Jump to content

Γόνος Πλατυ Αμμωνια


Konstantinos83

Recommended Posts

A! κάτι τελευταιο..το aquaball 60 δίνει για την αντλια του αυτά

Pump power (50 Hz) per hour of approx. 150.00 l Pump power (50 Hz) per hour to about 480.00 l

εγω το ρύθμισα σχδον στο τερμα πανω από τη μεση την εξοδο. δεν βλέπω θεμα με τα πλατυ. λες να είναι εντάξει?

καληνύχτα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τέρμα πάνω από τη μέση τι είναι ; Μπερδεύτηκα ... Δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως, εγώ θα έλεγα να μείωνες λίγο τον πληθυσμό των ψαριών. :)

8 πλάτυ σε 43 μικτά είναι αρκετούτσικα. Εγώ θα έμενα με ένα χαρεμάκι, που έτσι κι αλλιώς θα αυξηθεί.

Link to comment
Share on other sites

xax! ναι δικιο έχεις...εννοω ότι από το φουλ που δινει το ρυθμιστικό εγω το έχω πιο πάνω από την μεση! ;)

ΝΑι αυτό επιδιώκω...όταν λες χαρέμι? το ενα προς 7 να μεινουν δεν ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Όπα! 43 καθαρά! λολ

δεν ειμαι βασανιστής :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Γράψε λάθος για τα μικτά, δεν το είχα προσέξει. :) Χαρέμι είναι 1 προς 3. Τώρα με τα 8 που έχεις, καλό είναι να είσαι λίγο προσεκτικός.

Υ.Γ. Στο προφίλ λες 2 λάμπες των 10.000 kelvin , ισχύει ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει :) τι εννοείς προβλημα? δηλαδη να αφήσω 2 από τα τρια αρσενικα και τα θυλικα να μέινουν 6? (3 αρσενικα 6 θυλικα ειναι τωρα)

Ναι. δεν έχει πρόβλημα εδω και ενα μήνα και ο φωτισμος ειναι 8 ωρες

ξερω το ιδανικο για 6500 και 4000 απλα το φωτιστικο ηταν έτσι απο την αγορα, μολις καει θα τα αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει :) τι εννοείς προβλημα? δηλαδη να αφήσω 2 από τα τρια αρσενικα και τα θυλικα να μέινουν 6? (3 αρσενικα 6 θυλικα ειναι τωρα)

Ναι. δεν έχει πρόβλημα εδω και ενα μήνα και ο φωτισμος ειναι 8 ωρες

ξερω το ιδανικο για 6500 και 4000 απλα το φωτιστικο ηταν έτσι απο την αγορα, μολις καει θα τα αλλαξω

Με έκαψες , :P πάλι μπερδεύτηκα ...

Εγώ στα λίτρα σου , θα έμενα με ένα αρσενικό και τρία θηλυκά. Αν μείνεις όπως είσαι , απλώς να είσαι προσεκτικός.

Δεν είναι θέμα ιδανικού ή όχι με τις λάμπες, αν τις αφήσεις, θα έχεις πρόβλημα με άλγες. :)

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τις λαμπες ακόμα δεν μπορω να κάνω κάτι. θα το κοιταξω...ναι σορρυ. κοιτα. έχω τρία αρσενικα και 6 θυλικα. εφόσον λες 1 / 3 τότε 2/6 ειναι καλυτερα. προσεκτικός σε τι?

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι προσεκτικός με το τάισμα και με τις αναπαραγωγές. Να έχεις το νου σου να μην φτάσεις να έχεις υπερπληθυσμό. :)

