Jump to content

My Nano Reef


gmarbel

Recommended Posts

Mήπως νέκρωσε η βάση της σε κάποιο σημείο και ανέβηκαν?

Γιατί απ΄ότι ξέρω δεν ανεβαίνουν σε καθαρό ιστό Σταματάνε εκεί.

Τώρα για αυτό που είπες βάση σκληρών, φαινομενικά ναι, η hystrix Πιο εύκολη, αλλά μην το ψάχνεις γενικά. Πολύ μυστήρια τα sps. Άγνωστη η ψυχή τους. :D

Μπορεί να χάνεις το πιο εύκολο και να κλαδεύεις κάθε λίγο το πιο δύσκολο. ;) Δεν υπάρχει κάτι στανταρ.

ειναι μια μεγαλη αληθεια αυτο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μία φωτογραφία ....μετά το απρόσμενο πέρασμα ενος κοπαδιού φρεσκοεκκολαφθήσας αρτέμιας....

(Για την ποιότητα, τα εχουμε πει)

post-52424-0-43012600-1384030596_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο! Και ωραία ζωντανά. Εμένα μου αρέσουν πολύ οι caulastreas που έχεις κάτω.

Βέβαια η φωτό το αδικεί λίγο!

Καλή συνέχεια! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ...

Αναμένω μερικές προσθήκες ακόμα, μάλλον τέλος της εβδομάδας, κάποια τροποποίηση στο φωτισμό...και μετά βουρ για τουμπάνιασμα...σταθερά και υπομονετικά...

Οσο για φωτογράφο, μαλλον πρέπει να βάλω αγγελία, αφού έρθουν και τα τελευταία και πατήσουν βράχο....και επειδή κούρεμα δεν παίζει -εκτος αν μου το πάρουν σηκωτό το μικρό- ..θα αρκεστεί (-στούν) σε τραπέζωμα....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλούς υποψήφιους φωτογράφους Γιωργη! διάλεξε τον λιγότερο φαγανό! Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν με τρομάζεις...φαϊ υπάρχει...

δεν έχουν συγκριθεί μαζί μου...και ας μη μου φαίνεται...

Πολλοι θέλανε να κάθονται δίπλα μου σε τραπέζια για να φάνε περισσότερο...τελικά το μετάνιωσαν...χαχα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν...σήμερα είχαμε αφίξεις...Κοραλάκια υπέροχα...της μοντιπόρας...και όχι μόνο...

Σε λίγες μέρες φωτογραφίες...

Και κατι που με ανησύχησε...

Πάω να τα παραλάβω στα ΚΤΕΛ (Μοναστηρίου). Λέω όνομα..λογικά σε φελιζόλ-ψυγείο λέω στον τύπο..Μου το δείχνει και μου λέει...κοραλάλια είναι????

Σημείωση:δεν έγραφε τίποτα το δέμα, ήταν απο χομπίστα (για να ξέρει κατάστημα) και είχα και πολύυυ καιρό να πάω προς τα ΚΤΕΛ....

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ...μας πήραν χαμπάρι... :bigemo_harabe_net-115:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τελείωσε το κόλλημα...και η κόλλα..Εγινα παστός....αλλά το αποτέλεσμα...δεν υπάρχει...

κάποια προσαρμογή στην κυκλοφορία αύριο, πρωι πρωι..και πάμε δυνατά...

Αλλα νομίζω οτι πρέπει να ξεκινήσω φραγκάρισμα στα πρώτα σκληρά...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τελείωσε το κόλλημα...και η κόλλα..Εγινα παστός....αλλά το αποτέλεσμα...δεν υπάρχει...

κάποια προσαρμογή στην κυκλοφορία αύριο, πρωι πρωι..και πάμε δυνατά...

Αλλα νομίζω οτι πρέπει να ξεκινήσω φραγκάρισμα στα πρώτα σκληρά...

Εεεεπ!Αυτά δεν τα λένε έτσι!Στείλε τίποτε κατά δω!!

Link to comment
Share on other sites

Εεεεπ!Αυτά δεν τα λένε έτσι!Στείλε τίποτε κατά δω!!

Δεν είναι για σενα αυτά ....(seriatopores είναι)...εσύ έχεις περάσει σε αλλό επίπεδο... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για σενα αυτά ....(seriatopores είναι)...εσύ έχεις περάσει σε αλλό επίπεδο... :bigemo_harabe_net-74:

Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να βγάλω και μερικές σεριατοπόρες!!!Θα ανεβάσω και αγγελία σύντομα για ανταλλαγή!

