Jump to content

Φωτιστικα Made In Greece


submarine1981

Recommended Posts

Απλα μην δειχνουμε εμπιστοσυνη 100% σε καποιον που θα μας το φτιαξει γιατι απλα δεν ξερουμε τι μπορει να βαλει...

Οσο για το feedback και για τεχνικη υποστηριξει, χωρις να θελω να μειωσω κανεναν, μπορει να συμβουν ασχημα πραγματα εαν γινει στραβη ειτε με καποιος κατασκευαστη ειτε με καποια εταιρεια(για ετοιμα επωνυμα), το καλο και θεμιτο ειναι να μην γινει τιποτα και ενα φωτιστηκο να κατεβενει για ενα μεγαλητερο....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σας πω και την δική μου άποψη σχετικά με την κατασκευή ενός Diy φωτιστικού, στο προηγούμενο ενυδρείο μου είχα diy led φωτιστικό το οποίο ήταν αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/75448-eaoaoeaaoth-oeuoeooeeiy-iaa-108-led/ και το κιτ το είχα πάρει απο το πολύ γνωστό κορεάτικο site ή κινέζικο ( όπως νόμιζα στην αρχή ) το φωτιστικό δουλεύει έως τώρα άψογα ( το έχει άλλο παιδί τώρα στο δικό του ενυδρείο ) εκτός απο ενα πολύ μικρό ''πέσιμο'' της δύναμης του της τάξης του 10% περίπου απο την αρχή της κατασκευής του, απο τότε έως τώρα έχω φτιάξει άλλα 2 για το δικό μου 1 για τον φίλο valas και 1 για τον φίλο toyomania πάλι με κιτ απο το ίδιο site, έως τώρα δεν έχω ακούσει να έχουν κάποιο θέμα εκτός του ότι ήθελαν να προσθέσουν κάποιους ακόμα χρωματισμούς απο πράσινο, κόκκινο κτλ για εντονότερα χρώματα στα κοράλλια τους, οι γνώσεις μου είναι απλές ηλεκτρολογικές μετά απο διάβασμα απο σχεδιαγράμματα και αυτοσχεδιασμούς δικούς μου επάνω στην κατασκευή τους και όχι στη συνδεσμολογία, με απλά λόγια δεν έχω σπουδάσει ηλεκτρολόγος ούτε κάτι άλλο σχετικό, η συμβουλή η δική μου είναι ότι όποιου πιάνουν τα χέρια του και με λίγο διάβασμα μπορεί να καταφέρει να φτιάξει ένα αξιοπρεπέστατο φωτιστικό με ή χωρίς συστήμα ανατολής - δύσης το οποίο θα δουλεύει άψογα και δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα απο τα εργοστασιακά, όποιος πάλι νομίζει ότι δεν θα μπορέσει ή δεν έχει ελεύθερο χρόνο ( γιατί η αλήθεια είναι ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία ) υπάρχουν επαγγελματίες όπως αυτούς που προαναφέρουν τα παιδιά όπου με το ανάλογο αντίτιμο θα αναλάβουν την ευθύνη και την εγγύηση λειτουργίας του, η απόφαση στον καθένα μας.

Οι αλλαγες που γινονται στα χρωματα εγιναν καθαρα απο ''ανησυχιες'' και πειραματισμους δικους μου,

το φωτιστικο λειτουργουσε και λειτουργει στο 70% ΑΨΟΓΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζονται αντιπαραθέσεις. Sps μην παρεξηγείς τον akrida. Δεν έχει πολύ μεγάλη (εφάμιλη με την δική σου) εμπειρία πάνω στα reef. Δεν το κάνει επίτηδες. Ακολουθώ και συμβαδίζω απόλυτα με τις απόψεις σου και γι'αυτό "φόρτωσα" με την maria el. Γιατί δεν μπορούμε να επισκιάζουμε και να κατηγορούμε τα diy που σίγουρα έχουν κάνει απίστευτη πρόοδο.

Σίγουρα υπάρχουν έτοιμα και έτοιμα. Σίγουρα υπάρχουν diy και diy. Γι'αυτό τον λόγο δεν μπορούμε να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί! :)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Εχει εδω ένα link με έτοιμο που ούτε για να φωτίσω την άλγη μου δεν θα το χρησιμοποιούσα.