Link to comment
Share on other sites

Α ;) οκ! ταιζω γενικα μετρια. Τωρα με τα δυο μικρα ριχνω κάτι παραπάνω. από οτι θα ειδες και στο τοπικ αυτό μιλουσαμε αρκετα για τις μετρησεις και τα σχετικα. Οτι γεννιέται θα το δινω μολις μεγαωσει ίγο για να το πιάσω....αλλα έχει μια βάση αυτό που λες. στο 1/3 1/4 λογικα ειανι πιο βατα γιατι δεν θα είανι με τι μια όλες η γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα! τα τωρινα ψαράκια θα μεταμορφωθούν σε αντιχλώριο! λολ! τα δινω και πατσιζω με τετοια! θα μειωσω λοιπόν ! να σια καλα! καληνύχτα! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όλα πάνε περίφημα! Κανενα πρόβλημα ως τώρα! Σήμερα αποχαιρέτησα και 4 πλατυ και πλέον έχω 1/4! Π΄ηρα και Πραϊμ και αρχίζω δουλεια! Έκανα αλλαγή και έβαλα Πραϊμ στο συνολικό όγκο όπως προτείνατε. Αύριο βραδάκι θα κάνω και μέτρηση Νο3 και ΝΗ3,4 Αντε να δούμε! να και μερικές Φωτο (δύσκολο να διαλέξεις ποια θα φύγουν.....)

Θέλει και κλαδεμα.... Ρε παιδιά...κατι που ήθελα να ρωτήσω....Τι γίνεται με το χρώμα από τα φυτά? δεν έχουν βαθυ πράσινο....τι παιζει...Λιπασαμ και ταμπλετες τον τελευταιοπ μήνα βάζω... (Σερα ταμπλετα και flourish λυπασμα)

post-52019-0-35565600-1370023722_thumb.jpg

post-52019-0-95489400-1370023731_thumb.jpg

post-52019-0-30433900-1370023741_thumb.jpg

post-52019-0-65084100-1370023750_thumb.jpg

post-52019-0-50359800-1370023759_thumb.jpg

post-52019-0-72256800-1370023768_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κωστη!

Η λαμπες τη γραφουν επανω και ποσα βατ ειναι;

Ζεολιθο πειρες;

Το παλιο φιλτρακι το εβαλες μεσα και αυτο να δουλευει μαζι με το νεο;

Τη υποστρωμα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πουμε αργοτερα γιατιμπρεπει να την κανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κωστη!

Η λαμπες τη γραφουν επανω και ποσα βατ ειναι;

Ζεολιθο πειρες;

Το παλιο φιλτρακι το εβαλες μεσα και αυτο να δουλευει μαζι με το νεο;

Τη υποστρωμα εχεις;

Περιμενουμε και τις μετρησεις!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ρικ! όλα καλα....

Οι λάμπες είναι 24 W η μια και 10000Κ. Ζεόλιθο δεν πήρα. Αφησα το κεραμικό μου να δουλεπψει. μην βγάζω παλι και αλλαζω υλικο. Το παλιο φιλτρακι οπως σου είπα δυστυχως πλήθηκε....σημερα παλι πολύ ζωντάνια στο ενυδρειο...όλα ειναι ενεργιτικά και φουλ πτερυγια! εφαγαν και λιγο τωρα. Η υπόλοιπη μερίδα το βραδάκι. Τα μωρα καλα φαινονται... Τζετ... Πραϊμ τωρα πότε να ριξω? αναλογα με το τι θα μετρησω το βραδακι? (μπορει και απόγευμα)

Link to comment
Share on other sites

και καμια γνωμη για το ενυδρειο δεν έχει μιας και το ειδατε σε φωτο? Λολ ! :bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κωστη!

Το ενυδρειακι σου ειναι μια χαρα και εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης με επιπλεων φυτα που μπορεις να βαλεις. Γενικος απο βατ εισαι πολυ καλα και το οτι ειναι 10.000Κ ειναι ενα θεμα αλλα παιζει ρολο επισης εαν η λαμπα ειναι σχεδιασμενη για φυτεμενο η θαλασσινο. Δηλαδη πχ η aqua star μπορει να ειναι 10.000κ αλλα ειναι για γλυκο ενυδρειο μια που εχουν κομμενες κορυφες για να μπορουν να δουλεψουν χωρις να εχουμε ιδιαιτερα προβληματα αλγεων. Οσο για τον ζεολιθο παρτον εαν μπορεις και βαλε μονο στο φιλτρακι σαν βοηθεια στην συγκεκριμενη στιγμη, αλλιως εχε το νου σου με την α επιπεδα αμμωνιας και αν χρειαζεται καποια αλλαγη μην διστασεις να την κανειςμαζι με πραιμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ρικ!

