Jump to content

Κατασκευή Νέου Ενυδρείου Reef


grigoros

Recommended Posts

Γρηγορη χιλια μπραβο ρε συ! :thumbsu:

Την ιδια στιγμη που ολοι κοβουμε watt ακομα και απο εξοπλισμο ενυδρειου εσυ κανεις την υπερβαση(γιατι δεν ειναι κατι απλο-ευκολο,για πολλους λογους) και εχεις καραντινα για τα ζωντανα σου ρε φιλε!

Μονο και μονο γι αυτο σου αξιζει,οχι μονο να ζησουν οσο πιο πολυ γινεται,τα-το moorish αλλα και να μη σου πειραξουν ουτε πολυποδα!

Κατα την ταπεινη μου αποψη και εμπειρια με αυτο τα ψαρακι τρις,δεν ειναι απαραιτητο για τη μακροζωια τους,να ειναι κοπαδι.

Το κοπαδι σιγουρα θα βοηθησει στο να φανε ολα γρηγοροτερα(αφου αν δει το ενα το αλλο να τρωει,θα το μιμηθει) αλλα το να μην ειναι κοπαδι δεν θα οδηγησει στο θανατο καποιο απο αυτα,απο μελαγχολια.

Καλη επιτυχια και καλως να σου ερθει-ουν :jig:

Link to comment
Share on other sites

Δάσκαλε τι να πω!!!! όσο πάει και καλύτερο!

Φιλαράκι μαθητής πάντα ήμουν και θα είμαι, απλώς με τον καιρό προσπαθώ να μην γίνονται τα ίδια λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο φιλαράκι να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη την θεωρώ απαραίτητη την καραντίνα πλέον κυρίως μετά το στραπάτσο που έπαθα με το ick και την μετακίνηση όλων των ζωντανών εκεί όπου αποδείχτηκε και σωτηρία λύση, τώρα ότι ζωντανό θα παίρνω θα μπαίνει για κάποιο διάστημα εκεί για το χψ λόγο και μετά στο κυρίως ενυδρείο, κοπαδακι ούτως ή άλλως θα έβαζα για τους λόγους που ανέφερες και γιατί δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να δω πως είναι, Μάνο εύχομαι στη νέα σου προσπάθεια το ενυδρείο σου να γίνει ακόμα πιο εντυπωσιακό από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι φοβερο θεαμα που δεν θα βαρεθεις ποτε-και εμεις μαζι σου-! :thumbsu:

Αντε με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος Στάθη, μούρη με τα μούρις, ομοιοκαταληξια του κερατά, θα τα πούμε και από κοντά αύριο το πρωί στον καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος Στάθη, μούρη με τα μούρις, ομοιοκαταληξια του κερατά, θα τα πούμε και από κοντά αύριο το πρωί στον καφέ.

Ποιον καφε βρε?Με αλλον κανονισες?

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη και απο μενα Γρηγορη πραγματικα ειναι απιστευτα ζωντανα ,πανεμορφα.Με το καλο να σου ερθουν.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ποιον καφε βρε?Με αλλον κανονισες?

Δεν ενημερώθηκες; Σου στέλνω π.μ. Τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη και απι μενα Γρηγορη πραγματικα ειναι απιστευτα ζωντανα ,πανεμορφα.Με το καλο να σου ερθουν.

Νίκο ευχαριστώ, ελπίζω να πανε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενημερώθηκες; Σου στέλνω π.μ. Τώρα!!!

Ωχ! εγώ έπρεπε να ενημερώσω! :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μετά απο 6 μήνες χωρίς update είπα να δώσω μια ενημέρωση για την κατάσταση του ενυδρείου και μερικές αλλαγές που έκανα στον εξοπλισμό, πρώτα απ' όλα έφυγε η Jebao που είχα και μπήκε άλλη μια vortech MP40w ES οπότε τώρα τις ζευγάρωσα, επίσης απο skimmer έχει μπει το Deltec TC2060 και αν και ήθελα external τελικά το έβαλα μέσα στο σαμπ κυρίως για λόγους ασφαλείας, ο αγαπημένος μου emperor έχει γίνει απο 2ευρω που ήταν 50ρικο και έχει και συνέχεια, μερικές φωτό

post-41420-0-19875200-1411321305_thumb.jpgpost-41420-0-09659500-1411321311_thumb.jpgpost-41420-0-63090400-1411321315_thumb.jpgpost-41420-0-00289200-1411321321_thumb.jpgpost-41420-0-02621900-1411321326_thumb.jpgpost-41420-0-26564600-1411321396_thumb.jpgpost-41420-0-70604500-1411321344_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - grigoros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαμος!! Πολυ ομορφο!!!