Se πιο αναφερεσαι? καλο ειναι να μας πεις πιο ειναι και αν εχεις αρνητικη εμπειρια ή για καποιο αλλο λογο καταλαβες οτι ειναι μαπα, για να μην την πατησει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζονται αντιπαραθέσεις. Sps μην παρεξηγείς τον akrida. Δεν έχει πολύ μεγάλη (εφάμιλη με την δική σου) εμπειρία πάνω στα reef. Δεν το κάνει επίτηδες. Ακολουθώ και συμβαδίζω απόλυτα με τις απόψεις σου και γι'αυτό "φόρτωσα" με την maria el. Γιατί δεν μπορούμε να επισκιάζουμε και να κατηγορούμε τα diy που σίγουρα έχουν κάνει απίστευτη πρόοδο.

Σίγουρα υπάρχουν έτοιμα και έτοιμα. Σίγουρα υπάρχουν diy και diy. Γι'αυτό τον λόγο δεν μπορούμε να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί! :)

+10
Link to comment
Share on other sites

Sps αμα ειναι οποτε λεει καποιος την γνωμη του να προσβαλεται καποιος, σορυ αλλα το χανουμε το θεμα, λεω την γνωμη μου με την μεχρι τωρα εμπειρια μου που ειναι πολυ μικρη(μολις 4 μηνες συγκεκριμενα), εχω δει και εγω ετοιμα μαπα και diy πολυ καλα κατασκευαστηκα και σε αποδοση, αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι δεν υπαρχουν επωνυμες φωτιστηκαρες που αξιζουν καθε λεπτο του ευρω που θα δωσει καποιος και εχει απο πισω τρελη τεχνικη υποστηριξει και feedback....

Οσο για το εαν βρησκει καποιος δικαιολογιες, ισχυει και οι εξαιρεσεις ειναι πολυ λιγες, επισης ειναι και το ειδος του καθε ανθρωπου που θελει να παρει ενα φωτιστηκο, υπαρχει αυτος που μπορει να ρισκαρει και αυτος που δεν θελεις να "μπλεξει", κανεις μας δεν μπορει να τοτς κρινει παρα μονο να πει την αποψη του κατα περιπτωση....

Και εγω εχω diy λεντ που το εφτιξα εγω και εγω καλη αναπτυξη πιστευω, αλλα το ξαναλεω, θα προτιμουσα στο μελλον εαν εχω την οικονομικη δυνατοτιτα να "επενδυσω" σε ενα καλο και επωνυμο φωτιστηκο που θα εχει υψηλη μεταπωλειτικη αξια και τεχνικη υποστηριξει.....

Δεν εχω κατι με καποιον και για αυτο προσπαθω να τα γραψω(οχι να τα πω γιατι ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος) με οσον το δυνατον πιο φιλικο χαρακτηρα μπορω....

Το φωτιστηκο του Κωστα το εχω και επαθα πλακα απο το σχεδιο και την εμφανιση του, αλλα τωρα που τεθικε θεμα με τον κατασκευαστη του μπαινουν ψιλοι στα αυτια μου, οπως και με τα ατς....

Αυτα τα λιγα :) φιλικα και δεν χρειαζεται νιωθουμε προσβολη την αντιθετη γνωμη, σκεψου οτι εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν δωσει ενα σκασμο λεφτα σε επωνυμα φωτιστηκα, δεν θα ηταν ομορφο να νομιζουν οτι ειναι βλακες που τα εδωσαν εφοσον τα diy καθε τυπου ειναι "χρυσα"....

Φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα λιγα :) φιλικα και δεν χρειαζεται νιωθουμε προσβολη την αντιθετη γνωμη, σκεψου οτι εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν δωσει ενα σκασμο λεφτα σε επωνυμα φωτιστηκα, δεν θα ηταν ομορφο να νομιζουν οτι ειναι βλακες που τα εδωσαν εφοσον τα diy καθε τυπου ειναι "χρυσα"....

Φιλικα :)

Επειδή ή δεν με καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να με καταλάβεις. ΕΣΥ (τα κεφαλαία με επιλογή) λες ότι όποιος χρησιμοποιεί diy είναι "δικαιολογια για να μην δωσεις το κατι παραπανω". Λοιπόν επειδή εγώ έχω diy από επιλογή δεν δέχομαι να με κρίνεις με αυτό το τρόπο επειδή τα χρησιμοποιώ. Εγώ δεν έκρινα κανένα που πάει σε επώνυμο για τους όποιους λόγους το έκανε. Εσύ κρίνεις εμένα.