Αργησα να απαντήσω λόγω δουλειάς. Σχετικά με τις μετρήσεις εχουμε τα εξις στην τριτη μερα σημερα:

ΝΟ3 <25 (μαλλον είναι πανω από 10 αλλά κάτω από 25)

ΝΗ3/ΝΗ4 < 0,5

PH 7,6 (στικ αλλα κάποια στιγμη θα πάρω υγρα)

Σχετικα με το ενυδρειάκι:

Ευχαιστώ και θα ήθελα να μου προτεινεις όποτε ευκαιρέσεις γιατί περιθωρια λες. Δεν ξέρω τι φασμα βγάζει και αν είναι κομμενες οι κορυφες....Για ζεόλιθο θα δω μόλις εχω λεφτα και χρόνο. Πάντως ισως χρειάζομαι μια μικρη αλλαγη αυριο...καμια 10 λιτρα...Να μην τσακίσω ίσως την ανερχόμενη βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κωστα. Το οτι μετρας νιτρικα ειναι καλο. Κανε μια αλλαγη 30% παλι αυριο και οπως ειπαμε λαου λαου με το φαγητο. Οσο για τα φυτα δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο αλλα σιγουρα οταν στρωσουν τα πραγματα θα πενε και αυτα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ρικ,

Δηλαδη μπήκαμε ξανα σε κύκλο? Ναι αυριο θα κάνω...περίπου 12 λίτρα είναι το 30% για μενα και καπου εκει με το μάτι το κάνω πάντα...βασει και υψος νερού. Η δοση για το Πραϊμ ποια πρέπει να είναι? στα λιτρα που θα βάλω ή στο σύνολο? Πάλι διπλή δόση? επι του συνολικου? Τα φυτα γενικα αρχισα πλέον να τα προσεχω στο θεμα στησιμο και λοιπά... αν ειχα δυνατότητα θα το ξανα έκανα με ότι έχω από την αρχή μιας και το εχω λίγο εως και αρκετα ποιο σωστα το θεμα στο μυαλο και στα χέρια από πρίν (και πριν το Aquazone ήμουν ψιλο "τυφλός" :) )

Πίστέυεις ότι η αλγη θα εκλειψει? Δεν έχω CO2 αλλά excel...βοηθα νομιζω....ακόμα δεν ξέρψ πώς να κατανέμο τον χορο του ενυδριου! λολ

Υπάρχει τρόπος να πειράξω πάλι λιγο τα φυτα χωρίς να τα κάνω ...... μπίπ! χαχα Γενικά να το ξανα στησω αλλα κατεβάζοντας την σταθμη του νερου έτσι ώστε να μπορώ να δουλεψω? Φαντάζομαι πως οχι...

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης το ενυδρειο δεν ειναι ακριβως αστρωτο αλλα σε φαση πολλαπλασιασμου των νιτροποιητικων βακτηριων και ανακαμψης μεχρι να επελθει ξανα η σωστη ισοροποια στο μικρο σου οικοσυστημα. Θελει λιγο προσοχη και η αληθεια ειναι πως ανυσηχο λιγο για τον γονο σου γιαυτο αλλαγη και πραιμ για ολα τα λιτρα.

Οσο για τα φυτα για την ωρα θα σου προτεινα να μην τα σκαλιζεις μεχρι να στρωσουν λιγο τα πραγματα και μετα ανοιγεις αναλογο θεμα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..... Κατάλαβα ;) Οπότε αλλαγή και σε 3 μερες μετράμε...ΟΚ got it!

Φυτά: Όχι εννοείται πως όχι...μιας και έχουμε αυτήν την ωραια και επικοδομιτική κουβέντα και προσφορά βοήθειας είπα να το "εκμεταλευτώ" λιγάκι :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις λιγο οι τακτικες αλλαγες που μπορει να κατεβασουν περα απο την αμμωνια αρκετα και τα νιτρικα φρεναροντας καπως προσωρινα τα φυτα, λιγο το σκαλισμα του βυθου για να μεταφυτεψεις καπου αλλου καποιο φυτο με αποτελεσμα να διαταραξεις την επιφανειακη βιολογια που υπαρχει στον βυθο αυτη την κρισιμη στιγμη, λιγο το....... για αυτο σου λεω καλυτερα να περιμενεις για την ωρα και μετα κανεις οτι θες!:-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...