Jump to content

Kostaskappa Nano


kostaskappa

Recommended Posts

Και τζάμια 8αρια!

Ε ναι...αλλιώς θα μου έρθουν τα κοράλλια στο σαλόνι!Να ρωτήσω όμως κάτι ρε παιδιά!Με κυκλοφορία 4000l/h μοιρασμένη σε τέσσερις κυκλοφορητές,σε αυτό το μέγεθος θα είμαι κομπλέ;Ή θα πρέπει να προβώ και σε άλλες αγορές;Γιατί καλός ο χαβαλές,αλλά πρέπει να μπορώ να υποστηρίξω το ενυδρείο στο έπακρο!Επίσης το 4x24 watt T5 θα είναι αρκετό;Ή θα πρέπει να πάω σε 6x;Όλα αυτά τα σκέφτομαι γιατί με αυτά τα λεφτά θα μπορούσα να περάσω σε ballin και να ξενοιάσω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν στήσεις σωστά και έξυπνα τους κυκλοφορητές που λες νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα κυκλοφορίας! Το βλέπει όμως και στην πράξη!

Για τον φωτισμό οι 4Χ24 σου πέφτουν λίγες, οπότε πας για 6 λάμπες!

Έλα, έλα χάλα χρήμα τώρα που βρήκες που γιατί θα στα πάρει το κράτος αν τα κρατήσεις!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Αν στήσεις σωστά και έξυπνα τους κυκλοφορητές που λες νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα κυκλοφορίας! Το βλέπει όμως και στην πράξη!

Για τον φωτισμό οι 4Χ24 σου πέφτουν λίγες, οπότε πας για 6 λάμπες!

Έλα, έλα χάλα χρήμα τώρα που βρήκες που γιατί θα στα πάρει το κράτος αν τα κρατήσεις!

Αυτό το τελευταίο το έχω νιώσει....στο πετσί μου για τα καλά!Θα το φτιάξω αρχίζοντας από αύριο να μαζεύω ότι χρειάζεται!Το όλο εγχείρημα θα γίνει αργά και σταθερά.Σκέψου πως δεν έχω ούτε σκίμερ αξίοπιστο για αυτά τα λίτρα!Για να δώσω και 60 βάθος,πρέπει να φτιάξω και καινούργιο έπιπλο....θρίλερ....θα με χωρίσει η γυναίκα λίγο πριν τον γάμο!!!Πάντως επειδή την έχω την ανωμαλία μέσα μου,θα το κάνω!Ας μου πάρει καιρό δεν τρέχει!Το θέμα είναι να γίνει σωστά και μελετημένα!Πείτε μου και χρόνια πολλά!Εδώ και μια ώρα έγινα τριαντάρης!!!! Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Χρονια σου πολλα φιλος και πολυχρονος!!!!Πανω απ'ολα ΥΓΕΙΑ και ολα τ'αλλα ερχονται!!!!

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι μου να είσαι καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά….τριαντάρησες…..και μυαλό δεν έβαλες…μ’αρεσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

πλουχρονος Κωστη με υγεια πανω απο ολα.και οτι επιθυμεις.

Να είσαι καλά φιλαράκι!Αυτό που θέλω είναι ένα reef σαν το δικό σου!Για να δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα για καφέ εσύ!Εγώ έχω να κατεβάσω τα πάντα όλα!

θα σπάσω απο αυτό που μπορώ...δε γίνετε να έρθω με άδεια χέρια!!!! :bigemo_harabe_net-82:

να σε πολύχρονος φιλαράκι και να χεις ότι επιθυμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

θα σπάσω απο αυτό που μπορώ...δε γίνετε να έρθω με άδεια χέρια!!!! :bigemo_harabe_net-82:

να σε πολύχρονος φιλαράκι και να χεις ότι επιθυμείς!!!

Ευχαριστώ αγορίνα μου!Τι να επιθυμώ ο ψαροκαμμένος...μια ριφάρα θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αγορίνα μου!Τι να επιθυμώ ο ψαροκαμμένος...μια ριφάρα θέλω!