Δώσ΄τα κλαδέματα σε κάποιον να τα κάνει θηρία!:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...σήμερα είχαμε αφίξεις...Κοραλάκια υπέροχα...της μοντιπόρας...και όχι μόνο...

Σε λίγες μέρες φωτογραφίες...

Και κατι που με ανησύχησε...

Πάω να τα παραλάβω στα ΚΤΕΛ (Μοναστηρίου). Λέω όνομα..λογικά σε φελιζόλ-ψυγείο λέω στον τύπο..Μου το δείχνει και μου λέει...κοραλάλια είναι????

Σημείωση:δεν έγραφε τίποτα το δέμα, ήταν απο χομπίστα (για να ξέρει κατάστημα) και είχα και πολύυυ καιρό να πάω προς τα ΚΤΕΛ....

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ...μας πήραν χαμπάρι... :bigemo_harabe_net-115:

Ο τύπος στο ΚΤΕΛ το ξέρει από καιρό το κόλπο,μια μέρα τα ψάχναμε σε δυο λεωφορεία και τελικά από λάθος τα είχαν κατεβάσει στο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ,έφαγε τον κόσμο στα τηλ για να τα βρει
Link to comment
Share on other sites

Καλως σου ηρθαν γιωργο :bigemo_harabe_net-82:

Οταν εχεις χρονο και ορεξη δωσε μας καμια φωτο με τα καινουργια διαμαντακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλως σου ηρθαν γιωργο :bigemo_harabe_net-82:

Οταν εχεις χρονο και ορεξη δωσε μας καμια φωτο με τα καινουργια διαμαντακια!

+100!!Έλα να πάρουμε την δόση μας!!
Link to comment
Share on other sites

να τουμπανιάσουν λιγάκι...και θα'ρθουν και οι φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εχεις χρονο και διαθεση εσυ γιωργο! :bigemo_harabe_net-64:

Ασε μας εμας να ζηταμε...ειναι θεμα εθισμου :hysterical:

και εμεις ζητούσαμε να δούμε το δικό σου.... και πέρασαν τρείς μήνες...Το αποτέλεσμα βέβαια μας αποστόμωσε...

Αρα έχω κι εγώ περιθώριο...χρονικό γιατι οπτικό...δεν συγκρίνεται..

Link to comment
Share on other sites

χαχα,δεν εχεις αδικο,οντως αργησα! :bigemo_harabe_net-134:

Για το οπτικο μην το ξαναπεις γιωργο...οοοολα τα ενυδρεια ειναι πανεμορφα!

Και το δικο σου να μην το υποτιμας καθολου!

Αυτο που βλεπω 5-6 post πιο πανω,εκτος απο το οτι ειναι κατι δυσκολο να πετυχεις και να συντηρησεις...ειναι και πανεμορφο! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο το ριφακι σου φιλε μου!

Ευχαριστώ...Να είσαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τουμπανιασαν για να τα δουμε σε φωτο?

αρκετά..αλλά θα τους δώσω λίγο χρόνο...να προσαρμοστούν στις νέες θέσεις..σε κυκλοφορία και φώς...και όταν δω οτι μεγαλώνουν και αφού καθαρίσω και τα τζάμια, θα πάρω μερικές φωτογραφίες...

Αλλάξα σήμερα λίγο τη θέση στους κυκλοφοριτές...αλλά ακόμα με προβληματίζει η κυκλοφορία...και από τις αλλαγές προβληματίζονται και τα κοράλια. Κυρίως δύο ακρο...,στα σημεία που εχουν direct κυκλοφορία δεν μου δείχνουν να τους αρέσει..

Link to comment
Share on other sites

αρκετά..αλλά θα τους δώσω λίγο χρόνο...να προσαρμοστούν στις νέες θέσεις..σε κυκλοφορία και φώς...και όταν δω οτι μεγαλώνουν και αφού καθαρίσω και τα τζάμια, θα πάρω μερικές φωτογραφίες...

Αλλάξα σήμερα λίγο τη θέση στους κυκλοφοριτές...αλλά ακόμα με προβληματίζει η κυκλοφορία...και από τις αλλαγές προβληματίζονται και τα κοράλια. Κυρίως δύο ακρο...,στα σημεία που εχουν direct κυκλοφορία δεν μου δείχνουν να τους αρέσει..

αυτα τα τζαμια χαχαχα,τωρα με την κυκλοφορια θα προβληματιζεσε αρκετα συχνα ,ειναι δυσκολη η ρυθμιση της ,παιζει ρολο και ποσο βραχο εχεις και πως ειναι τοποθετημενος και τι διαστασει εχει το ενυδρειο,υπομονη και παρατηρητικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...