Jump to content

E-Bay: Μονόδρομος Ή Επιλογή;


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα του φόρουμ!

Πριν λίγο καιρό ξεκίνησα να ασχολούμαι με το ωραιότερο και ποιο συναρπαστικό χόμπι από αυτά που έχω ασχοληθεί μέχρι στιγμής! Το χόμπι του ενυδρείου!

Ξεκινώντας λοιπόν είχα σαν προτεραιότητα να στηρίξω από τη μεριά μου όσο μπορώ τα τοπικά μαγαζιά της Πάτρας με είδη κατοικίδιων! Κάτι το οποίο με απογοήτευσε στην αρχή και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που καθυστέρησα να ξεκινήσω 1 περίπου μήνα!

Οι πρώτες αγορές που έκανα ήταν από μαγαζιά μέσω internet που βρήκα από αυτήν εδώ τη σελίδα γιατί μου ερχόταν αρκετά ποιο οικονομικά!Παρόλο αυτά ήθελα να ενισχύσω και την εδώ αγορά αγοράζοντας κάποιες τροφές και διάφορα άλλα απαραίτητα μικροπράγματα, τα οποία πλήρωσα αρκετά ποιο ακριβά, όπως επίσης και το ψάρι που φιλοξενώ στο ενυδρείο μου!

Στη συνέχεια ήρθε η ώρα να αγοράσω τα απαραίτητα τεστ καθώς ντρεπόμουν μετά από λίγο καιρό να ζητάω από φίλο μου να μετράει τις παραμέτρους του νερού του ενυδρείου μου! Το πρώτο μεγάλο σοκ ήρθε τη μέρα που πήγα να ρωτήσω για τα τεστ!Για τα απολύτως απαραίτητα(αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη και ph) το κόστος αγοράς από τα εδώ καταστήματα ξεπερνούσε τα 90(!!!)€!Ποιο συγκεκριμένα για τα υγρά τεστ τις API οι τιμές ήταν: αμμωνία=28€, νιτρικά=26€, νιτρώδη=24€ και ph(άλλης εταιρίας)=15€!

Σκέφτηκα να τα παρατήσω! Μετά από λίγη ώρα γυρνώντας στο σπίτι έψαξα ξανά στα ίδια μαγαζιά για τα ίδια προϊόντα στα ίδια καταστήματα που είχα κοιτάξει και την προηγούμενη φορά!Η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη(30-35€) αλλά και πάλι μου φαίνονταν πολλά!Τότε μου πέρασε η ιδέα του e-bay από το μυαλό!Με λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι εδώ ήθελαν απλά να με κλέψουν και όχι να με εξυπηρετήσουν!Η αγορά έγινε τελικά από e-bay! Το κόστος ήταν το μισό από οποιοδήποτε άλλο μαγαζί στην Ελλάδα(32-33€)!

Και πως τα θυμήθηκα τώρα όλα αυτά;

Ήρθε στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 100 λίτρων το οποίο και καθάρισα και αποφάσισα κάποια στιγμή να γεμίσω(όχι άμεσα γιατί προέχει η "μετακόμιση" του ήδη υπάρχοντος ψαριού μου σε μεγαλύτερο ενυδρείο)!Τα οικονομικά είναι περιορισμένα οπότε η ολοκλήρωση της φαντασίωσής μου θα αργήσει να πραγματοποιηθεί!Με μία σύντομη βόλτα που έκανα στα εδώ καταστήματα αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να πάρω από αυτούς εδώ ούτε το χαλίκι για το βυθό!Για 1 σακούλα χαλαζία(4 κιλά) μου ζήτησαν 13€!Αν τα έχω καλά στο μυαλό μου θα χρειαστώ τουλάχιστον 5 σακούλες, δηλαδή 65€, τα διπλά χρήματα δηλαδή από αυτά που είδα σε διάφορες σελίδες ελληνικών καταστημάτων!Για έναν κυκλοφορητή 500 λίτρων/ώρα κινέζικο 20€ τον οποίο βρήκα(παρόμοιο) από e-bay πάλι στα 6-7€!

Τα παραπάνω είναι μόνο κάποια παραδείγματα που μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό γιατί ρώτησα και για άλλα που χρειάζομαι!

