Jump to content

My Nano Reef


gmarbel

Recommended Posts

Πολυ ωραιο!! Απορω που βρηκες και αλλο χωρο....φαινεται να μην χωραει καρφιτσα.

καταφερες να σου κανουν host τα κλοουν στην εφηλια? Αν ναι, εκανες καποιο κολπο ή ετσι απλα πηγαν μανα τους?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

κι όμως ...χωράει και άλλα με την αλλαγή που έκανα...2-3 υπολογίζω μικρά φραγκάκια από acro..θα είναι φανταστικά μόλις μεγαλώσουν...

Στις φωτογραφίες που είναι πριν την αλλαγή, όντως δεν χωράει καρφίτσα...

για τα κλόουν δεν έκανα τίποτα..απλά πήγαν και έκατσαν..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο και τελειες φωτο!Φτου φοτυ και φτου

Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου...οχι μονο θα ειναι τελεια οταν μεγαλωσουν αλλα και η ιδια η διαδικασια ειναι κατι που που σου "μενει"!

Πολλα μπραβο γιωργο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το ταξίδι...όντως όταν βλέπεις τα κοράλια που τα πήρες φραγκ και έχουν γίνει θηρία και μάλιστα σε 60 λίτρα κουβά...ε τότε... είσαι περήφανος....

και τα φραγκ....seria kai hystrix είναι απο το swap της Θεσσαλονίκης...Αντε να ξαναγίνει, να τα επιστρέψω...

όσο για τις φωτογραφίες, λίγο ασχολήθηκα με την φωτογραφική και βελτιώθηκα....

Link to comment
Share on other sites

μπά..τώρα χαλαρά δεν κάνω τίποτα..στο ρελαντι...

από τον επόμενο μήνα λέω να βάλω κανένα σκληρό...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και κατι μάλλον άσχετο αλλά εντυπωσιακό....

Χθες, έπιασα ένα αυστραλιανό παπαγαλάκι που είχε ξεφύγει από το κλουβί κάποιου και ήρθε στη βεράντα. Ήταν πολύ ήρεμο, εξαντλημένο και στέκονταν στο χέρι, ίσως εκπαιδευμένο. Μόλις το έβαλα μέσα στο σπίτι πέταξε και πήγε κι έκατσε πάνω στο ενυδρείο και έσκυψε να πιει νερό...(προφανώς διψούσε)...Αφού κατάλαβε οτι πρόκειται για θάλασσα, δεν πτοήθηκε και είπε να κάνει μια βουτιά...καλό καλοκαίρι να έχουμε....

Υπάρχει και κάποιο θέμα...για εντυπωσιακές στιγμές από τα ενυδρεία μας...κρίμα να μην το αποθανατίσω ...

Το τι μπορεί να έπεσε βέβαια μέσα στο ενυδρείο από τη βούτα, δεν θέλω να το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Πωωω κριμα που δεν προλαβες να το βγαλεις βιντεο

Πολυ ωραιο το reefακι σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικα πολυ ομορφο,σε βλεπω σε λιγο να ετοιμαζεις μεγαλυτερο.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βαλεντίνε. Εχεις δίκιο το βίντεο είναι εξαιρετικό..(δεν υπάρχει αλλο ετσι κι αλλιώς)

niknik το μεγαλύτερο παίζει απο Σεπτέμβριο, να περάσει το καλοκαίρι χωρίς απώλειες και θα κανονίσω τη μεταφορά. Ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να φύγουν για το κτηνιατρείο οι κιχλίδες (αρκετά στριμώχθηκαν) και το ενυδρείο τους να γίνει reef..Επομένως, ενυδρείο, ζωντανά, φωτισμός και μεγάλο κομμάτι του εξοπλισμού υπάρχει ήδη Μία νέα βάση χρειάζομαι και κυκλοφορία...Ουσιαστικά θα έχει τον ίδιο τρόπο λειτουργίας, αλλά με περισσότερο αέρα και μολις 150 λτ νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βαλεντίνε. Εχεις δίκιο το βίντεο είναι εξαιρετικό..(δεν υπάρχει αλλο ετσι κι αλλιώς)