Και δεν θέλω να πω πόσα έχω ξοδέψει εγώ σε αγορές επώνυμων φωτιστικών έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Se πιο αναφερεσαι? καλο ειναι να μας πεις πιο ειναι και αν εχεις αρνητικη εμπειρια ή για καποιο αλλο λογο καταλαβες οτι ειναι μαπα, για να μην την πατησει κανεις.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Απλά εκφράζω δημόσια την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη μερα υποθετω...

Κοιτα, επειδη εσυ το εκανες δεν σημαινει οτι μπορουν και οι υπολοιποι να το κανουν, εσυ τα δοκιμασες ολα και ειδες οτι θελεις και τι οχι και ξανα εδωσες λεφτα για βα φτιαξεις ενα φωτιστηκο με τα υπερ μονο, μπραβο σου, ο μεσος χομπυστας δεν θα μπει καν στον κοπο ειδηκα στις εποχες που περναμε τωρα, αμα σε πειραξε τοσο πολυ δεν ξερω τι να πω... Οταν ερθει η ωρα δεν θα κανω ολη αυτη την ιστορια, θα παω θα τα δωσω και θα γλυτωσα τα διπλα και τριπλα εξοδα απο αυτα που εκανες εσυ....

Επισης επειδη δεν σε ξερω και ισως να μην σε ξερουν κι αλλοι, οταν τοποθετησε σε συγκεκρενα θεματα οπως το παρων, καλο ειναι να ξεκινας λεγοντας την εμπειρια σου ολοκληρη και οχι να πιανεσαι με τις λεξεις, δεν ειπανοτι κακος εκανες ουτε οτι βρηκες δικαιολογιες και μιλαω γενικα!!

Τα κεφαλαια αστα καλητερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Απλά εκφράζω δημόσια την άποψή μου.

Για πο φωτιστικο ομως? Και αν θες να μας και πως το εκρινες οτι ειναι μαπα αφου δεν εχεις προσωπικη αποψη, για να γινουμε και εμεις λιγο καλυτεροι .

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο τρίμηνο έχω ρίξει απίστευτα ξενύχτια για διάβασμα και πειραματισμούς σχετικά με τον φωτισμό και την αυτοματοποίηση του ενυδρείου με σχετικά φθηνό κόστος.

Λόγο δουλειάς (Ηλεκτρονικός) είχαν πέσει στα χέρια μου κάποια επώνυμα φωτιστικά πριν ασχοληθώ με το reef. Με αυτά που είχα δει και αυτά που ξέρω τώρα λαμβάνοντας υπόψη τις τιμές τους, και την γνώση που παρέχουν τα forum θα θεωρήσω θύμα όποιον πάει να δώσει σήμερα 500+€ για επώνυμο φωτιστικό 150W.

Ξέρω και τον Ρομπέρτο (aquamasters) και τον Σπύρο (aquario), αλλά δεν έχει τύχει να δώ δουλειά τους. Θεωρώ οτι κανείς τους δεν θα ρισκάρει το όνομα του μαγαζιού του πουλώντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Στο θέμα των Power Led. Η τάση όλων των λεγόμενων 3W είναι 3,5 με 3,8 V.Αυτό που αλλάζει είναι η Ένταση του ρεύματος οπου για τα Bridgelux & τα No Name είναι 700mA ενώ τα Cree απο 1000mA. Ουσιαστικά για τα ίδια τελικά Watt θα χρειαστεί διαφορετική ποσότητα, η οποία λόγο διαφοράς τιμής δεν παίζει ρόλο. Τα Cree είναι μεν καλύτερα αλλά η διαφορά τιμής δεν δικαιολογείται.. ..

Στο θέμα των Led απο Aqua masters όσα έχω πάρει ήταν Bridgelux. Απο το Aqua style μου έχουν έρθει και no name, το ίδιο και απο US.

Γνώμη μου είναι οτι αν κάποιος έχει δει δουλειά απο DIY και τον ικανοποιεί συμφέρει, στην περίπτωση που δεν θέλει να το κάνει μόνος του.

Επίσης ο PoseidonController για αυτά που προσφέρει, την τιμή του πακέτου και τον χρόνο που θα έχει ρίξει το παλικάρια είναι τέλειος. Αν ήθελα να μείνω σε φωτισμό και αντλίες θα το έπαιρνα σίγουρα.