Επίσης κάτι που με τσάντισε είναι ο μονομάχος κλόουν!Έτσι μου παρουσίασε 2 crowntail που είχαν έρθει στο κατάστημά τους!

Όποιος θέλει μπορεί να αναφέρει παρόμοιες διαφορές στις τιμές που έχει συναντήσει μεταξύ ελληνικών καταστημάτων και e-bay!

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είχα αγανακτήσει και ήθελα να τα πω κάπου!Και σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το άρθρο μου!

Υ.Γ. Να μην αναφέρω ότι στο κατάστημα υπήρχαν μόνο αρσενικά dwarf gourami τα οποία πωλούνταν προς 8€ και στην ερώτησή μου αν θα μπορούσε να μου φέρει 2-3 θηλυκά, μου απάντησε πως το κόστος τους θα ξεπερνούσε τα 10€ το ένα και μου πρότεινε μόνο αρσενικά γιατί όπως είπε ήταν ποιο "ωραία"!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα. Ελάχιστοι επαγγελματίες έχουν καταλάβει τι γίνετε και όταν το καταλαβαίνουν πλέον είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα μαγαζια που δουλευουν πλεον ειναι αυτα που κανουν κατασκευες παραλληλα, και αυτα ειναι ελαχιστα. Αλλα και αυτα λειτουργουν με τη λογικη προπαραγγελιας, του ευφημου tag (australian coral, τα θηλυκα κοστιζουν παραπανω κλπ). E-bay και γενικα εξωτερικο η καλυτερη λυση. Και ενα-δυο μαγαζια που ΘΕΛΟΥΝ και ΒΟΗΘΑΝ το χομπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σας, αλλά θα ηταν δόκιμο να δούμε το θεμα σφαιρικά.

Τι εννοώ, συνήθως τα μαγαζιά του εξωτερικού (το e bay )στην παρούσα φάση κατα κύριο λογο:

1. Κάνουν υποτιμολογηση

2.η αγορά δεν εμπεριέχει ΦΠΑ

3.Τα προϊόντα ειναι κάποιες φορές αμφιβόλου αξιοπιστίας

4.Κανουν περιπου ενα μηνα να ερθουν

5.Εκμεταλευονται τις οικονομίες κλίμακας κατι που δεν μπορούν να κάνουν τα Ελληνικά καταστηματα

6.Εχουν μεταφορικά, κατι που οι περισσότερη απο εμας τα ξεχνάμε, (λεμε: το πηρα 10€ και οχι 10€ +4€ μεταφορικά)

7.Εχουν μικρότερη φορολογική επιβάρυνση σε αντίθεση με τα εγχώρια καταστήματα (23% φπα +26% φορολογικό συντελεστή).

Θεωρώ οτι καλο θα ειναι να μην αφορίζουμε ολους τους επαγγελματίες ανεξαίρετος ( διοτι αρκετη απο αυτους παλεύουν σκληρα και κατω απο αντιξοες συνθηκες) αλλα με τον τροπο μας να τους κάνουμε να βελτιωθουν (μεσω του υγιους ανταγωνισμού που εχει ο κλαδος τους).

Και τέλος μην ξεχνατε οτι ψωνίζοντας απο τα δικα μας μαγαζια τα χρήματα μας ξαναγυρνούν σε εμάς

Ίσως ένα καλύτερο ψάξιμο (στο ιντερνέτ) στα Ελληνικά μαγαζιά να βοηθούσε καλυτέρα.

Βεβαια ο καθενας είναι ελευθερος να πραξει ότι νομιζει και ότι θεωρει καλυτερο, για μενα το e bay ειναι μια επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να στηριζονται τα ελληνικα και τα τοπικα μαγαζια στην επαρχια.Παντα με την λογικη να υπερτερει.Στα τεστακια πηγε να σε κλεψει,στα ψαρακια ομως?

Link to comment
Share on other sites

πλεον μονοδρομος αφου παμε σε πετσοπ και βλεπουμε προιοντα ebay οχι απλα με μια προσαυξηση λογικη για το κερδος και την συντηρηση του μαγαζιου αλλα τριπλασια και πενταπλασια τιμή και πολλες φορες δεν αλλαζουν ουτε τις συσκευασιες

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σας, αλλά θα ηταν δόκιμο να δούμε το θεμα σφαιρικά.