να την έχεις φιλαράκι!!!!! να βλέπω να πέρνω ιδέες :bigemo_harabe_net-82: ..ακόμα θυμάμαι τη φώτο που μου είχες στείλει και είχα πορωθεί όταν άρχησα να στήνω..και τη βοήθεια σου..αντε να τα πούμε για κανένα καφεδάκι..οποτε θέλεις κερνάω να έρθεις να δεις και το καινουργιο μου μικρο! :)

Link to comment
Share on other sites

να την έχεις φιλαράκι!!!!! να βλέπω να πέρνω ιδέες :bigemo_harabe_net-82: ..ακόμα θυμάμαι τη φώτο που μου είχες στείλει και είχα πορωθεί όταν άρχησα να στήνω..και τη βοήθεια σου..αντε να τα πούμε για κανένα καφεδάκι..οποτε θέλεις κερνάω να έρθεις να δεις και το καινουργιο μου μικρο! :)

:bigemo_harabe_net-77::bigemo_harabe_net-77::bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

βαλτο αγγελία.

To εχει βαλει!

Link to comment
Share on other sites

εστω και καθυστερημενα χρονια πολλα και οτι επιθυμεις να το παθεις κωστα! :bigemo_harabe_net-64:

υγεια να εχεις πανω απ'ολα και τ'αλλα ερχονται!!

το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και αντε με το καλο το επομενο!

πολυ καλα εκανες που εδωσες βαθος! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εστω και καθυστερημενα χρονια πολλα και οτι επιθυμεις να το παθεις κωστα! :bigemo_harabe_net-64:

υγεια να εχεις πανω απ'ολα και τ'αλλα ερχονται!!

το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και αντε με το καλο το επομενο!

πολυ καλα εκανες που εδωσες βαθος! :thumbup:

Ευχαριστώ για τις ευχές αγορίνα!Να είσαι καλά κι εσύ να χαίρεσαι το ενυδρείο σου!Κατά πάσα πιθανότητα το hawkfish και το goby βρήκαν σπίτι,και το βιοφορτίο μου θα πέσει σε λογικά απίπεδα επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Ένα φρέσκο video μετά από λίγο aquascaping.

http://youtu.be/1pjM0jhjAnQ

Στο καινούργιο ρε παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω εγώ τον βράχο του display tank με τσιμέντο,για να το κάνω ακριβώς όπως το φαντάζομαι!Όλος ο Ζ.Β. εννοείτε ότι θα υπάρχει για να υποστηρίζει το ενυδρείο στο sump.Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο αυτό μπορεί να γίνει,και αν το τσιμέντο θα επηρεάσει τις τιμές του νερού μου....Αν πχ τις επηρεάζει,υπάρχει κάποια μίξη μείγματος (με άμμο θαλλάσης πχ) ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα;Το σκέφτομαι πλάτη με βραχοσύνθεση ενωμένα,με μια-δύο μεγάλες σπηλιές και μεγάλες πλάκες "ταράτσα" για SPS από επάνω...Αν γίνετε αυτό με το τσιμέντο θα οργιάσω...!

Link to comment
Share on other sites

Δες το θέμα του adlib!

Υπάρχει πλήρης κατασκευή diy βράχου για reef!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=75172&p=724621

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και μου άρεσει πολυ το αποτέλεσμα του,αν και εγώ ευελπιστώ να κάνω κάτι άλλο!Θέλω να το κάνω μασίφ όλο ενωμένο!Όχι κομμάτι κομμάτι!Θέλω να κάνω μια πλάτη 89x39 με rocky look και να είναι ενωμένη με μια μεγάλη πλάκα στην αριστερή πλευρά της τέρμα και στην μέση περίπου του ύψους της,η οποία πλάκα θα έχει 3 πόδια και θα φτάνει μέχρι το 1/3 του ενυδρείου (από αριστερά μέχρι λίγο πριν την μέση του 90) για να πατάει αραγωνίτη και να δημιουργεί μια μεγάλη σπηλιά με ελάχιστο φως,για να βάλουμε από κάτω και κανένα μη φωτοσυνθετικό!Σκεφτόμουν ένα κουτί φτιαγμένο στις διαστάσεις που θέλω να είναι η σπηλία,πάνω στο οποίο θα "χτίσω" την πλάκα,μετά προσθέτω και τα πόδια της,βγάζω το κουτί και έχω το αποτέλεσμα που θέλω!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...