Απλά δεν κατάλαβα αν η κοπέλα έχει πρόβλημα γενικά με τα Led, τις ιδιοκατασκευές, τους Έλληνες κατασκευαστές κλπ....

Ανάπτυξη με 60W Power Led σε δύο μήνες και υποχώρηση της άλγης απο το πίσω τζάμι.....

IMG_20140209_122922.jpg

IMG_20140428_234159.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kwstasb .... ερωτησεις:

-Τι χρωματα χρησιμοποιεις στο φωτιστικο σου? μπλε,uv,κοκκινα,ασπρα? και σε ποια αναλογια? ειναι τα 3 watt? (σαν αστερακια?)

- 60 βαττ σε ποσα λιτρα τα εχεις?

-το εχεις κατασκευασει εσυ απο οτι καταλαβα ε?

- τι προσθετεις απο ζουμια στο νερο σαν "τροφη" για τα κοραλια? (παιζει και αυτο το ρολο του)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε φιλε μου,μιας κι εσυ ανοιξες το θεμα.Πες μου τι καταλαβες μεχρι τωρα;

:)

Link to comment
Share on other sites

Στρατο περα απο τις παρεξιγησεις των παιδιων που εγιναν αδικα, (καθως μια παρεα ειμαστε και κουβεντα κανουμε για να ανοιξουμε τα ματια μας και να βγαλουμε συμπερασματα απο τα ενυδρεια μας), θα ελεγα οτι ψιλομπερδευτικα καθως ακουστικαν πολλες διαφορετικες απόψεις.

Παντως θα εμπιστευομουν και τον aquario.gr αλλα και τον aquamasters.gr. Δεν νομιζω να ρισκαρει κανεις το ονομα του μαγαζιου για "σαπια" Led φωτιστικα. Και απο την στιγμη που η τσεπη μου δεν με βγαζει για ακριβο φωτιστικο (αξιοπιστο , μαρκας κλπ κλπ) θα τολμουσα να δοκιμασω απο αυτα τα μαγαζια. Παντος σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα και οι 2 μου ειπαν οτι για 120 λτ ενα φωτιστικο Led με 90 watt με καλυπτει πληρως! Και επισης και οι 2 τον ιδιο συνδιασμο χρωματων θα μου εβαζαν. Αυτα τα θεωρω θετικα και για τους 2! ( σαν να πηγαινεις σε 2 γιατρους και να σου λενε και οι 2 οτι εχεις φαρυγγιτιδα. Ε....δεν θα χρειαστει να σου πει γνωμη και 3ος.)

Τωρα οσο για την ποιοτητα των Led ....δεν ξερω.

Aν τυχει και δεν καταφερει να επισκευαστει το πρωην φωτιστικο μου τοτε θα παρω ενα φωτιστικο (μαλλων απο aquario) και θα γραψω εντυπωσεις (αναλυτικες) για να βοηθισουν τους χομπυστες που αλλα και να βοηθιθω και γω γιατι μπορει να κανω και γω καποιο λάθος και να ριχνω τις κατηγοριες στο φωτιστικο. Π.χ Αν δεν εχω αναπτυξη δεν μου φταιει το φωτιστικο αν εγω δεν ριχνω ιχνοστοιχεια και κανω αλαγες 1 φορα το μηνα 10 λτ σε ενυδρειο 120 λτ και το ενυδρειο ειναι Full στοκαρισμενο με κοραλια.

O kwstasb θα μπορουσε να μας διαφωτισει λιγο απο την εμπειρια του :)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά , αυτό που γίνεται είναι ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων ;;; Πιστεύετε ειλικρινά ότι κάποιος μπορεί να βγάλει συμπέρασμα για το τι είναι καλύτερο;;;;

Δημιουργείται μιά αντιπαράθεση για να επιβάλλει ο ένας τη άποψη του στον άλλον , έχοντας σαν μπούσουλα το δικό του ενυδρείο και τελικά ένας νέος χομπίστας δεν ξέρει τι είναι προτιμότερο , φωτιστικό Led , φωτιστικό Τ5 , φωτιστικό Τ5 με Led και αν καταλήξει στα Led δεν ξέρει αν πρέπει να αγοράσει έτοιμο ή diy.

