Jump to content

My Nano Reef


gmarbel

Recommended Posts

Γιώργο μην τρώνε και "ξύλο"!Εμένα οι άκρο γουστάρουν direct,αλλά όχι πολύ υψηλή ροή!

Σκέψου πως έχω έναν χιλιάρη να κοπανάει μια άκρο στους 15-20 πόντους καράdirect,και δείχνει να το απολαμβάνει!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μην τρώνε και "ξύλο"!Εμένα οι άκρο γουστάρουν direct,αλλά όχι πολύ υψηλή ροή!

Σκέψου πως έχω έναν χιλιάρη να κοπανάει μια άκρο στους 15-20 πόντους καράdirect,και δείχνει να το απολαμβάνει!

οπως σου λεει ο Κωστας εξαρτατε το κοραλι παρατηρησετα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα τζαμια χαχαχα,τωρα με την κυκλοφορια θα προβληματιζεσε αρκετα συχνα ,ειναι δυσκολη η ρυθμιση της ,παιζει ρολο και ποσο βραχο εχεις και πως ειναι τοποθετημενος και τι διαστασει εχει το ενυδρειο,υπομονη και παρατηρητικοτητα.

αχ αυτές οι διαστάσεις...αλλά που θα μου πάει θα τη βρω την ακρη...

(Αν και νομίζω ένας νέος κυκλοφορίτης 1600λ/ω αντι δύο των 900 που εχώ.. θα το έλυναν το πρόβλημα...αλλά το χερι στην τσέπη δεν μπαίνει ακόμα.....γιατί δεν έχει τσέπη).

Αυτη τη στιγμή έχω 2 των 900, έναν 1600 και επιστροφή 600. Δεν είναι λίγη...απλά πρεπει να την τιθασεύσω..

Link to comment
Share on other sites

40*35*40( με νερό)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O Aϊ Βασίλης ήρθε για μένα...Μου πήρα δώρο μία Trachyphyllia red...

Καλά Χριστούγγεννα

και κάπως έτσι ολοκληρώνεται ο ύφαλος....(ε, όλο και κάποια προσθηκη μπορεί να παιξει απο Acropora )

Τώρα καιρός να κάνω μία φραγκιερα mini και να τα κάνω θάμνους...γιατί για δέντρα δεν έχω χώρο...

Κάνω κάποιες μετατροπές από εβδομάδα στα φωτιστικά...οχι στις λάμπες...

Αλλαξα και την λάμπα στη chaeto με λάμπα led για να γλιτώσω 7watt ρεύμα και εξακολουθεί να θεριεύει...

Φωτογραφίες σύντομα μιας και απο εβδομάδα έχω άδεια..και ήδη παίζω με τη φωτογραφική, διαβάζοντας εδώ κάποιες συμβουλές ειδικών για να αποτυπώσω ......το μεγαλείο....αλλιως πάμε για επιστράτευση μιας και 15 Φεβρουαρίου κλείνει χρόνο και σκέφτομαι ένα φωτορεπορταζ με την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά σε όλη την παρέα.

Μέτρησα σήμερα PH με ηλεκτρονικό στο 7.7 με πλήρη φωτισμό. Και με salifert πάλι στο 7.7. στα μισά της πλήρους φωτοπεριόδου.

Και χθες το βράδυ πήρα την ίδια τιμή μόλις είχαν κλείσει τα φώτα.

Υπολοιπες μετρήσεις χθές βράδυ: ΚΗ 9.3, Ca 450 και Μg 1350. Σταθερές θα έλεγα όλη την περίοδο

Μέτρησα τα άλλα ενυδρεία με το ηλεκτρονικό και πήρα τις συνήθεις τιμές, όπως και με τα υγρά, γιατί υπέθεσα ότι μπορεί να θέλει καλιμπράρισμα. Παλιότερα είχα μετρήσει 8.2 PH βράδυ αλλά πάει πάνω από 2 μήνες. Το ενυδρείο είναι ανοιχτό από πάνω και έχω μία αντλία να βαράει προς τα πάνω και έχει πολύ ανατάραξη

Αλάτι χρησιμοιποιώ tropic marin pro reef! προχτές είχα κάνει μερική εβδομαδιαία αλλαγή νερού 15% ως συνήθως.

Τι μπορεί να φταίει; Πρέπει να το ανεβάσω και πώς;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κακο κανε μετρησεις εβδομαδιαιες και αλλαγες την ιδια ωρα και δες,χρονια πολλα.

Link to comment
Share on other sites

έκανα πάλι και η τιμή είναι σταθερή 7.8. Αφου είναι καλά, θα το παρακολουθώ τακτικά...απλά αγχώθηκα λίγο που δεν πιάνει το 8.2-8.4!

Link to comment
Share on other sites

έκανα πάλι και η τιμή είναι σταθερή 7.8. Αφου είναι καλά, θα το παρακολουθώ τακτικά...απλά αγχώθηκα λίγο που δεν πιάνει το 8.2-8.4!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αλλαγή νερού...έκανα και μία απόπειρα φωτογράφησης...

Καλά πάμε σε γενικές γραμμές...Ωστόσο η Trachyphyllia δεν έχει τουμπανιάσει ακόμα και εχω αρχίσει να ανησυχώ...μάλλον πρεπει να φταιει ο φωτισμός για αυτό και σήμερα εριξα λίγη συννεφία..καλύπτοντας τη λάμπα που είναι απο πάνω της με ένα χαρτί. Βέβαια τρώει...έχει φαει ενα nassarius και ξερασε το καβούκι του, της έδωσα μικρα κομματάκια γαρίδας και πελλετ...αλλά να τουμπανιάσει δεν....