Τι εννοώ, συνήθως τα μαγαζιά του εξωτερικού (το e bay )στην παρούσα φάση κατα κύριο λογο:

1. Κάνουν υποτιμολογηση

2.η αγορά δεν εμπεριέχει ΦΠΑ

3.Τα προϊόντα ειναι κάποιες φορές αμφιβόλου αξιοπιστίας

4.Κανουν περιπου ενα μηνα να ερθουν

5.Εκμεταλευονται τις οικονομίες κλίμακας κατι που δεν μπορούν να κάνουν τα Ελληνικά καταστηματα

6.Εχουν μεταφορικά, κατι που οι περισσότερη απο εμας τα ξεχνάμε, (λεμε: το πηρα 10€ και οχι 10€ +4€ μεταφορικά)

7.Εχουν μικρότερη φορολογική επιβάρυνση σε αντίθεση με τα εγχώρια καταστήματα (23% φπα +26% φορολογικό συντελεστή).

Θεωρώ οτι καλο θα ειναι να μην αφορίζουμε ολους τους επαγγελματίες ανεξαίρετος ( διοτι αρκετη απο αυτους παλεύουν σκληρα και κατω απο αντιξοες συνθηκες) αλλα με τον τροπο μας να τους κάνουμε να βελτιωθουν (μεσω του υγιους ανταγωνισμού που εχει ο κλαδος τους).

Και τέλος μην ξεχνατε οτι ψωνίζοντας απο τα δικα μας μαγαζια τα χρήματα μας ξαναγυρνούν σε εμάς

Ίσως ένα καλύτερο ψάξιμο (στο ιντερνέτ) στα Ελληνικά μαγαζιά να βοηθούσε καλυτέρα.

Βεβαια ο καθενας είναι ελευθερος να πραξει ότι νομιζει και ότι θεωρει καλυτερο, για μενα το e bay ειναι μια επιλογη.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες εκτός από το 6! Δεν πλήρωσα μεταφορικά και τα προϊόντα που κοιτάζω να αγοράσω από εκεί επιλέγω να έχουν τα μεταφορικά δωρεάν!Και αν είναι να γλιτώσω περισσότερα από τα μισά λεφτά τότε η αναμονή του ενός μήνα αξίζει!(τα τεστ έκαναν 3 εβδομάδες να έρθουν και κάτι άλλο που πήρα ένα μήνα και 2-3 μέρες)

Καλο ειναι να στηριζονται τα ελληνικα και τα τοπικα μαγαζια στην επαρχια.Παντα με την λογικη να υπερτερει.Στα τεστακια πηγε να σε κλεψει,στα ψαρακια ομως?

Δεν νομίζω να καταφέρει να με εξυπηρετήσει σε ψάρια γιατί σκεφτόμουνα να έβαζα μαζί με τα γκουραμι και CPD(galaxy razbora), τα οποία δεν είχε και τον ρώτησα αν μπορούσε να μου φέρει 10-12 ψαράκια και δεν είδα μεγάλη προθυμία να με εξυπηρετήσει!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως η θα καταλαβουν τα μαγαζια οτι βρισκομαστε σε κριση και θα ριξουν τις τιμες , γιατι δεν μπορει να υπαρχει η λογικη οτι επειδη μειωνεται η καταναλωση θα αυξησω τις τιμες για να παραμεινει το κερδος στα ιδια εππιπεδα , η θα κλεισουν

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου το εχουμε κουβεντιασει πολλες φορες, και εχει δυο σκελη.

Αλλο η αθηνα,που μπορεις με ψαξιμο να βρεις σωστους επαγγελματιες,με καλες τιμες,και αλλο εμεις που ζουμε στην περιφερεια,και ειδικα σε νησια.Αν σου συμβει κατι εκτακτο,στην Πατρα,καλο ειναι να εχεις διπλα σου αυτον τον <<κακο>>επαγγελματια,γιατι υπρχει περιπτωση,να σωσεις τα ζοντανα σου.