Λοιπόν θα σας πω τα όσα μου έχουν πει άνθρωποι ( φίλοι μου) οι οποίοι λόγω της κρίσης βρίσκονται στο εξωτερικό που εμπορεύονται κοράλλια σχετικά με το φωτισμό

.H διατροφική ανάγκη των περισσότερων κοραλλιών καλύπτεται από την φωτοσύνθεση κάτω από το θαλασσινό νερό. Η φωτοσύνθεση τους γίνεται σε ένα φάσμα φωτός από 400 nm (nano meter) έως 700 nm. Όσο πιο κοντά είσαι σε αυτό το φάσμα τόσο πιο ανθεκτικά γίνονται τα κοράλλια και έχουν καταπληκτική ανάπτυξη.

Όταν κάποιος χρησιμοποιεί led φωτισμό με μόνο άσπρα και μπλε led ( white - royal blue) όσο δυνατός και να είναι , το φάσμα του φωτός είναι 450 -455 nm , με αποτέλεσμα ναι μεν να αναπτύσσονται τα κοράλλια αλλά όχι σωστά .
Για το λόγο αυτό οι θιασώτες των Τ5 βλέπουν καλύτερη ανάπτυξη στα κοράλλια τους , γιατί το φάσμα των Τ5 δεν περιορίζεται στο 450 -455nm αλλά έχει μεγαλύτερο εύρος.
Επειδή τα Led έχουν ( ανάλογα το χρώμα τους ) έχουν διαφορετικά nm όπως

Violet 400 to 450 nm
Blue 450 to 485 nm
Cyan 485 to 500 nm
Green 500 to 550 nm
Yellow 550 to 600 nm
Orange 600 to 650 nm
Red 650 to 700 nm
Έτσι αν δεν περιοριστείς μόνο σε λευκά και μπλε led αλλά και τα υπόλοιπα χρώματα καλύπτεις ολόκληρο το φάσμα και καλύπτεις πλήρως την φωτοσύνθεση των κοραλλιών και έχουν και γρηγόροτερη ανάπτυξη και πιο εντυπωσιακά χρώματα .Απλά χρησιμοποιήσεις dimmable drivers ντιμάροντας τα χρώματα , αυτοσχεδιάζωντας , βρίσκεις το σωστό φάσμα φωτισμού .
Είναι λάθος στο led φωτισμό να κοιτάμε την ένταση αλλά πρέπει να κοιτάμε το φάσμα.
Ένα diy led φωτιστικό αν έχει κατασκευαστει σωστά και έχει πιάσει ολόκληρο το φάσμα της φωτοσύνθεσης είναι κλάσεις ανώτερο από φωτιστικό με 10 λάμπες τ5 , είναι ανώτερο από ένα έτοιμο φωτιστικό led γιατί σε κανένα έτοιμο φωτιστικό led δεν υπάρχουν όλα τα χρώματα των led ( δηλαδή με ολόκληρο το φάσμα)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ενώ τα Cree απο 1000mA. Ουσιαστικά για τα ίδια τελικά Watt θα χρειαστεί διαφορετική ποσότητα, η οποία λόγο διαφοράς τιμής δεν παίζει ρόλο. Τα Cree είναι μεν καλύτερα αλλά η διαφορά τιμής δεν δικαιολογείται.. ..

Τα cree σε 1000mA είναι παρελθόν. Ακόμη και η τιμή πώλησης είναι ασυμφορη σε σχέση με τα xte ή τα xml.

Επίσης θα ήθελα λίγο περισσότερη εξήγηση γιατί δεν δικαιολογείται η διαφορά τιμής.Aν η συγκριση είναι με multi chip είναι διαφορετικό αντικείμενο. Υπάρχουν ψευδοmultichip σε cree σε ανταγωνιστική τιμή με τα multi (με αλλο κοστος μετασχηματιστών αλλά και άλλες δυνατότητες)

@lykourgos Νομίζω ότι η σωστή έκφραση είναι να σταματήσουν οι χαρακτηρισμοί.Οταν χαρακτηρίζονται οι χρήστες diy led cheapiδες μάλλον δεν φταίνε να ανεβάζουν τους τόνους

Έγινε επεξεργασία - sps4ever
Link to comment
Share on other sites

Kwstasb .... ερωτησεις:

-Τι χρωματα χρησιμοποιεις στο φωτιστικο σου? μπλε,uv,κοκκινα,ασπρα? και σε ποια αναλογια? ειναι τα 3 watt? (σαν αστερακια?)

