Jump to content

Πρώτη Προσπάθεια...με Ενυδρείο


milkon

Recommended Posts

ναι ακόμα φυτεμένες είναι μέχρι να βρω πέτρες από ηφαιστειακή λάβα για να μπορέσω να τις δέσω επάνω η πέτρα δίκιο έχεις αλλά λειτουργεί προς το παρών σαν βαρίδι της ρίζας μόλις σταθεροποιηθεί θα μπεί σε κάποια άλλη θέση.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση τώρα επάνω στα φύλλα αλλά και στην πέτρα έχουν μείνει υπολείμματα σκόνης αυτά φεύγουν με κάποιο τρόπο??

και το νερό του ενυδρείου είναι αρκετά θολό λογικό μου φαίνεται μετά την τόση αναταραχή θα αργήσει να επανέλθει??

Υπολείμματα σκόνης εννοείς από το βυθό λόγω ανατάραξης; αν σε ενοχλεί βάλε το χέρι σου μέσα στο νερό και πλησίασέ το κοντά στην επιφάνεια που έχει τη σκόνη, κούνησε ελαφρά το νερό από πανω χωρίς να αγγίζεις την επιφάνεια (σαν να κάνεις αέρα ενα πράγμα). Το νερό δε θα αργήσει αν επανέλθει αν είναι θολό λόγω της ανατάραξης.

Link to comment
Share on other sites

ναι ακόμα φυτεμένες είναι μέχρι να βρω πέτρες από ηφαιστειακή λάβα για να μπορέσω να τις δέσω επάνω η πέτρα δίκιο έχεις αλλά λειτουργεί προς το παρών σαν βαρίδι της ρίζας μόλις σταθεροποιηθεί θα μπεί σε κάποια άλλη θέση.

Βρες ενα τρόπο να δέσεις προσωρινά κάπου τα φυτά και βγάλ' τα από το χαλίκι. δέστα πάνω στην πέτρα μέχρι να βρεις ξύλα ή άλλες πέτρες. Μη τα αφήνες εκεί

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifIMAG0498.jpg

καλησπέρα

έφυγε το θυσιαστήριο των ΙΝΚΑΣ :bigemo_harabe_net-76: και μπήκε μια ρίζα και 2 anubia nana και ένα microsorum mini και μια πέτρα και συνεχίζεται το

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο ωραιο!

Ελπιζω την ριζα και την πετρα να την ξεπλυνες πριν την βαλεις! Να ξερεις οτι η ριζα θα βγαλει τανινες που θα σου σκουρινουν το νερο. Καλο πριν την βαλουμε να την αφησουμε κανα δυο μερες σε μια λεκανη να βγαλει τα πολλα εκει.

Η πετρα γνωριζεις αν ειναι ασβεστολιθικη ή οχι; Αν ειναι θα σου αυξησει το ph!

Παντως πας καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι πολύ πιο όμορφο από πριν . . .

Ηφαιστειακή λάβα είναι πολύ ευκολο να βρεις !!

Θα ταιριάζει όμως με την πέτρα που ήδη έχεις μέσα ??

Link to comment
Share on other sites

την ρίζα την άφησα μία μέρα στην μπανιέρα(η οικογένεια όμως την χρειαζόταν :bigemo_harabe_net-76: ) και όντως μου έχει σκουρήνει το νερό, και έχει και μια θολούρα ακόμα μετά απο σχεδόν 9 ώρες,όσο για την πέτρα από ότι μου είπαν δεν είναι ασβεστολιθική.

Ο πετσοπάς μου πρότεινε να πάρω μια πέτρα απο ηφαιστειακή λάβα να την σπάσω με ένα σφυρί σε μικρά κομμάτια και να την βάλω γύρω απο τα φυτά θα τα βοηθήσει λέει να αναπτυχθούν.. ισχύει να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

την ρίζα την άφησα μία μέρα στην μπανιέρα(η οικογένεια όμως την χρειαζόταν :bigemo_harabe_net-76: ) και όντως μου έχει σκουρήνει το νερό, και έχει και μια θολούρα ακόμα μετά απο σχεδόν 9 ώρες,όσο για την πέτρα από ότι μου είπαν δεν είναι ασβεστολιθική.

Ο πετσοπάς μου πρότεινε να πάρω μια πέτρα απο ηφαιστειακή λάβα να την σπάσω με ένα σφυρί σε μικρά κομμάτια και να την βάλω γύρω απο τα φυτά θα τα βοηθήσει λέει να αναπτυχθούν.. ισχύει να το κάνω?