Και κατι γενικο,ειμαστε μικρη χωρα,και ο ανταγωνισμος δεν λειτουργει σε τιποτα.Οποτε παντα στο εξωτερικο θα τα βρισκουμε πιο φθηνα μεν,απροσωπα δε.Οποτε Εγω επελεξα 2 ελληνικα μαγαζια,και ξερω οτι και να χρειαστω θα το εχω,αναπασα στιγμη.Γιατι αποκτας σχεση,και δεν θα σε κοροιδεψει.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σας, αλλά θα ηταν δόκιμο να δούμε το θεμα σφαιρικά.

Τι εννοώ, συνήθως τα μαγαζιά του εξωτερικού (το e bay )στην παρούσα φάση κατα κύριο λογο:

1. Κάνουν υποτιμολογηση

Αν θες. Αυτό το κάνουν και τα ελληνικά καταστήματα.

2.η αγορά δεν εμπεριέχει ΦΠΑ

Στην τιμή περιλαμβάνεται ο εκάστοτε φπα

3.Τα προϊόντα ειναι κάποιες φορές αμφιβόλου αξιοπιστίας

Τα ίδια εισάγουν και εδώ

4.Κανουν περιπου ενα μηνα να ερθουν

Σου έχει τύχει να παραγγείλεις από ελληνικό κατάστημα και να μην το έχει. Εκεί να δεις πόσο θα κάνει να έρθει και τι παραμύθι θα σε ταΐσει.

5.Εκμεταλευονται τις οικονομίες κλίμακας κατι που δεν μπορούν να κάνουν τα Ελληνικά καταστηματα

Για ρίξε μια ματιά στα καλά ελληνικά καταστήματα και θα δεις τι διαφορές έχει το ένα από το άλλο. Αν δεν στοκάρεις εμπόρευμα καλή τιμή δεν σου κάνει ο χονδρέμπορος.

6.Εχουν μεταφορικά, κατι που οι περισσότερη απο εμας τα ξεχνάμε, (λεμε: το πηρα 10€ και οχι 10€ +4€ μεταφορικά)

Γιατί τα ελληνικά δεν έχουν;

7.Εχουν μικρότερη φορολογική επιβάρυνση σε αντίθεση με τα εγχώρια καταστήματα (23% φπα +26% φορολογικό συντελεστή).

Εξαρτάτε την χώρα. Υπάρχουν και εδώ καταστήματα με τιμές και προϊόντα ανάλογα του ebay

Θεωρώ οτι καλο θα ειναι να μην αφορίζουμε ολους τους επαγγελματίες ανεξαίρετος ( διοτι αρκετη απο αυτους παλεύουν σκληρα και κατω απο αντιξοες συνθηκες) αλλα με τον τροπο μας να τους κάνουμε να βελτιωθουν (μεσω του υγιους ανταγωνισμού που εχει ο κλαδος τους).

Και τέλος μην ξεχνατε οτι ψωνίζοντας απο τα δικα μας μαγαζια τα χρήματα μας ξαναγυρνούν σε εμάς

Ίσως ένα καλύτερο ψάξιμο (στο ιντερνέτ) στα Ελληνικά μαγαζιά να βοηθούσε καλυτέρα.

Βεβαια ο καθενας είναι ελευθερος να πραξει ότι νομιζει και ότι θεωρει καλυτερο, για μενα το e bay ειναι μια επιλογη.

Κανείς δεν αφορίζει κανένα. Προσφορά και ζήτηση. Όσα καταστήματα κρατούν την νοοτροπία των προηγούμενων δεκαετιών θα τα φάει το σκοτάδι. Αυτά που βλέπουν το εμπόριο με νέα μυαλά θα προχωρήσουν μπροστά ακόμα και με τις δυσκολίες που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα έρευνες, τώρα που σπουδάζω κιόλας να βρω μαγαζια που να μπορεις να συννενοηθεις τουλαχιστον

υπαρχουνε 2-3 συννηδειτοποιημενοι ανθρωποι, αλλα σπανιοι

και χομπιστες ακομα λιγοτεροι...