- 60 βαττ σε ποσα λιτρα τα εχεις?

-το εχεις κατασκευασει εσυ απο οτι καταλαβα ε?

- τι προσθετεις απο ζουμια στο νερο σαν "τροφη" για τα κοραλια? (παιζει και αυτο το ρολο του)

Για να μην γίνει παρεξήγηση, δεν είναι καν φωτιστικό ακόμη...Ψύκτρα 100χ10 εκ. με δύο dimmable drivers.

Τα Led είναι 10 Cool White 10000K, 1 UV, 2 Cyan, 2 AV, 2 Red, 2 Green, 2 Blue, 12 RB. Όλα 3 watt. Χωρίς φακούς.

Σε φουλ λειτουργία είναι πολύ λευκό για τα γούστα μου. Χρειάζεται αναλογία 2 μπλέ 1 λευκό.

Το ενυδρείο είναι 120χ50χ50. Το τελικό φωτιστικό θα έχει περίπου 100 Led (240-270 watt).

Προσθέτω Reef Plus, Marine Trace, Reef Trace, T.M phyton, zooton και Reef Snow μία φορά το 10 ημερο.

Παλιότερα έριχνα τα ίδια σχεδόν 2 φορές την εβδομάδα και οι άλγες έκαναν πάρτυ... Τώρα υποχωρούν σιγά σιγά.. .

Όλα στο 100%

IMG_20140428_234347.jpg

Τα υπόλοιπα χρωματα

IMG_20140428_235410.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα προτείνω κάτι σε όλους αυτούς που ασχολήθηκαν με την κατασκευή φωτιστικών led.

Κάποιοι έχουν ηλεκτρολογικές και ηλεκτρονικές γνώσεις, κάποιοι στον κατασκευαστικό τομέα, κάποιοι άλλοι στο θέμα φωτισμού και συνδυασμού φάσματος... και πάει λέγοντας!!!

Ο συνδυασμός όλων αυτών των γνώσεων-εμπειριών μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να δώσει αν γίνει μια συνεργασία με όλους εσάς ώστε να δημιουργηθεί ένα πλήρες άρθρο με όλες τις πληροφορίες (εμπειρικές ή μη), χρήσιμο για όσους θελήσουν να μάθουν ή και να κατασκευάσουν ένα φωτιστικό.

Ανοίξτε ένα θέμα και "αραδιάστε" εκεί όλες τις γνώσεις σας συλλογικά.

Μέσα από διάλογο, απορίες, συζητήσεις και ιδέες, μα πάνω απ όλα σωστή συνεργασία, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βγεί ένα καλό αποτέλεσμα.

Όταν με το καλό ολοκληρωθεί το άρθρο θα μπορέσει να γίνει ένα αρχείο pdf που να μπορεί να το χρησιμοποιήσει σαν "βίβλο" ο καθένας.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προτείνω κάτι σε όλους αυτούς που ασχολήθηκαν με την κατασκευή φωτιστικών led.

Κάποιοι έχουν ηλεκτρολογικές και ηλεκτρονικές γνώσεις, κάποιοι στον κατασκευαστικό τομέα, κάποιοι άλλοι στο θέμα φωτισμού και συνδυασμού φάσματος... και πάει λέγοντας!!!

Ο συνδυασμός όλων αυτών των γνώσεων-εμπειριών μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να δώσει αν γίνει μια συνεργασία με όλους εσάς ώστε να δημιουργηθεί ένα πλήρες άρθρο με όλες τις πληροφορίες (εμπειρικές ή μη), χρήσιμο για όσους θελήσουν να μάθουν ή και να κατασκευάσουν ένα φωτιστικό.

Ανοίξτε ένα θέμα και "αραδιάστε" εκεί όλες τις γνώσεις σας συλλογικά.

Μέσα από διάλογο, απορίες, συζητήσεις και ιδέες, μα πάνω απ όλα σωστή συνεργασία, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βγεί ένα καλό αποτέλεσμα.

Όταν με το καλό ολοκληρωθεί το άρθρο θα μπορέσει να γίνει ένα αρχείο pdf που να μπορεί να το χρησιμοποιήσει σαν "βίβλο" ο καθένας.