Γιατι αυτη η αλλαγη στους κυκλοφοριτες;; Με τι φωτισμο το τρεχεις;; Το saneye δεν μπαινει σε καμια γωνιτσα;; Ειναι μες στην μεση...

Link to comment
Share on other sites

Χαμος!! Πολυ ομορφο!!!

Γιατι αυτη η αλλαγη στους κυκλοφοριτες;; Με τι φωτισμο το τρεχεις;; Το saneye δεν μπαινει σε καμια γωνιτσα;; Ειναι μες στην μεση...

Γιατί να σου πω την πικρή αλήθεια με την jebao δεν ήμουν ευχαριστημενος, ευθεία ροή χωρίς να μοιράζεται σωστά, η vortech μου το δίνει αυτό μια χαρά, φωτισμό με αυτόν που το ξεκίνησα, DID led project 396 watt δικής μου κατασκευής, το seneye το έχω εκεί πέρα για να μου μετράει και το φάσμα του φωτισμού μου. Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη πραγματικα πανεμορφο (οι εφυλιες ειναι αντε γεια)γεματο ζωη πολλα μπραβο να το χαιρεσε φιλαρακι,για πες απο τιμες πως εισαι?δουλευεις χαετο?το μονο που μπορω να πω ειναι οτι στο φωτισμο στις φωτο φαινετε πολυ ασπρο μηπως να το μπλεδιζες λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη πραγματικα πανεμορφο (οι εφυλιες ειναι αντε γεια)γεματο ζωη πολλα μπραβο να το χαιρεσε φιλαρακι,για πες απο τιμες πως εισαι?δουλευεις χαετο?το μονο που μπορω να πω ειναι οτι στο φωτισμο στις φωτο φαινετε πολυ ασπρο μηπως να το μπλεδιζες λιγο?

Νίκο απο τις τελευταίες μετρήσεις ( 17/9 ) οι τιμές μου είναι ΚΗ 8,3 - Ca 440 - Mg 1440, νιτρικά κάτω απο 5, φωσφορικά 0, χαέτο έχω κανονικά αλλά είναι στάσιμη μετά την προσθήκη του νέου skimmer, κυρίως τώρα χρησιμεύει για την ανάπτυξη κοπίποδων κτλ, ο φωτισμός είναι εκτός απο τα 12 uv και 60 royal blue και 60 white 10000k, μπορεί να δείχνει λίγο παραπάνω το λευκό αλλά απο ανάπτυξη πάω σφαίρα και αυτό μου φτάνει, δεν με νοιάζει τόσο το αισθητικό στον φωτισμό όσο μέσα στο ενυδρείο και είναι τσεκαρισμένο αυτό που σου γράφω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο απλά!!! :bow:

Ο ιμπέριορ σου τσιμπάει τίποτα?

Όσο για τα κοράλλια τι να πω...μακάρι και το δικό μου να του μοιάσει κάποια στιγμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο απλά!!! :bow:

Ο ιμπέριορ σου τσιμπάει τίποτα?

Όσο για τα κοράλλια τι να πω...μακάρι και το δικό μου να του μοιάσει κάποια στιγμή!!!

Να 'σαι καλά Βασίλη, ο αυτοκράτορας για την ώρα μόνο βράχο τσιμπάει, ελπίζω να μείνει εκεί και να μην του βγει το ένστικτο, για αυτό και τον είχα πάρει τόσο μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Κουκλι με καλη αναπτυξη. Να το χαιρεσαι. Τρεχεις δηλαδη μονο uv, blue και white 10k για φωτισμο απο χρωματα?

Link to comment
Share on other sites

Κουκλι με καλη αναπτυξη. Να το χαιρεσαι. Τρεχεις δηλαδη μονο uv, blue και white 10k για φωτισμο απο χρωματα?

Να 'σαι καλά ευχαριστώ, ναι από χρώματα έχω αυτά, η ανάπτυξη πάει μια χαρά και τα χρώματα στα κοράλλια δείχνουν πολύ "ζωντανά".