niknik το μεγαλύτερο παίζει απο Σεπτέμβριο, να περάσει το καλοκαίρι χωρίς απώλειες και θα κανονίσω τη μεταφορά. Ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να φύγουν για το κτηνιατρείο οι κιχλίδες (αρκετά στριμώχθηκαν) και το ενυδρείο τους να γίνει reef..Επομένως, ενυδρείο, ζωντανά, φωτισμός και μεγάλο κομμάτι του εξοπλισμού υπάρχει ήδη Μία νέα βάση χρειάζομαι και κυκλοφορία...Ουσιαστικά θα έχει τον ίδιο τρόπο λειτουργίας, αλλά με περισσότερο αέρα και μολις 150 λτ νερό.

:thumbsu: :thumbsu: με το καλο Γιωργο

Link to comment
Share on other sites

Φοβερες φωτο,σουπερ κοραλια και τελειο ενυδρειο γιωργο!

Πολλα μπραβο :thumbsu:

Καλη μεταφορα και απο σεπτεμβριο ^_^

...τρομερη η φατσα στη τελευταια φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το ενυδρειο σου φιλε μου.Να το χαιρεσαι :)

Καλα,ποσες Par το βαρανε; :D

Link to comment
Share on other sites

Φοβερες φωτο,σουπερ κοραλια και τελειο ενυδρειο γιωργο!

Πολλα μπραβο :thumbsu:

Καλη μεταφορα και απο σεπτεμβριο ^_^

...τρομερη η φατσα στη τελευταια φωτο!

να σαι καλά Μιχάλη. Είναι νωρίς να μιλάμε για μεταφορά..Αν δεν πάρω τα τζάμια για το αλλο ενυδρείο (*) μέχρι τον άλλο μήνα, δεν το βλέπω.

*και τι διαστάσεις 170*50*50 για να βάλω buna...αλλά ο χώρος, ο χρόνος, το οικονομικό και οι κιχλίδες που φωνάζουν για άπλα, δεν επιτρέπουν να το κάνω reef...

Πανεμορφο το ενυδρειο σου φιλε μου.Να το χαιρεσαι :)

Καλα,ποσες Par το βαρανε; :D

σε ευχαριστώ..χαίρομαι που αρέσει

φωτισμός...ξεκίνησα με τρεις λάμπες των 12w ώσπου μεγάλωσαν, έβαλα και την τραχυφίλια που δεν έλεγε να ανοίξει..και αποφάσισα να πάω σε περισσότερα watt. Ετσι αντικατέστησα τις δύο με άλλες των 27w. Αλλά επειδή στην πλάτη κόλλησα δύο μοντι που είχαν χάσει χρώμα και δεν είχαν πολύ φως κότσαρα και την μία 12βατη...Δεν ανάβουν όλες μαζί και απο μία φωτοπερίοδο 12 ωρών..μόνο 6 ώρες είναι αναμμένες όλες..12+12+27+27=78watt σύνολο.

Πολύ φως ή μάλλον πολλά watt, αλλά το κακό με αυτές είναι οτι έχουν 60ο φακούς και δεν απλώνεται το φως τους

Τελικά οι μόντι παιρνουν χρώμα και η trachyphyllia πέρνει να φουντώνει, πηρε και λίγο χρώμα αλλά δεν την λες και τούμπανο...ειναι χτικιάρα και την έχω από τον Δεκέμβριο

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα αψογο το μικρο,τρομερες φωτο και βιντεο να το χαιρεσε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφο!! Αυτό το κοράλλι της τελευταίας φωτογραφίας, θέλω φραγκάκι όποτε κόψεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει καταπληκτική δουλεια. Μπράβο

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...