μακαρι βαγγελη να γινει αυτο που λες γιατι αυτο το θεμα αν και ενδειαφερον, εγω το μονο που κρατησα ειναι διαφωνιες οσο αφορα led-T5 , και ledανωνυμα-ledεπωνυμα..... Εγω να κατσω να φτιαξω μονος μου αποκλειεται, οπως και να κατσω να αγορασω ενα επωνυμο γιατι βλεπω οτι και αυτα πολλα ειναι μαπα και εχουν αδειασει την τσεπη πιο μπροστα. Θα ενδειαφερομουν για ενα φτηνο κινεζικο και ρωτησα πως να ξεχωρισω πιο δεν ειναι καλο, αλλα πιο πολυ θα με ενδειαφερε γιατι δεν ειναι καλο και πως εγω ο ασχετος μπορω να το ξεχωρισω-καταλαβω. Επισης θα με ενδειαφεραι να μου το φτιαξει καποιος που γνωριζει, αλλα παλι θα ηθελα να ξερω τι να προσεξω και πως θα το καταλαβω αν κανει τη μακακια.

Επισης διαβασα απο τη Maria οτι τα μαπα φωτιστικα λεντ σε βαθος χρονου κτλ.....Αυτο το βαθος χρονου θα ηθελα λιγο να το αναλυσουμε...Εγω στο ρεεφ ειμαι πολυ νεος, αλλα τον μηχανισμο της φωτοσυνθεσης τον γνωριζω λογω σπουδων και επαγγελματος πολυ καλα. Οπιαδηποτε πηγη φωτος λοιπον, απο οπου και αν προερχεται δειχνει απο την πρωτη στιγμη αν κανει καλο ή οχι, σε οπιονδηποτε φωτοσυνθετικο οργανισμο και οχι σε βαθος χρονου!!!!!!!! Και μπορει ο καθενας πολυ ευκολα να το καταλαβει....Αν ο φωτοσυνθετικος οργανισμος λοιπον αναπτυσεται κατω απο την πηγη φωτος (αφου πρωτα περασει μια μικρη περιοδος προσαρμογης), τοτε ξερουμε αμεσα οτι αυτη ειναι καλη και δεν χρειαζεται να περασει καιρος για να σιγουρευτουμαι....Αν δουμε οτι μενει στασιμος τοτε αυτο ειναι κακο σημαδι και ειναι σιγουρο οτι σε λιγο καιρο θα αρχισει να "μαραζωνει"...Δεν αναφερομαι βεβαια σε ρυθμο αναπτυξης....

Εγω λόιπον τωρα στο νανο μου εχω ενα λεντ τζαμπε των 18Ε....απο τη στιγμη που βλεπω αναπτυξη, και προσωπικα δεν με ενδειαφερει ο ρυθμος αναπτυξης, το κρινω καλο.... Ενας λογος να βγει μαπα ειναι βεβαια η μακροβιοτητα του, κατι που ομως θα ηθελα να μου πειτε πως θα μπορω να το καταλαβω κατα την αγορα ,οχι μονο στο δικο μου αλλα και σε οπιοδηποτε φωτιστικο!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν θα αφορά την επιλογή μεταξύ δύο διαφορετικών συστημάτων (Led ή Τ5), παρά μόνο το κατασκευαστικό κομμάτι αποκλειστικά για φωτιστικά Led.

Οι διαφορές σε ποιοτικά ή όχι led είναι ένα θέμα που θα φανεί μέσα από τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το βαθος χρονου θα ηθελα λιγο να το αναλυσουμε...Εγω στο ρεεφ ειμαι πολυ νεος, αλλα τον μηχανισμο της φωτοσυνθεσης τον γνωριζω λογω σπουδων και επαγγελματος πολυ καλα. Οπιαδηποτε πηγη φωτος λοιπον, απο οπου και αν προερχεται δειχνει απο την πρωτη στιγμη αν κανει καλο ή οχι,

αυτό που υποθέτω εννοούσε είναι ότι σε βάθος χρόνου σε κάποια πέφτει τόσο πολύ η απόδοση που γίνονται ασύμφορα.

Link to comment
Share on other sites

σε κάποια πέφτει τόσο πολύ η απόδοση που γίνονται ασύμφορα.

Kai ayto pvw ginetai να το ξερουμε απο πριν αν θα συμβει και ποσο γρηγορα, οταν αγοραζουμε ενα φωιστικο επωνυμο ή κινεζικο ή DIY?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...