Ούτε και εγώ το έχω ακούσει. Σου το εξήγησε κάπως ή είναι "γιατροσόφι" ;

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ότι κάποια συστατικά του πετρώματος βοηθάνε πολύ στην ανάπτυξη των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι αλλο θα ακουσουμε απο τα πετσοπ..φιλε δεν το εχω ξανακουσει και διαβαζω πολυ και σε ξενα φορουμ...βαλε τις πετρες οπου θες εσυ και ασε το πετσοπα να λεει τα δικα του..

Τα μικροσορουμ και τις ανουμπιες μπορεις να τα δεσεις πανω στο ξυλο.

Παντως μακραν πολυ καλυτερο τωρα απ οτι πριν!Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοουσε οτι μερικα φυτα επειδη δενονται επανω σε πετρες, οι πετρες βοηθουν την αναπτυξη των φυτων;

Link to comment
Share on other sites

μου είπε να τις βάλω δίπλα ακριβώς στα φυτά και όχι να τα δέσω επάνω σε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου θυμιζει τη διαφημιση με το τοστ και την γιαγια που το σταυρωνει! Φιλε μου τι να σου πω δεν το ξερω και οπως βλεπεις δεν το ξερουν κι αλλοι. Αν θες ετσι για να σου φυγει η απορια καντο! Ασχημο δεν θα ειναι και δεν εχεις να χασεις τιποτα εκτος απ τα λεφτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα φυτα που σου λεμε θα πρεπει να τα δεσεις αν δεν θες να χαλασουν και να τα χασεις..

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα φυτα που σου λεμε θα πρεπει να τα δεσεις αν δεν θες να χαλασουν και να τα χασεις..

:bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!!!!!

Πολυ ομορφο γινεται!!!!

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Εγω εχω πετρες λαβας και,οχι,καμια σχεση με την αναπτυξη των φυτων.......

Την πετρα που εχεις να σου κραταει την ριζα θα την κρατησεις?Αν ναι καλο ειναι να την τσεκαρεις μονος σου αν ειναι ασβεστολιθικη....ξερεις πως?

Καφε αμμο εχεις βαλει ή χαλικι ειναι?Αν ειναι αμμος,που την βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χαλικι ειναι ναι της εκανα το τεστ με το ξυδι αλλα οχι με το οξυ και δεν αφριζε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χαλικι ειναι ναι της εκανα το τεστ με το ξυδι αλλα οχι με το οξυ και δεν αφριζε.

Μην εμπιστεύεσαι το ξύδι. Να το ξανατεστάρεις αυτη τη φορα με υδροχλωρικό οξύ (απο σούπερ μάρκετ 2-3 €).
Link to comment
Share on other sites

θα το δω ,δεν χαλαει η πετρα υστερα ?θα μπορεσω να την χρησιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

θα το δω ,δεν χαλαει η πετρα υστερα ?θα μπορεσω να την χρησιμοποιησω?

Σπάς ενα πολυ μικρο κομμάτι και το δοκιμάζεις εκει. Μετα το κομμάτι το πετάς.. Εγω ας πούμε δοκίμασα μερικές πέτρες και οταν είδα ότι δεν άφρισαν με το οξυ (2-3 σταγόνες ρίχνεις σε ενα σημείο) αμέσως, αμέσως όμως τις έπλυνα κάτω απο νερο πολυ καλά, τις έβαλα σε κουβά με νερο καμία μέρα και μετα τις έβρασα για 39 λεπτα. Τώρα ειναι μέσα στο ενυδρειο μια εβδομάδα και όλα καλα. Δε σου λέω να κάνεις αυτο που έκανα εγω. Σπάσει καλύτερα ενα μικρο κομμάτι. Οταν λέμε μικρο εννοούμε τόσο ώστε να δεχθεί λίγες σταγόνες. Εννοείται ότι πέτρα θα στεγνώσει απο το νερο του ενυδρειου πριν κάνεις το τεστ. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εχω θεμα με την ριζα παρολο που την αφησα 2 μερες μεσα στο νερο την ζεματισα αρκετες φορες με βρασμενο νερο εχτες την ξαναεβαλα μεσα στο ενυδρειο και μου βγαζει παλι κατι σαν βλενα οχι σε ολο τον κορμο αλλα σε ορισμενα σημεια.

καποια προταση??

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό. Θα φύγει μονο του με τον καιρο. Μυκητες ειναι και το βγάζουν όλα τα ξύλα οταν τα πρωτοβάζουμε στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...