Jump to content

Βοηθεια Με Hygrophila Difformis


Recommended Posts

Αυτες οι λαμπες σε ποσα λιτρα ειναι? (σε 220 λιτρα)

Τι κελβιν ειναι οι λαμπες? (πως μπορω να το δω αυτό? δεν γράφουν πάνω)

Ποσο νιτρικα εχεις τωρα? (No3=12.5)

Καθε ποτε αλλαζεις νερο? (μια φορά κάθε 10 μέρες 30% του νερού)

Το ξερω ειναι πολλες οι ερωτησεις αλλα χρειαζομαστε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορουμε.

Link to comment
Share on other sites

60 βατ σε 220 λιτρα δεν ειναι τιποτα δυστοιχος...για καμια ανουμπια εισαι με τετοιο φωτισμο..Κοιτα καλα τις λαμπες σου γιατι μπορει να γραφουν καπου τα κελβιν τα οποια ειναι σημαντικα να τα ξερουμε,αν εχεις λαθος κελβιν θα εχεις προβληματα.

Ποσο καιρο εχεις τις λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

60 βατ σε 220 λιτρα δεν ειναι τιποτα δυστοιχος...για καμια ανουμπια εισαι με τετοιο φωτισμο..Κοιτα καλα τις λαμπες σου γιατι μπορει να γραφουν καπου τα κελβιν τα οποια ειναι σημαντικα να τα ξερουμε,αν εχεις λαθος κελβιν θα εχεις προβληματα.

Ποσο καιρο εχεις τις λαμπες?

τις λάμπες τις εχω 6 μήνες περιπου.δεν γράφουν πάνω ποσά κελβιν είναι,τις κοίταξα καλά!στο ίντερνετ που έψαξα γράφει για τη μια λαμπα οτι είναι 8500Kelvin,για την αλλη δεν βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτεμενα βαζουμε 6500Κ και 4500Κ,οπωτε αν εχεις λαθος κελβιν πρεπει να αλλαξεις λαμπες.Οπως σου ειπα ειναι και ο φωτισμος σου ελαχιστος

Link to comment
Share on other sites

εχθές άνοιξα ένα θέμα στο φωτισμό για να πάρω πληροφορίες σχετικά με κάποια πατέντα που θελω να κάνω για να προσθέσω 2 λάμπες ακομα στο ενυδρείο μου! με άλλες δύο λάμπες των 30 watt και των ανάλογων Kelvin θα είμαι καλυμμένος με το θέμα του φωτισμού? αυτό που μου κανει εντύπωση είναι πως τα υπόλοιπα φυτά που έχω είναι σε καλή κατάσταση και αναπτύσσονται με γρήγορους ρυθμούς!(valisneria,echinodorus,limnophila sessiliflora,hygrophila polysperma)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...