ιδού:

http://s1002.photobucket.com/user/gmarbel/slideshow/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπραβο ρε γιωργο!

Ειδα το slide show και το ευχαριστηθηκα!Πολυ πολυ καλες φωτο! :thumbsu:

Ολα τα κοραλια ειναι σε φοβερη κατασταση!

Με την trachyphyllia τι εγινε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Εβγαλα για πρωτη φορά φωτογραφίες με τη φωτογραφική και επαιξα με τις δυνατότητές της. Σε σχεση με παλιότερες η διαφορά είναι αισθητή.

Η trachyphyllia εξακολουθεί να είναι κλειστεί και να μην εχει δώσει το ζωηρό κόκκινο χρώμα της. Αν και σιγά σιγά νομίζω οτι ανοίγει...Εχω καλύψει το φως από πάνω της με λευκό χαρτί για να συγκρατεί λίγο την ακτινοβολία που δέχεται. Προχτές που την είδα 3:00 το πρωί είχε ντουμπανίασει λίγο. Εχω και δέκα μέρες να την ταϊσω, καλώς ή κακώς. Δεν ξέρω τι αλλο να κάνω... από το να τις δώσω χρόνο. Οι συνθήκες κατα τα άλλα είναι σταθερές και έχω πολύ καιρό να βάλω χέρι μέσα! Τώρα το απολαμβάνω και πάει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σήμερα κλείνω ένα χρόνο στα αλάτια με το nano μου. Σαν χθες περίμενα να γεμίσει το ενυδρείο με νερό από την όσμωση και τώρα πλέον στον αυτόματο κάθομαι και το χαζεύω!

Θα κάνω αλλαγή νερού και μια καλή καθαριότητα και θα το παρουσιάσω εκ νέου από εβδομάδα με όλα τα στοιχεία και φωτογραφίες...

Και του χρόνου ...

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι φιλε τωρα απολαμβανεις τους καρπους τς ολης σου προσπαθειας :thumbsu: καλη συνεχεια να εχεις να το χαιρεσε :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι φιλε τωρα απολαμβανεις τους καρπους τς ολης σου προσπαθειας :thumbsu: καλη συνεχεια να εχεις να το χαιρεσε :thumbsu:

+ τα πάντα όλα...!

Καθάρισμα τζάμια λεπτομερώς και πλήρη φωτογραφικό update με την πρώτη μέρα και τωρινές!

Να'σαι καλά να το χαρείς όσο δεν πάει! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κλείνω ένα χρόνο στα αλάτια με το nano μου. Σαν χθες περίμενα να γεμίσει το ενυδρείο με νερό από την όσμωση και τώρα πλέον στον αυτόματο κάθομαι και το χαζεύω!

Θα κάνω αλλαγή νερού και μια καλή καθαριότητα και θα το παρουσιάσω εκ νέου από εβδομάδα με όλα τα στοιχεία και φωτογραφίες...

Και του χρόνου ...

χρόνια σου πολλα φιλε μου αντε και διπλο και τριπλο να ειναι του χρονου!!

περιμενω φωτογραφίες να το θαυμασουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κλείνω ένα χρόνο στα αλάτια με το nano μου. Σαν χθες περίμενα να γεμίσει το ενυδρείο με νερό από την όσμωση και τώρα πλέον στον αυτόματο κάθομαι και το χαζεύω!

Θα κάνω αλλαγή νερού και μια καλή καθαριότητα και θα το παρουσιάσω εκ νέου από εβδομάδα με όλα τα στοιχεία και φωτογραφίες...

Και του χρόνου ...

Επειδη ο χρονος κινειτε γρηγορα χωρις να καταλαβαινεις πως περναει σου ευχομαι υγεια σε σενα και στο ενυδρειο υγεια και αναπτυξη κσι του χρονου.Γιωργο περιμενουμε φωτο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας χρωστάω μερικές φωτογραφίες απο την πρώτη επέτειο λειτουργίας του reef...και σύντομα θα ανέβουν. Ως γνωστό μην περιμένετε εξαιρετική ποιότητα μιας και δεν το ΄χω με την φωτογραφική...

Έχουν ληφθεί εδώ και ένα μήνα, αλλά λόγω δουλειάς δεν ασχολήθηκα και γενικά έβαλα τον αυτόματο...και όλα μια χαρά...ακόμα και τις αλλαγές αραίωσα...

Σήμερα στρώθηκα, και αφού έκανα μια μίνι καθαριότητα (τα υπόλοιπα την αλλή εβδομάδα) ένιωσα οτι χρειαζόταν μια αλλαγή και έτσι άλλαξα λίγο θέση στα κοράλια...

Προκειμένου να αλλάξω θέση στην hystrix, που έχει γίνει τεράστια και μου επιανε όλο το "μπαλκόνι" έκανα κάποιες αλλαγές.Τοποθετήθηκε σε σημείο όπου δεν μπορούσα να βάλω κοράλια που ήθελα, γέμισε τον χώρο και είμαι πλέον ήσυχος (Ελπίζω να της αρέσει η νέα θέση)..Το πιο σημαντικό όμως είναι οτι άνοιξε χώρος για νέα κομμάτια...σκληρά πάντα...2-3 acro και millepora είναι ότι πρέπει...

Φωτογραφίες από την ανακατάταξη την άλλη εβδομάδα μάλλον,γιατί τώρα θόλωσε από την αλλαγή, αλλά και να τουμπανιάσουν, αφού συνηθίσουν τις νέες θέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...