θεωρειται ο εξοπλισμος για κατοικιδιο ως ακριβος, σε μερες που τα πετ σοπ διαφημιζουν τα προιοντα τους στην κατηγορεια της πολυτέλειας, και το e-bay τα πουλά φθηνότερα γιατί δεν έχει αυτό το κομμάτι, να δείξει ποιότητα. Σκέφτονται έχουμε να πουλήσουμε αυτά τα 15 πραγματάκια, ας βρούμε τιμές για να φύγουνε. Εξάλλου μετράει και η ποσότητα, γιατί εδώ στα πετ σοπ δεν φερνουνε πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου το εχουμε κουβεντιασει πολλες φορες, και εχει δυο σκελη.

Αλλο η αθηνα,που μπορεις με ψαξιμο να βρεις σωστους επαγγελματιες,με καλες τιμες,και αλλο εμεις που ζουμε στην περιφερεια,και ειδικα σε νησια.Αν σου συμβει κατι εκτακτο,στην Πατρα,καλο ειναι να εχεις διπλα σου αυτον τον <<κακο>>επαγγελματια,γιατι υπρχει περιπτωση,να σωσεις τα ζοντανα σου.

Και κατι γενικο,ειμαστε μικρη χωρα,και ο ανταγωνισμος δεν λειτουργει σε τιποτα.Οποτε παντα στο εξωτερικο θα τα βρισκουμε πιο φθηνα μεν,απροσωπα δε.Οποτε Εγω επελεξα 2 ελληνικα μαγαζια,και ξερω οτι και να χρειαστω θα το εχω,αναπασα στιγμη.Γιατι αποκτας σχεση,και δεν θα σε κοροιδεψει.

Διαφωνω σε ολα.... Αλλα ειναι και οι εμπειριες του καθενος που μετρανε. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω σε ολα.... Αλλα ειναι και οι εμπειριες του καθενος που μετρανε. :)

Σε ολα βρε ακαρδε :P

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου το εχουμε κουβεντιασει πολλες φορες, και εχει δυο σκελη.

Αλλο η αθηνα,που μπορεις με ψαξιμο να βρεις σωστους επαγγελματιες,με καλες τιμες,και αλλο εμεις που ζουμε στην περιφερεια,και ειδικα σε νησια.Αν σου συμβει κατι εκτακτο,στην Πατρα,καλο ειναι να εχεις διπλα σου αυτον τον <<κακο>>επαγγελματια,γιατι υπρχει περιπτωση,να σωσεις τα ζοντανα σου.

Και κατι γενικο,ειμαστε μικρη χωρα,και ο ανταγωνισμος δεν λειτουργει σε τιποτα.Οποτε παντα στο εξωτερικο θα τα βρισκουμε πιο φθηνα μεν,απροσωπα δε.Οποτε Εγω επελεξα 2 ελληνικα μαγαζια,και ξερω οτι και να χρειαστω θα το εχω,αναπασα στιγμη.Γιατι αποκτας σχεση,και δεν θα σε κοροιδεψει.

Όταν χρειάστηκε να αγοράσω melafix για το ψάρι μου κανένα κατάστημα στην Πάτρα δεν είχε διαθέσιμο!Το κατάστημα που ανέφερα ποιο πάνω μου πρότεινε κάτι άλλο(δεν θυμάμαι πως μου το είπε) και με συμβούλεψε να πάρω 1 ακόμα προϊόν(ούτε αυτό το θυμάμαι) για να έχω σίγουρο αποτέλεσμα συνολικού κόστους γύρο στα 25€!Σε ένα άλλο που πήγα και έχω αγοράσει και από αυτό κάποια πράγματα μου είπε ότι δεν υπάρχει και ότι αν θέλω να μου το παραγγείλει και να έρθει μετά από 3-4 μέρες και ότι θα κόστιζε γύρο στα 20€(δεν ήξερε ακριβός την τιμή)!

Μπήκα πάλι στην διαδικασία να ψάξω και το βρήκα σε Ελληνικό κατάστημα 9€(118 ml) και μου ήρθε 2 μέρες μετά!