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτογραφιες, παει πολυ καλα το ενυδρειο και του φαινετε. Να το χαιρεσε! :)

Οταν ο αυτοκρατωρ απο 50αρικο γινει 500αρικο θα ειναι πολυ εντυπωσιακός. Σχεδον ολο-ίδιες διαστασεις εχω κανει το δικο μου και μου αρεσει το ολο στησιμο σου. Δίνει χωρο για παιχνίδι τελικα, καλο αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε γρηγορηηηηηη μου :bow:

Τρομερο το ενυδρειο φιλε....φτου φτου :thumbsu:

Πραγματικα χαιρομαι που βλεπω αρκετα κοραλια να ειναι και στη φωτο της υπογραφης σου και να εχουν γινει διπλασια,στις νεες φωτο!

Αυτη ειναι η πραγματικη μαγκια ενος reef-α!!

Πιο πολυ χαιρομαι ομως για την "καψουρα" σου που μεγαλωνει σιγα σιγα και δεν βλεπω την ωρα να ξεκινησουν οι αλλαγες του να γινονται πιο εντονες!

Φανταζομαι ειναι ακομα κυριος με τα κοραλια ε?

Ρε συ καπου ακουσα οτι κερδισατε 6-1???Ισχυει? :usd::usd::usd::usd: ....πως να μην πειραζει μετα ο αυτοκρατορας....ολα γινονται :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτογραφιες, παει πολυ καλα το ενυδρειο και του φαινετε. Να το χαιρεσε! :)

Οταν ο αυτοκρατωρ απο 50αρικο γινει 500αρικο θα ειναι πολυ εντυπωσιακός. Σχεδον ολο-ίδιες διαστασεις εχω κανει το δικο μου και μου αρεσει το ολο στησιμο σου. Δίνει χωρο για παιχνίδι τελικα, καλο αυτο :)

Το στήσιμο είχε γίνει εξ ολοκλήρου από τον sammy, είναι πολύ καλλιτέχνης στο στήσιμο και έχει στήσει και άλλων φίλων συνχομπιστων εδώ πάνω με εξαιρετικό γούστο, ο αυτοκράτορας είναι μεγάλη προσωπικοτητα, από την αρχή που τον είχα βάλει στο ενυδρείο και ήταν όπως το λέω στην κυριολεξία σαν ένα 2ευρω δεν το πείραξε ποτέ κανένα ζωντανό μέσα στο ενυδρείο, μεγαλώνοντας δε άρχισε να δείχνει την κυριαρχία του αφού όσα είναι στο μέγεθος του τα έχει στη φάπα, μόνο τον Νασο ακόμα δεν έχει πειράξει αλλά αν μεγαλώσει κι άλλο δεν θα την γλιτώσει και αυτό, είναι η μεγάλη μου αδυναμία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε γρηγορηηηηηη μου :bow:

Τρομερο το ενυδρειο φιλε....φτου φτου :thumbsu:

Πραγματικα χαιρομαι που βλεπω αρκετα κοραλια να ειναι και στη φωτο της υπογραφης σου και να εχουν γινει διπλασια,στις νεες φωτο!

Αυτη ειναι η πραγματικη μαγκια ενος reef-α!!

Πιο πολυ χαιρομαι ομως για την "καψουρα" σου που μεγαλωνει σιγα σιγα και δεν βλεπω την ωρα να ξεκινησουν οι αλλαγες του να γινονται πιο εντονες!

Φανταζομαι ειναι ακομα κυριος με τα κοραλια ε?

Ρε συ καπου ακουσα οτι κερδισατε 6-1???Ισχυει? :usd::usd::usd::usd: ....πως να μην πειραζει μετα ο αυτοκρατορας....ολα γινονται :usd::usd:

Να 'σαι καλά φιλαράκι μου, αν ανέβεις με το καλό θα το δεις και από κοντά, η καψούρα μου δεν μου πειράζει για την ώρα τίποτα εκτός τον βράχο που τσιμπολογαει, αλλά να σου πω την αλήθεια φίλε και αν αργότερα αποφασίσει να χτυπήσει κανένα μαλακό δεν με νοιάζει καθόλου, ναι είναι αλήθεια και ήμουν μέσα στο 6-1, άρχισε και απογειώνεται το ασπρόμαυρο αεροπλάνο, ελπίζω μόνο σε 2 αγωνιστικές που έχουμε μεταξύ μας παιχνίδι μην μας κόψετε τα φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...