κι εγώ οταν πρωτοξεκινούσα δεν περίμενα οτι θα φτάσει σε τέτοιο επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά λόγω μετακόμισης σε δικό μου σπίτι στα μέσα Ιουλίου η μεταφορά του nano θα γίνει νωρίτερα απο το προγραματισμένο. Ετσι μετά την μετακόμιση της οικοσκευής θα γίνει και η μεταφορά του nano. Ευτυχώς πάω 500μ παρακάτω, οπότε θα γίνει στο τσακ μπαμ και με ασφάλεια ελπίζω. Πρέπει να επιταχυνθεί η κατασκευή του Malawi ... ώστε να αδειάσει το ενυδρείο, να σενιαριστεί και να είναι έτοιμο.

Ελπίζω σε οτι προκύψει, σε απορίες κτλ να σας έχω δίπλα μου....

Ηδη έχω σκεφτεί τι θα χρειαστεί από αναλώσιμα. Ο εξοπλισμό προς το παρον θα μείνει ο ίδιος και σιγά σιγά θα αναβαθμιστεί αναλογα με τις αναγκες. Προς το παρον σκέφτομαι να ανεβάσω κυκλοφορία με δύο τέτοιες http://www.fish-street.com/jebao_wireless_rw-8_wave_maker και επείδη θα είναι μέσα στη καρδία του καλοκαιριού θα φροντίσω και την ψύξη του με δύο τετέοια http://www.fish-street.com/power_cooling_fan_360-up_to_chill_down_35 Εχω ήδη ένα τέτοιο στο nano και πέρσι έβγαλε μια χαρά το καλοκαίρι..Τα τρία στο καινούριο θα είναι super πιστεύω..

Αν και σκέφτομαι και αυτό http://www.fish-street.com/jebo_reef_6_head_dc_fan_silent_new_design που είναι πιο οικονομικό αλλά δεν ξέρω τι απόδοση θα εχει στα 150 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη υπομονη στη μετακομιση γιωργο :thumbsu:

Καλη τυχη και με τη μεταφορα του ενυδρειου.

Ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα και χωρις προβληματα φιλε μου!

"Ελπίζω σε οτι προκύψει, σε απορίες κτλ να σας έχω δίπλα μου....".....αυτο εννοειται :thumbsu:

Για το τελευταιο Link,ενας φιλος μου εχει δυο τετοια στα 500 σχεδον λιτρα και τον κρατησανε πολυ ανετα το προηγουμενο καλοκαιρι.Βεβαια παιζει ρολο και η θερμοκρασια του σπιτιου.Ειναι στον πρωτο και δεν πιανει σχετικα υψηλες θερμοκρασιες το δωματιο.

Απο την αλλη και 3 απο τα ανεμιστηρακια του δευτερου link θα σου κανουνε δουλεια.

Εγω θα αποφασιζα με βαση το κοστος.

Περιμενουμε ευχαριστα νεα :jig:

Link to comment
Share on other sites

Καλη υπομονη στη μετακομιση γιωργο :thumbsu:

Καλη τυχη και με τη μεταφορα του ενυδρειου.

Ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα και χωρις προβληματα φιλε μου!

"Ελπίζω σε οτι προκύψει, σε απορίες κτλ να σας έχω δίπλα μου....".....αυτο εννοειται :thumbsu:

Για το τελευταιο Link,ενας φιλος μου εχει δυο τετοια στα 500 σχεδον λιτρα και τον κρατησανε πολυ ανετα το προηγουμενο καλοκαιρι.Βεβαια παιζει ρολο και η θερμοκρασια του σπιτιου.Ειναι στον πρωτο και δεν πιανει σχετικα υψηλες θερμοκρασιες το δωματιο.

Απο την αλλη και 3 απο τα ανεμιστηρακια του δευτερου link θα σου κανουνε δουλεια.

Εγω θα αποφασιζα με βαση το κοστος.

Περιμενουμε ευχαριστα νεα :jig:

Η αλήθεια είναι οτι το ανεμιστηράκι στο τρίτο λινκ είναι πιο οικονομικό αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν εχει καλή απόδοση ή πόσο θορυβο κάνει. Γιατι ο ανεμιστήρας του δευτέρου λινκ είναι πολύ δυνατός, κάνει θόρυβο αρκετό (έχω την εντύπωση) αλλά κάνει και δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...