Γιατί λοιπόν να στηρίξω κάποιον που βλέπω μιλάω μαζί του και δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει και να μην στηρίξω κάποιον που με εξυπηρέτησε άμεσα και με λιγότερο κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα βρε ακαρδε :P

Σιγουρα με βρισκεται μαζι σας εσεις οι επαρχιωτες με το τεραστιο προβλημα των ελαχιστων η και των καθολου μαγαζιων. Απλα εδω στην Αθηνα εχεις προσωπικη επαφη με ολα τα καλοπαιδα των πετ σοπ και εκει ξεκινανε τα προβληματα.. Οτι υπαρχουν εξαιρεσεις υπαρχουν.. προς θεου. :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου το εχουμε κουβεντιασει πολλες φορες, και εχει δυο σκελη.

Αλλο η αθηνα,...... να σωσεις τα ζοντανα σου.

Και κατι γενικο,ειμαστε μικρη χωρα,και ο ανταγωνισμος δεν λειτουργει σε τιποτα.Οποτε παντα στο εξωτερικο θα τα βρισκουμε πιο φθηνα μεν,απροσωπα δε.Οποτε Εγω επελεξα 2 ελληνικα μαγαζια,και ξερω οτι και να χρειαστω θα το εχω,αναπασα στιγμη.Γιατι αποκτας σχεση,και δεν θα σε κοροιδεψει.

Αυτο ειναι ουσιαστικα και το νοημα σε αυτα που ανεφερα ανωτερω.

Προσφορά και ζήτηση. Όσα καταστήματα κρατούν την νοοτροπία των προηγούμενων δεκαετιών θα τα φάει το σκοτάδι. Αυτά που βλέπουν το εμπόριο με νέα μυαλά θα προχωρήσουν μπροστά ακόμα και με τις δυσκολίες που υπάρχουν.

Ετσι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ουσιαστικα και το νοημα σε αυτα που ανεφερα ανωτερω..

Μαζισου συμφωνω απολυτα φιλε μου,τους αλλους δεν μπορουμε να πεισουμε :)

Όταν χρειάστηκε να αγοράσω melafix για το ψάρι μου κανένα κατάστημα στην Πάτρα δεν είχε διαθέσιμο!Το κατάστημα που ανέφερα ποιο πάνω μου πρότεινε κάτι άλλο(δεν θυμάμαι πως μου το είπε) και με συμβούλεψε να πάρω 1 ακόμα προϊόν(ούτε αυτό το θυμάμαι) για να έχω σίγουρο αποτέλεσμα συνολικού κόστους γύρο στα 25€!Σε ένα άλλο που πήγα και έχω αγοράσει και από αυτό κάποια πράγματα μου είπε ότι δεν υπάρχει και ότι αν θέλω να μου το παραγγείλει και να έρθει μετά από 3-4 μέρες και ότι θα κόστιζε γύρο στα 20€(δεν ήξερε ακριβός την τιμή)!

Μπήκα πάλι στην διαδικασία να ψάξω και το βρήκα σε Ελληνικό κατάστημα 9€(118 ml) και μου ήρθε 2 μέρες μετά!

Γιατί λοιπόν να στηρίξω κάποιον που βλέπω μιλάω μαζί του και δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει και να μην στηρίξω κάποιον που με εξυπηρέτησε άμεσα και με λιγότερο κόστος;

Ζεις και ζω στην περιφερεια,εσυ πατας και σε εδαφος,εγω που ειμαι απο νησι?

Δεν σου ειπα οτι σε μαγαζια της επαρχιας βρισκεις τα παντα,αλλα καποια πιθανον να τα βρεις ,οταν εχει παρει φωτια η Καλαμαρια(θα στο αναλυσω παρακατω. :)

Σιγουρα με βρισκεται μαζι σας εσεις οι επαρχιωτες με το τεραστιο προβλημα των ελαχιστων η και των καθολου μαγαζιων. Απλα εδω στην Αθηνα εχεις προσωπικη επαφη με ολα τα καλοπαιδα των πετ σοπ και εκει ξεκινανε τα προβληματα.. Οτι υπαρχουν εξαιρεσεις υπαρχουν.. προς θεου. :)

Οπως θα επρεπε να εχουμε τον χασαπη ,μαναβη,και τον ψαρα μας,για να περνουμε την σωστη ποιοτητα τροφων,ετσι θα πρεπει να εχουμε και το μαγαζι για τα ζωντανα μας.

