάνω ότι περναει από το χέρι μου να τα κρατάω όλα σταθερά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ.....χαλαρωσε λιγο.Σιγα σιγα :D

ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ....! :D

ΥΓ.Να δω αυτά που θα πάρω από το swap που θα βάλω...!

Link to comment
Share on other sites

Φιλικα στο λεω.Μην βαζεις συνεχεια ζωντανα,και κυριως μη βαζεις οτι να΄ναι.Κατασταλλαξε ποιο ειδος(SPS,LPS,SOFT) σου αρεσει περισσοτερο

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε δεν μασάω...!!

Γι'αυτο μ'αρεσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλικα στο λεω.Μην βαζεις συνεχεια ζωντανα,και κυριως μη βαζεις οτι να΄ναι.Κατασταλλαξε ποιο ειδος(SPS,LPS,SOFT) σου αρεσει περισσοτερο

:)

Θα το φτιάξω όπως πρέπει ρε συ,το συγκεκριμένο setup είναι σχετικά πρόχειρο,και όλες οι σινουλάριες θα κατέβουν στο swap και το μόνο που θα μείνει θα είναι τα lps,τα sps,οι ζωανθοί,τα μανιταράκια με τις ριχόρδεες (ελπίζω να μου κάτσει καμία florida στο swap) και το σαρκόφυτο,το οποίο δεν έχει ανταγωνισμό για να παράγει ουσίες και για ασφάλεια υπάρχει και ο άνθρακας 24/7.μόλις με το καλό μεταφερθεί στο μεγαλύτερο θα γίνουν όλα όπως πρέπει!

ΥΓ. Ρε παιδιά αυτή η hystrix δεν είναι χνουδωτή!Εννοώ πως οι πολύποδες της είναι πολύ κοντά στον σκελετό της.Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ακριβώς το είδος της;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ πως η διατήρηση ενός mix reef είναι πραγματικά μια πρόκληση για τον χομπιστα και χαίρομε αυτούς που το επιχειρούν ακόμα και αν υπάρχουν αποτυχίες!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Θα το φτιάξω όπως πρέπει ρε συ,το συγκεκριμένο setup είναι σχετικά πρόχειρο,και όλες οι σινουλάριες θα κατέβουν στο swap και το μόνο που θα μείνει θα είναι τα lps,τα sps,οι ζωανθοί,τα μανιταράκια με τις ριχόρδεες (ελπίζω να μου κάτσει καμία florida στο swap) και το σαρκόφυτο,το οποίο δεν έχει ανταγωνισμό για να παράγει ουσίες και για ασφάλεια υπάρχει και ο άνθρακας 24/7.μόλις με το καλό μεταφερθεί στο μεγαλύτερο θα γίνουν όλα όπως πρέπει!

ΥΓ. Ρε παιδιά αυτή η hystrix δεν είναι χνουδωτή!Εννοώ πως οι πολύποδες της είναι πολύ κοντά στον σκελετό της.Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ακριβώς το είδος της;

Ποιος σου ειπε οτι δεν εχει ανταγωνισμο για να παραγει τοξινες;Εχει και παραεχει.:D

Η hystrix ακομα δεν μπηκε ρε.Δωσε της λιγο χρονο :)

Link to comment
Share on other sites

Δία η hystrix και στο μαγαζί που φιλοξενούταν μέχρι να την δω έτσι ήταν,με ένα Celio να κάνει νούμερα από πάνω της..... :(

Πιστεύω πως θα ισιώσει σιγά σιγά....πλάκα πλάκα,όλα τα ζωντανά ούτε στον κύβο (να ζήσουμε να τον θυμόμαστε) δεν πήγαιναν τόσο καλά!ΦΤΟΥ να μην τα ματιάσουμε!

ΥΓ.Όσες τοξίνες και να βγάζει,ο άνθρακας μου πρέπει να είναι ο hulk.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ πως η διατήρηση ενός mix reef είναι πραγματικά μια πρόκληση για τον χομπιστα και χαίρομε αυτούς που το επιχειρούν ακόμα και αν υπάρχουν αποτυχίες!

Ρε φίλε έχω δει στο youtube ενυδρείο κοιλάδα με σκληρά στα ψηλά,και από κάτω ένα σαρκόφυτο τεράστιο (κυριολεκτικά τεράστιο) στο κέντρο παρέα με ζωανθούς κλπ lps να πηγαίνει σφαίρα!κάτι τέτοιο θέλω σαν αποτέλεσμα,σε πιο μικρό όμως!Ένα πολύ ζωντανό mixed reef!

Link to comment
Share on other sites

δεν δειχνει παντως να εχει κατι το ζωντανο :)

το yellow πως τα παει απο θεμα χωρου;

Link to comment
Share on other sites

δεν δειχνει παντως να εχει κατι το ζωντανο :)

το yellow πως τα παει απο θεμα χωρου;

Φώτα 2x24 ati σε 35 βάθος.καλά είμαι νομίζω,αν κρίνω και από την εικόνα που έχουν τα κοράλλια μου τότε μια χαρά.Ο χαβανέζος δυσκολεύεται....γι'αυτό πρέπει να περάσω σε μεγαλύτερο tank.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με ενοχλεί αφάνταστα στο ενυδρείο είναι τα microbubbles που περνάνε στο tank από το aquamedic.Το πιο σπαστικό πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κοράλια Κώστα.

Η hystrix δεν βγάζει τους πολύποδες μάλλον γιατί είναι στρεσαρισμένη ακόμα, ή γιατί δεν της αρέσει εκεί που την έχεις(πχ λόγω κυκλοφορίας, φωτισμού ή άλλα συγκενικά κοράλια που ενοχλούν).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω την ανωμαλία μέσα μου,πήρα μια απόφαση στο πόδι σήμερα το πρωί και σε αυτή θα τελειώσει το θέμα θαλασσινό!Επιστροφή στον κύβο!!!!!!!!!!!Απλά επειδή υπάρχει πλέον ενυδρείο που πάει μια χαρά για τα ζωντανά μου,θα κάνω λιγάκι υπομονή να φτιάξω τον φωτισμό όπως πρέπει,γιατί έχουν ανέβει οι απαιτήσεις κατακόρυφα λόγω κοραλλιών!Λίαν συντόμως θα ξεκινήσουν οι εργασίες και θα ακολουθήσει φωτογραφικό report από την όλη φάση!Τον φωτισμό τον έχω....Άντε να δω τι θα κάνω με την κυκλοφορία...!

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στον παλιό κύβο ή γενικά σε κάποιο κύβο?

Καλή η απόφαση που πήρες. Απο κυκλοφορία πάρε άλλο ένα κυκλοφοριτή και είσαι τζετ.

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στον παλιό κύβο Παναγιώτη!Αυτή την φορά όμως θα γίνει σωστά!Θα φτιαχτεί το aquascape με βράχο ο οποίος υπάρχει,θα φτιαχτεί το φωτιστικό,θα γίνει πλήρης ανανέωση στον εξοπλισμό (φωτιστικό,skimmer,κυκλοφορία,σωληνώσεις υπερχείλησης,θερμοστάτες/ανεμιστήρες και ελεγκτής θεμοκρασίας,δοσομετρικές κλπ.)!Σκοπός μου είναι να σετάρω ένα σύστημα που θα τρέχει μόνο του,χωρίς προβλήματα και προπάντων να με αποζημιώσει στο έπακρο με την ομορφιά του!!Ο Χαβανέζος θα κάνει τούμπες από την χαρά του!Απλωτές θα δίνει για μια εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...