Περσυ που ειχαμε 28ωρη διακοπη ρευματος εδω,αν δεν ειχα αυτο το κακιστο,πανακριβο επαρχιωτικο ελληνικο μαγαζι,και κατα τυχη να ειχε αεραντλια μπαταριας,θα εχανα ψαρια που τα μεγαλωνω και τα φροντιζω εδω και 5 χρονια.

Αυτην την κινεζικη αεραντλια,εκεινη την μερα,θα την πληρωνα οσο οσο.

Γιαυτο επιμενω,στα ελληνικα μαγαζια,και ας ειναι ακριβοτερα,αρκει η διαφορες να εχουν λογικη.

Link to comment
Share on other sites

Μαζισου συμφωνω απολυτα φιλε μου,τους αλλους δεν μπορουμε να πεισουμε :)

Ζεις και ζω στην περιφερεια,εσυ πατας και σε εδαφος,εγω που ειμαι απο νησι?

Δεν σου ειπα οτι σε μαγαζια της επαρχιας βρισκεις τα παντα,αλλα καποια πιθανον να τα βρεις ,οταν εχει παρει φωτια η Καλαμαρια(θα στο αναλυσω παρακατω. :)

Οπως θα επρεπε να εχουμε τον χασαπη ,μαναβη,και τον ψαρα μας,για να περνουμε την σωστη ποιοτητα τροφων,ετσι θα πρεπει να εχουμε και το μαγαζι για τα ζωντανα μας.

Περσυ που ειχαμε 28ωρη διακοπη ρευματος εδω,αν δεν ειχα αυτο το κακιστο,πανακριβο επαρχιωτικο ελληνικο μαγαζι,και κατα τυχη να ειχε αεραντλια μπαταριας,θα εχανα ψαρια που τα μεγαλωνω και τα φροντιζω εδω και 5 χρονια.

Αυτην την κινεζικη αεραντλια,εκεινη την μερα,θα την πληρωνα οσο οσο.

Γιαυτο επιμενω,στα ελληνικα μαγαζια,και ας ειναι ακριβοτερα,αρκει η διαφορες να εχουν λογικη.

Συμφωνω αλλα πλεον εχεις αεραντλια και δεν θα τη ξαναπατησεις... και ενα spare φιλτρακι σιγουρα.. και ισως φωτιστικο, με τον καιρο θα εχεις οσα χρειαζεσαι για να μην εξαρτασαι απο κανεναν. :) Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι λογος για μενα η μια στιγμη αναγκης στα ελληνικα μαγαζια να ειναι και λογος υποστηριξης, γενικης.

Link to comment
Share on other sites

Μαζισου συμφωνω απολυτα φιλε μου,τους αλλους δεν μπορουμε να πεισουμε :)

Ζεις και ζω στην περιφερεια,εσυ πατας και σε εδαφος,εγω που ειμαι απο νησι?

Δεν σου ειπα οτι σε μαγαζια της επαρχιας βρισκεις τα παντα,αλλα καποια πιθανον να τα βρεις ,οταν εχει παρει φωτια η Καλαμαρια(θα στο αναλυσω παρακατω. :)

Οπως θα επρεπε να εχουμε τον χασαπη ,μαναβη,και τον ψαρα μας,για να περνουμε την σωστη ποιοτητα τροφων,ετσι θα πρεπει να εχουμε και το μαγαζι για τα ζωντανα μας.

Περσυ που ειχαμε 28ωρη διακοπη ρευματος εδω,αν δεν ειχα αυτο το κακιστο,πανακριβο επαρχιωτικο ελληνικο μαγαζι,και κατα τυχη να ειχε αεραντλια μπαταριας,θα εχανα ψαρια που τα μεγαλωνω και τα φροντιζω εδω και 5 χρονια.

Αυτην την κινεζικη αεραντλια,εκεινη την μερα,θα την πληρωνα οσο οσο.

Γιαυτο επιμενω,στα ελληνικα μαγαζια,και ας ειναι ακριβοτερα,αρκει η διαφορες να εχουν λογικη.

Το θέμα είναι ότι μπορεί και να μην βρω! Τα προϊόντα που έχουν εδώ στα ράφια τους είναι ελάχιστα και υπερεκτιμημένα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...